ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تربیت کودک 4 تا 5 سال | رفتار با کودک چهار ساله


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تربیت کودک 4 تا 5 سال پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید

تربیت کودک 4 تا 5 سال چگونه باید باشد؟ اگر فرزندی در این دوره سنی داشته باشید حتما متوجه شده‌اید که او دیگر در این سن مستقل‌تر شده و به اعتماد به نفس بیشتری دست یافته است. این تغییرات در نحوه برخورد شما با فرزندتان نیز تاثیر می‌گذارد. برای آن که بتوانید ارتباط بهتری با کودک خود برقرار کنید و نکات تربیتی را با کیفیت بیشتری به او انتقال دهید، به این نیاز دارید که سبک تربیت خود را با شرایط سنی، ویژگی‌ها و قابلیت‌های کودک هماهنگ کنید.
در کنار این مسئله دوره سنی 4 تا 5 سال از اهمیت خاصی برخوردار است و لازم است والدین با یک مشاور و روانشناس حوزه کودک در ارتباط باشند تا بتوانند از طریق مشاوره کودک، فرزند خود را به درستی تربیت کنند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاورتربیت کودک | آگاهی از جنبه های رشد کودک 4 تا 5 سال

آگاهی از تغییرات و رشد کودک در زمینه‌های مختلف به والدین کمک خواهد کرد تا نیازهای تربیتی کودک خود را بیشتر بشناسند و با دید روشن‌تری بتوانند در این زمینه اقدام کنند. برای عملکرد بهتر در رشد و تــربیت کودک بهتر است راجع به همه جوانب آن مطالعه کنید و یا مشاوره کودک دریافت کنید. در ادامه به برخی از مهم ترین تغییرات رشدی کودک خواهیم پرداخت.

اینفوگرافیک تربیت کودک 4 تا 5 سال

اینفوگرافیک تربیت کودک 4 تا 5 سال

تربیت کودک | تغییرات شناختی کودکان 4 تا 5 سال

آگاهی از تغییرات رشدی کودک در هر دوره سنی به شما کمک می‌کند تا نیازهای اولیه و اساسی کودکان را بشناسید و در تربیت خود بتوانید این نیازها را مد نظر قرار دهید. کودک در سنین پیش از مدرسه به سرعت در حال رشد است. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های رشدی در کودکان 4 تا 5 سال، رشد شناختی و زبانی است.

فرزند شما در این سن ظرفیت‌های زبانی و توانایی‌های تکلم خود را گسترش می‌دهد. دست یابی به ظرفیت‌های زبانی پیچیده‌تر به او در پردازش بهتر فرایند تفکر کمک می‌کند؛ در نتیجه رشد زبان به رشــد شناختی کودک و تفکر می‌انجامد. او ممکن است که نتواند به سوال‌هایی که از او می‌پرسید سریعا به طور منطقی پاسخ دهد اما از این به بعد می‌تواند هیجاناتش را در صحبت کردن بهتر ابراز کند. از جمله دیگر توانایی‌های شناختی و زبانی که کودک در فاصله 4 تا 5 سال به آن دست می‌یابد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- توانایی شمردن تا 10 یا کمی بیشتر

- دست یابی به ظرفیت توجه بالاتر

- استفاده از جملات پیچیده تر و پیشرفت در زمینه مــهارت ارتباط کلامی

- توانایی واضح تر صحبت کردن

- دست یابی به فهم بیشتر در مورد مفهوم زمان

-توانایی به یاد سپردن آدرس و شماره تلفن مربوط به خود در صورت یادگیری و پیشرفت در فرایند یادگیری و...
برای مطالعه بیشتر در خصوص مــراحل یادگیری کلیک کنید.

تربیت کودک | تغییرات و رشد حرکتی کودکان 4 تا 5 سال

در این دوره کودک شما بازی‌هایی با فعالیت‌های بدنی بیشتر خواهد پرداخت. رشد حرکتی بیشتر، به او اجازه خواهد داد که بتواند به راحتی فعالیت‌هایی نظیر دویدن، پریدن و بازی با توپ را انجام دهد.علاوه بر این‌ها او در این دوره سنی قادر به انجام یکسری مهارت‌های حرکتی ظریف نیز خواهد بود. برای مثال می‌تواند مداد یا خودکار در دست بگیرد و اسم کوچک خود یا برخی از کلمات آسان را بنویسد. همچنین نقاشی‌های او به خاطر این توانایی‌های حرکتی، پیشرفته تر خواهد شد. برای مثال او در کشیدن آدم‌ها به جزئیات بیشتری خواهد پرداخت و اجزای بدن آن‌ها را با دقت بیشتری خواهد کشید.

تربیت کودک | نکاتی برای پرورش کودکان 4 تا 5 سال

با توجه به نکاتی که درباره رشد کودکان 4 تا 5 سال گفته شد والدین باید بتوانند سبک تربیتی خود را به شیوه‌ای تنظیم کنند که این فرایند رشدی تسهیل شود. همچنین لازم است تا نکات مربوط سن تربیت کودک را برای تاثیر گذاری بیشتر در نظر بگیرید. در ادامه به برخی از این نکات تربیتی اشاره خواهیم کرد.

1- تربیت با برقراری ارتباط و بازی کردن با کودک چهار ساله

زمانی که شما در کنار کودک هستید و با او بازی می‌کنید تنها بخشی از اوقات فراغت فرزند شما نیست. چرا که بیشترین یادگیری برای کودک در بـازی کودکان اتفاق می‌افتد. در حقیقت بازی بخشی از فرایند یادگیری کودک شماست. شما هنگامی که با کودک خود بازی می‌کنید با حرف زدن به رشد زبان او کمک می‌کنید. رشد زبان به طور خود به خود سطح شناختی و تفکر او را ارتقا می‌دهد.
همچنین با استفاده از بازی‌هایی که دارای فعالیت‌های بدنی هستند به او در پرورش مهارت‌های حرکتی یاری می‌رسانید.در نهایت تعامل صمیمانه شما با فرزندتان در فرایند اجتماعی شدن کودک و پرورش مفهوم صمیمت در او تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

2- قبل از تربیت به نیاز های کودک چهار ساله توجه کنید

در این دوره سنی کودک شما اجتماعی‌تر می‌شود. بیشتر هیجانات خود را ابراز می‌کند و می‌کوشد تا رضایت خاطر شما و دیگران را به دست بیاورد. نادیده گرفتن تلاش‌هایی که کودک برای به دست آوردن توجه و تایید انجام می‌دهد می‌تواند منجر به بروز اخـتلالات رفتاری کودک شود. کودکانی که احساس می‌کنند والدین توجه کافی در اختیار آن‌ها نمی‌گذارند ممکن است دست به تلاش برای کسب توجه منفی بزنند.
دست یابی به توجه منفی به این معنی است که او کارهای نامناسبی انجام می‌دهد در حالیکه می‌داند ممکن است مورد تنبیه و سرزنش قرار بگیرد اما از همین تنبیه و سرزنش نیز به دلیل میل شدید به جلب توجه در کودکان است.

به این ترتیب لازم است پیشرفت‌های کودکتان را در سنین 4 تا 5 سال تقویت کنید و او را به خاطر کارهای مثبتی که انجام می‌دهد تشویق نمایید. تشویق کودک تنها از طریق خرید وسایل مورد علاقه کودک نیست بلکه دریافت تشویق‌های کلامی نیز برای فرزند شما در این سن بسیار ارزشمند است. آنچه مهم است توجه والدین به این موضوع و تاثیر تشویق بر کودکان است که باید اتفاق بیفتد.

3- اجازه دهید فرزندتان در انجام برخی کارها به شما کمک کند

کودک در سن 4 تا 5 سال تمایل بیشتری به همکاری با سایر افراد پیدا می‌کند. این تمایل می‌تواند به رشد اجتماعی او کمک بسیاری کند. وقتی شما به کودکان اجازه می‌دهید در انجام کارهای ساده با شما همکاری داشته باشد نه تنها در جهت رشد اجتماعی آن هاگام بر می‌دارید بلکه برای اســتقلال کودکان ارزش قائل می‌شوید. کودکانی که والــدین کنترل گر و بیش از حد حمایتگری دارند که به آن‌ها فرصت انجام هیچ کاری را نمی‌دهند معمولا به تدریج اعتماد به نفس خود را برای انجام کارها به تنهایی از دست می‌دهند و نمی‌توانند به استقلال لازم در زندگی دست یابند.

4- به نگرانی های کودک توجه کنید

سنین 4 تا 5 سال، دوره‌ای است که ممکن است کودکان نگرانی‌هایی را در مورد رفتن به مدرسه از خود بروز دهند. در برخورد با نگرانی‌های کودک لازم است که بگذارید فرزندتان در مورد ترس‌های خود با شما صحبت کند. در فضایی صمیمانه به این ترس‌ها گوش دهید و با زبان قابل درک کودک، به رفع نگرانی‌های او بپردازید. اگر ترس‌ها و اضطراب‌های کودکتان آنقدر زیاد شده که به مشکلات ثانویه‌ای نظیر بدخوابی، ناخن جویدن کودکان، دندان قروچه، شــب ادراری کودکان و... منجر شده است؛ حتما برای رفع مشکلات او از یک روانشناس کودک کمک بگیرید.

کلام آخر

توجه داشته باشید که با توجه به تمامی مواردی که اشاره شد احتمالا شما نیز به اهمیت این مسئله پی برده باشید که نقشتان به عنوان والدین تا چه میزان در تربیت کودک در سنین 4 تا 5 سال موثر است. متاسفانه بسیاری از والدین آگاهی درستی از روانشناسی کودک ندارند که چگونه باید کودک خود را در سنین مختلف تربیت کنند. در کنار این مسئله برای آنکه بتوانید به بهترین نحو کودک خود را تربیت کنید لازم است تا با یک مشاور در زمینه کودک در ارتباط باشید. مشاور با توجه به تجربه و دانش خود می‌تواند اصول کلی را در اختیارتان قرار دهد و مرحله به مرحله شما را یاری رساند.

مشاوران ما در مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌اند تا بتوانید با دریافت مشاوره، اصول و روش‌های تربیتی صحیح را بیاموزید و کودکی سالم از نظر اخلاقی و رفتاری تربیت کنید. این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه کودک با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و فردی هر خانواده راهکارهای گوناگونی را در اختیار شما خواهند گذاشت. برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

چه علائمی نشان دهنده تاخیر در رشد کودک 4 تا 5 ساله است؟

معمولا این کودکان در بیان علایق خود مشکل داشته و حتی گاهی نمی‌توانند اسم خود را بر زبان بیاورند. همچنین تماس چشمی برقرار نمی‌کنند و ترسو، خجالتی و یا پرخاشگر هستند. با این حال توجه داشته باشید که بررسی دقیق علائم تنها برعهده متخصص و روانشناس است و با مشاهده چند نشانه نمی‌توان گفت که کودک با تاخیر در رشد مواجه است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*