ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پاک کردن گذشته | بهترین راه رهایی از خاطرات گذشته


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پاک کردن گذشته پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بسیاری از افراد به دنبال پاک کردن گذشته و فراموش کردن روابط خود هستند. چرا که یادآوری آن‌ها باعث رنجش و بروز مشکلاتی در زندگی حال و آینده آن‌ها می‌شود. این موضوع فقط شامل افراد خاصی نمی‌شود؛ بلکه تمامی انسان‌ها با آن درگیرند. قطعا شما نیز تجربیاتی را در ذهن دارید که مربوط به گذشته بوده و یادآوری آن‌ها باعث ایجاد استرس در شما می‌شود. روش‌هایی مانند کمک گرفتن از روانشناس، هدف گذاری در زندگی و نوشتن هر آنچه که در ذهنتان می‌گذرد می‌تواند به شما کمک کند. در ادامه به بررسی بیشتر چگونگی پاک کردن گذشته و خاطرات بد از ذهن خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید. در صورت نیاز به مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

;

چرا خاطرات بد گذشته به ذهن ما هجوم می آورند؟

روان شناسان معتقدند کسانی که در گذشته زندگی می‌کنند در معرض افســردگی و کسانی که در آینده زندگی کنند در معرض اضطراب و بی قراری قرار دارند. افراد برای آرامش روان خود باید زندگی در حال و اکنون را بیاموزند. افکار و خاطرات مربوط به گذشته به دو صورت در ذهن ما تداعی می‌شوند، آن‌ دسته از افکار که خودمان در شکل گیری آن نقش داشتیم و اکنون خود را بابت آن سرزنش می‌کنیم و دسته دوم که خارج از اراده ما هستند. در هر دو خاطرات و اتفاقات ناخوشایند گذشته به ذهن ما هجوم آورده و باعث آرزده خاطر شدن فرد می‌شود. این اتفاقات باعث می‌شود افراد برای رسیدن به آنچه که در زندگی می‌خواهند و هدف‌هایی که برای مـوفقیت در زندگی مشخص کرده‌اند دور مانده و با آسیب‌های گوناگونی روبه‌رو شوند.

چرا باید از گذشته خلاص شد؟

زندگی گذشته اغلب به عنوان چیزی منفی در نظر گرفته می شود که باید از شر آن خلاص شد. با این حال لزوماً اینطور نیست. کارمای زندگی گذشته در واقع می تواند در زندگی فعلی ما بسیار مفید باشد. می تواند بینشی نسبت به زندگی گذشته به ما بدهد و کمک کند تا موقعیت فعلی خود را درک کنیم. همچنین می تواند به ما احساس جهت گیری و هدف بدهد. علاوه بر این، زندگی گذشته کمک می کند تا انسدادهای انرژی و آسیب های زندگی گذشته خود را رها کنیم. اگر بتوانیم یاد بگیریم که زندگی گذشته خود را بپذیریم، می تواند ابزار قدرتمندی برای رشد و تحول شخصی باشد.

بیش از 80 درصد از مشکلات، استرس و رنج ما به سلامت، ثروت یا روابط مربوط می شود. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا به این رنج پایان دهیم اما نتایجی که به دست می آوریم برخلاف انتظارات ما است. اکثر مردم احساس ناامیدی می کنند، بی انگیزه می شوند و تسلیم شرایط می شوند. سپس متعجب این سوال را می پرسند که آیا این نوع رنج تنها برای ما اتفاق می افتد! وقتی پیش‌بینی اخترشناسان و تسلی خیرخواهان ما را ناکام می‌گذارد، زندگی‌ را به شیوه‌ای مکانیکی و معمولی ادامه می‌دهیم. احساس ناامیدی درونی و ناتوانی در بیرون. چقدر دوست داشتیم می توانستیم وضعیت فعلی خود را تغییر دهیم اما افسوس!

همه افراد دارای اثرات زندگی گذشته هستند، خواه از آن آگاه باشند یا نه. این انرژی انباشته شده از تمام افکار، گفتار و اعمال گذشته ماست که مانند یک حساب بانکی غول پیکر است که دائماً در حال اضافه کردن یا برداشت از آن هستیم. و درست مانند یک حساب بانکی واقعی، کارمای زندگی گذشته می تواند تراز منفی یا مثبت داشته باشد. اگر حین مرور و اثر زندگی گذشته  حس منفی بیشتر از مثبت باشد، در این زندگی رنج بیشتری را تجربه خواهیم کرد. برعکس، اگر تفکر در زندگی گذشته را با زمینه مثبت بیشتری داشته باشیم، شادی بیشتری را تجربه خواهیم کرد.

 

اینفوگرافیک پاک کردن گذشته

اینفوگرافیک پاک کردن گذشته

چگونگی پاک کردن گذشته و خاطرات بد از ذهن 

برای پاک کردن گذشته خاطرات بد را با خاطرات جدید جایگزین کنید. باید سعی کنید ذهن خود را با خاطرات جدید و مثبت پر کنید. خاطرات جدید شما جای خاطراتی را می‌گیرند که سعی در فراموشی آن دارید. برای انجام این کار می‌توانید با تقویت احساسات مثبت و مواردی در موقعیت مشابه، خاطرات بد قبلی را امتحان کنید. به طور مثال اگر شما در گذشته تجربه یک سفر بد با فردی را داشته‌اید می‌توانید با رفتن به یک سفر لذت بخش خاطره سفر قبلی را پاک و یا کمرنگ کنید.

روی خاطرات بد تمرکز نکنید

هرچه تمرکز خود را روی افــکار منفی بیشتر کنید احساسات منفی بیشتری خواهید داشت. از تکنیک حواس پرتی استفاده کنید و هنگام یادآوری خاطرات بد تمرکز خود را روی مسائل دیگری مثل موسیقی، دیدن فیلم، آشپزی، ورزش و موارد دیگر بگذارید. مطالعه مقاله تکنیک توقف فکر می تواند مطالب مفیدی در این رابطه در اختیار شما قرار دهد.

برای پاک کردن گذشته صحبت کنید

سعی کنید یکبار راجع به گذشته با فردی که احساس خوب و راحتی نسبت به او دارید صحبت کنید. این کار به تخــلیه روانی و فشارهای عصبی شما کمک خواهد کرد. با جزئیات کامل همه چیز را تعریف کنید و جلوی احساسات و اشک‌های خود را نگیرید. پس از آن متوجه می‌شوید بعضی مسائل چقدر پیش پا افتاده و جزئی بودند و شما بیهوده آن‌ها را در ناخودآگاه نگه داشتید. همچنین صحبت با یک روانشناس خــوب و کارآزموده نیز می‌تواند بسیار موثر باشد.

گذشته قابل تغییر نیست

فرض کنید شما سی سال سن دارید و مدام در حال کنکاش در گذشته هستید. اکنون کمی به خودتان بیایید آیا با این همه توجه به گذشته تغییری در اصل آن به وجود آمده است؟ گذشته به هیچ عنوان قابل به تغییر نیست. اما اثر آن در حال و آینده باقی می‌ماند و شما با توجه بیش از حد به آن این تاثیر را بیشتر می‌کنید. پس این را بپذیرید که توجه بیش از حد به چیزی تاثیر منفی دارد. زنــدگی در لحظه و اکنون را تمرین کنید و برای گذراندن اوقات خوش برنامه داشته باشید.

برای پاک کردن گذشته، هدف گذاری در زندگی داشته باشید

سعی کنید هدف‌های کوتاه مدت و بلند مدت برای خود داشته باشید. مثلا تمام کردن یک کتاب در یک زمان مشخص، یادگیری یک مهارت، خرید یک کالا ایده ال، برنامه ریزی برای سفر، کارهای هنری، ارتقا شغلی و تحصیلی از جمله کارهایی هستند که می‌توانید انجام دهید. این کارها باعث می‌شود شما روی آینده متمرکز شوید و فرصت فکر کردن به گذشته را نداشته باشید و با رسیدن به اهداف کوتاه مدت خاطرات بد را کمرنگ کنید. پیشنهاد می کنیم در تکمیل این مطلب مقاله فراموش کردن خاطرات تلخ گذشته را مطالعه فرمایید.

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم، روشی صحیح و موثر برای حذف دائمی خاطرات ناخواسته است که در ناخودآگاه شما قرار دارد. هیپنــوتیزم در ذهن نیمه هشیار شما عمل می‌کند و به جای ذهن فعال و متفکر به پاک کردن حافظه از ریشه کمک می‌کند. درمانگر ابتدا یک وضعیت بسیار آرام را در ذهن و بدن شما ایجاد می‌کند و سپس او با شما تمرین کرده تا واکنش خود را با حافظه تنظیم کنید و آن احساسات منفی نسبت به فرد یا موقعیتی که به آن متصل هستید از بین می‌روند. در پایان، پس از پردازش احساساتتان حافظه بد گذشته فراموش می‌شود. برای آگاهی بیشتر در خصوص هیــنوتراپی کلیک کنید.

نوشتن یا نقاشی کشیدن

یک کاغذ بردارید و افکار و خاطرات گذشته و هر آنچه که در ذهن دارید را بنویسید. قرار نیست این کار به صورت حرفه‌ای انجام شود پس برای آن وسواس به خرج ندهید. سعی کنید تمام جزئیات را یادداشت کنید و آن را بخوانید. نوشتن در کاهش استرس و فشار خاطرات تلخ گذشته روشی بسیار موثر و سودمند است و بار روانی شما را کم می کند. علاوه بر این می‌توانید از نقاشی کمک بگیرید. مهم نیست نقاشی‌ شما خوب است یا بد مهم این است که ذهن و بخشی از بدنتان را درگیر مرور خاطرات کنید که به فراموشی یا کمرنگ‌تر کردن آن‌ها کمک خواهد کرد.

برای پاک کردن گذشته از یوگا و مدیتیشن بهره ببرید

شما باید سعی کنید با آرامش بدن و ذهن ناخودآگاه، خود را آرام کنید و تاثیر خاطرات بد گذشته را کمتر کنید. یوگا جزء ورزش‌هایی است که به آرامش ذهن و بدن کمک می‌کند.اگر امکان رفتن به کلاس را ندارید حتما از فیلم‌های آموزشی استفاده کنید. همچنین مــدیتیشن برای تن آرامی، آرامش و سکوت ذهن بسیار مفید است. یوگا و مدیتیشن باعث تسلط شما روی افکار و احساسات مثبت می‌شود. برای مطالعه مقاله یوگا و استرس کلیک کنید.

خودباوری

خودباوری در واقع یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت است. برای اینکه شما بتوانید گذشته خود را فراموش کرده و مصمم روبه جلو حرکت کنید باید به خودباوری برسید و بدانید که شما می‌توانید به هر آنچه که می‌خواهید دست پیدا کنید. پس فراموش کردن خاطرات و اتفاقات بد گذشته چیزی نیست که شما از پس آن برنیایید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله خــودباوری را مطالعه فرمایید.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که تمامی این راهکارها برای پاک کردن خاطرات بد گذشته مفید هستند؛ اما درمان اصلی و علمی توسط روانشناس مکمل این روش‌ها است. در واقع روانشناس با بررسی تمامی جوانب و صحبت کردن با شما و پی بردن به سطح ناهشیار می‌تواند کمک بسیاری به شما کند. بسیاری از افراد به دلیل عدم برون ریزی و کلنجارهای ذهنی مختلفی که دارند خود را مستعد ابتلا به اختلالات روانی نظیر افسردگی و استرس می‌کنند.
مشاوران حامی هنر زندگی با سال ها تجربه در زمینه مشاوره در حوزه های تخصصی روانشناسی در کنار شما هستند تا بتوانید با غلبه بر افکار رنج آور و خاطرات تلخ گذشته لذت بردن از زندگی را بیاموزید و شاد زندگی کنید. در صورت تمایل می توانید با مشاوره تلفنی با متخصصان مرکز در تماس باشید و مشاوره های تخصصی دریافت نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*