ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خواسته های کودکان | بچه های پرتوقع که همه چیز می‌خواهند


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خواسته های کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


به عنوان یک والد حتما متوجه‌ شده‌اید که درخواست‌ها و خواسته های کودکان به دوسته مطلوب و غیر مطلوب تقسیم می‌شوند. معمولاً والدین در قبال خواسته‌های نامعقول کودک واکنش نامناسب نشان می‌دهند و همین موضوع می‌تواند لجبازی، پرخاشگری و بدخلقی کودک را افزایش دهد و منجر به درخواست و خواسته‌های نامطلوب دیگر شود. والدین با آشنایی و نحوه صحیح برخورد با کودکی که خواسته‌های زیادی دارد و همچنین دلایل ایجاد این رفتار می‌توانند تا حد زیادی این مسئله را در کنترل خودشان بگیرند تا تنش و خواسته‌های نامطلوب کودک کمتر شود. 
در این زمینه می توانید از طریق مشورت با متخصصان حوزه سلامت روان کودک راهکارهای موثر و مفیدی کسب نمایید. برای اطلاع از مشاوره کودک کلیک کنید.
تماس با مشاور


خواسته های کودکان

طبیعی است که کودک به عنوان یکی از اعضای خانواده گاهی خواسته‌هایی دارد. می‌توان گفت خواسته‌های کودک به دو دسته مطلوب که شامل نیازهای اولیه و اساسی کودکان است و نیازهای نامطلوب تقسیم می‌شوند. معمولاً والدین درخواست‌های مطلوب و منطقی کودکان را به راحتی انجام می‌دهند، اما این خواسته‌ها و درخواست در برخی کودکان به دلایل مختلفی بیش از حد می‌شود و یا کودک در مکان و شرایط نامناسبی این درخواست‌ها را دارد و بر آن پافشاری می‌کند که می‌تواند تنش و مشکلات رابطه والد و فرزند را بیشتر کند.

 

اینفوگرافیک خواسته های کودکان

اینفوگرافیک خواسته های کودکان

دلایل خواسته‌های نامطلوب در کودک

خواسته های نامطلوب کودکان دلایلی دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

1. پرتوقع بودن پدر و مادر

والدین باید توجه داشته باشند که کودک، محصول خانواده است و یکی از دلایل درخواست زیاد کودکان همین پرتوقع بودن خود والدین می‌باشد. کودکان از طریق مشاهده و الگو قرار دادن والدین خودشان می‌توانند این رفتار را یاد بگیرند. در واقع تقلید کودکان و نوزادان مرحله حساسی از تکامل و رشد شناختی آنان است و به همین دلیل والدین باید در الگوسازی برای فرزندان خود دقت بیشتری داشته باشند.

2. خواسته های کودکان | محبت بیش از حد والدین به کودک

محبت بیش از اندازه و حمایت زیاد از کودک باعث می‌شود تا کودک فکر کند در هر شرایطی والدین باید از خواسته‌هایش پیروی کنند. این کار باعث لــوس شدن کودک شده و موجب می شود که کودک درخواست‌های نابجا داشته باشد.

3. تشویق و پاداش زیاد

گاهی والدین به هر دلیلی برای کودک خود پاداش و جایزه در نظر می‌گیرند. دادن پاداش و تشویق باید متناسب با سطح عملکرد و رفتار کودک باشد. اگر کودک پاداش بیجا دریافت کند، به مرور یاد می‌گیرد تا خودش هم درخواست‌های زیادی از والدین داشته باشد. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله افراط و تفریط در تشویق کودکان را مطالعه فرمایید.

 

نحوه برخورد با خواسته‌های نامطلوب کودک

نحوه واکنش و برخورد والدین در برابر خواسته‌ها و درخواست‌های کودکان می‌تواند تعیین کننده آن باشد که کودک خواسته‌های مطلوب یا نامطلوب داشته باشد. در نتیجه بهتر است والدین از ابتدا با شیوه صحیح تــربیت کودک و برخورد با خواسته‌های کودک آشنا شوند.

1. توضیح و آموزش به کودک

والدین باید بدانند که حرف زدن با کودک و آموزش دادن به او اصولی دارد که همیشه می‌تواند کمک کننده باشد. بهتر است والدین دلیل نه گفتن و رد کردن درخواست کودک را توضیح دهند. در بسیاری موارد کودک منظور والدین را درک نمی‌کند و همانطور به لجبازی خود ادامه می‌دهد. اما والدین باید بدانند که توضیح دادن به کودک و آموزش به او یک مسئله زمان‌بر و طولانی مدت است و یک امر ضروری در تربیت می‌باشد.
اگر والدین بدون توضیح و آموزش به کودک صرفاً فقط با خواسته‌های او مخالفت کنند، کودک پرخاشگر‌تر و لجبازتر خواهد شد و رابطه صمیمی بین والدین و کودک خدشه دار می‌شود. اما با توضیح دادن شرایط، کودک در طول زمان یاد می‌گیرد که درخواست‌های نامطلوب خود را کاهش دهد.

برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص ارائه بهترین پاسخ و راه های نه گفتن به کودک کلیک کنید.

2. خواسته های کودکان | رفتار و سبک فرزندپروری مقتدرانه

والدین با داشتن سبک فرزندپروری مقتدرانه می‌توانند در حین مهربان بودن و رابطه صمیمی با کودک، از همان ابتدا حد و مرزهایی را برای کودکشان تعیین کنند. از همان دوران نوزادی، والدین باید به طور مستقیم و قاطعانه به برخی درخواست‌های کودک "نه" بگویند. اگر از همان اوایل تولد، مادر در شرایط مناسب به طور قاطعانه و جدی و در حین حال با محبت و صمیمیت با برخی درخواست‌های نامطلوب نوزادش مخالفت کند، نوزاد به مرور یاد خواهد گرفت که داشتن درخواست لزوماً به منزله برآورده کردن آن از طرف والدین نیست. این مسئله باعث می‌شود که در سال‌های کودکی درخواست‌های نامطلوب کودک کاهش پیدا کند و به حداقل برسد.

3. حق انتخاب به کودک

همیشه به کودکتان حق انتخاب دهید. در بسیاری از موارد میل شدید جلب توجه در کودکان موجب می شود برای دیده شدن درخواست‌های زیادی کنند. هنگامی که کودک یک درخواست معقول و مطلوب دارد، به او حق انتخاب دهید تا از گزینه‌های مختلف به خواسته‌ خودش یکی را انتخاب کند. این کار باعث می‌شود تا کودک احساس کند که بر شرایط و زندگی خودش کنترل دارد.

4. خواسته های کودکان | پیشنهاد جایگزین

علاوه بر حق انتخاب دادن به کودک، والدین می‌توانند برای خواسته‌های نامطلوب کودک به آن‌ها پیشنهاد جایگزین بدهند. گاهی کودک بدون در نظر گرفتن شرایط و وضعیت صرفاً از جانب والدین درخواست می‌کند. والدین می‌توانند با دادن پیشنهاد جایگزین، درخواست‌‌های کودک را هدفمندتر کنند.

برای اطلاع بیشتر با نحوه صحیح رفتار با کودک کلیک کنید.

سخن آخر

نکته‌ای که دانستن آن اهمیت دارد این است که اگر یک روش برای دوستان یا آشنایانتان موفقیت آمیز بوده، ممکن است برای کودک دیگر یا کودک شما مفید و موثر واقع نشود. پس باید راه‌های مختلفی را امتحان کنید. اگر در انجام این کار کلافه‌ شده‌اید و تمام روش‌ها را انجام داده‌اید به یک روانشناس یا مشاور کودک مراجعه کنید تا با بررسی و ارزیابی دقیق شرایط کودک و خانواده راه حل مناسب را در اختیار شما قرار دهد.
مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با کادری مجرب و متخصصانی دوره دیده می تواند در این زمینه یاریگر شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید. 

 

سوالات متداول

-آیا باید به همه درخواست‌های کودک توجه کرد؟

به عنوان والدین باید همیشه حواستان به کودکتان باشد و به نیازهای کودکتان توجه داشته باشید. اما این مسئله نشان دهنده آن نیست که باید همه درخواست‌های کودک را انجام دهید. والدین باید بتوانند شیوه صحیح برخورد با درخواست‌های کودک را یادبگیرند. اگر در رابطه با شیوه صحیح برخورد با درخواست‌های کودک خود مشکل دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به یک روانشناس کودک مراجعه نمایید.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*