ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ارتباط سبک دلبستگی کودکی و روابط عاشقانه بزرگسالی

ارتباط سبک دلبستگی کودکی و روابط عاشقانه بزرگسالی به اثبات رسیده است. دلبستگی نظریه ای است که نحوه تعامل کودک با بزرگسالانی که از آنها مراقبت می کنند را توضیح می دهد. در جایی که یک دلبستگی سالم وجود دارد، کودک مطمئن است که بزرگسال به نیازهای او برای غذا، راحتی، تحریک و مراقبت رسیدگی خواهد کرد. این به کودک یک پایگاه امن می دهد که از آن می تواند کشف کند، اعتماد به نفس و عزت نفس مثبت را در خود ایجاد کند. بزرگسالانی که در دوران نوزادی وابستگی مثبت را تجربه کرده اند، به احتمال زیاد روابط عاشقانه رضایت بخش تری را ایجاد می کنند. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روابط عاطفی مشورت بخواهید. برای دریافت مشاوره روابط عاطفی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

دلبستگی چیست؟

سبک های دلبستگی اولیه ما در دوران کودکی از طریق رابطه نوزاد، مراقب ایجاد می شود. علاوه بر این، بولبی معتقد بود که دلبستگی دارای یک جزء تکاملی است. به بقا کمک می کند تمایل به ایجاد پیوندهای عاطفی قوی با افراد خاص، جزء اساسی طبیعت انسان است. در جایی که دلبستگی ضعیفی وجود دارد و کودک نمی تواند برای مراقبت از آنها و پاسخگویی به نیازهای آنها به اطرافیان خود تکیه کند، ممکن است مضطرب، ناامن شده و اعتماد به نفس پایینی داشته باشد. دلبستگی ضعیف در موارد حفاظتی می تواند بر هر تصمیمی برای حذف کودکان از سرپرستان آنها تأثیر بگذارد. دلبستگی ضعیف در سال‌های اولیه می‌تواند منجر به افزایش پرخاشگری و «روان‌پریشی بی‌عاطفه» شود، جایی که فرد نمی‌تواند محبت یا نگرانی نسبت به دیگران نشان دهد.

اهمیت سبک دلبستگی در بزرگسالی

داشتن سبک دلبستگی ایمن به این معنی نیست که شما کامل هستید یا مشکلاتی در رابطه را تجربه نمی کنید. اما احتمالاً به اندازه کافی احساس امنیت می‌کنید که مسئولیت اشتباهات و شکست‌های خود را بپذیرید و مایلید در صورت نیاز به دنبال کمک و حمایت باشید. داشتن سبک دلبستگی ایمن در کودکی به شما در روابطتان با خود و دیگران کمک می کند. برخی از این موارد عبارتند از: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دلبستگی در کودکان کلیک کنید.
 1. شما از ارزش خود قدردانی می کنید و می توانید در یک رابطه صمیمی خودتان باشید. در بیان احساسات، امیدها و نیازهای خود راحت هستید.
 2. از بودن با دیگران احساس رضایت می کنید، آشکارا از شریک زندگی خود به دنبال حمایت و راحتی هستید، اما زمانی که شما دو نفر از هم جدا هستید بیش از حد مضطرب نشوید.
 3. به همین ترتیب از اینکه شریک زندگیتان برای حمایت به شما تکیه می کند خوشحال هستید. همچین درمورد خوشحال بودن با شریک زندگی بخوانید.
 4. شما می توانید تعادل عاطفی خود را حفظ کنید و به دنبال راه های سالم برای مدیریت تعارض در یک رابطه نزدیک باشید.
 5. وقتی با ناامیدی، شکست و بدبختی در روابط خود و همچنین سایر بخش‌های زندگی‌تان مواجه می‌شوید، آنقدر انعطاف‌پذیر هستید که بتوانید به عقب برگردید.
 

انواع سبک های دلبستگی در کودک

دلبستگی یک رابطه عاطفی خاص است که شامل تبادل راحتی، مراقبت و لذت است. ریشه‌های تحقیق در مورد دلبستگی با نظریه‌های فروید درباره عشق آغاز شد، اما معمولاً محقق دیگری به عنوان پدر نظریه دلبستگی شناخته می‌شود. جان بولبی تحقیقات گسترده‌ای را به مفهوم دلبستگی اختصاص داد و آن را به عنوان «ارتباط روان‌شناختی پایدار بین انسان‌ها» توصیف کرد.

1-ارتباط سبک دلبستگی کودکی و روابط عاشقانه بزرگسالی | ایمن

کودکانی که به طور ایمن به هم وابسته هستند، معمولاً وقتی مراقبانشان را ترک می‌کنند، ناراحت می‌شوند و با بازگشت والدینشان خوشحال می‌شوند. هنگامی که این کودکان ترسیده اند، به دنبال آرامش از والدین یا مراقب خود خواهند بود.تماسی که توسط والدین ایجاد می شود به آسانی توسط کودکانی که به آنها وابسته هستند پذیرفته می شود و آنها با رفتار مثبت از بازگشت والدین استقبال می کنند. در حالی که این کودکان می توانند در غیاب والدین یا مراقب تا حدودی توسط افراد دیگر تسلی یابند، آنها به وضوح والدین را به غریبه ها ترجیح می دهند.
 • والدین کودکانی که به طور ایمن وابسته هستند، تمایل دارند بیشتر با فرزندان خود بازی کنند. علاوه بر این، این والدین سریع‌تر به نیازهای فرزندانشان واکنش نشان می‌دهند و عموماً نسبت به والدین کودکانی که به آنها وابسته نیستند، پاسخگوتر هستند. همچنین درمورد بازی کودکان بخوانید.
 • دلبستگی ایمن زمانی اتفاق می افتد که والدین یا سایر مراقبان، در دسترس، حساس، پاسخگو و پذیرشگر باشند. در روابط با دلبستگی ایمن، والدین به فرزندانشان اجازه می‌دهند بیرون بروند، اما وقتی برای امنیت و آسایش برمی‌گردند در کنارشان هستند.

2-ویژگی کودکان با سبک دلبستگی ایمن

مطالعات نشان داده است که کودکانی که به طور ایمن دلبستگی دارند در مراحل بعدی کودکی همدلی بیشتری دارند. همچنین این کودکان به عنوان کودکانی که دارای سبک های دلبستگی دوسوگرا یا اجتنابی هستند کمتر مخل، کمتر پرخاشگر و بالغ تر توصیف می شوند.به عنوان مثال در دلبستگی ایمن کودکان
 1. از والدین جدا می شود
 2. وقتی می ترسد از والدین راحت طلب می کند
 3. بازگشت والدین را با احساسات مثبت استقبال می کند
 4. والدین را به غریبه ها ترجیح می دهد
 5. به عنوان بزرگسالان
 6. روابط قابل اعتماد و پایدار داشته باشید
 7. تمایل به داشتن عزت نفس خوب  دارند
 8. احساسات را با شرکا و دوستان به اشتراک بگذارید

3-ارتباط سبک دلبستگی کودکی و روابط عاشقانه بزرگسالی |مضطرب

کودکان مضطرب-دوسوگرا تمایل به بی اعتمادی به مراقبین دارند و این ناامنی اغلب به این معنی است که محیط آنها با ترس و نه هیجان بررسی می شود. آنها دائماً به دنبال تأیید از مراقبان خود هستند و از ترس رها شدن به طور مداوم محیط اطراف خود را مشاهده می کنند. کودکانی که به صورت دوسوگرا یا مضطرب به هم وابسته هستند، نسبت به غریبه ها به شدت مشکوک هستند. این کودکان هنگام جدا شدن از والدین یا مراقب خود ناراحتی قابل توجهی از خود نشان می دهند، اما به نظر نمی رسد که از بازگشت والدین اطمینان یا آرامش پیدا کنند. در برخی موارد، کودک ممکن است منفعلانه والدین را با امتناع از راحتی طرد کند، یا ممکن است آشکارا پرخاشگری و عصبانیت مستقیم نسبت به والدین نشان دهد.

4-ویژگی کودکان با دلبستگی مضطرب

همانطور که این کودکان بزرگتر می شوند، معلمان اغلب آنها را چسبنده و بیش از حد وابسته توصیف می کنند. برای مثال کودکان با دلبستگی مضطرب یا دوسوگرا ممکن است ویژگی های زیر را نشان دهند.
 1. ممکن است مراقب غریبه ها باشد
 2. وقتی پدر و مادر می روند بسیار مضطرب می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال اضطراب جدایی در کودکان کلیک کنید.
 3. وقتی پدر و مادر برمی گردند دلداری نشان ندهید
 4. به عنوان بزرگسالان
 5. تمایلی به نزدیک شدن به دیگران ندارد
 6. نگران نباشند که شریک زندگی آنها را دوست ندارد
 7. وقتی روابط به پایان می رسد بسیار پریشان می شوید

5-دلبستگی اجتنابی

کودکانی که تحت سبک «اجتنابی» رشد کرده‌اند، یاد گرفته‌اند که بپذیرند نیازهای عاطفی‌شان احتمالاً برآورده‌نشده باقی می‌ماند و با احساس بی‌اهمیت و دوست نداشتن به رشد خود ادامه می‌دهد. آنها اغلب با ابراز احساسات خود دست و پنجه نرم می کنند و به سختی می توانند احساسات را درک کنند. آنها تمایل دارند از روابط صمیمی اجتناب کنند. گاهی اوقات، والدین در پذیرش و پاسخگویی حساس به نیازهای فرزندشان مشکل دارند. والدین به جای دلداری دادن به کودک:
 • احساسات ناخوشایند آنها را به حداقل می رساند
 • خواسته های آنها را رد می کند
 • در کارهای دشوار کمکی نمی کند
این منجر به دلبستگی اجتنابی ناایمن می شود. علاوه بر این، ممکن است از کودک انتظار می رود که در رفع نیازهای خود به والدین کمک کند. کودک می‌آموزد که بهتر است از آوردن والدین به تصویر اجتناب کند. از این گذشته، والدین به شیوه ای مفید پاسخ نمی دهند. در دلبستگی اجتنابی-ناایمن، کودک می‌آموزد که بهترین گزینه این است که احساسات خود را خاموش کرده و به خود متکی شود. آینزورث نشان داد که کودکانی که دارای دلبستگی اجتنابی ناایمن هستند، زمانی که مضطرب هستند به والدین مراجعه نمی‌کنند و سعی می‌کنند نشان دادن احساسات منفی را به حداقل برسانند. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

6-ارتباط سبک دلبستگی کودکی و روابط عاشقانه بزرگسالی | اشفته

دلبستگی آشفته،غیرمحرک که به آن دلبستگی ترسناک-اجتنابی نیز گفته می‌شود، از ترس شدید ناشی می‌شود که اغلب در نتیجه ضربه، غفلت یا سوء استفاده در دوران کودکی است. بزرگسالانی که دارای این سبک دلبستگی ناایمن هستند، معمولاً احساس می کنند که سزاوار عشق یا صمیمیت در یک رابطه نیستند. اگر مراقب اصلی شما خودش با ترومای حل نشده سروکار داشت، می‌تواند منجر به ترس شدید مرتبط با سبک دلبستگی آشفته شود. اغلب والدین به عنوان منبع ترس و آرامش برای شما به عنوان یک نوزاد عمل می کنند، و باعث سردرگمی  شما در مورد روابط می شوند. در موارد دیگر، شخصیت والدین شما ممکن است نیازهای شما را به عنوان یک نوزاد نادیده گرفته باشد، یا رفتار آشفته آنها ممکن است برای شما ترسناک یا آسیب زا باشد.
سبک های دلبستگی کودکی و روابط عاشقانه بزرگسالی    

ارتباط سبک دلبستگی کودکی و روابط عاشقانه بزرگسالی

سبک‌ها یا انواع دلبستگی با رفتاری که در یک رابطه نشان داده می‌شود مشخص می‌شود، به‌ویژه زمانی که آن رابطه در معرض تهدید قرار می‌گیرد. برای مثال، فردی که سبک دلبستگی ایمن دارد، ممکن است بتواند احساسات خود را آشکارا به اشتراک بگذارد و در صورت مواجهه با مشکلات رابطه، به دنبال حمایت باشد. از سوی دیگر، کسانی که سبک های دلبستگی ناایمن دارند، ممکن است در نزدیک ترین روابط خود نیازمند یا وابسته شوند، در هنگام احساس آسیب پذیری به شیوه های خودخواهانه یا دستکاری رفتار کنند، یا به سادگی از صمیمیت دوری کنند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. درک اینکه چگونه سبک دلبستگی شما بر روابط صمیمانه شما شکل می‌دهد و بر آن تأثیر می‌گذارد، می‌تواند به شما کمک کند تا رفتار خود، نحوه درک شریک زندگی‌تان و نحوه واکنش شما به صمیمیت را درک کنید. سپس شناسایی این الگوها می تواند به شما کمک کند تا آنچه را که در یک رابطه نیاز دارید و بهترین راه برای غلبه بر مشکلات را روشن کنید.

1-دلبستگی ایمن

داشتن سبک دلبستگی ایمن به این معنی نیست که شما کامل هستید یا مشکلاتی در رابطه را تجربه نمی کنید. اما احتمالاً به اندازه کافی احساس امنیت می‌کنید که مسئولیت اشتباهات و شکست‌های خود را بپذیرید، و مایلید در صورت نیاز به دنبال کمک و حمایت باشید.
 • شما از ارزش خود قدردانی می کنید و می توانید در یک رابطه صمیمی خودتان باشید. در بیان احساسات، امیدها و نیازهای خود راحت هستید.
 • از بودن با دیگران احساس رضایت می کنید، آشکارا از شریک زندگی خود به دنبال حمایت و راحتی هستید، اما زمانی که شما دو نفر از هم جدا هستید بیش از حد مضطرب نشوید. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.
 • به همین ترتیب از اینکه شریک زندگیتان برای حمایت به شما تکیه می کند خوشحال هستید.
 • شما می توانید تعادل عاطفی خود را حفظ کنید و به دنبال راه های سالم برای مدیریت تعارض در یک رابطه نزدیک باشید.
 • وقتی با ناامیدی، شکست و بدبختی در روابط خود و همچنین سایر بخش‌های زندگی‌تان مواجه می‌شوید، آنقدر انعطاف‌پذیر هستید که بتوانید به عقب برگردید.

2-دلبستگی مضطرب

کسانی که تحت سبک دلبستگی «مضطرب-دوسوگرا» رشد کرده‌اند، تمایل دارند آنچه را که آموخته‌اند تا بزرگسالی حمل کنند و اغلب احساس می‌کنند که توسط شریک زندگی‌شان مورد بی مهری قرار می‌گیرند در حالی که ابراز عشق و ارتباط خودشان برایشان مشکل است. افرادی که تحت این سبک وابستگی ایجاد کردند معمولاً در بزرگسالی از نظر عاطفی وابسته هستند. در بزرگسالی، کسانی که دارای سبک دلبستگی دوسوگرا هستند، اغلب نسبت به نزدیک شدن به دیگران احساس بی میلی می کنند و نگران هستند که شریک زندگی آنها احساسات آنها را متقابل نکند. این منجر به جدایی های مکرر می شود، اغلب به این دلیل که رابطه سرد و دور به نظر می رسد. این افراد به خصوص پس از پایان یک رابطه احساس گناه و پریشانی می کنند.
 • اگر سبک دلبستگی دوسوگرا یا مضطرب دارید، ممکن است از اینکه بیش از حد چسبیده باشید یا نیاز دائمی خود به عشق و توجه خجالت بکشید. یا ممکن است از ترس و اضطراب در مورد اینکه آیا همسرتان واقعاً شما را دوست دارد احساس فرسودگی کنید.
 • شما می خواهید در یک رابطه باشید و خواهان احساس صمیمیت و صمیمیت با دیگری هستید، اما در تلاش هستید که احساس کنید می توانید به شریک زندگی خود اعتماد کنید یا کاملاً به آن اعتماد کنید.
 • قرار گرفتن در یک رابطه صمیمی تمایل دارد زندگی شما را تحت الشعاع قرار دهد و شما بیش از حد به طرف مقابل متمرکز می شوید.
 • وقتی از شریک زندگی خود دور هستید احساس اضطراب یا حسادت می کنید و ممکن است از احساس گناه، کنترل رفتار یا سایر تاکتیک های دستکاری برای نزدیک نگه داشتن آنها استفاده کنید.
سبک دلبستگی مضطرب

3-ارتباط سبک دلبستگی اجتنابی کودکی و روابط عاشقانه بزرگسالی | اجتنابی

در بزرگسالی، کسانی که وابستگی اجتنابی دارند، در صمیمیت و روابط نزدیک مشکل دارند.این افراد احساسات زیادی را در روابط سرمایه گذاری نمی کنند و پس از پایان یک رابطه، ناراحتی کمی را تجربه می کنند. آنها اغلب با بهانه جویی (مانند ساعات کاری طولانی) از صمیمیت اجتناب می کنند یا ممکن است در حین رابطه جنسی در مورد افراد دیگر خیال پردازی کنند. گتحقیقات همچنین نشان داده است که بزرگسالانی که سبک دلبستگی اجتنابی دارند، مقبولیت بیشتری دارند و به احتمال زیاد درگیر رابطه جنسی گاه به گاه هستند. سایر ویژگی های رایج عبارتند از عدم حمایت از شرکا در زمان های استرس زا و ناتوانی در به اشتراک گذاشتن احساسات، افکار و عواطف با شریک زندگی.
 • شما فردی مستقل هستید، از مراقبت از خود راضی هستید و احساس نمی کنید به دیگران نیاز دارید.
 • هر چه کسی بیشتر تلاش کند به شما نزدیک شود یا شریک زندگی شما نیازمندتر شود، بیشتر تمایل به کناره گیری دارید. همچنین درمورد رفتار با همسر بخوانید.
 • شما از احساسات خود ناراحت هستید و شریک زندگی اغلب شما را متهم می کنند که دور و بسته هستید، سفت و سخت و غیر قابل تحمل هستید. در مقابل، آنها را متهم می کنید که بیش از حد نیازمند هستند.
 • شما مستعد به حداقل رساندن یا نادیده گرفتن احساسات شریک زندگی خود، حفظ اسرار از آنها، درگیر شدن در امور و حتی پایان دادن به روابط برای بازیابی احساس آزادی خود هستید.
 • ممکن است روابط زودگذر و گاه به گاه را به روابط صمیمی طولانی مدت ترجیح دهید، یا به دنبال شریک هایی باشید که به همان اندازه مستقل باشند، کسانی که از نظر احساسی فاصله خود را حفظ کنند.
 • در حالی که ممکن است فکر کنید به روابط نزدیک یا صمیمیت نیاز ندارید، حقیقت این است که همه ما به این نیاز داریم.

4-دلبستگی آشفته یا ناسازگار

اگر سبک دلبستگی آشفته دارید، احتمالاً هرگز یاد نگرفته اید که احساسات خود را آرام کنید، بنابراین هم روابط و هم دنیای اطراف شما می توانند احساس ترس و ناامنی کنند. اگر در کودکی تجربه آزار و اذیت داشتید، ممکن است سعی کنید همان الگوهای رفتاری آزاردهنده را به عنوان یک بزرگسال تکرار کنید.
 • احتمالاً روابط صمیمانه را گیج‌کننده و ناراحت‌کننده می‌یابید، که اغلب بین افراط‌های عاطفی عشق و نفرت نسبت به شریک زندگی در نوسان است.
 • ممکن است نسبت به شریک خود بی احساس، خودخواه، کنترل کننده و بی اعتماد باشید که می تواند منجر به رفتار انفجاری یا حتی توهین آمیز شود.  شما می توانید به همان اندازه که به دیگران سخت می گیرید به خودتان سخت بگیرید.
 • ممکن است الگوهای رفتاری ضد اجتماعی یا منفی از خود نشان دهید، از الکل یا مواد مخدر سوء استفاده کنید، یا مستعد پرخاشگری یا خشونت باشید.
 • دیگران ممکن است از خودداری شما از پذیرفتن مسئولیت اعمالتان ناامید شوند.
 • در حالی که خواهان  امنیت یک رابطه صمیمی و معنادار هستید، احساس می‌کنید ارزش عشق را ندارید و از صدمه دیدن دوباره وحشت دارید.
 • دوران کودکی شما ممکن است در اثر سوء استفاده، بی توجهی یا ضربه روحی بد شکل گرفته باشد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*