ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه یک پوشک خوب برای کودک انتخاب کنیم؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با انتخاب پوشک خوب پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


انتخاب پوشک خوب یکی از مسائل مهمی است که در سال‌های اول زندگی کودک تا زمانی که دیگر نیازی به پوشک شدن نداشته باشد، ذهن والدین را به خود مشغول می‌کند. کودک شما همواره به پوشک نیاز دارد و در نتیجه کیفیت بد آن می‌تواند موجب آزار و اذیت و حتی آسیب به رشد پاهای او شود. هجوم مارک‌ها و تبلیغ‌های مختلف ممکن است شما را گیج کند، اما با داشتن چند معیار و دانستن چند نکته می‌توانید انتخاب‌های خود را محدود‌تر کرده و با قدری صبوری و آزمون و خطا پوشک مناسب کودکتان را پیدا کرده و بهترین نحو از او مراقبت کنید. همچنین شما میتوانید از مشاوره کودک بهره برده و راهکارهای لازم را در این زمینه دریافت نمایید.

تماس با مشاوره روانشناسی

                                             
 

پوشک خوب | انواع پوشک

پوشک‌ها به دو دسته پوشک‌های یک بار مصرف و پوشک‌های پارچه‌ای تقسیم می‌شوند. پوشک‌های یک بار مصرف ادرار را جذب کرده و مواد دفع شده را در خود نگه می‌دارند. این پوشک‌ها در سایزها و اندازه‌های گوناگون برای گروه‌های سنی مختلف تولید می‌شوند. به علاوه پوشک‌های دیگری برای شب یا پوشک‌هایی برای شنا در استخر هم تولید می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراقبت از نوزاد کلیک کنید.

پوشک‌های پارچه ای قابلیت شست و شو دارند و مقرون به صرفه تر هستند ولی اکثر والدین به خاطر سهولت، پوشک یکبار مصرف را ترجیح می‌دهند. ایرادی در این کار نیست اما باید توجه کنید تا پوشکی که برای کودکتان استفاده می‌کنید، استانداردهای لازم را داشته باشد. توجه داشته باشید که هیچ پوشکی را نمی‌توان به قطعیت معرفی کرد چراکه حتی بهترین پوشک‌ها نیز ممکن است با بدن کودک شما سازگاری نداشته باشند. پس بهترین کار این است که خودتان با توجه به ویژگی کودک و آزمون و خطا بهترین نوع آن را انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش پدر و مادر کلیک کنید. 

 

ویژگی های پوشک خوب

چگونه یک پوشک خوب برای کودک انتخاب کنیم؟r

برای اینکه تصمیم بگیرید از پوشک یکبار مصرف استفاده کنید یا پوشک پارچه ای، باید به ویژگی‌های کودک خود توجه کنید. برخی از کودکان به پوشک‌های یکبار مصرف حساسیت دارند. پس باید کمی به خود سختی داده و از پوشک‌های پارچه‌ای استفاده کنید. همچنین می‌توانید با تهیه پارچه‌های ضد حساسیت از داروخانه، از آلرژی پوستی کودکتان جلوگیری کنید. در ادامه به نکاتی که در تهیه پوشک خوب باید در نظر بگیرید اشاره کرده‌ایم:

1. سایز مناسب برای کودک

اولین قدم برای انتخاب یک پوشک خوب انتخاب یک سایز مناسب برای آن است. سایز پوشک را بر اساس وزن کودکتان انتخاب کنید.

_سایز ۱ (تا وزن ۷ کیلوگرم)

سایز ۲ (تا وزن ۹-۶ کیلوگرم)

سایز ۳ (تا وزن ۱۴-۸ کیلوگرم)

سایز ۴ (تا وزن ۱۸-۱۱ کیلوگرم)

سایز ۵ (تا وزن بالای ۱۳ کیلوگرم)

سایز ۶ (تا وزن ۱۷ کیلوگرم)

2. پوشک خوب | گرانی یا ارزانی پوشک

بعد از اینکه یک پوشک با سایز مناسب پیدا کردید به قیمت آن توجه کنید. شما به تعداد زیادی پوشک احتیاج خواهید داشت. و اگر پوشک انتخابی‌تان گران باشد، فشار مالی زیادی به شما تحمیل خواهد شد. از طرفی گران بودن دلیل بر بهترین بودن نیست، دیگر ویژگی‌های پوشک خوب را هم در نظر گرفته و بهترین انتخاب را داشته باشید.

3. متناسب بودن طول پوشک

متناسب بودن طول پوشک

علاوه بر سایز مناسب پوشک به این نکته هم توجه کنید که پوشک به قدر کافی بلند باشد که مدفوع  از پشت پوشک خارج نشود؛ مخصوصا در ماه‌های اول که مدفوع کودک شل و آبکی است.  

به ظرافت پوشک هم توجه کنید. اگر پوشک زیادی بزرگ باشد، دست و پای کودک را گرفته و مانع از فعالیت وی می‌شود، درضمن به پاهایش حالت داده، راه رفتن را سخت می‌کند و حتی ممکن است تغییرات ساختاری در پای کودک ایجاد بکند.

4. پوشک خوب | قدرت جذب بالا

در هنگام انتخاب پوشک، به قدرت جذب آن توجه داشته باشید. اگر قدرت جذب پوشک به میزان کافی نباشد، ادرار و مدفوع روی سطح پوست باقی مانده و باعث حساسیت و سوختگی می‌شود. این موضوع مخصوصا در هنگام خواب نوزاد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. 

5. پوشکی فاقد مواد حساسیت زا

برخی پوشک‌ها حاوی لوسیون‌هایی هستند که علاوه بر بوی خوب از پوست کودک هم محافظت می‌کنند. این لوسیون ممکن است آلرژی زا بوده و کودک را اذیت کند. لبه‌های کش دار یک پوشک هم راحتی ومناسبی آن را تضمین می‌کند. سعی کنید به دنبال پوشکی باشید که ضد حساسیت باشد و در صورت بروز حساسیت، پوشک را عوض کنید.

6. داشتن چسب‌های محکم

پوشکی که چسب محم نداشته باشد، در بدن کودک محکم نمی‌ایستد و در نتیجه تمام محتویات داخل پوشک از آن بیرون می‌زند. همچنین چسب شل به راحتی کنده می‌شود و باید زودتر از زمان موعد آن را عوض کنید. 

7. داشتن نوارهای کشی

در هنگام انتخاب پوشک، به نوارهای کناری آن هم توجه داشته باشید. پوشکی که نوارهای کشی و محکم داشته باشد، به کودک اجازه می‌دهد که پاهای خود را به راحتی حرکت دهد. همچنین توجه کنید که پوشک خوب، بیش از چهار انگشت میان دو پای نوزاد فاصله ایجاد نمی‌کند. 

8. پوشک خوب | جنس پوشک

جنس رویی پوشک خوب باید از کتان باشد. پوشک‌های پلاستیکی پوست کودک را اذیت کرده و سوختگی ایجاد می‌کنند.

اگر پوشک کودکتان با هر بار ادرار بوی بد می‌دهد، روی پای کودکتان رد می‌اندازد، گلوله شده و پنبه‌هایش ازهم باز می‌شود و از اطرافش پس می دهد، یعنی باید به فکر یک پوشک جدید باشید. اما اگر فکر می‌کنید دیگر باید کاری برای از پوشک گرفتن کودک‌تان بکنید، بهتر است قبل از آن مشاوره کودک دریافت کرده و برای این کار از روش‌های سنتی استفاده نکنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*