ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار و روش های سم زدایی ریه ها


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار چگونه است؟ با طبیعت بسیار اعتیادآور نیکوتین، شگفت آور نیست که اعتیاد به سیگار شایع ترین اعتیاد در جهان باشد. تقریباً ۵۰ میلیون نفر فقط در آمریکا با اعتیاد به برخی از انواع محصولات دخانی دست و پنجه نرم می کنند. خواه سیگار رایج باشد خواه سیگار برگ، جویدن تنباکو یا تنقلات دخانی. واقعیت تأسف بار این است که چون بیوشیمی مغز هنگام مصرف نیکوتین تغییر می کند ترک سیگار برای شخص بسیار دشوار است. علی رغم خطرات شناخته شده برای سیگار کشیدن، علائم ناخوشایند هنگام ترک سیگار هم می تواند مصرف کننده را در دور باطل استفاده از نیکوتین برای دفع این علائم نگه دارد. یادگیری نحوه سوء مصرف نیکوتین و عوارض جانبی آن، همراه با نحوه سم زدایی از نیکوتین سیگار و کمک به رفع اعتیاد برای حفظ این شیوه به عنوان زندگی طولانی مدت عاری از مواد، ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دلایل گرایش به سیگار کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

سوء مصرف نیکوتین چیست؟

نیکوتین ماده ای مخدر است که در سیگار یافت می شود. اعتیاد به نیکوتین می تواند بلافاصله حتی پس از یک بار مصرف برای برخی افراد ایجاد شود. این فرایند منجر به وابستگی (نیاز به نیکوتین هرچه بیشتر برای احساس عملکرد سابق) می شود. یادگیری برخی از علائم بارز وابستگی و سوء مصرف نیکوتین، می تواند به فرد هشدار دهد که در جستجوی دریافت کمک برای سم زدایی از نیکوتین باشد. برای آشنایی بیشتر با مواد محرک کلیک کنید.

اینفوگرافیک پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار

اینفوگرافیک پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار

علائم اعتیاد به سیگار

 • اگر فرد نتواند سیگار را ترک کند حتی با وجود مشکلات بهداشتی شناخته شده مرتبط با سیگار، به احتمال زیاد تشخیص اعتیاد بارز خواهد بود.
 • اجتناب از رویدادهای اجتماعی که سیگار کشیدن را مجاز نمی داند می تواند شامل اجتناب از رستوران های بدون دود یا معاشرت با افرادی باشد که از سیگار کشیدن بیزار هستند.
  ناتوانی در ترک سیگار از علائم دیگر آن است. اگرچه ممکن است تلاش های زیادی انجام شده باشد، اما در دراز مدت ناموفق بوده است.
 • تجربه علائم ترک در هنگام تلاش برای ترک سیگار نشانه دیگر اعتیاد به آن است. هنگام تلاش برای ترک سیگار، ممکن است علائم ترک فیزیکی و عاطفی متفاوتی را تجربه کنید. اضطراب، تحریک پذیری، نوسانات خلقی شدید، هوس شدید، بیقراری، مشکل در تمرکز، خلق افسرده، ناامیدی، اسهال یا یبوست از علائم آن است. افزایش اشتها یا بی خوابی هم بروز می کند. علائم اعتیاد طیف گسترده ای دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم اعتیاد کلیک کنید.

اعتیاد

عوارض جانبی نیکوتین و سیگار

نیکوتین می تواند بسیاری از عوارض جانبی نامطلوب را برای سلامتی ایجاد کند. بسیاری از مردم نمی دانند که این ماده شیمیایی مضر چقدر می تواند بر بدن انسان و توانایی عملکرد صحیح آن تأثیر بگذارد. نیکوتین به ویژه بر نواحی مغز مربوط به تنفس، ضربان قلب، اشتها و حافظه تأثیر گذار است. به این ترتیب هنگامی که افراد از نیکوتین به مدت طولانی استفاده می کنند به ویژه در مواردی که نیکوتین مورد سوء استفاده قرار می گیرد، پیام رسان های شیمیایی مغز دچار عدم تعادل می شوند و بر تعدادی از عملکردهای بدن تأثیر  سو خواهد داشت. با این حال از آنجا که علائم ترک می تواند برای استعمال کننده ناراحت کننده باشد، بسیاری از افراد در چرخه اعتیاد با نیکوتین گیر می افتند. برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره عوارض سیگار کشیدن کلیک کنید.

عوارض کوتاه مدت نیکوتین و سیگار

 • رضایت
 • احساس آرامش
 • افزایش فشار خون
 • افزایش ضربان قلب
 • تراکم، شلوغی
 • سوزش سردل

اثرات طولانی مدت:

 • آمفیزم
 • سرطان ریه و دهان
 • سکته
 • دیابت
 • حمله قلبی
 • دژنراسیون ماکولا
 • بیماری لثه
 • پیری زودرس
 • مشکلات باروری (یا در صورت بارداری: سقط جنین، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد اس آی دی اس، مرده زایی، زایمان زودرس یا عوارض بارداری زیاد)

عوارض روانی

از آنجا که نیکوتین بسیار اعتیادآور است، برای مغز درحال رشد نوجوانان زیر ۱۸ سال بسیار خطرناک است. به این ترتیب، جراحان عمومی هشدار می دهد که قرار گرفتن در معرض نیکوتین در دوران نوجوانی بر عملکرد و رشد شناختی تأثیر منفی دارد. بنابراین، اثرات بلندمدت شناختی ناشی از قرار گرفتن در معرض نیکوتین در این گروه سنی بسیار نگران کننده است. بی قراری، افسردگی، اضطراب و تحریک پذیری از عوارض دیگر آن است. برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه افسردگی پس از ترک سیگار کلیک کنید.

ترک سیگار و سم زدایی

نیکوتین یکی از مواد محرک محسوب می شود. هر زمان که سیگار می کشید، نیکوتین جذب جریان خون می شود. به محض برخورد نیکوتین به جریان خون، آنزیم های موجود در کبد نیکوتین را تجزیه می کند. سپس به محصولی معروف به کوتینین تبدیل می شوند. مقدار کوتینین در جریان خون متناسب با مقدار نیکوتین مصرف شده خواهد بود. با این وجود ۷۲ ساعت پس از ترک سیگار زمان می برد تا نیکوتین از بدن خارج شود. اما حداقل ۳ ماه طول می کشد تا شیمی مغز پس از آخرین استفاده از دارو به حالت عادی بازگردد.
علاوه بر این اگر سیگار کشیدن به صورت عادتی نباشد، کوتینین ممکن است تا چهار روز در بدن باقی بماند. با قرار گرفتن منظم در معرض نیکوتین، کوتینین نیز با زمان طولانی تر ۳ هفته ای پس از آخرین تماس در بدن قابل تشخیص خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ترک سیگار کلیک کنید.

علائم سم زدایی و ترک

هنگام حذف نیکوتین، علائم ترک را تجربه می کنید. به علایم توجه کنید و در صورت شدت گرفتن با پزشک مشورت کنید. برخی از علائم شایع ترک عبارتند از:

 • سردرد، تعریق
 • لرزش و بی قراری،
 • بی خوابی، مشکل در خواب
 • افزایش اشتها، گرفتگی شکم
 • مشکل در تمرکز، مسائل گوارشی
 • اشتیاق شدید به نیکوتین، تحریک پذیری
 • نوسانات خلقی، اضطراب
 • خلق و خوی پایین، افسردگی

نحوه دریافت کمک و سم زدایی

سم زدایی از نیکوتین آسان نیست. بنابراین اگر در تلاش برای ترک سیگار، دفعات ناموفق زیادی داشته اید تنها نیستید. برای اینکه خود را برای موفقیت برای ترک آماده کنید بهتر است یک برنامه درمانی داشته باشید تا دقیقاً نحوه ترک خود را مشخص کنید. از آنجا که میل شدید به مواد مخدر در این دوران انتقال، بسیار نگران کننده است باید این دوره سازگاری را در نظر گرفت و برنامه ای مدون و تخصصی برای نحوه ترک سیگار چید.

1- نکات مهم در ترک سیگار

پس از تصمیم گیری برای ترک باید بدانید ممکن است مدتی طول بکشد تا هوس ها فروکش کنند. صحبت کردن با یک متخصص پزشکی برای دریافت راهنمایی در مورد ترک سیگار می تواند کمک موثری به شما بکند. حذف همه نیکوتین از خانه و ماشین و به طور کلی دسترس شخصی از جمله کارهای ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موانع ترک سیگار کلیک کنید.

2- استفاده از جایگزین برای سیگار

 • ذخیره کردن انواع جایگزین نیاز به سیگار با آدامس، آب نبات، چوب سبزیجات خام و غیره.
 • انتخاب یک روز برای ترک: از انتخاب روزی که می دانید مشغول کار پرتنش هستید اجتناب کنید؛ تا از کشیدن سیگار به عنوان عاملی برای آرامش اعصاب خود جلوگیری کنید.
 • به اطرافیان اطلاع دهید. از افراد نزدیک بخواهید شما را در مورد تصمیم برای ترک سیگار متعهد نگه دارند. افرادی را انتخاب کنید که شما را تشویق کنند و خود سیگاری نباشند.
 • افراد با کمک برنامه های درمانی حرفه ای یا رفتاری از طریق بازتوانی دارویی و سرپایی، بیشترین شانس را برای انتقال موفقیت آمیز از وابستگی به نیکوتین به رهایی از سیگار خواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جایگزین سیگار کلیک کنید.

چگونه می توان بدن را بعد از ترک سم زدایی کرد؟

سم زدایی بدن از اثرات نیکوتین و سایر مواد شیمیایی مضر در سیگار با ترک سیگار شروع می شود. می توانید با استفاده از تکه های نیکوتین، آدامس نیکوتین یا سیگارهای الکترونیکی به تدریج سیگار را ترک کنید. پس از ترک رسمی، نکاتی را باید رعایت کنید.

1- نوشیدن مقدار زیادی آب

آب می تواند به دفع سموم و مواد شیمیایی از بدن کمک کند. بسته به مدت زمان اعتیاد به سیگار، ممکن است زمان طولانی تری لازم باشد. سعی کنید روزانه ۶ تا ۱۲ فنجان آب بنوشید. این همچنین می تواند به افزایش سطح انرژی شما کمک کند که در فرایند سم زدایی بسیار مهم است. به خصوص اگر از سیگار برای هوشیار ماندن استفاده می کرده اید.

2- رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان به همراه ورزش منظم

مطالعات نشان داده است که خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر، به ویژه سبزیجات سبز رنگ می تواند ریه های شما را در برابر برخی آسیب های ناشی از سیگار کشیدن و آلودگی هوا محافظت کند. خوردن میوه ها و سبزیجات غنی از پلی فنول (قرمز، نارنجی، سبز، زرد) و مصرف مکمل های ویتامین C نیز ممکن است مفید باشد.
تمرینات جسمانی، گردش خون و بازسازی سلول ها را بهبود می بخشد و باعث آزاد شدن سموم از بدن از طریق عرق می شود. همچنین ورزش می تواند ظرفیت ریه شما را افزایش دهد که احتمالاً هنگام سیگار کشیدن کاهش یافته است.

3- دوری از دود سیگار و آلودگی هوا برای پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار

حتی پس از ترک سیگار، دوری از دود سیگار بسیار مهم است. دودی که از انتهای سیگار یا دهان کسی خارج می شود حاوی صدها ماده شیمیایی سمی است که می تواند منجر به سرطان یا سایر بیماری های جدی پزشکی شود.
از آلودگی های مضر در داخل و خارج خانه دوری کنید. می توانید شاخص کیفیت هوای محلی را با استفاده از یک ابزار آنلاین بررسی کنید. سعی کنید اگر شاخص الودگی بالا است در خانه بمانید. این نشان می دهد که آلودگی بیشتری در هوا وجود دارد که می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. برای بهبود کیفیت هوا در محیط داخلی مرتباً تمیزکاری کنید. جاروبرقی بکشید و از محصولات طبیعی و بدون عطر استفاده کنید و از اسپری های آئروسل اجتناب کنید.

مدت زمان لازم برای پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار

بعد از آخرین پکی که به سیگار می زنید یک جدول زمانی کلی از آنچه اتفاق می افتد در اینجا آمده است:
در عرض ۲۴ ساعت: ضربان قلب و فشار خون شما کاهش می یابد.
در ۲ الی ۳ هفته آینده: عملکرد ریه و گردش خون شما شروع به بهبودی می کند.
ظرف یک سال: عملکرد ریه شما به حالت عادی برمی گردد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.
بعد از ۵ سال: خطر ابتلا به بیشتر سرطان ها یا سکته مغزی به طور چشمگیری کاهش می یابد.
بعد از ۱۵ سال: خطر ابتلا به بیماری های قلبی مانند افراد غیرسیگاری است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

آیا ریه های شما از آسیب سیگار بهبود می یابند؟

در حالی که ریه های شما می توانند به طور کامل از ذات الریه یا برونشیت حاد بهبود یابند، آسیب مزمن ناشی از سیگار کشیدن می تواند صدمات جبران ناپذیری را ایجاد کند. این می تواند منجر به دو بیماری ریوی شود:

 • آمفیزم: آسیب به کیسه های هوا در ریه ها.
 • برونشیت مزمن: التهاب مجاری تنفسی که به کیسه های هوا منتهی می شود.
 • هر دوی این شرایط زیر چتر بیماری مزمن انسدادی ریه قرار می گیرند. با گذشت زمان، این بیماری باعث آسیب های جبران ناپذیر به کیسه های هوایی در ریه می شود که اکسیژن از طریق آن ها عبور می کند و به سایر قسمت های بدن حرکت می کند.

مزایای دیگر ترک سیگار و نیکوتین

 • غذا طعم بهتری خواهد داشت. ترک نیکوتین حس چشایی شما را تقویت کرده و به شکل سابق باز می گرداند.
 • حس بویایی شما به حالت عادی باز می گردد.
 • بوی نفس، مو و لباس شما بهتر می شود.
 • زرد شدن دندان ها و ناخن های شما متوقف می شود.
 • فعالیت های معمولی مثلاً بالا رفتن از پله ها یا کارهای سبک خانه کمتر شما را دچار تنگی نفس می کند.
 • شما می توانید در ساختمان های عاری از دود بدون نیاز به بیرون رفتن برای سیگار کشیدن قرار بگیرید.
 • ترک همچنین به توقف اثرات مخرب تنباکو بر ظاهر شما کمک می کند. از جمله چین و چروک زودرس پوست، بیماری لثه و از دست دادن دندان.
 • ترک این ماده محرک خطر ابتلا به سرطان ها را در طول زمان کاهش می دهد. از جمله سرطان های معده، لوزالمعده، کبد، دهانه رحم، کولون و رکتوم و همچنین لوسمی حاد میلوئیدی (AML).
 • خطر ابتلا به دیابت را نیز کاهش می دهد.
 • به رگ های خونی کمک می کند تا بهتر کار کنند و به قلب و ریه ها کمتر فشار وارد می شود. ترک نیکوتین تا 10 سال به عمر شما اضافه می کند.
 • ترک سیگار در زمانی که جوان تر هستید می تواند خطرات سلامتی را با شدت بیشتری کاهش دهد. به عنوان مثال، ترک نیکوتین و سیگار قبل از 40 سالگی خطر مرگ ناشی از بیماری های مرتبط با سیگار را تا حدود 90٪ کاهش می دهد. اما ترک در هر سنی می تواند سال های زندگی را به شما بازگرداند که با ادامه سیگار از بین خواهند رفت.

آیا می توانم بعد از ترک سیگار ریه هایم را پاکسازی کنم؟

هنگامی که سیگار را ترک کرده اید، ممکن است تمایل داشته باشید که ریه های خود را پاکسازی کنید تا از سموم تجمع یافته خلاص شوید. خوشبختانه ریه های شما خود به خود تمیز می شوند. آن ها این فرآیند را پس از کشیدن آخرین سیگار شروع می کنند. ریه های شما یک سیستم طبیعی قابل توجه است که در برخی موارد توانایی ترمیم خود را در طول زمان دارد. پس از ترک سیگار، ریه های شما به تدریج شروع به ترمیم و بازسازی می کنند. سرعت بهبودی آن ها بستگی به مدت زمان سیگار کشیدن و میزان آسیب دارد.
اگر به تازگی سیگار را ترک کرده اید، اولین قدم مهم را برای کنترل سلامت خود برداشته اید. اگر قصد ترک سیگار را دارید ممکن است این سوال را داشته باشید که مزایای ترک چیست. در هر گروهی که قرار بگیرید یک نگرانی مشترک وجود دارد: آیا می توانید بعد از ترک سیگار، ریه های خود را پاکسازی کنید؟ اگرچه هیچ راه حل سریعی برای بازگرداندن ریه ها به حالت قبل از شروع سیگار کشیدن وجود ندارد، اما مواردی وجود دارد که می توانید با کمک آن ها بعد از کشیدن آخرین سیگار، ریه های خود را ترمیم کنید. برخی از راه هایی که می توانید به ریه ها در تمیز کردن خود کمک کنید، اشاره می کنیم.

سیگار

روش های طبیعی برای تمیز کردن ریه ها

در حالی که هیچ راهی برای برگشت اسکار یا آسیب ریه که سیگار کشیدن طولانی مدت می تواند ایجاد کند وجود ندارد. اما مواردی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آسیب بیشتر و بهبود سلامت ریه خود انجام دهید.

1- سرفه کردن برای پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار

به گفته دکتر کیث مورتمن، رئیس جراحی قفسه سینه در دانشکده پزشکی جورج واشنگتن، سیگاری ها احتمالاً مخاط زیادی در ریه های خود تولید کرده اند. این تجمع ممکن است پس از ترک ادامه یابد. سرفه با کمک به بدن شما برای از بین بردن مخاط اضافی و رفع انسداد راه های هوایی کوچک تر در جهت باز شدن آن ها برای دریافت اکسیژن عمل می کند.

2- ورزش برای پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار

محققان همچنین بر اهمیت فعالیت بدنی تأکید می کنند. فعال ماندن می تواند یکی از بهترین کارهایی باشد که می توانید برای حفظ و بهبود عملکرد ریه انجام دهید. پیاده روی ساده به باز ماندن کیسه های هوایی در ریه ها کمک می کند. اگر این کیسه ها باز بمانند، می توانند اکسیژن را مبادله کرده و در جایی که بدن شما به آن نیاز دارد به مقدار کافی دریافت کنند.

3- دوری از آلاینده ها برای پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار

به نظر می رسد این امر بیهوده به نظر نمی رسد. اما اجتناب از دود سیگار، گرد و غبار، کپک و مواد شیمیایی باعث عملکرد سالم ریه می شود.

4-نوشیدن مایعات گرم

به گفته انجمن ریه آمریکا، هیدراته ماندن برای سلامت ریه ها مهم است. با نوشیدن ۶۴ اونس آب در روز (هشت فنجان) هرگونه مخاط در ریه های خود را در حجم کم نگه می دارید که این امر هنگام سرفه راحت تر از بین می رود. نوشیدن مایعات گرم مانند چای، آب گوشت یا حتی آب گرم، باعث نازک شدن مخاط شده و این امر باعث می شود که مجاری تنفسی شما راحت تر پاک شود.

5- نوشیدن چای سبز برای پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار

تحقیقات نشان داده است که چای سبز دارای خواص ضد التهابی است که از برخی از انواع بیماری های ریوی جلوگیری می کند. در یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۸، شرکت کنندگانی که دو یا چند بار در روز چای سبز مصرف کردند، کمتر در معرض بیماری انسداد ریوی بودند.

6- مصرف غذاهای ضد التهاب

ریه افراد سیگاری به احتمال زیاد ملتهب شده است که می تواند تنفس را با مشکل مواجه کند. در حالی که هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد خوردن رژیم غذایی سرشار از غذاهای ضد التهابی از التهاب ریه جلوگیری می کند اما محققان معتقدند که ممکن است التهاب را در بدن را کاهش دهد. به عبارت دیگر، خوردن غذاهای ضد التهابی به هر حال خالی از فایده نیست. غذاهای ضد التهابی عبارتند از: بلوبری، گیلاس، اسفناج و کلم پیچ، زیتون و بادام ها.

اثرات سیگار بر ارگان های بدن

میزان تاثیر دود سیگار و سایر مواد دخانی بر عملکرد ارگان های بدنی برای همه شناخته شده است. هرچند با این حال هنوز هم افراد اقدام به استعمال دخانیات می کنند. برای تاکید و یاداوری مجدد در اینجا چند نمونه از اثرات منفی سیگار آورده شده است.

 • تاثیر بر قلب: رگ های خونی باریک تر می شوند و این امر باعث می شود که اکسیژن خون به بقیه بدن شما سخت تر شود. در نیتجه قلب شما بیشتر کار می کند و این یعنی فشار بیش از حد به ماهیچه قلب.
 • تاثیر بر مغز: قطع نیکوتین می تواند به شما احساس خستگی و عدم تمرکز بدهد.
 • دستگاه تنفسی: ریه ها ممکن است ملتهب و احتقان پیدا کرده و تنفس را سخت کنند.
 • سیستم تناسلی: با گذشت زمان، سیگار کشیدن می تواند باعث ناباروری و کاهش میل جنسی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تنگی نفس بعد از ترک سیگار کلیک کنید.

سخن آخر درباره پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار

تصمیم برای ترک سیگار یکی از مهم ترین و بهترین تصمیماتی است که تا به حال گرفته اید. پس از اتمام آخرین سیگار ریه های شما شروع به کار می کنند تا خود را پاکسازی کنند. ترک سیگار بسیار سخت است اما خواست شما امکان پذیرش می کند. یک تا دوازده ماه بعد از ترک سیگار سرفه و تنگی نفس کاهش می یابد. ساختارهای ریز مو مانند به نام مژک ها که مخاط را از ریه ها خارج می کنند، شروع به بازیابی عملکرد طبیعی خود می کنند و توانایی آن ها برای کنترل مخاط، تمیز کردن ریه ها و کاهش خطر عفونت را افزایش می دهند. در حالی که هیچ راه مطمئن برای پاکسازی ریه ها بعد از ترک سیگار وجود ندارد، مواردی که گفته شد راه هایی است که می توانید برای ارتقای سلامت ریه انجام دهید.

سم زدایی بدن از اثرات نیکوتین و سایر مواد شیمیایی مضر موجود در سیگار با ترک سیگار شروع می شود. می توانید با استفاده از چسب های نیکوتینی، آدامس نیکوتینی یا سیگارهای الکترونیکی سعی کنید به تدریج سیگار را ترک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روان شناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*