ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص کلونیدین | موارد مصرف، عوارض و اثرات قرص کلونیدین

کلونیدین دارویی است که عموما برای کاهش فشارخون از آن استفاده می‌شود اما این دارو می‌تواند در ترک اعتیاد، درمان بیش‌فعالی، دردهای ناشی از قاعدگی و سندروم یائسگی نیز تجویز شود. با توجه به دوزهای مختلف این دارو برای درمان‌های مختلف، عوارض و اثرات آن، مصرف قرص کلونیدین باید زیر نظر پزشک انجام گیرد. استفاده از این دارو در بارداری ممنوع است چراکه در شیر مادر به میزان زیادی ترشح می‌شود و می‌تواند به نوزاد آسیب برساند. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری درباره کلونیدین هستند با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

تماس با مشاور

قرص کلونیدین  

کلونودین با فعالیتی که در مغز دارد می‌تواند به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر باعث درمان افزایش فشارخون شود که این مسئله خطر سکته، حمله قلبی و مشکلات کلیوی را از شخص دور می‌کند. در برخی از موارد از این دارو برای کنترل بیش‌فعالی یا ترک اعتیاد هم استفاده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در زمینه فشار خون بالا و فشار خون پایین کلیک کنید.

اینفوگرافیک قرص کلونیدین

اینفوگرافیک قرص کلونیدین

موارد مصرف قرص کلونیدین

کلونیدین برای کنترل فشار خون، کنترل بیش‌فعالی، کنترل‌ دردهای شدید در بیماران سرطانی، تاثیر در دردهای نوروپاتی، کاهش میل به مصرف اپیوئیدها در مرحله ترک، پیشگیری از از بروز حملات میگرنی، درمان دردهای قاعدگی دردناک و گرگرفتگی ایجاد شده از یائسگی استفاده می‌شود.

عملکرد قرص کلونیدین

فشار خون بالا بر حجم کار قلب و عروق می افزاید. اگر برای مدت طولانی ادامه یابد، قلب و عروق ممکن است به درستی کار نکنند که در نهایت می تواند به رگ های خونی مغز، قلب و کلیه ها آسیب برساند و منجر به سکته مغزی، نارسایی قلبی یا نارسایی کلیه شود. فشار خون بالا همچنین ممکن است خطر حملات قلبی را افزایش دهد. اگر فشار خون کنترل شود، احتمال بروز این مشکلات نیز کمتر خواهد شد. همان طور که ذکر شد کلونیدین متعلق به گروهی از داروهای ضد فشار خون است. با اثرگذاری بر مغز برخی از تکانه های عصبی را تغییر می دهد. در نتیجه رگ‌های خونی شل می‌شوند و خون راحت‌تر از آن‌ها عبور می‌کند که باعث کاهش فشار خون می‌شود. هنگامی که فشار خون کاهش می یابد، مقدار خون و اکسیژنی که به قلب می رود نیز رو به افزایش می رود.

این دارو فشار خون بالای شما را درمان نمی کند، اما در کنترل آن موثر است. بنابراین، اگر انتظار دارید فشار خون خود را پایین بیاورید و آن را پایین نگه دارید، باید طبق دستورالعمل از آن استفاده کنید. ممکن است مجبور شوید تا آخر عمر از داروهای فشار خون بالا استفاده کنید. قرص های طولانی رهش(آزادسازی طولانی مدت) به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) استفاده می شود. با افزایش توجه و کاهش بیقراری در کودکان و بزرگسالانی که بیش از حد فعال هستند یا نمی توانند برای مدت طولانی تمرکز کنند یا به راحتی حواسشان پرت می شود و تکانشی هستند، کار می کند. این دارو به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی کل استفاده می شود که شامل درمان اجتماعی، آموزشی و روانی نیز می شود.

نحوه مصرف قرص کلونیدین

کلونیدین را باید با تجویز پزشک مصرف کنید و قبل از مصرف تمامی مواردی که روی آن نوشته شده است را با دقت بخوانید. به دلیل افزایش عوارض یا کاهش مصرف نباید دوز بیشتر یا کمتری استفاده کنید اما ممکن است دکتر شما این دوزها را در طول درمان تغییر دهد پس هربار که پزشک تجویز را تمدید کرد دستورش را بررسی کنید. اگر علت مصرف فشار خون بالاست حتی زمانی که به فشارخون متناسب دست پیدا کردید از استفاده آن دست نکشید به دلیل این که فشار خون عموما علائمی ندارد پس ممکن است نیاز باشد تا آخر عمر مصرف را ادامه دهید.

کلونیدین را عموما در صبح یا قبل از خواب باید مصرف کنید و اگر در دوره‌های متفاوتی آن را مصرف می‌کنید به طوری تنظیم کنید که بیشترین زمان مصرف آن در صبح یا قبل از خواب تنظیم شود. این دارو را می‌توانید با غذا یا بدون آن مصرف کنید و نباید آن را قبل از قورت دادن بجوید.

اگر می‌خواهید عمل جراحی انجام دهید به پزشکتان اطلاع دهید شاید لازم باشد تا زمانی آن را مصرف نکنید. خوردن دو نوع متفاوت از این قرص یا قطع یکباره آن بدون مشورت پزشک باعث علائم ناخوشایند در فرد می‌شود. اگر دچار بیمار شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید به دلیل این که مریضی طولانی مدت می‌تواند جذب کلونیدین را کاهش دهد و این نکته مخصوصا در کودکانی که از این دارو استفاده می‌کنند بسیار مهم است.

دوز مصرف در بزرگسالان

نسبت به هدفی که تجویز شده است باید دوز متناسبی از آن در روز مصرف شود که پزشک باید آن را تشخیص دهد اما در حالت کلی این دوزها برای مشکلات مختلف به صورت زیر است.

پایین آورنده فشار خون: در این حالت تجویز دارو 0/1 میلی گرم و دوبار در روز است.

کنترل فشار خون: برای کنترل فشار خون کلونیدین 0/1 میلی گرم در هر هفته افزایش پیدا می‌کند.

پیشگیری از سردردهای بزرگسالان: برای پیشگیری از این سردردها ابتدا دارو در دوز 0/025 میلی گرم 2 تا 4 بار در هر روز تجویز می‌شود و می‌تواند به دوز 0/05 میلی‌گرم 3 بار در روز افزایش پیدا کند.

درمان قاعدگی دردناک: برای درمان قاعدگی دردناک باید این دارو در دوز 0/025 میلی گرم دو بار در روز و 14 روز قبل از قاعدگی و در طول آن استفاده کند.

درمان سندروم یائسگی: برای درمان این سندروم باید مقدار 0/025 تا 0/075 میلی‌گرم 2 بار در روز مصرف شود.

قطع مصرف نیکوتین: برای ترک نیکوتین ابتدا به مقدار 0/15 میلی‌گرم در روز تجویز می‌شود و سپس به تدریج مقدار 0/4 میلی گرم در روز بر حسب تحمل بیمار افزایش پیدا می‌کند.

قطع مصرف موادمخدر: برای قطع مخدر باید روزی 0/5 تا 0/17 میلی گرم در روز در بازه زمانی 10 روز استفاده شود.

قطع مصرف الکل: برای قطع الکل باید دوز 0/3 تا 0/6 میلی گرم هر 6 ساعت استفاده شود.

عوارض مصرف کلونیدین

بعد از مصرف کلونیدین ممکن است دچار واکنش‌های آلرژیک مانند کهیر، سخت شدن تنفس، تورم زبان، لب‌ها، صورت یا گلو شوید که به سرعت باید با اورژانس تماس بگیرید.

عوارض شایع داروی کلونیدین

سرگیجه و خواب‌آلودگی، احساس خستگی و تحریک‌پذیری، خشکی دهان و از دست دادن اشتها، یبوست، بی‌اشتهایی، کاهش توانایی جنسی، احتباس ادرار، خشک شدن چشم و احساس ناراحتی از تماس لنز با چشم و به وجود آمدن اختلالات خواب مانند بی‌خوابی و دیدن کابوس، خارش در پوست از جمله عوارض شایع این دارو هستند.

عوارض خطرناک داروی کلونیدین

درد شدید قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب نامنظم، ضربان قلب آهسته، سردرد شدید، احساس فشردگی گردن و گوش‌ها، دید تار، خون دماغ شدن، اضطراب و آشفتگی و سرگیجه و احساس غش از جمله عوارض خطرناکی هستند که در صورت مشاهده حتما باید به پزشک مراجعه کرده و یا با اورژانس تماس بگیرید. برای شناخت بیشتر در زمینه درمان اضطراب کلیک کنید.

قرص کلونیدین | منع مصرف

در صورتی که به کلونیدین آلرژی دارید استفاده از آن را متوقف کنید اما باید قبل از قطع آن با پزشکتان مشورت کنید. در صورتی که نارسایی شدید عروق کرونر، دیابت، انفارکس میوکارد، بیماری مغزی و عروقی، نارسایی مزمن کلیه، سابقه افسردگی، مصرف همزمان با سایر داروهایی که فشار خون را پایین می‌آورد و نارسایی کبد در فرد وجود داشته باشد باید از استفاده دارو دوری کنید. مصرف این دارو به افرادی که دارای مشکلات قلبی همانند نارسایی قلبی، ضربان قلب پایین، فشارخون پایین، مشکلات گردش خون هستند توصیه نمی‌شود.

مصرف در هنگام بارداری

کلونیدین در بارداری می‌تواند از طریق جفت عبور کند و ضربان قلب جنین را به شدت کاهش دهد پس از تولد نیز ممکن است نوزاد دچار افزایش فشار خون باشد یا این که زمینه‌های ایجاد فشار خون بالا برای او فراهم شود. کلونیدین در شیر مادر ترشح می‌شود و غلظت آن در شیر نسبت به غلظت آن در خون مادر دوبرابر است و روی کودک تاثیر می‌گذارد. پس بهتر است در زمان شیردهی و بارداری استفاده نشود. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مصرف دارو در بارداری کلیک کنید.

تداخلات دارویی کلونیدین

مصرف کلونیدین همزمان با نیترات‌ها و بقیه داروهای کنترل فشار خون بالا می‌تواند باعث افت فشار خون شود و عامل تضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی را قوی‌تر کند. داروهای ضد افسردگی سه‌حلقه‌ای و MAOI تاثیرات‌اش را بسیار کم می‌کند و مصرف کلونیدین می‌تواند تاثیر ال دوپا را کاهش دهد. استفاده کلونیدین با داروهایی مانند قرص‌های خواب، شل‌کننده‌ عضلات، داروهای ضداضطراب، داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد تشنح و ضد دردهایی که مخدر دارند می‌تواند در فرد ایجاد خواب‌آلودگی کند پس مصرف این داروها را به پزشکتان اطلاع دهید. برای آگاهی بیشتر در زمینه داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

قرص کلونیدین | سم زدایی با کلونیدین برچسب پوستی

داروی کلونیدین به صورت برچسب پوستی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و روشی برای سم زدایی است. البته این روش آن طور که باید در کشور ایران قابل دسترس نیست. در این روش این مزیت وجود دارد که سطح سرمی دارو کاملا در دسترس می باشد و این یک برتری نسبت به مصرف خوراکی این دارو است چرا که در مصرف خوراکی افت و خیز زیادی در سطح سرمی دارو وجود دارد. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از برچسبی پوستی، برای این که اثر بخشی دارو مشاهده شود، لازم است که 48 ساعت به صورت خوراکی از این دارو استفاده نمایید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

مصرف دارو ها همواره باید تحت نظارت مستقیم پزشک صورت بگیرد چرا که همه دارو ها می توانند عوارضی را به وجود آورند و در صورت قطع مصرف یا هرگونه تغییر دوز ممکن است مشکلات جدی به وجود بیاید. اما گاهی اوقات افراد به دلایل متعدد به پزشک متخصص دسترسی ندارند و لازم است که تغییراتی در مصرف دارویی خود ایجاد نمایند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا به صورت تلفنی با متخصصان تماس بگیرید.

در مشاوره تلفنی هزینه کم تری پرداخت می شود و مسائلی هم چون رفت و آمد و معطلی نیز حذف می شود. در مشاوره تلفنی کیفیت جلسات مشاوره به هیچ عنوان پایین نمی آید و می توانید کل فرایند درمان را به صورت تلفنی پیش ببرید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل مسائل و مشکلات یاری تان کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*