ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کودک با ادب | آموزش ادب به کودکان و دانش آموزان چگونه است؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آموزش آداب صحیح به کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


کودک با ادب چگونه کودکی است؟ در دنیای امروز تربیت فرزندان مودب شاید کار سختی به نظر آید. زیرا با شیوع رفتارهای خودخواهانه و فرزند سالاری در جوامع، دیگر مانند گذشته کودکان خود را ملزم به رعایت احترام نمی دانند. به همین دلیل امروزه نیاز روز افزون به تربیت فرزندان مودب وجود دارد. یک اپیدمی استحقاق وجود دارد که باعث شده است بعضی گمان کنند دیگران فقط برای خوشحالی و رفع نیاز آنها وجود دارند. این افراد فراموش می کنند درک و احترام متقابل، اصلی اساسی است. دانستن رفتارهای مودبانه و چگونگی تعامل با دیگران با روشی محترمانه، نه تنها باعث محترم شدن افراد می شود، بلکه باعث می شود بچه های مهربانی تری داشته باشیم. الگوی رفتار مودبانه اولین قدم در آموزش آداب صحیح به کودکان است که می توان به وسیله مشاوره کودک راهکارهای موثر آن را آموخت. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید. 
 

تماس با مشاور

                                             
 

اهمیت تربیت کودک با ادب

کمک به کودکان خردسال در یادگیری رفتارهای مناسب، مودبانه و ملاحظه کارانه آنها را قادر می سازد تا با بزرگتر شدن در برقراری ارتباط با دیگران موفق عمل کنند و رفتارهای خوبی داشته باشند. از نظر اجتماعی توجه بیشتری به دیگران نشان دهند و خوش اخلاق به نظر بیایند. وقتی به کودکان خردسال رفتارهای خوب می آموزید فواید زیاد آن در روابــط اجتماعی و زندگی شخصی کودک نمایان خواهد شد. به این ترتیب والدین دیگر نگران رفتار کودک خود در جمع های و مهمانی ها نیستند. در واقع هر پدر و مادری دوست دارد از زبان والدین دیگر، معلمان یا والدین خود بشنود که فرزندانشان چقدر مودب هستند.‌

اینفوگرافیک کودک با ادب

 اینفوگرافیک کودک با ادب

تربیت کودک با ادب چگونه است؟

به عنوان یک والد​، فرزندان شما را تماشا می کنند. خوب یا بد. همانطور که در رفتار خود تأمل می کنید، گنجاندن انتخاب ها و رفتارهای مودبانه در برنامه های روزمره اتان ضروری است. اجرای روش های تربیتی و سـبک فرزندپروری مناسب با خصوصیات و خلق و خوی کودک و شرایط زندگی او می تواند مسیر تربیت فرزندان مودب را هموارتر نماید. موارد زیر نکاتی در مورد پنج رفتار مودبانه است که همه باید استفاده کنند. این نکات در نهایت به شما در تربیت کودکان مودب کمک می کند.

1-تماس چشمی برقرار کنید

همه می خواهند مورد توجه قرار بگیرند. یکی از بهترین راه های نشان دادن توجه به دیگران ارتبــاط چشمی با آنها است. واقعاً به چشمها نگاه کنید. در بعضی مواقع نامتناسب ممکن است این رفتار ناخوشایند باشد. اما برقراری ارتباط چشمی با کسی در حالی که با او صحبت می کنید یکی از مودبانه ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. این نه تنها نشان می دهد که شما به فرد اهمیت می دهید، بلکه نشان می دهد شما واقعاً به آنچه شخص می گوید گوش می دهید.
انجام رفتار چشمی یک عادت طبیعی نیست. به آنها یادآوری کنید وقتی مخاطب کسی هستند به چشمان او نگاه کنند. این رفتار را بیش از حد پیچیده نکنید. لطفا توجه داشته باشید، از نظر فرهنگی گاهی اوقات برای کودکان غیر قابل قبول است که به بزرگسالان نگاه کنند. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات در خصوص اهمیت و کاربرد ارتــباطات غیر کلامی، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.
 

2. استفاده از کلمات صریح و مناسب

لطفاً و متشکرم از اولین کلماتی است که والدین اغلب به فرزندان خود می آموزند. متأسفانه با رشد کودکان، این عبارات، اغلب کمتر و کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. این عبارات ساده موجب تقویت احساسات مثبت افراد می شود و کمک می کند که افراد احساس کنند از آنها قدردانی می شود. صرف نظر از اینکه کسی به واسطه ی وظیفه ی شغلی اش به شما کمک می کند تا به طریقی مشکلی حل شود، شما باید با ابراز سپاسگزاری ادب خود را نشان دهید. 

با این حال، هنگام استفاده کودکان از این عبارات ساده، لبخندی از سر تعجب می زنیم. گویا انتظار دیدن کودکان مودب را نداریم. اجازه ندهیم ادب چیزی عجیب به نظر بیاید. بلکه نسلی از کودکان را پرورش دهیم که آداب مـعاشرت در زندگی را کاملا بیاموزند رفتارهای مودبانه خود را تحت هر شرایطی رعایت نمایند.

3- آموزش کمک خواستن به کودک با ادب

کودک نوپا غالباً از غر زدن، ناله یا گریه کردن برای ابراز ناامیدی از چیزی که سر راهش پیش آمده استفاده می کند. یکی از قدرتمندترین واژه هایی که می توانید به کودک بیاموزید کلمه " کمک " است تا نیازی به استفاده از اشکال ارتباطی آزار دهنده نداشته باشد. هنر درخواست کمک، باعث فروتنی و استقلال کــودکان خواهد شد. هرچه بزرگتر می شوند، تمایل کمتری برای حس " همه چیزدانی " خواهند داشت. دانستن اینکه مامان و بابا همیشه نمی توانند مشکل را حل کنند، به آنها کمک می کند در مواقع لازم ابتکار عمل خود را به کار گیرند. 
کسب دانش در مورد چیز جدید، یک پاداش مهم است که با کمک گرفتن از افراد دیگر به دست نمی آید. یادگیری مادام العمر، همراه با روحیه آموزش پذیری، به رشـد شناختی کودک کمک می کند.

4- کودک با ادب| آموزش سلام و خداحافظی

برخی از مردم فکر می کنند کار مودبانه هنگام سلام و احوالپرسی با اشخاص در آغوش گرفتن است. وادار کردن کودکان به بغل کردن بزرگسالان در صورت عدم تمایل خود مطمئناً باعث ناراحتی کودک و والدین خواهد شد. از جمله بغل کردن زورکی پدربزرگ و مادربزرگ. بی ادبانه است که جواب سلام کسی را ندهیم اما نیازی به در آغوش گرفتن نیست. اگر کسی خواه یک آشنا یا غریبه باشد، فقط کودک را تشویق کنید که برای سلام یا خداحافظی به چشمان او نگاه کند. صرف نظر از آنچه آنها انتخاب کردند، به انتخاب آن احترام بگذارید. آنها فقط باید هنگام احوالپرسی به دیگران کاری مودبانه را انتخاب کنند تا انجام دهند. البته این امر باید با در نظر گرفتن سـن تربیت کودک انجام شود و انتظارات والدین باید متناسب با سن آن ها داشت.
 

5- آموزش اشتراک گذاری به کودک با ادب

تقسیم کردن و به اشتراک گذاشتن داشته ها از جمله خصوصیات بسیار مهم برای مودب قلمداد شدن کودکان است. این یکی به خصوص برای کودکان نوپا و کم سن، بسیار سخت است. اما یادگیری به اشتراک گذاشتن مودبانه، واقعیتی است که برای ادامه ی زندگی سالم در بزرگسالی لازم داریم. برخی از مردم فکر می کنند اشتراک گذاری به این معنا است که وقتی یک نفر اسباب بازی را درخواست می کند به او بدهید، اما معنای عمیق تری هم دارد. این است که به اشتراک گذاری شامل یادگیری صبــور بودن در رسیدن نوبت برای بازی با ان اسباب بازی هم می شود. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله آموزش صبــوری به کودکان را مطالعه فرمایید.
 

6- وضع قوانین برای داشتن کودک با ادب

بعضی اوقات بزرگسالان باید وارد عمل شوند و محدودیت های زمانی را تعیین کنند. مثلاً هر شخص ۵ دقیقه با اسباب بازی وقت دارد که بازی کند. همانطور که کودکان با این کار صبوری و نوبت گرفتن را تمرین می کنند، مــدیریت زمان را یاد می گیرند. به این ترتیب این شرایط را در تنهایی هم با دیگر کودکان تنظیم می کنند. با این حال بسیار مهم است اطمینان حاصل کنید که از الفاظ درست برای مدیریت اوضاع استفاده می کنید. زیرا تمایل طبیعی در این موقعیت، غر زدن است تا زمانی که نوبت کودک برسد. در دنیایی که رفتار بی ادبانه ظاهرا طبیعی شده است زمان آن رسیده که بهبود اوضاع را از تــربیت کودک خود شروع کنیم.  
کودک با ادب

به کودک آزادی در عمل بدهید

اخیراً هنگام انتظار در پیشخوان یک داروخانه، متوجه شدم دختربچه ای تقریباً سه ساله در کنار من ایستاده است. پدرش کمی دورتر ایستاده بود. من و کودک به طور خودجوش به هم نگاه کردیم و به او لبخندی زدم. او هم لبخندی خجالتی به من تحویل داد. به زیبایی به روش خودش به من ابراز قدردانی کرد. سپس به او سلام کردم. او با نگاهش پاسخ داد. پدرش آرام گفت: "وقتی مردم از ما استقبال می كنند چه می گوییم؟" دختر کوچک با شرم سر خود را به یک سمت آویزان کرد. او به طور خودجوش به من پاسخ داده بود و حالا به او گفته شده بود كه آن را درست انجام نداده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اشتــباهات تربیتی والدین کلیک کنید.
 

کودک با ادب | اجبار نه!

والدین وقتی فرزندان خود را وادار به گفتن مواردی می کنند که انها را مودبانه می دانند، واقعاً در کودک احساس اضطراب و بی کفایتی ایجاد می کنند. بیشتر آموزش ها با آموزش احترام گذاشتن به کودکان ، شروع می شود. غالب والدین فرزندان خود را دنباله روی خود می دانند و می خواهند فرزندانشان همانگونه رفتار كنند. در صورتی كه ممکن است ناظرین بیرونی، تصور كنند آنها را با خوش اخلاقی تربیت نمی كنند. بزرگ ترها معمولا به راحتی می توانند با کوچکترها صحبت کنند، اما برای افراد کوچک صحبت کردن با بزرگسالان سخت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی کودک کلیک کنید.  

آموزش های عملی برای داشتن کودک با ادب

تلاش برای تربیت کودکان برای با ادب شدن، می تواند نتیجه ی معکوس بدهد. به خصوص اگر شیوه های سخت گیرانه را در سنین پایین شروع کنیم تا به طور طبیعی این کار را انجام دهد. والــدین کنترل گر با ترغیب کودکان به گفتن لطفا و متشکرم یا کنترل بیش از حد و ایراد گرفتن های متعدد از رفتارهای کودکان، ممکن است در آنها مقاومت ایجاد کنند. 
در سنی که هنوز ممکن است کـمرویی کودکان در مورد صحبت با بزرگسالان، به خصوص افراد غریبه وجود داشته باشد انجام این کارها برای کودک همراه با خجالت زدگی خواهد بود. بهتر است برای آموزش عملی کودک نکات زیر را رعایت فرمایید.

1- آنچه را می گویی خودت انجام بده.

هر پدر و مادری دوست دارد فرزندان مودب، محترم و خوش اخلاقی داشته باشد. کودکان با کپی کردن آنچه که ما انجام می دهیم رفتارها را یاد می گیرند و دوست دارند همه کارها را درست مثل مامان و بابا انجام دهند. این کار باعث می شود احساس کنند بزرگ هستند. اگر با کودکان، با ادب و احترام رفتار کنیم و اگر آنها ببینند که ما با یکدیگر رفتار محترمانه ای داریم ، طی روند رشد از ما تقلید می کنند. آنها همه کارهایی را که ما می گوییم و انجام می دهیم تماشا می کنند و در حال یادگیری هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تقـلید کودکان و نوزادان کلیک کنید.
 

2- تقدیر و تشکر واقعی از کودک

والدی که فرزند خود را می شناسد، متوجه می شود که چگونه هر کودک به روش خاص خود به طور خودجوش، شکرگذاری و قدرشناسی خود را از مسایل نشان می دهد. وقتی چیزی به آنها می دهیم، ممکن است با لبخندی حاکی از خجالت تا پوزخندی بزرگ به هر چیزی پاسخ دهند. در جشن تولد، آنها ممکن است با بالا و پایین پریدن، با چشمان درخشان و نحوه بریدن کاغذ از روی هدایا، هیجان و لذت خود را نشان دهند تا بفهمند چه چیزی داخل جعبه است. برای مطالعه بیشتر در خصوص آموزش شکرگذاری به کودکان کلیک کنید.
 

3- آموزش غیر مستقیم

بزرگسالانی که کودکان را درک می کنند می دانند که آنها با اصیل ترین شیوه ای که می توانند از شما تشکر می کنند. غالبا ما با عباراتی مثل " وقتی کسی به ما هدیه می دهد چه باید بگوییم؟ " مداخله می کنیم. در این شرایط کودک احتمالاً احساس خجالت و تحقیر می کند. خصوصاً اگر قبلاً به روش خودجوش خودش اعتراف کرده باشد که چقدر خوشحال است. آنها احساس خواهند کرد که ما با انتـقاد کردن به آنها می گوییم این کار را اشتباه انجام داده اند. 

سپس می آموزند باید به جای نشان دادن احساسات واقعی خود، عبارات پوچی را تکرار کنند که برای آنها معنایی ندارد. باید به کودکان اجازه دهیم قدردانی خود را به صورت خودجوش انجام دهند. هرچه بزرگتر می شوند، مشاهده می کنند که چگونه از آنها و سایر افراد قدردانی می کنیم. با استفاده از کلماتی مانند " لطفا " و " متشکرم "، انجام همان کار را به طور طبیعی در پیش می گیرند. برای آگاهی از نحوه آموزش مهارت های زندگی به کودکان کلیک کنید.

4- کمک بطلبید.

اگرچه ترغیب سخت گیرانه ی کودکان به ادب می تواند نتیجه منفی داشته باشد، اما می توانیم یادگیری آنها را با مشارکت خودمان برای مودب بودن یا صمیمیت با شخص دیگر تسهیل کنیم. بطور مثال: بیایید برویم و با مادربزرگ خداحافظی کنیم. به کودک نگویید " حالا با مادربزرگ خداحافظی کن ". در عوض می توانیم دست تکان دهیم و خداحافظی کنیم. از مادربزرگ هم درخواست کنیم همین کار را بکند. منتظر بمانید که کودک به شیوه ی دلخواه در مراسم خداحافظی شرکت کند. 
اگر رفتار را به امری سرگرم کننده تبدیل کنیم کودک احتمالاً از شرکت در آن لذت خواهد برد. حتی اگر این خداحافظی هر بار اتفاق نیفتد مشکلی ایجاد نمی کند. تمرکز کودکان نوپا بسیار کوتاه است و ممکن است توجه آنها به چیز دیگری معطوف شود. با گذشت زمان، آنها حتی ممکن است از افراد آویزان هم بشوند. به خصوص اگر بزرگسالان با آنها تعامل گرم داشته باشند. پس نگران نباشید. برای کسب اطلاعات در خصوص روش درست بــرخورد با اشتباهات کودک کلیک کنید.
 

5- رفتار خوب را الگو قرار دهید.

در خانه ابتدا و از همه مهمتر باید برای نحوه درست رفتــار با کودک خود را به عنوان الگو قرار دهید. ممکن است به نظر خیلی ابتدایی برسد، اما شما هرگز نباید ساده از آن بگذرید. اینکه چگونه بسیاری از کودکان رفتاری را که از والدین خود می بینند تقلید می کنند. با موارد ضروری شروع کنید.

6- استفاده از خوشحالم و متشکرم

در طول روز " لطفا " و " متشکرم " را استفاده کنید. آن را به بچه ها بگویید. آن را به همسرتان یا منشی فروش در فروشگاه بگویید. اطمینان حاصل کنید که کودکان در طول روز چندین بار از این کلمات استفاده می کنند. آنها را به استفاده از این کلمات نیز تشویق کنید. در صورت لزوم به آنها یادآوری کنید. به احتمال زیاد فرزند شما درخواستی دارد و انتظار دارد که شما از جا بپرید و نیازش را رفع کنید. به فرزندتان یادآوری کنید که به درستی درخواست را مطرح کند. به او بیاموزید از کلماتی مانند " آیا ممکن است داشته باشم " استفاده کند. اغلب ادمها وقتی از آنها تشکر می شود احساس خوبی دارند. حتی به خاطر چیزهای کوچکی که ممکن است به نظر مهم نباشد. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله آمــوزش اخلاق به کودکان را مطالعه فرمایید.
کودک

7- برای تربیت یک کودک با ادب صبور باشید

 

ممکن است  تغییرات مدتی طول بکشد. تــغییر رفتار یک شبه اتفاق نمی افتد. اما اصلاح ملایم (و مکرر) و درخواست از کودکان برای تکرار رفتارها، نتایج ارزشمندی به همراه خواهد داشت. ممکن است لازم باشد ماه ها تلاش مداوم برای ایجاد تغییر داشته باشید. اما همین که با خانواده خود، از روی عادت با مهربانی صحبت می کنید، می تواند پویایی و احــترام در خانواده را به سمت بهتر شدن تغییر دهد. برای همسران نیز چنین روشی موثر است. وقتی همسران بخاطر آنچه برای حمایت از خانواده انجام می دهند، مانند پختن یک غذای خوب یا کسب درآمد، از یکدیگر تشکر می کنند احساس خوبی خواهند داشت.

8- آموزش قدرشناسی به کودک با ادب

آموزش روشها فقط تمرکز روی کلمات نیست. قدرشناسی و ادب از ویژگیهای ارزشمند فرهنگ ماست. هنگامی که کودکان قدردانی خود را از کارهایی که برای آنها انجام شده ابراز می دارند، احساس بهتری نسبت به خودشان دارند. به عنوان گیرنده، احساس همدلی را درک می کنند. آنها تشخیص می دهند افراد برای رفع نیاز آنها تلاش می کنند. بدون چنین اظهار قدردانی، کودکان دچار خـودشیفتگی پنهان و خودمحوری می شوند و تمام داشته های خود را امری مسلم می دانند. افرادی که از "لطفا" و "متشکرم" استفاده می کنند قابل تحسین هستند.  

سخن آخر

تربیت فرزندان مودب مهم است و داشتن فرزند مودب بسیار عالی ست؛ اما در نهایت مهمترین کاری که می توانید به عنوان والدین انجام دهید این است که متفاوت بودن را به آنها یاد دهید. از بین بردن عادت ها سخت است. بنابراین انتظار نداشته باشید که تغییرات، فوری انجام شود. همچنین انتظار بالا و کمال گرایانه نداشته باشید. کودکان به یادآوری های مکرر در مورد آداب مودبانه بودن، احتیاج دارند. بنابراین مطمئن شوید که از کلمات مهربانانه در اصلاحات خود استفاده می کنید.
برای این منظور می توانید از خدمات روانشناختی در زمینه تربیت فرزندان خود بهره ببرید. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص  مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*