ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کلیتوریس | Clitoris و نقش آن در برانگیختگی جنسی زنان

کلیتوریس یک ساختار تناسلی در بدن زنان است و نقش محوری در تحریک و لذت دارد. قسمت اعظم کلیتوریس داخلی بوده و قابل مشاهده نیست؛ اما دارای یک نوار خارجی کوچک به نام (glans clitoris) است که مملو از اعصاب حساس می باشد. در هنگام برانگیختگی و تحریک بسیار کارآمد عمل می کند. قسمت های داخلی کلیتوریس شامل توده هایی از بافت نعوظ است که آن را به عضوی نعوظی تبدیل می کند. در سال های اخیر توجه بیشتری به آناتومی کلیتوریس شده است زیرا محققان به مطالعه دقیق تری در مورد عملکرد جنسی زنان پرداخته اند. برای آشنایی بیشتر با کلیتوریس و کارکردهای آن از مشاوره جنسی تلفنی راهنمایی بخواهید.  

تماس با مشاور


کلیتوریس چیست؟

کلیتوریس یک ساختار نعوظی، مشابه اندام تناسلی در مردان است. این بدان معناست که از ساختارهای مشابه در دوران جنینی تبعیت می کند و دارای ویژگی های مشابه بسیاری با آلت تناسلی مردان می باشد. کلیتوریس عضوی مختص نعوظ است. به غیر از بخش کوچکی از آن که هنگام تحریک، از بیرون نعوظ پیدا می کند و قابل مشاهده است، بخش گسترده ای از قسمت های نعوظ کلیتوریس در داخل آن قرار دارد که به کلیتوریس داخلی شناخته می شود.
قسمت هایی از اندام واقع در بدن که بیشتر اندازه آن را تشکیل می دهند و شامل تمام بافت نعوظی در کلیتوریس است. طول کلیتوریس از نوک گلنس تا انتهای هر صلیب تقریباً ۱۰ سانتی متر (۴ اینچ) است. پهنای خارجی حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر (حدود ۳.۴ اینچ تا ۱ اینچ) است و قطر مشابهی دارد. تا به امروز آنچه از کلیتوریس کشف شده این است که وظیفه ای جز به عنوان محلی که برای احساس اروتیک عمل کند بر عهده ندارد. در واقع یک عضو اختصاصی برای به اوج لذت رساندن زنان می باشد.

محل قرارگیری

قسمت بیرونی کلیتوریس بین پاها، داخل لب و بالای دهانه مجرای ادراری و واژن قرار دارد. پوشیده از هود کلیتورال، در امتداد لب های کوچک قرار گرفته است. قسمت های داخلی کلیتوریس در مجرای ادرار پیچیده شده و تا طاق واژن(بالای واژن) امتداد می یابد. کلیتوریس به سمفیز ناحیه تناسلی(مفصل فیبروکارتیلاژینوس) مونس پوبیس (پد بافت چربی روی سمفیز عمومی) و لب ها توسط رباط های تعلیق، متصل است. این رباط ها، کلیتور را در حالت خمیده خود حفظ می کنند. برای آشنایی بیشتر با ساختار انواع واژن کلیک کنید.
در جراحی دستگاه تناسلی مردان، این رباط ها آزاد می شوند تا به سمت کلیتوریس صاف شده و طول آن افزایش یابد. کلیتوریس گلنس(کلیتوریس خارجی) در بالای دهانه مجرای ادراری در محل اتصال لبیا مینور(لبیای داخلی) قرار دارد و توسط یک هود کلیتورال جمع شونده، پوشانده شده است. بقیه اندام کلیتوریس داخلی است و به قسمت جلویی متصل می شود.  

کلیتوریس، آلت تناسلی زن

گاهی اوقات به عنوان آلت تناسلی زن در نظر گرفته می شود؛ عمدتا به دلیل پدیده ای که از آن به عنوان "همولوژی بیولوژیکی" یاد می کنند. این پدیده به این واقعیت اشاره دارد که همه جنین ها، به قول امیلی ناگوسکی(پژوهشگر جنسی) با ویژگی "همه یکسان" متولد می شوند. با این تفاوت که هر بخش، به شیوه های مختلف سازماندهی شده است. کلیتوریس و آلت تناسلی مردان، اندام های همولوگ هستند. یعنی مردان که بر خلاف زنان، نیازی به شیر دادن و تغذیه نوزادان ندارند هم دارای نوک پستان هستند؛ زیرا آن ها و تقریباً تمام اعضای بدن در مراحل اولیه رشد جنین از پیش برنامه ریزی شده اند. به عبارت دیگر مردان و زنان در واقع از نظر فیزیولوژیکی یکدیگر را تا حد زیادی آیینه وار تقلید می کنند.
ناگوسکی توضیح می دهد که حدود 6 هفته پس از کاشت تخمک بارور در رحم، هورمون های مردانه اصطلاحا شستشو می شوند. بلاستوسیست نر(گروهی از سلول ها که جنین را تشکیل می دهند) با رشد سخت افزارهای تناسلی "پیش ساخته" خود در ساختار مردانه آلت تناسلی، بیضه ها و کیسه بیضه، به این امر پاسخ می دهد. بلاستوسیست ماده به این روند پاسخ نمی دهد و در عوض سخت افزار پیش ساخته دستگاه تناسلی خود را به شکل پیش فرض، پیکربندی زنانه کلیتوریس، تخمدان و لابیا، توسعه می دهد. برای آشنایی بیشتر با تفاوت زن و مرد کلیک کنید.  
کلیتوریس

ماهیت کلیتوریس

کلیتوریس مدت ها است که به اشتباه معرفی شده و بد فهمیده شده است و حتی در حال حاضر هنوز معماهایی وجود دارد که علم هنوز موفق به حل کردن آن ها نشده است. همه پستانداران ماده، برخی پرندگان ماده و خزندگان دارای کلیتور(یا هر دو آلت، مانند مارها) هستند. ماهیت کلیتوریس را می توان در خود نام یافت. Colitoris از کلمه یونانی باستان kleitorisTrusted Source به معنای "تپه کوچک" آمده است و خود نیز مربوط به کلمه kleis به معنی "کلید" می باشد.
اگرچه این اندام ممکن است کلیدی باشد که دروازه لذت جنسی زنان را باز می کند، اما همانطور که مدت ها به غلط تصور می شد فقط یک تپه کوچک نیست. بلکه نوک اندام بسیار بزرگتری است که به عنوان کلیتوریس شناخته می شود. آن نوک که غده کلیتورال نامیده می شود، به راحتی قابل مشاهده ترین قسمت این اندام تناسلی است. کل اندام بسیار دورتر از آن گسترش می یابد و این مفهوم در ابتدا فقط چند سال پیش توسط یک محقق به نام دکتر هلن اوکانل، مورد توجه عموم قرار گرفت.

ساختار و آناتومی آن

کلیتوریس ساختار پیچیده ای است که تنها قسمت کوچکی از آن در قسمت بیرونی بدن قابل مشاهده است. کلیتوریس خارجی و ساختارهای مرتبط با آن عبارتند از:
  • Glans clitoris: تنها قسمت قابل مشاهده آن. این یقه خارجی کوچک در بالای فرج قرار دارد. دارای اعصاب است و به تحریک بسیار حساس است. برخلاف بقیه کلیتور، هیچ ساختار نعوظی ندارد. برای آشنایی با دستگاه تناسلی زنان کلیک کنید.
  • Clitoral Hood: پوشش قسمت جلویی کلیتوریس یک چین پوست است که به عنوان Clitoral prepuce شناخته می شود. از نظر فنی، هود کلیتورال بخشی از کلیتوریس نیست بلکه بخشی از لب های کوچک است. با این حال برخی از دانشمندان آن را در آناتومی کلیتورال به شمار می آورند.

ساختارهای داخلی

  • بدن (اجسام): بدن کلیتوریس نسبتاً کوتاه و از دو جسم (زوج) تشکیل شده است که استوانه های بافت عروقی و نعوظ هستند. بدنه ها هر کدام به صورت کراورای بلند در می آیند. گاهی اوقات به عنوان پاهای کلیتوریس نیز شناخته می شوند. چیزی حدود ۵ تا ۹ سانتی متر به داخل لگن کشیده شده اند. این ساختارها از بافت نعوظ تشکیل شده و مجرای ادراری و مجرای واژن را احاطه کرده است.
  • پیازها: پیازهای کلیتوریس بین کراور و در کنار سطح دیواره واژن، در امتداد خط لب های کوچک قرار دارند. آن ها همچنین از بافت نعوظ تشکیل شده اند و اندازه آن ها در طول برانگیختگی جنسی دو برابر می شود. از ۳ تا ۴ سانتی متر در حالت شل به ۷ سانتی متر درحالت راست شدگی می رسد.
  • ریشه: ریشه جایی است که تمام اعصاب بدنه نعوظ کلیتوریس به هم می رسند. در نزدیکی سطح بدن در محل اتصال کروار، این ناحیه نسبت به تحریک بسیار حساس است. قسمت خلفی ریشه کلیتوریس نزدیک دهانه پیشابراه است. بیشتر بافت های نعوظ کلیتور در بدن، ساقه و پیازها یافت می شود.
 

عملکرد کلیتوریس

عملکرد آن در درجه اول واسطه شدن برای برانگیختگی جنسی است. به عنوان محل اصلی احساس لذت بخش در هنگام تماس جنسی عمل می کند. تحریک کلیتوریس همچنین مستقیماً بر جریان خون سایر اندام های تناسلی و در نتیجه هم برعناصر ذهنی و هم عناصر عینی و رفتاری برانگیختگی تأثیر می گذارد. بحث مهمی در مورد نقش آناتومی کلیتورال در عملکرد جنسی و ارگاسم زنان وجود دارد.
تحقیقات نشان می دهد که بسیاری (نه همه) از افرادی که در بدو تولد زن هستند حداقل تا حدی برای تحقق ارگاسم، از تحریک کلیتورال استفاده می کنند. با این حال عناصر خاصی از چگونگی تأثیر تفاوت های آناتومی کلیتورال بر تحریک و ارگاسم هنوز به خوبی درک نشده است. برخی از محققان همچنین لذت واژینال و ارگاسم را به تحریک کلیتوریس داخلی از طریق دیواره های واژن نسبت می دهند.

عملکرد بافت نعوظ کلیتوریس

بافت نعوظ از طریق جریان خون مدیریت می شود و کلیتوریس به خوبی با رگ های خونی تغذیه می شود. بدن کلیتوریس توسط tunica albugine پوشیده شده است که غلاف بافت همبند است. این ها تعدادی از اعصاب مختلف کلیتور را تأمین می کنند. شامل عصب پشتی کلیتوریس، قسمت هایی از عصب پودندال و اعصاب غاری هستند. تحریک کلیتور به روند تحریک فیزیکی کمک می کند زیرا این اعصاب ساختارهای واژن را نیز پوشش می دهند. برای آشنایی بیشتر با عملکرد جنسی طبیعی کلیک کنید.  

تغییرات آناتومیکی احتمالی در کلیتوریس

تفاوت های خاص در تمایز جنسی یا شرایط بین جنسیتی، تا حدی با تغییراتی در ساختار کلیتوریس مشخص می شود. به طور خاص، شرایطی مانند هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، ممکن است منجر به بزرگ شدن کلیتوریس شود؛ به حدی که به نظر می رسد آلت تناسلی مردانه باشد. این مساله ممکن است به دلیل انتقال دهانه پیشابراه به جایی در کلیتوریس رخ بدهد. از نظر تاریخی، جراحان چنین دستگاه تناسلی مبهمی را "تصحیح" می کرده اند. در این رابطه مطالعه مقاله اختلالات جنسی پیشنهاد می شود.
در سال های اخیر، برخی از افراد بین جنسیتی و خانواده های آن ها و همچنین بسیاری از پزشکان و محققان از باورهای خود به عقب رانده شده و از انجام جراحی منصرف شده اند. چرا که تغییر جراحی کلیتوریس در دوران نوزادی می تواند تأثیر منفی و مادام العمر بر عملکرد جنسی فرد داشته باشد. بنابراین، بسیاری از حامیان توصیه می کنند که چنین جراحی هایی را به تعویق بیندازید تا زمانی که فرد به اندازه کافی بزرگ شده باشد و خودش تصمیم بگیرد که می خواهد چه کاری انجام دهد. استثنا در شرایطی است که تفاوت های آناتومیکی ادرار کردن را دشوار یا غیرممکن کند. در این صورت مشکل باید با جراحی اصلاح شود.

شرایط تاثیرگذار بر سلامت و ساختار آن

چند مورد وجود دارد که می تواند به طور مستقیم بر ساختار یا سلامت کلیتوریس تأثیر بگذارد. این شرایط عبارتند از:
  • کلیتورومگالی که در واقع افزایش اندازه کلیتوریس است. کلیتورومگالی در دوران نوزادی اغلب در نتیجه یک وضعیت بین جنسی ایجاد می شود و نیازی به درمان هم ندارد. در کودکان، کلیتورومگالی تازه شروع شده، غالبا نتیجه نوروفیبروماتوز است. در صورت نیاز با جراحی قابل درمان است.
  • سرطان متاستاتیک از محل دیگری می تواند باعث ضایعات کلیتوریس شود. متاستازهای کلیتورال در ادبیات مربوط به سرطان پستان، سرطان دهانه رحم و سرطان آندومتر گزارش شده است. هرچند آن ها بسیار غیر معمول هستند.
  • اسکلروزوس:یک بیماری پوستی خود ایمنی که در موارد نادر می تواند منجر به ایجاد زخم قابل توجهی در دستگاه تناسلی شود وجود دارد. در موارد شدید، کلیتوریس می تواند با بافت اسکار پوشانده شود که بر عملکرد آن تأثیر می گذارد.
  • چسبندگی کلیتورال می تواند زمانی اتفاق بیفتد که کلودور-کلودورال به غلاف چسبیده و دیگر نمی تواند به طور کامل جمع شود. چسبندگی می تواند خفیف تا شدید باشد و منجر به درد کلیتورال شود. علل چسبندگی کلیتورال می تواند متفاوت باشد و به طور کامل شناخته نشده است؛ اما به نظر می رسد عوامل خطر شامل آسیب یا ضربه به اندام تناسلی، عفونت های قارچی، عفونت های مجاری ادراری، اسکلروز و عدم تعادل هورمونی باشد.
 کلیتوریس

آزمایش های پزشکی

نیاز به آزمایشات پزشکی که بر روی کلیتوریس انجام شود به ندرت اتفاق میفتد. در صورت تغییر در اندازه یا شکل کلیتوریس، ممکن است بیوپسی مورد نیاز باشد تا مشخص شود چه چیزی باعث ایجاد آن شده است. برای افرادی که در معرض سرطان متاستاتیک هستند، ممکن است از تصویربرداری نیز استفاده شود.
یک استثنای پزشکی زمانی است که نوزادان با کلیتورومگالی متولد می شوند. هنگامی که نوزادی با بزرگ شدن کلیتوریس به دنیا می آید، پزشکان اغلب سعی می کنند علت این بزرگ شدن را مشخص کنند. روند درمان شامل آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون و یا آزمایش ژنتیک برای بررسی شرایط مختلف بین جنسیتی می باشد. درک علت کلیتورومگالی می تواند هویت جنسیتی نوزاد را مشخص کرده و بر نحوه انتخاب والدین برای تربیت فرزند تأثیر بگذارد.  

سخن آخر

درک آناتومیکی کلیتوریس از لحاظ تاریخی فاقد اعتبار و نادرست بوده است؛ بنابراین هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری و کشف درباره بافت نعوظ کلیتوریس و نقش متقابل آن با سایر ساختارهای لگن وجود دارد. علاوه بر این هر فرد دارای حساسیت و ترجیحات منحصر به فردی در رابطه با تحریکات جنسی است. بنابراین بهتر است با سطوح مختلف فشار و تکنیک ها آزمایش کنید تا بهترین نتیجه از لحاظ تحریک و لذت و ارگاسم حاصل شود. درصورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه دارید، مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی پاسخگوی شماست.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*