ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انواع پاکسازی ذهن کدام اند؟ | تکنیک های کاربردی و فواید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با انواع پاکسازی ذهن پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


انواع پاکسازی ذهن کدام اند؟ اتاقی را تصور کنید که از فرط شلوغی نمی توان در آن راه رفت. لباس ها روی زمین پخش شده اند، محتوای کمد ها بیرون ریخته، کتاب ها همه جا هستند و لا به لای تمام این ها، زباله های کوچک و بزرگ نیز جا خوش کرده اند. ذهن انسان گاهی به همین اتاق توصیف شده، شباهت پیدا می کند. احتمالا برای شما هم پیش آمده که گاهی احساس کنید اتاق ذهنتان از حجم نگرانی ها، برنامه ها، استرس ها و افکار منفی پر شده است. در چنین شرایطی سوال مهم این است که چطور می توان از این وضعیت خلاص شد؟ بهترین راه به کار گرفتن تکنیک های انواع پاکسازی ذهن می باشد.  

تماس با مشاور

8 تکنیک برای انواع پاکسازی ذهن

اگر می خواهید اتاق ذهن خود را مرتب کنید و از شر زباله های ذهنی که همان افکار منفی ناکارآمد هستند، خلاص شوید این بخش را از دست ندهید. در این بخش قرار است اطلاعات مفیدی در زمینه راهکار های پاکسازی ذهن به شما ارائه شود. این راهکارها توسط روانشناسان و محققان حوزه روان درمانی آزموده شده اند و امروزه به تمام کسانی که می خواهند انواع پاکسازی ذهن انجام دهند پیشنهاد می شوند.

اینفوگرافیک انواع پاکسازی ذهن کدام اند؟

اینفوگرافیک انواع پاکسازی ذهن کدام اند؟

1-تکنیک نوشتن

متخصصان حوزه شناخت درمانی توصیه می کنند: در زمان هایی که ذهنتان شلوغ است یک کاغذ بردارید و هر فکری در سرتان می چرخد را روی کاغذ بنویسید. این روش باعث می شود افکار ضمیر ناخودآگاه به حیطه خودآگاه بیایند. وقتی یک موضوع در سطح ناخودآگاه قرار دارد شما به راحتی قادر به حل آن نیستید اما وقتی با قسمت خودآگاه مغز متوجه آن می شوید روی آن تسلط پیدا می کنید.
روش های دیگر نوشتن مانند خاطره نویسی و روزانه نویسی نیز به خالی شدن ذهن شما از افکار مزاحم کمک می کنند. در واقع نوشتن مانند بیرون بردن وسایل ضافی از یک اتاق شلوغ است.

2-تکنیک صحبت کردن

هرچقدر بیشتر افکار در ذهن شما به هم بپیچند شما سردرگم تر و درمانده تر می شوید. اما اگر بتوانید همین افکار را در غالب کلمات سازمان داده و به دیگران بگویید حجم زیادی از به هم ریختگی های ذهنی شما حل می شوند. یکی از عواملی که در اتاق درمان به مراجعان کمک می کنند این است که خودشان یک بار دیگر حرف های خود را می شنوند و افکار خود را بهتر می شناسند.
نکته دیگری که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید این است: گرچه یک دوست صمیمی و خوب می تواند حرف های شما را بشنود و سنگ صبور شما باشد اما به احتمال زیاد نمی تواند راه حل های درستی به شما ارائه دهد. گاهی لازم است برای باز کردن گره های ذهنی خود و گرفتن توصیه های مناسب با یک روان درمان صحبت کنید.
پاکسازی ذهن

3-تکنیک مدیتیشن

مدیتیشن یکی از بهترین و عملی ترین راهکارها برای انواع پاکسازی ذهن است. مدیتیشن یعنی استفاده از یک تکنیک مانند ذهن آگاهی برای رسیدن به آرامش، پاکسازی، تمرکز و درون کاوی. امروزه مدیتیشن به صورت های مختلفی انجام می شود بعضی از افراد به کمک یک موسیقی  بی کلام یا یک مکان ساکت مدیتیشن می کنند و برخی دیگر با استفاده از فایل های صوتی ای که در آن از کلمات تاکیدی استفاده شده است. اگر می خواهید نتیجه بهتری بگیرید بهتر است مدیتیشن خود را با شکرگزاری و تکنیک های تنفس همراه کنید.

4-تکنیک مراقبت جسمی

جسم و روح تنها چیزهایی هستند که در تملک نسبی انسان ها قرار دارند. همانطور که مراقب جسم خود هستید و تکنیک های پاکسازی را روی آن اجرا می کنید باید مراقب جسم خود نیز باشید. جسم و روح یا به بیان دقیق تر جسم و سلامت روان تاثیرات متقابلی روی یکدیگر دارند. مثلا فشار عصبی و ناراحتی روحی می تواند به درد های روان تنی مانند سردرد و قلب درد منجر شود یا ییماری ها جسمی می توانند باعث افسردگی و اضطراب شوند. شما به روش های متفاوتی می توانید از بدن خود مراقبت کنید و به جسم خودتان توجه نشان دهید. مثلا برای شروع می توانید چند روز از یک رژیم سالم غذایی پیروی کنید.

5-تکنیک موسیقی برای انواع پاکسازی ذهن

از قدیم الایام انسان ها با گوش دادن به نوای پرندگان یا صدای دریا روح خود را آرام می کردند. در زندگی شهری امروز شاید مجال گوش کردن به طبیعت برای شما پیش نیاید اما می توانید با گوش دادن به موسیقی های بی کلام به روان خود را آرامش دهید. تحقیقات روانشناسان نشان داده گوش دادن به موسیقی صرفا یک تجربه شنیداری نیست. موسیقی تاثیرات عجیب و خارق العاده ای روی روان انسان دارد.
گوش دادن به یک موسیقی آرامبخش باعث می شود استرس شما کاهش پیدا کند. فعالیت های شناختی شما مانند توجه و تمرکز تقویت شوند. حافظه شما بهبود یابد. انگیزه بیشتری پیدا کنید و در نهایت خلق شما بهتر شود.

6-تکنیک پاکسازی ذهن به روش دارن هاردی

دارن هاردی یک نویسنده، مشاور، ناشر، کارآفرین و محقق آمریکایی در زمینه موفقیت است. از آثار این مرد بزرگ می توان به کتاب پرفروش اثر مرکب اشاره کرد. دارن هاردی در یک سخنرانی برای وبسایت رویال مایند عقاید خود را درباره انواع پاکسازی ذهن با مردم به اشتراک گذاشت. دارن هاردی در این سخنرانی بیان کرد که یکی از اصلی ترین تکنیک ها برای پاکسازی ذهن توجه به ورودی های اطلاعاتی مغز است.
امروزه انسان به وسیله شبکه های اجتماعی و مصنوعات فرهنگی مختلف در بمباران اطلاعاتی قرار دارد. هر خبری که می شنوید و هر صحنه ای که می بینید وارد ذهن شما می شود و روی آن تاثیر می گذارد. حالا انتخاب با شماست که به وسیله اخبار منفی ذهن خود را شلوغ کنید یا هرروز با یادگیری یک مطلب مفید به ذهن خود نمایید.

7-خواب و استراحت

راندمان کاری ذهن خسته بسیار پایین است و به همین دلیل توانایی کمی در سازمان دهی و پردازش اطلاعات درون مغزی دارد. خواب ناکافی تاثیرات منفی زیادی روی مغز شما دارد مثلا باعث می شود قدرت حافظه پایین بیاید، تصمیم گیری امری دشوار به نظر برسد و توانایی حل مشکل به حداقل خود کاهش پیدا کند. افرادی که اصطلاحا معتاد به کار هستند به خودشان زمان استراحت نمی دهند و همین مسئله ذهن آن ها را هر ساعت شلوغ تر و ناکارآمد تر می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خواب کافی کلیک کنید.

8-ورزش از انواع پاکسازی ذهن

ورزش یک روش بسیار کارآمد برای حل تمام مشکلات روحی از جمله اضطراب و استرس است. شما با کاهش استرس می توانید ذهن خود را خلوت کنید و از شر بسیاری از افکار مزاحم خلاص شوید. اگر برای شما سوال است که ورزش چطور سطح استرس را کاهش می دهد باید بدانید که ورزش کردن باعث افزایش ترشح هورمون اندروفتین می شود. این هورمون که یک مسکن طبیعی در بدن است باعث افزایش خوشی، لذت و آرامش می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اضطراب کلیک کنید.  

فواید پاک سازی ذهن

پاک سازی ذهن از سلسله افکار بی اهمیت و مزاحم می تواند زندگی جدیدی را به شما هدیه دهد. اگر اتاق ذهن شما که قبل تر پیچیده و شلوغ بوده به وسیله تکنیک های پاکسازی مرتب شود راندمان فکری شما بالاتر می رود. در ادامه قرار است با برخی از اثرات پاک سازی ذهن آشنا شوید:

1- انواع پاکسازی ذهن به تقویت حافظه کمک می کند

اگر شما مسائل زیادی را فراموش می کنید احتمالا به شلوغی ذهن دچار شده اید. همانطور که در یک اتاق شلوغ نمی شود چیزی را به راحتی پیدا کرد در یک ذهن شلوغ نیز اطلاعات گم می شوند. به همین خاطر است که پاکسازی ذهن به تقویت حافظه منجر می شود.

2-بالا رفتن تمرکز

در یادگیری، مطالعه و دیگر جنبه های زندگی داشتن تمرکز یک نکته کلیدی و مهم است. ذهن شلوغ مانند یک مکان پر سر و صداست که تمرکز کردن در آن عملی غیر ممکن می باشد اما ذهن آرام و پاکسازی شده مانند یک کتابخانه آرام به شما امکان تمرکز می دهد.

3-حل مشکلات از فواید انواع پاکسازی ذهن

ذهنی که حجم زیادی از افکار مزاحم را به همراه دارد در مواجهه با چالش های زندگی نمی تواند به شما کمک کند و راه حل محور عمل نماید. اما مغزی که مرتب و سازمان دهی شده، می تواند به راهبرد های حل مسئله برسد. افرادی که ذهن شلوغی دارند در مواجهه با چالش ها دچار اضطراب می شوند و به سراغ تصمیمات غلط می روند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اضطراب و احساس بی قراری کلیک کنید.

4-موفق شدن در روابط

ذهن شلوغ از شما انسانی عصبی و تحریک پذیر می ساز که نمی تواند دیگران را درک کند. اما ذهن آرام به شما این امکان را می دهد که بتوانید با دیگران روابطی موثر و پایدار داشته باشید. در واقع داشتن ذهنی آرام به شما کمک می کند دیگران را بهتر بشناسید، درک کنید و بتوانید به آن ها کمک کنید.

5-بهبود سلامت روانی

همانطور که یک محیط کثیف حشرات را به سمت خود جذب می کند، یک ذهن شلوغ و آلوده نیز مشکلات روحی روانی را به سمت خود جذب می کند. افرادی که ذهن شلوغی دارند بیشتر از دیگران درگیر استرس و افسردگی می شوند. پاکسازی ذهن به شما کمک می کند تا بتوانید سلامت و بهداشت روانی خود را ارتقا دهید.  
پاکسازی ذهن

کتاب هایی با موضوع پاکسازی ذهن

در سال های اخیر روانشناسان کتب متعددی را با موضوع پاکسازی ذهن تالیف کرده اند. هدف از نوشتن این کتاب ها آشنا کردن مخاطب عام با موضوع پاکسازی ذهن بوده است. اکثر این کتاب ها زبانی ساده و روشن دارند تا یادگیری مطالب آن ها امری دشوار نباشد. در ادامه لیستی از بهترین کتب پاکسازی ذهن تهیه شده است که مطالعه آن ها به شما کمک می کند بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

1-کتاب پاکسازی ذهن

کتاب پاکسازی ذهن: راهبرد های ساده و موثر اثر جان ویلیامز از محبوب ترین کتب در زمینه پاکسازی ذهن می باشد. نویسنده در این کتاب بیان می کند که امروزه اکثر انسان ها دچار انباشتگی فکری هستند. این انباشتگی حاصل افکار کنترل نشده، اضطراب مسائل گذشته و دغدغه اتفاقات آینده می باشد. ذهن انباشته شده، یک ذهن ناکارآمد است که توانایی تمرکز ندارد. این انباشتگی به زودی شما را دچار فرسایش فکری می کند و حاصلی جز درد و رنج روحی ندارد.
جان ویلیامز در این کتاب به شما راه حل هایی موثر را می آموزد که به وسیله آن می توانید با استرس و اضطراب خود بجنگید. اگر به دنبال آرامش روحی و فکری هستید این کتاب گزینه خوبی برای شماست.

2-کتاب ذهن خود را پاک‌سازی کنید

دومین کتاب این لیست ذهن خود را پاکسازی کنید اثر باری داون پورت و استیو اسکات می باشد. این کتاب درباره افکار ناگهانی و مزاحمی است که مثل یک صدای پیش زمینه همیشه در پس ذهن انسان ها وجود دارند. مثلا این افکار به شما می گویند در انجام تکالیف خود خرابکاری کردید، نباید آن حرف را می زدید، فلانی آدم به درد بخوری نیست و ... این افکار مثل گرد و خاک همه جا می نشینند و خانه ذهن شما را کثیف می کنند. متاسفانه تمیز کردن ذهن از افکار مزاحم به سادگی تمیز کردن خانه نیست چرا که از هر طرف این افکار را دور کنید باز هم به سمت شما باز می گردند.
این کتاب به شما تکنیک هایی را ارائه کند که همیشه بتوانید خانه ذهن خود را پاک نگه دارید. اگر به دنبال یک سبک زندگی همراه با آرامش هستید این کتاب را در فهرست مطالعه خود قرار دهید.

3-کتاب پاکسازی ذهن برای موفق شدن در زندگی

کتاب پاکسازی ذهن برای موفق شدن در زندگی اثر بری داونپرت می باشد که در ایران توسط شادی حسن پور ترجمه شده است. نوشته پشت این کتاب به شما می گوید که اگر می خواهید به آرامش برسید و انرژی از دست رفته ای که تا به حال صرف افکار بی اهمیت کرده اید را دوباره به دست بیاورید، کتاب درستی را انتخاب کرده اید. بری داونپرت در این کتاب به شما استراتژی هایی را یاد می دهد که به کمک آن ها می توانید افکار خود را مدیریت و سازماندهی کنید. مدیریت و نظم دادن افکار برای شما هوشیاری و تمرکز ذهنی را به ارمغان می آورد.  

سخن آخر

قطعا انواع پاکسازی ذهن، برای سلامت روان مفید است. البته در این راه، نیازمند مشاوره و گفتگو با متخصصان هستید تا بتوانید به خوبی این کار را به پایان برسانید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*