ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کودک آزاری جنسی | از نشانه ها تا درمان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کودک آزاری جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


کودک آزاری جنسی شامل هر نوع استفاده از کودک برای رسیدن به تحریک جنسی است که می‌تواند توسط بزرگسالان و یا کودکان دیگر اتفاق بیافتد. آزار جنسی ممکن است گاه همراه با لمس و یا حتی بدون لمس کردن کودک انجام شود. در واقع این آزار تنها به مجبور کردن کودک برای س.ک.س محدود نمی‌شود. آزار جنسی غیر لمسی رفتارهایی نظیر وادار کردن کودک به نگاه کردن تصاویر مستهجن یا تلاش برای تماشا کردن کودک برهنه را در برمی‌گیرد. با توجه به آثار بسیار گرانباری که آزار جنسی بر سطح روان فرد به جای می‌گذارد، شما به عنوان پدر و مادر یا مراقبان کودک باید در مورد علائم و احتمال وقوع این آسیب آگاهی کافی داشته باشید تا بتوانید از وقوع آن پیشگیری کنید و یا در صورت وقوع بدانید که باید چه اقداماتی را انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مطلب با ما همراه باشید. 

تماس با مشاور

کودک آزاری جنسی چیست؟

علل متفاوت کودک آزاری

آزار جنسی هرگونه تماس جنسی بین کودک و بزرگسال را شامل می‌شود. به طوری که استفاده از کودک برای رسیدن به هرگونه هدف و لذت جنسی نیز به عنوان آزار جنسی شناخته می‌شود. نکته قابل توجه اینجاست که اکثر آزارهای جنسی معمولاً توسط آشنایان و یا کسانی انجام می‌شود که کودک به آن‌ها اعتماد دارد. هنگامی که این رفتار توسط افراد مورد اعتماد روی می‌دهد آسیب‌های روانی دو چندان خواهد شد.

 

اینفوگرافیک کودک آزاری جنسی

اینفوگرافیک کودک آزاری جنسی

علائم کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند

کودکانی که مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‌اند، معمولاً علائم هیجانی و رفتاری خاصی را از خود نشان می‌دهند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌کرده‌ایم. داشتن آگاهی در مورد این علائم به شما کمک می‌کند که بتوانید برای حل مشکل کودک هرچه زودتر وارد عمل شوید. 

- بروز انواع مشکلات در خواب کودک، نظیر کابوس‌های مکرر شبانه

- بدخلقی و گوشه‌گیری 

- پرخاشگری

- اضطراب داشتن کودک

- جویدن ناخن یا مکیدن انگشت

- بروز علائم افسردگی، برای مثال کودک کمتر بازی می‌کند یا کمتر می‌خندد

- ترس از تنها ماندن با برخی از بزرگسالان 

- ترس از لمس شدن توسط بقیه

- نشان دادن برخی رفتارهای جنسی که با سن کودک تناسب ندارد

- افت تحصیلی

- خشم بی‌دلیل نسبت به والدین یا یک فرد خاص

- بروز ترس‌هایی که تاکنون نبوده است

البته گاهی اوقات علاوه بر علائم فوق نشانه‌های زیر نیز در کودکانی که مورد آسیب‌های جنسی و کودک آزاری قرار گرفته‌اند دیده می‌شود که کمتر شایع است.

- ادرار همراه با خون

- کبودی و تورم ناحیه تناسلی

- تغییر رنگ در لباس زیر

- اشکال در نشستن روی صندلی

اگرچه بسیاری از کودکانی که مورد سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند علائم عاطفی و رفتاری خاصی را از خود نشان می‌دهند، با این حال بسیاری از کودکان این‌گونه نیستند. به همین دلیل تشخیص آزار جنسی در آن‌ها سخت‌تر خواهد بود. با توجه به این مسئله بهتر است که به جای تشخیص بر پیشگیری از این اتفاق متمرکز شوید. برقراری ارتباط مناسب و تربیت جنسی کودک در پیشگیری از آزارهای جنسی بسیار مؤثر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تربیت جنسی کودک  و روش‌های مراقبت از کودکان در برابر آزار جنسی کلیک کنید. 

 

تأثیر كودک آزاری جنسی در سنین مختلف 

علائم کودکانی که مورد کودک آزاری و آزار جنسی قرار گرفته اند

کودک آزاری جنسی در بسیاری از موارد در کودکی پنهان می‌ماند اما اغلب آثارش را در نوجوانی نشان خواهد داد. نوجوانانی که تجربه سوءاستفاده های جنسی را داشته‌اند بیش از سایرین رفتارهای مخرب و پرخطری از خود نشان می‌دهند. آزار جنسی در کودکان در سنین بالا به مراتب صدمات شدیدتری به فرد وارد می‌کند و درمان آثار آن نیز به مراتب دشوارتر است. هم‌چنین هر چه فرد آسیب زننده به کودک نزدیک‌تر باشد آسیب شدیدتری به وی وارد می‌شود. کودک آزاری جنسی می‌تواند پیامدهای روانی و رفتاری زیر را در بلندمدت به همراه داشته باشد. 

- ناتوانی در برقراری ارتباط عمیق با دیگران 

- ترس شدید از صمیمت و اعتماد به دیگران

- اعتیاد به مواد و یا مشروبات الکلی

- گوشه‌گیری و اختلال در برقراری روابط جنسی پس از ازدواج

- طلاق و ازدواج‌های ناموفق

- دچار شدن به اختلالاتی نظیر اختلال استرس پس از سانحه، اضطراب و افسردگی

- اختلالات جنسی

- کاهش اعتماد به نفس

- خودکشی

و.....

برای کسب اطلاعات در مورد اختلال استرس پس از سانحه و افسردگی کلیک کنید. 

 

درمان کودک آزاری جنسی

تاثير كودك آزاري جنسی روي زندگي و روان كودك

دانستن این نکته بسیار مهم است که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است هر چه والدین تربیت جنسی کودک خود را بهتر بیاموزند و از سن چهار سالگی آموزش‌های مخصوص کودکان را شروع کنند، امکان آسیب‌های جنسی در کودکان را بسیار کاهش می‌دهند و از پیامدهای سخت و طاقت فرسای آن در سنین بالاتر جلوگیری می‌کنند. امیدواریم والدین عزیز با توجه به اهمیت مسئله کودک آزاری جنسی تمام تلاش خود را برای یادگیری مهارت لازم به منظور جلوگیری از وقوع حادثه بکنند و در صورتی که آسیب رخ داده باشد به جای سرزنش خود و یا کودکشان به دور از هر گونه قضاوتی به مشاورین متخصص مراجعه و از وقوع آسیب‌های شدیدتر جلوگیری نمایند. متخصصان کلیک هنر زندگی آماده‌اند تا با خدمات مشاوره کودک به صورت تلفنی و حضوری شما را در این زمینه یاری کنند. برای کسب اطلاعات درباره درمان قربانیان آزار جنسی در بزرگسالی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک آزاری جنسی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*