ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خوردن قرص کلونازپام با متادون چقدر خطرناک است؟

خوردن قرص کلونازپام با متادون چه عوارضی دارد؟ کلونازپام از داروهای ضد اضطراب است که به عنوان مکمل درمانی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر، آخرین گزینه ای است که توسط پزشک تجویز می شود. به دلیل تداخل آن با مواد مخدر و عوارضی همچون اختلال در سیستم تنفسی و اعتیادآوری آن اغلب به عنوان راه درمانی کامل برای ترک متادون توصیه نمی شود.. مصرف داروهای مسکن که برای کنترل درد مانند دردهای عضلانی ناشی از ترک مواد همراه با سایر داروهایی که باعث کندی سیستم عصبی مرکزی می شوند عوارض جانبی جدی از جمله ناراحتی تنفسی، کما و حتی مرگ به دنبال دارد. در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی درباره مصرف همزمان کلونازپام با متادون با پزشک خود صحبت کنید. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

مصرف همزمان کلونازپام و متادون

دسته ای از داروهای ضد اضطراب به نام بنزودیازپین ها می توانند عوارض جانبی متادون را افزایش دهند. هم متادون و هم بنزودیازپین ها سیستم عصبی مرکزی را سرکوب می کنند. در ترکیب با هم کندی و کاهش عملکرد بیش از حد سیستم عصبی مرکزی را به دنبال دارد و منجر به اوور دوز یا مرگ می شود. هر بیماری که متادون مصرف می کند و می خواهد بنزودیازپین مصرف کند باید با ارائه دهنده درمان اعتیاد خود و همچنین با پزشک تجویز کننده داروهای اضطراب مشورت کند. زیرا ترکیب این دو بسیار خطرناک است.

داروهای بنزودیازپین برای اضطراب عبارتند از:

 • آلپرازولام (Xanax)
 • دیازپام (Valium)
 • کلونازپام (کلونوپین)
 • لورازپام (آتیوان)
 • کلردیازپوکساید (Librium)
 • اگزازپام (Serax)

کلونازپام چیست

علی رغم پیامدهای مصرف کلونازپام و تداخل دارویی آن با متادون افراد زیادی بدون اطلاع از عوراض آن، برای رهایی از علائم ترک به متادون از این دارو به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک استفاده می کنند. در ادامه مصرف متاسفانه موجب خطرات و آسیب های فراوانی می شود. در مقاله امروز به بررسی داروی کلونازپام، عوارض، موارد مصرف و تداخلات دارویی آن پرداخته می شود.

کلونازپام از سری داروهای آرام بخش اعتیاداور از خانواده بنزودیازپین ها است که برای درمان اضطراب و استرس، حملات وحشت و هراس و کنترل تشنج مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت قرص خوراکی در بازار در دسترس است و مصرف آن باید با تجویز پزشک صورت بگیرد تا عوارض آن به حداقل برسد.

1-تاثیر کلونازپام بر سیستم عصبی

این دسته از داروها باعث کند شدن فعالیت مغز می شوند و شما با مصرف آن ها در حالتی قرار می گیرید که سیستم ادراکی کند کار می کند و در قضاوت و تفکر به صورت نرمال واکنش نشان نمی دهید و کند عمل می کنید. عملکرد دیازپین ها به این صورت است که باعث افزایش میزان فعالیت اسیدگاما در مغز می شوند و به این طریق باعث کنترل هراس و اضطراب و حملات تشنج و بیماری صرع در فرد می شود.

2-عوارض جانبی مصرف کلونازپام

مصرف این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود. بنابراین لازم است از انجام فعالیت هایی که به هوشیاری کامل نیاز دارند پرهیز کنید. از شایع ترین عوارض مصرف کلونازپام موارد زیر است:

 • خواب آلودگی و گیجی
 • مشکل در تعادل و راه رفتن
 • افسردگی
 • خستگی
 • مشکلات حافظه و تمرکز

مطابق با تحقیقات انجام شده بین مصرف داروهای خانواده بنزودیازپین ها و فراموشی ذهن ارتباط مستقیمی وجود دارد و از دست دادن حافظه ممکن است به دلیل اثرات آرام بخش کلونازپام در بدن باشد. این داروها فعالیت برخی نقاط حساس و کلیدی در مغز را مختل می کنند. مشکلات حافظه بعد از قطع مصرف کلونازپام طی یک دوره کوتاه مدت از بین می رود اما مصرف آن در درازمدت و بیش حد و بدون مجوز پزشک می تواند باعث ایجاد آسیب های مغزی جبران ناپذیری شود. لذا می بایست مصرف آن حتما تحت نظر پزشک و به صورت موقت صورت بگیرد. همچنین درمورد قویترین قرص بنزودیازپین بخوانید.

در صورتی که این عوارض خفیف باشند طی چندین روز از بین می روند اما اگر شدت آن ها زیاد باشد و یا ادامه داشته باشند لازم است که به پزشک خود اطلاع بدهید.

3-تداخلات دارویی در زمان ترک با کلونازپام

ممکن است در زمانی که قصد ترک با کلونازپام را دارید بیماری زمینه ای داشته باشید یا در حال مصرف داروی خاصی باشید که با کلونازپام تداخل داشته باشد؛ بنابراین لازم است در شرایط زیر مراقبت بیشتری به عمل آورید.

 • تداخل با داروهای خانواده بنزودیازپین مانند لورازپام، تریازولام و میدازولام

مصرف برخی داروها هم زمان با کلونازپام باعث تنگی تنفس، کما یا مرگ می شود از جمله: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت تنگی نفس کلیک کنید.

 •  داروهای خواب آور مانند باربیتورات و غیرباربیتورات از جمله آمبوربیتال، ازوپیکلون و زولپیدوم
 • داروهای کدئین و هیدروکدون
 • داروهای ضدافسردگی مانند آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین
 • داروهای درمانی تشنج مانند پرگابالین و گاباپنتین

4-اوردوز کلونازپام

مصرف بیش از حد این دارو باعث اوردوز شده و پیامدهای خطرناکی به همراه دارد. بنابراین درصورت مصرف بیش از اندازه و مشاهده علائم زیر فورا با اورژانس تماس بگیرید.

5-موانع مصرف کلونازپام

مصرف کلونازپام در برخی از افراد بیمار با داشتن شرایط خاص یا افرادی که قصد ترک اعتیاد با کلوناپام را دارند در شرایط زیر با منع مصرف روبرو است و می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

 • در صورتی که علاوه بر دخانیات به الکل یا سایر نوشیدنی های الکلی اعتیاد دارید نمی توانید کلونازپام استفاده کنید. زیرا الکل می تواند اثرات آرام بخش کلونازپام را بیشتر کرده و فعالیت مغز را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 • مصرف کلونازپام برای افراد دارای علائم افسردگی مناسب نیست؛ زیرا این اشخاص داروهای آرام بخش دیگری نیز مصرف می کنند و ممکن است دچار تداخلات دارویی شوند.
 • افرادی که دچار بیماری های کبدی هستند اجازه مصرف کلونازپام را ندارند.
 • استفاده از این دارو برای زنان بارداری که معتاد هستند جایز نیست و می تواند برای جنین خطرات جدی به همراه داشته باشد
 • برای افراد معتادی که زیر هجده سال سن دارند نیز کلونازپام توصیه نمی شود زیرا می تواند تاثیرات جانبی بسیار زیادی روی سلامت روان و مغز آن ها داشته باشد.
 • در صورت ابتلا به بیماری های کلیوی
 • در صورت ابتلا به آب سیاه
 • آسم و تنگی نفس
 • در بیماری پورفیری
 • برونشیت
 • اختلالات ریوی
 • افسردگی و تفکرات خودکشی

مصرف کلونازپام به همراه متادون

معایب ترک متادون با کلونازپام

کلونازپام و سایر بنزودیازپین ها همه دارای مقداری آرام بخش هستند. مصرف همزمان آن ها باهم باعث اختلال در تنفس و سرکوب سیستم تنفسی بدن می شود. همچنین عملکرد شناختی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. مصرف این داروها با هم خطرناک است به همین دلیل ترک متادون با کلونازپام می بایست در کلینیک و تحت نظر پزشک صورت بگیرد. به صورت کلی معایب ترک متادون با کلونازپام شامل موارد زیر می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به متادون کلیک کنید.

علائم اضطراب مربوط به متادون باعث آسیب فوری نمی شود مگر اینکه یک مورد شدید داشته باشید. اگر در حین مصرف متادون دچار آشفتگی، گیجی یا توهم شدید فوراً از پزشک کمک بگیرید. اضطراب همچنین می تواند به عنوان یک علامت ترک مواد افیونی رخ دهد که افراد برای کنترل آن به کلونازپام روی می آورند.

1-خوردن قرص کلونازپام با متادون |افزایش مصرف دارو و وابستگی

کلونوپین یا همان کلونازپام باعث خواب آلودگی شده به همین دلیل مصرف کننده زمان استفاده درست دارو را فراموش می کنند. بنابراین ممکن است یک دوز مصرف کند و دوز بعدی را از دست بدهد و این بی نظمی خود باعث مصرف بیش از حد دارو شده زمینه برای اعتیاد به دارو فراهم شود.

مصرف کلونازپام برای ترک اعتیاد به متادون همیشه و در هر صورت گزینه مناسبی نیست و پزشک از آن به عنوان روش کمکی استفاده می کند. زیرا بنزودیازپین ها داروهای اعتیاداوری هستند و می توانند فرد معتاد به متادون را دچار یک اعتیاد جدید کنند. ضمن این که این داروها از متادون بسیار قوی تر بوده و عوارض بیشتری به همراه دارند. حتی زمانی که از این دارو به شکل درست و میزان لازم استفاده می شود باز هم ممکن است با عوارض آن روبرو شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع داروهای اعتیادآور کلیک کنید.

2-ایجاد مشکلات جسمی و تداخل دارویی

استفاده از کلونازپام می تواند باعث ایجاد خستگی، ضعف عضلانی، تپش قلب، مشکلات گوارشی و موارد دیگری بشود. بنابراین ترک متادون به وسیله کلونازپام فقط به کمک یک پزشک متخصص و با مشاوره او می تواند شیوه مناسبی باشد و خوردن دیازپام در زمانی که بدن شما در حال دریافت متادون است ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع قرص متادون کلیک کنید.

تداخل دارویی حالتی است که مصرف یک دارو بر مصرف یک داروی دیگر تاثیر می گذارد و این تاثیرگذاری می تواند به اشکال گوناگونی اتفاق بیفتد به عنوان مثال می توانند تاثیر همدیگر را تقویت کنند یا فرد را دچار بیماری های روانی و جسمی کنند لذا برای جلوگیری از تداخلات دارویی لازم است که مصرف داروها را با نظر پزشک و میزانی که او تجویز می کند استفاده کنید.

خوردن قرص کلونازپام با متادون

پزشکان معمولا در شرایط خاص از کلونازپام برای ترک متادون استفاده می کنند و البته با رعایت شرایط خاصی که مانع از بروز عوارض جدی و اعتیاد به کلونازپام شود. این داروها به دلیل اعتیاداوری می توانند باعث وابستگی جسمی و روانی فرد بیمار شوند و نباید بیش از دو ماه استفاده شوند. بنابراین اگر قصد دارید از این شیوه برای ترک متادون استفاده کنید حتما از یک پزشک کمک بگیرید. شیوه های ترک متادون با کلونازپام به شرح زیر است:

1-روش ماتریکس

در این روش شما تحت یک برنامه سم زدایی درمان و ترک خود را آغاز می کنید و در طول درمان به طور پیوسته با پزشک خود در تماس هستید تا در صورت مواجه شدن با عوارض جانبی بتوانید او را در جریان قرار دهید. ممکن است با بروز علائم ترک، پزشک شما تصمیم بگیرد به صورت موقت دوز داروی شما را افزایش دهد. برای دریافت اطلاعات  بیشتر در زمینه سم زدایی برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

2-روش مخروطی

روش مخروطی شیوه مناسبی برای ترک اعتیاد به متادون است که در آن با توجه به میزان مصرف و واکنشی که بدن به دارو نشان می دهد پزشک شما هر 7 تا 14 روز دوز دارو را کاهش می دهد به این معنا که شما در هر بار ده درصد از دوز مصرفی خود را کم می کنید.

3-استفاده از بنزودیاز نیمه عمر

در این روش پزشک از یک بنزودیاز با نیمه عمر استفاده می کند و برای بیمار خود استفاده از آن را تجویز می کند. انتخاب این نوع دارو به دلیل مدت ماندگاری کمتر آن در بدن است. شما همچنان کلونوپین را مصرف می کنید اما با مدت ماندگاری پایین. این پروسه باعث می شود تا ترک کلونازپام به تدریج در بدن شما اتفاق بیفتد

4-خوردن قرص کلونازپام با متادون |روش مخروط تیتراسیون

استفاده از این روش در مواردی مناسب است که فرد از دوزهای بالای کلونوپین استفاده می کرده است و وابستگی بیشتری به دارو دارد. برای ترک اعتیاد به این روش حتما باید تحت نظر پزشک قرار بگیرید تا بتوانید به شیوه ای ایمن ترک کنید.

کلونازپام و متادون

درمان سوءمصرف کلونازپام و متادون

چنان چه قبل تر به آن اشاره کردیم سوء مصرف و اعتیاد از پیامدهای تداخل دارویی متادون با کلونازپام هستند. سوءمصرف بنزودیازپین یا مواد افیونی یا اختلال مصرف چند ماده راه های درمانی موفقی دارد که می توانید به کار بگیرید که شامل موارد زیر است

1-خوردن قرص کلونازپام با متادون |درمان بستری

درمان بستری به صورت فشرده و متمرکز می باشد که از درمان های دیگر کامل تر است و بیمار در یک مرکز سم زدایی بستری می شود که می بایست به مدت یک هفته تا چند ماه در آنجا بستری بماند. استفاده از این روش بهترین گزینه برای افراد مبتلا به سوءمصرف بنزودیازپین یا مواد افیونی یا مصرف هر دو گروه باهم می باشد. اما ممکن است به دلایل شغلی، خانوادگی یا مسائل شخصی برای همه امکان بستری شدن فراهم نباشد. بنابراین مجبور هستند از درمان سرپایی و سایر گزینه های درمان اعتیاد استفاده کنند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

2-رفتاردرمانی

استفاده از رفتار درمانی به این دلیل می تواند کمک کننده باشد که فرد از نظر روانی ممکن است به دارو وابسته شده باشد بنابراین اقدام برای درمان و ترک مواد نمی تواند به تنهایی موثر باشد و ممکن است مقاومت فرد در مقابل علائم ترک کاهش پیدا کرده او را وادار به مصرف مجدد بکند. استفاده از رفتاردرمانی به فرد کمک می کند تا با مشاوره و گفتگو و درک درست از موقعیتی که قرار دارد در مقابل سختی های درمان ایستادگی کند و موفق شود.

3-خوردن قرص کلونازپام با متادون |دارودرمانی و درمان دیگر اختلالات

استفاده از دارو درمانی برای سرعت بخشیدن به پروسه بهبود و درمان انجام می شود. استفاده از دارو برای کاهش درد و اضطراب و کمک به بالا رفتن آستانه تحمل بیمار می تواند مفید واقع شود.

سوءمصرف مواد می تواند به دلیل مشکلات و ابتلا به سایر اختلالات نظیر افسردگی و یا اضطراب باشد. در این مواقع از بین بردن مشکل زمینه ای علت و ریشه اصلی گرفتاری فرد را از بین می برد و باعث می شود فرد بهتر بتواند پروسه درمان را پشت سر بگذارد. زمانی که بیمار بتواند افسردگی خود را درمان کند دلیلی برای گرایش به سوءمصرف مواد افیونی یا سایر داروی های اعتیادآور نخواهد داشت. اگرچه درمان بیماری افسردگی و اعتیاد و سوءمصرف مواد فرایند پیچیده ای است که به زمان و انگیزه بالایی احتیاج دارد.

4-کمک از گروه های حمایتی

گروه های حمایتی نظیر گروه های درمانی که در حوزه سلامت روان جهت درمان بیماران صورت می گیرد از جمله گروه درمانی، گفتار درمانی و غیره شیوه های مناسبی هستند که فرد را هم ردیف با سایر همدردان او قرار می دهد و باعث می شود تا بهتر بتواند مشکل خود را درک کرده و برای درمان آن اقدام کند.

سخن آخر درمورد خوردن قرص کلونازپام با متادون

با توجه به پیامدهای داروها که همه نسبت به شیمیایی بودن آن ها آگاهی دارند توصیه می شود به هیچ عنوان به مصرف خودسرانه داروها به ویژه داروهای محرک مغز روی نیاورید. اگر اضطراب دارید و متادون MAT دریافت می کنید با استفاده از راهکارهای دیگر از علائم اضطراب خود رهایی پیدا کنید. مانند اینکه رژیم غذایی سالم داشته باشید و ورزش کنید. عادات سبک زندگی سالم می تواند علائم اضطراب و بهبودی اعتیاد به مواد افیونی را بهبود بخشد. با مشاور اعتیاد به مواد افیونی خود در مورد اضطراب صحبت کنید. صادقانه احساس و افکار خود را شرح دهید تا درمانگر اعتیاد به مواد افیونی شما از اضطراب شما اطلاع یافته و درمان بهتری به شما ارائه دهد. با مدیریت تمام جنبه های سلامت جسمی و عاطفی خود، می توانید اضطراب و اعتیاد خود را به طور موثرتری درمان کنید. اگر مایل به درمان با متادون هستید علائم سلامت روانی خود را بیش از پیش در نظر بگیرید تا عوارض ناگزیر مصرف متادون را کاهش دهید.

برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*