ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پول توجیبی کودکان چقدر باید باشد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پول توجیبی به کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا دادن پول توجیبی به کودکان لازم است؟ شما چقدر و چطور به فرزندتان پول توجیبی می‌دهید؟ در زمانه‌ای که اقتصاد و رفاه خانواده‌ها به مدیریت مالی و پس‌انداز بستگی دارد، آموزش مهارت‌‌های مالی در کودکی از اهمیت زیادی برخوردار است. آموزش مسائل مالی و مدیریت از اصول مهمی است که روی شخصیت کودک اثر می‌گذارد. یادگیری این مهارت از کودکی و در محیط خانواده بسیار مهم است چرا که فرد را در آینده و برای مدیریت مخارج خود و خانواده‌اش آماده می‌کند و به نوعی شخصیت مالی و اقتصادی او را می‌سازد. همچنین پول توجیبی باعث ایجاد حس استقلال و تقویت حس مسئولیت‌پذیری در فرزندان می‌شود. والدین لازم است با فراگیری مسائل مهم به تربیت صحیح کودک خود اهمیت دهند. در این زمینه بهره بردن از مشاوره کودک نیز می‌تواند کمک کننده باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.
تماس با مشاور


اهمیت پرداخت پول توجیبی به فرزندان

برخی از والدین اعتقادی به پرداخت پول به فرزندان ندارند و ترجیح می‌دهند خود تمام نیازها و مخارج آن‌ها را تامین کنند. در صورتی که کودک در شرایطی به مفهوم و ارزش پول پی می‌برد که مقداری پول را در اختیار داشته باشد و برای آن برنامه‌ریزی کند. به عقیده روانشناسان و متخصصان تــربیت کودک، پول توجیبی آموزش عملی اندوخته‌کردن، بخشندگی و آینده‌نگری به کودک است.
والدین باید هر ماه و یا هر هفته مقداری پول را برای فرزندان خود درنظر بگیرند و به آن‌ها بیاموزند که مقداری را خرج و مقداری را پس انداز کند. حتی اگر وضع اقتصادی مناسبی ندارید مقداری از درآمد خود را هرچند اندک به پول توجیبی فرزندان اختصاص دهید. پول توجیبی باعث ‌رشد شخصیت کودک، ایجاد حس استقلال و تقویت حس مسئولیت‌پذیری در فرزندان می‌شود. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله آمــوزش پس انداز کردن به کودکان را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک پول توجیبی کودکان چقدر باشد؟

اینفوگرافیک پول توجیبی کودکان

از چه زمانی باید به کودکان پول توجیبی داد؟

زمانی که کودک با مفاهیم شمارش، اعداد، مقایسه و ارزش چیزها آشنا می‌شود، بهترین زمان است تا با مفهموم خرج کردن نیز آشنا شود. کودک ۶ الی ۷ ساله کاملا می‌داند که برای به دست آوردن خوراکی‌ها، اسباب‌بازی و چیزهایی که لازم دارد باید مبالغی پرداخت شود. مناسب‌ترین زمان برای پول توجیبی دادن به کودک زمانی است که وارد اجتماع می‌شود، یعنی ورود به مدرسه. بنابراین بهترین زمان برای پول تو جیبی دادن به کودک از ۶ یا ۷ سالگی است. کودک ممکن است دلش بخواهد این پول توجیبی را برای خرید خوراکی از بوفه‌ مدرسه خرج کند و یا با آن چیزی که دوست دارد را بخرد. برای آشنایی با مفهوم روانــشناسی پول خرج کردن کلیک کنید.

مقدار مناسب پول توجیبی برای کودکان

مقدار مناسب پول توجیبی برای کودکان باتوجه به ســن تربیت کودک و شرایط اقتصادی و مالی خانواده و نیاز بچه‌ها تعیین می‌شود. برخی از خانواده‌ها پول زیادی در اختیار فرزندان خود قرار می‌دهند و عقیده‌ دارند از این طریق فرزندشان از همان ابتدا با حقیقت پول آشنا می‌شود و کمبود آن را در زندگی حس نمی‌کند. کودکان و نوجوانانی که پول توجیبی زیادی دریافت می‌کنند، به طور ناخودآگاه ولخرجی را می‌آموزند و هیچ‌گاه به مهارت مدیریت مالی دست نمی‌یابند.

در نهایت این کار سبب ایجاد روحیه زیاده‌خواهی در افراد می‌شود. از طرفی مقدار کم پول توجیبی ممکن است باعث بروز برخی رفتارهای اشتباه در کودکان و به ویژه نوجوانان شود؛ مانند برداشتن پول از کیف پدر و مادر بدون اجازه‌. لازم است تا والدین از افراط و تفریط در قبال پول تو جیبی کودکان بپرهیزند. خواندن مقاله آموزش پدر و مادر کمک می‌کند تا نسبت به کودک خود رفتارهای صحیحی را پیش بگیرید.

نحوه‌ی دادن پول تو جیبی به فرزندان

برای کودکان تا قبل از مقطع راهنمایی پول توجیبی به صورت هفتگی بهترین حالت است. این مبلغ باید بگونه‌ای باشد تا بخشی از نیازهای کودک مانند خرید لوازم التحریر، وسایل و خوراکی‌هایی را که دوست دارد را تامین کند و مقداری هم برای پس انداز کودک باشد. اما همانطور که گفتیم این مبلغ نباید بیش از حد باشد. پول توجیبی به صورت ماهانه برای کودکان دبستانی توصیه نمی‌شود. اگر به صورت ماهانه به کودک خود پول می‌دهید باید روی خرج کردن آن نظارت و کنترل بیشتری داشته‌ باشید. برای کودک مشخص کنید که اگر پول تو جیبی خود را بیهوده خرج کند پول اضافه‌تری به او نمی‌دهید و باید تا هفته‌ آینده و یا ماه آینده صبر کند. این کار مدیریت مالی و مــسئولیت پذیری کودکان را به تدریج تقویت می‌کند.

به فرزندان خود رشوه ندهید

نباید به کودکان خود رشوه بدهید! یکی از اشتباهات تربیتی والدین این است که دادن پول توجیبی به فرزندان را به انجام وظایف و مسئولیت‌های او در منزل و مدرسه وابسته کنید. مثلا والدینی که به کودک خود می‌گویند اگر تکالیفت را به موقع انجام دهی پول توجیبی‌ات را دریافت می‌کنی. در این شرایط کودک شرطی می‌شود و گمان می‌کند همیشه برای انجام وظایف و مسئولیت‌هایش مستحق دریافت پاداش است.
این امر باعث شکل‌گیری شخصیت متوقع در کودک می‌شود. کودک باید آموزش ببیند که برخی از امور جزء وظایف او هستند و در صورت انجام ندادن مورد بازخواست قرار می‌گیرد. پاداش دادن به کودک و تشویق کردن او باید به خاطر شخصیت کودک باشد و جنبه‌ رشوه دادن نداشته‌ باشد. افراط و تفریط در تشویق کودکان بسیار آسیب زننده بوده و مشکلات شخصیتی فراوانی برای کودک به همراه خواهد داشت.نکات مهم در پول توجیبی کودکان

ـ ممکن است کودکتان برای خرید وسیله‌ یا اسباب‌بازی خاص از شما تقاضای پول اضافی بکند. به منظور آمـوزش صبوری به کودکان، تلاش و تحمل برای رسیدن به خواسته‌ها را به او یاد دهید. 

ـ نسبت به قوانین مالی که برای نوجوانتان درنظر می‌گیرید پایبند باشید. هیچ ایرادی ندارد که فرزندتان با بحران مالی مواجه شود.

ـ زمانی که فرزندتان در مدیریت پول‌هایش موفق بود و مشاهده کردید که درحال پس انداز کردن پول توجیبی‌هایش است حتما او را تشویق کنید و موفقیت‌هایش را ببینید. تاثیر تـشویق بر کودکان موجب افزایش اعتماد به نفس آن ها شده و مهارت آن ها را تقویت می کند.
در مورد بهترین روش‌های تشویق می‌توانید با متخصص در زمینه روانشناسی کودک مشورت کنید. در این راستا مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه کودک به شما در تربیت صحیح کودک و آموزش‌های لازم کمک کننده خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.سوالات متداول

میزان پول توجیبی در خانواده‌ها به چه عواملی بستگی دارد؟

نوع دیدگاه و نگرش والدین در این زمینه نقش اساسی دارد. گاهی والدین برای عدم احساس نیاز در فرزند خود میزان پول تو جیبی او را زیاد در نظر می‌گیرند و والدینی دیگر مقدار کمی را به فرزندشان می‌دهند. همچنین سبک های فرزند پروری نیز در میزان پول تو جیبی نقش دارند. خانواده‌هایی با سبک سهل گیرانه معمولا میزان پول تو جیبی بیشتری را برای فرزند خود لحاظ می‌کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*