ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترس کودک از مرگ والدین | علل، علائم و درمان ترس کودک از مرگ والدین


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترس کودک از مرگ والدین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ترس کودک از مرگ والدین از جمله ترس‌هایی است که بسیاری از کودکان را درگیر خود می‌کند و اضطراب زیادی را به همراه می‌آورد. این اضطراب می‌تواند عملکرد کودک را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار داده و منجر به اختلالات هیجانی آزاردهنده‌ای در کودکی و بزرگسالی شود. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا در مورد علل، علائم و راهکارهای درمان این مشکل در کودکان اطلاعات بیشتری ارائه کنیم. اگر کودک شما نیز با این ترس دست و پنجه نرم می‌کند، مطالعه این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

تماس با مشاور

 

ترس کودک از مرگ والدین چیست و چه علائمی دارد؟

ترس کودک از مرگ والدین، شرایطی است که در آن، کودک اضطراب و نگرانی افراطی در مورد مردن یا کشته شدن والدینش دارد. در این وضعیت فرزندتان ممکن است بیش از هر چیزی نگران این باشد که شما را از دست بدهد و تنها بماند. هرچقدر که ترس شدیدتر می‌شود، کودک مشکلات بیشتری را تجربه خواهد کرد. برای مثال ممکن است دچار اختلالات خواب شود و یا از تنهایی به تخت خواب رفتن واهمه داشته باشد. تجربه کابوس و وحشت‌های شبانه نیز در این شرایط رایج است.

برای آگاهی بیشتر در زمینه اثرات مرگ والدین بر کودکان کلیک کنید.

 

علل ترس کودک از مرگ والدین

ترس کودک از مرگ والدین می‌تواند یکی از علائم اضطراب جدایی باشد. به این صورت که کودک وابستگی بسیاری با والدین خود دارد و دائماً نیاز دارد که حضور فیزیکی والدین را احساس کند. این مسئله باعث می‌شود که از هر موقعیتی که منجر به دوری از والدین می‌شود بترسد. به این ترتیب برای این کودکان مرگ والدین به عنوان موقعیتی که منجر به جدایی همیشگی از پدر و مادر می‌شود، شدیدترین ترس و اضطراب را به همراه خواهد داشت.

ترس کودک از مرگ والدین همچنین می‌تواند در پی مواجه شدن با مرگ یکی از عزیزان و آشنایی ناگهانی کودک با پدیده مرگ ایجاد شود. به همین خاطر لازم است که با فرزندتان در این باره صحبت کنید و آمادگی‌های لازم برای مواجه شدن با مرگ دیگران را در او ایجاد کنید.

برای شناخت بیشتر در زمینه توضیح مفهوم مرگ برای کودک کلیک کنید.

 

راهکارهایی برای درمان ترس از مرگ در کودکان

برای آنکه بتوانید ترس کودکتان را در مورد مرگ کاهش دهید قدم اول این است که برای گفت و گو با او آماده و در دسترس باشید. در واقع باید بگذارید فرزندتان آزادانه و به دور از قضاوت یا سرزنش ترس‌ها و نگرانی‌هایش را با شما در میان بگذارد. هرچقدر که شما در مورد احساسات فرزندتان آگاهی بیشتری داشته باشید و به درک بهتری از ترس‌های او دست یابید بهتر می‌توانید به او کمک کنید.

هنگامی که کودک شروع به ابراز ترس‌هایش می‌کند، نکته اصلی این است که بتوانید شنونده خوبی باشید و نگرانی‌های پنهان در لا به لای حرف‌های کودک را درک کنید. بسیار اهمیت دارد که به فرزندتان نشان دهید که او را درک می‌کنید. در عین حال تلاش کنید که با لحنی امیدبخش و اطمینان دهنده با او صحبت کنید تا بتوانید از ترس‌های کودک بکاهید.

برای مثال می‌توانید به فرزندتان بگویید خیلی دردناک است که آدم یکی از عزیزان خود را از دست بدهد اما ما امیدواریم که بتوانیم سال‌های طولانی در کنار هم زندگی کنیم. توجه داشته باشید برای آنکه کودک را آرام کنید حمایت‌های افراطی به عمل نیاورید چرا که این کار وابستگی‌ها را تشدید کرده و غیرمستقیم ترس از مرگ را افزایش می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار با کودک کلیک کنید.

ترس کودک از مرگ والدین | مراجعه به روانشناس کودک

در صورتی که اقدام مناسبی جهت کاهش اضطراب‌های کودک صورت نگیرد، ترس‌های او به تدریج بیشتر و بیشتر می‌شوند. همچنین به طور ذاتی برخی افراد تحمل کم‌تری در برابر اضطراب دارند و ممکن است واکنش‌های شدیدتری به شرایط اضطراب‌آور داشته باشند.

به همین خاطر برخی کودکان از همان سنین پایین ترس‌های بیشتری را تجربه می‌کنند و واکنش‌های افراطی‌تری در این باره دارند. در این مواقع لازم است که به روانشناس کودک مراجعه کنید تا از وقوع مشکلات بعدی پیشگیری کرده و به رنج‌های روانی فرزندتان نیز پایان دهید. روانشناس با انجام ارزیابی‌های دقیق به ریشه ترس‌های کودکتان پی برده و با روش‌های درمانی مناسب به او کمک خواهد کرد تا به مرور بتواند بر ترس‌های خود غلبه کند. همچنین مشاوره کودک در این زمینه می‌تواند به شما کمک کننده باشد.

سؤالات متداول 

- ترس کودک از مرگ والدین بیشتر در چه دوره سنی رایج است؟

معمولاً در اوایل کودکی و در سنین 3 یا 4 سالگی که کودک برای اولین بار با مفهوم مرگ روبه‌رو می‌شود، این ترس نیز رخ می‌دهد. اما در اغلب موارد این ترس پایدار نمی‌ماند و به مرور زمان از بین می‌رود. اما در برخی افراد در اوایل دوران نوجوانی که تفکر انتزاعی شکل می‌گیرد مجدداً این ترس بازمی گردد. 

- آیا کودکان برای کنار آمدن با ترس‌های خود به دارو نیاز دارند؟

دارو درمانی برای ترس‌های کودک به ندرت اتفاق می‌افتد. ترس‌های دوران کودکی معمولاً امری طبیعی هستند و بیشتر افراد آن‌ها را تجربه می‌کنند چرا که کودکان بسیار خیال‌پردازند و همین امر منجر به بال و پر گرفتن ترس‌هایشان می‌شود. حتی اگر ترس‌های کودک به طور غیرعادی افزایش یابد، در اکثر موارد مراجعه به روانشناس و دریافت درمان‌های رفتاری برای حل مشکل کودک کافی خواهد بود.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترس کودک از مرگ والدین می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*