ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بستن لوله رحم | معایب و مزایای بستن لوله رحم


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بستن لوله رحم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بستن لوله رحم یک روش دائمی و تقریبا قطعی برای پیشگیری از بارداری است. زنان زیادی تصمیم به این کار می‌گیرند اما برخی، عوارض جسمانی و روانی بعد از این عمل را نمی‌دانند. جلوگیری از بارداری ناخواسته، لذت بیشتر از رابطه جنسی و کم خطر بودن این جراحی، تمایل زن و شوهر را به انجام آن بیشتر می‌کند. پایین بودن و در برخی موارد غیر ممکن بودن توانایی باروری مجدد خانم بعد از بستن لوله رحم، اهمیت تفکر و تامل برای اجرای این تصمیم را بیشتر می‌کند. مسئله مهم، بعد روانی این موضوع است که معمولا باعث احساس پشیمانی و گناه می‌شود. لازم است که زنان در مورد تمام جنبه‌های این مسئله اطلاعات لازم را داشته باشند و با آگاهی در مورد آن تصمیم بگیرند. مشاوره جنسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین روش جلوگیری از بارداری را انتخاب نمایید.

تماس با مشاور

جراحی بستن لوله های رحم چگونه است؟

لوله‌های فالوپی اندام‌های تولید مثل زنانه هستند که تخمدان و رحم را به هم متصل می‌کند. در دوره تخمک گذاری اگر تخمک با اسپرم لقاح پیدا کند، از طریق لوله به رحم برای لانه گزینی حرکت می‌کند. اگر لوله فالوپی مسدود شود، عبور اسپرم برای رسیدن به تخمک و همچنین مسیر تخمک بارور شده به سمت رحم مسدود می‌شود. در جراحی‌های این گونه، لوله رحم بریده شده و دو سر آن بخیه زده می‌شود و یا بعد از برش دو سر آن سوزانده می‌شود. به طوری که امکان عبور اسپرم از آن وجود نداشته باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه راه های پیشگیری از بارداری کلیک کنید.

اینفوگرافیک بستن لوله رحم

اینفوگرافیک بستن لوله رحم

مراحل جراحی به چه شکل است؟

معمولا این جراحی در دوره نقاهت بعد از زایمان طبیعی توسط برش شکم یا همزمان با عمل سزارین و استفاده از برشی که برای زایمان ایجاد شده، انجام می‌شود. همچنین می‌تواند در یک زمان اختیاری توسط زن، با بی هوشی عمومی و به وسیله دستگاهی به نام لاپاروسکوپ انجام شود.

جراحی بستن لوله رحم توسط لاپاروسکوپ، به این شکل است که با یک سوزن شکم شما را شکاف می‌دهند. سپس با استفاده از گاز، شکم شما را باد می‌کنند. بعد از آن لاپاروسکوپ را وارد بدن شما می‌کنند و جراحی را انجام می‌دهند. لاپاروسکوپ یک لوله مجهز به دوربین و لامپ است که جراح به کمک آن عمل می‌کند. البته ممکن است برای ورود وسایل جراحی به بدن، شکاف دیگری نیز در بدن ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جلوگیری از بارداری بعد از رابطه کلیک کنید.

شرایط بعد از بستن لوله‌ها

احتمالا چند ساعت بعد از جراحی، شما اجازه مرخص شدن پیدا می‌کنید. البته اگر همراه با سزارین این اتفاق بیفتد مدت بستری شدن در بیمارستان بیشتر است. مقداری درد در ناحیه بخیه شکم طبیعی است و در کنار آن برخی از نشانه‌های زیر را ممکن است تجربه کنید:

 • بی انرژی بودن
 • درد درون شکم یا دل پیچه
 • سرگیجه
 • نفخ
 • درد شانه‌ها

نکته: برای کاهش درد مسکن تجویز می‌شود اما استفاده از آسپرین ممکن است باعث خون ریزی بشود.

بعد از جراحی موارد زیر باید رعایت شود

48 ساعت بعد از جراحی امکان استحمام وجود دارد ولی نباید به محل بخیه فشار وارد شود. همچنین محل برش باید کاملا خشک باشد. از انجام رابطه جنسی و فعالیت‌های سنگین تا دو هفته پرهیز کنید. در صورت مشاهده علائم زیر بعد از جراحی و مرخص شدن از بیمارستان، لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالا ( بالاتر از 38 درجه )
 • غش کردن و بی هوش شدن
 • درد شدید ناحیه شکم که در مدت 12 ساعت بیشتر شود
 • خونریزی غیر قابل توقف در محل جراحی
 • ترشحات مداوم از محل برش

آیا احتمال بارداری بعد از بستن لوله وجود دارد؟

بستن لوله‌های رحم به عنوان یک روش قطعی و دائمی برای جلوگیری از بارداری شناخته می‌شود و امکان بارداری به دلیل قطع ارتباط رحم و تخمدان عملا وجود ندارد. موارد بسیار محدودی وجود داشته که بعد از بستن لوله‌ها، بارداری اتفاق افتاده اما این بارداری‌ها معمولا خارج از رحم بوده و بسیار خطرناک است. بعد از بستن لوله‌ها امکان بازکردن آن وجود دارد اما احتمال بارداری خارج از رحم را افزایش می‌دهد. به طور کلی هر چه از زمان جراحی بگذرد احتمال بارداری کمتر می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بارداری را مطالعه کنید.

آیا بستن لوله بر قاعدگی تاثیر می‌گذارد؟

این جراحی هیچ تغییری در هورمون‌های شما ایجاد نمی‌کند اما احتمال تغییر در زمان پریودی، میزان ترشحات و طول مدت قاعدگی پس از بستن لوله‌ها وجود دارد. در صورت بروز این گونه علائم باید به پزشک خود مراجعه کنید. تغییرات قاعدگی بعد از بستن لوله رحم، شبیه به ترک ناگهانی قرص‌ ضد بارداری است. به طور کلی یک روش دائمی برای پیشگیری و عدم استفاده از مصرف قرص، اثرات بهتری برای شما خواهد داشت. برای شناخت بیشتر از سیکل قاعدگی کلیک کنید.

مزایای بستن لوله رحم چیست؟

بستن لوله رحم مزایای مختلفی دارد که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • به طور دائمی از بارداری جلوگیری می‌کند و احتمال بارداری به صفر نزدیک می‌شود.
 • بعد از عمل بلافاصله تأثیر می‌گذارد و دوران نقاهت نسبتا ساده ای دارد.
 • خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می‌دهد.
 • در فعالیت و میل جنسی اختلالی ایجاد نمی‌کند. (برای کسب اطلاعات در زمینه بی میلی جنسی کلیک کنید.)
 • به مراقبت‌های شدید روزانه نیاز ندارد.
 • هزینه آن ارزان است.

به دلیل رهایی از راه‌های کنترل بارداری، شما احساس لذت و آزادی بیشتری در روابط جنسی تجربه خواهید کرد.

برخی از معایب بستن لوله رحم

_ این روش جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی و عفونی جلوگیری نمی‌کند.( برای آگاهی از عفونت واژن کلیک کنید.)

_ در هر صورت عمل جراحی یک روش تهاجمی است و باعث شکافته شدن شکم می‌شود و بار روانی آن می‌تواند اثرات منفی داشته باشد.

_ در صورت پشیمانی، امکان باز کردن دوباره لوله‌ها بسیار کم و نامعقول است.

_ در مقایسه با عمل وازکتومی (بستن لوله‌ها در مردان) سخت‌تر و پیچیده‌تر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه وازکتومی کلیک کنید.

_ احتمال آسیب به روده یا مثانه وجود دارد.

_ ممکن است واکنش به بیهوشی نامطلوب باشد.

_ ممکن است زخم یا عفونت برطرف نشود.

_ دردهای مزمن و طولانی در شکم و لگن ممکن است وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که در صورت داشتن سابقه چاقی، دیابت یا جراحی‌های لگن و شکم، حتما در مورد بستن لوله رحم با پزشک مشورت کنید.

موارد منع انجام عمل بستن لوله رحم

در صورت وجود موارد مشکل‌ساز زیر بهتر است از عمل بستن لوله‌های رحم خودداری کنید و یا پس از درمان و برطرف کردن آن‌ها این جراحی را انجام دهید:

_تجربه‌ی مشکلات دوران بارداری و زایمان مانند اکلامپسی، پره اکلامپسی شديد، پارگی کيسه آب

_ابتلا به بیماری‌های التهابی لگن

_داشتن سابقه بیماری قلبی حاد

_خون‌ریزی‌های بدون دلیل از ناحیه واژن (برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قطع نشدن خونریزی قاعدگی کلیک کنید.)

_ابتلا به ترومبوز وريدهای عمقی يا آمبولی ريه

_ابتلا به بیماری‌های جنسی فعال

_ابتلا به سرطان لگن

_سقط عفونی

دلایل تصمیم به بستن لوله رحم و شرایط روانی این اتفاق

پزشک قبل از انجام جراحی موظف است تمام اطلاعات مربوط به این جراحی را به مراجع بدهد. زن می‌تواند با یک مشاور و روان شناس، مسائل روانی مربوط به این اتفاق را در میان بگذارد. اصلی‌ترین دلیل این جراحی جلوگیری از بارداری مجدد است. ممکن است بعد از یک بارداری ناخواسته و بنابر شرایط خانواده، زن و مرد تصمیم بگیرند که فرایند عقیم سازی را انجام دهند. البته اگر هر دو طرف به این مسئله تمایل دارند، ترجیح با عمل وازکتومی است. وازکتومی کم هزینه‌تر، آسان‌تر، قطعی‌تر و با عوارض کمتری است. بنابراین لازم است که در مورد این مسائل حتما زوجین به مشاوره خانواده مراجعه کند.

مهم‌ترین عارضه روانی که بعد از بستن لوله‌ها اتفاق می‌افتد، افسردگی، احساس گناه و پشیمانی است. زن باید بداند که چرا اقدام به این جراحی می‌کند و متوجه این نکته باشد که بعد از این جراحی، لذت بسیار بیشتری از رابطه جنسی می‌برد. لازم است که پیش از اقدام، در مورد تمام عوارض روانی آن با روانشناس صحبت کرده تا بهترین تصمیم را اتخاذ کند و زندگی زیباتری بعد از عمل داشته باشد.

سؤالات متداول

آیا بستن لوله رحم تنها به افراد خاصی توصیه می‌شود؟

انجام عمل بستن لوله رحم تنها به افرادی که بارداری برای سلامت آن‌ها خطرآفرین است، آن‌هایی که به هیچ وجه علاقه‌ای به فرزندآوری ندارند، افرادی که قادر به انجام دیگر روش‌های پیشگیری از بارداری نیستند و آن‌هایی که تعداد فرزندانشان کامل است و بیشتر از 35 سال دارند، توصیه می‌شود.

بی هوشی عمومی با بی‌حسی موضعی در این عمل چه تفاوتی دارد؟

بهتر است از بی‌حسی موضعی استفاده شود چرا که از بیهوشی معمولی خطر کمتری دارد و فرد پس از جراحی احساس بهتری خواهد داشت. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*