ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کلوزاپین | موارد مصرف، عوارض و اثرات قرص کلوزاپین

کلوزاپین یکی از انواع داروهای ضد روان‌پریشی است که اغلب برای مهار کردن بیماری‌های سایکوز مانند روان‌گسیختگی یا اسکیزوفرنی از آن استفاده می‌شود و زمانی تجویز می‌گردد که فرد به درمان‌های دیگر پاسخ نداده باشد. این دارو به علت آسیب به گلبول‌های سفید خون و عوارض جسمی و روانی حتما باید زیر نظر پزشک و با احتیاط مصرف گردد چراکه کلوزاپین می‌تواند حتی باعث مرگ افراد شود. همچنین لازم است که پزشک قبل از تجویز دارو آزمایش خون از فرد بگیرد. توجه داشته باشید که این دارو با داروهای ضد اضطراب و افسردگی نیز تداخل دارد و از مصرف همزمان آن‌ها اکیدا بپرهیزید. در ادامه به بررسی بیشتر موارد مصرف، عوارض و اثرات داروی کلوزاپین خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.


گیف کلوزاپین


کلوزاپین

کلوزاپین دارویی است که برای مهار کردن بیماری‌های سایکوز مانند روان‌گسیختگی یا اسکیزوفرنی از آن استفاده می‌شود. این دارو در دهه 1970 میلادی برای بیماری‌های سایکوتیک تشخیص داده شد اما به دلیل عوارض نادر ولی کشنده‌ای که همراه داشت استفاده و تجویز آن متوقف گردید. تقریبا دو درصد بیمارانی که از این دارو استفاده می‌کردند پس از مدتی گلبول‌های سفید خونشان را از دست می‌دادند. با این حال داروی کلوزاپین بعد از 10 سال همراه هشدارهایی درباره موارد مصرف آن با نام‌های تجاری دیگر وارد بازار شد. در بسیاری از کشورها این دارو زمانی تجویز می‌شود که راه‌حل دیگری وجود نداشته و داروی دیگری هم تاثیر مناسبی نداشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه داروهای ضد روانپریشی کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک کلوزاپین

اینفوگرافیک کلوزاپین

موارد مصرف قرص کلوزاپین

این دارو عموما برای بیماری‌های روانی سایکوتیک تجویز می‌شود و می‌تواند بر روی نشانگان مثبت روان‌گسیختگی مانند توهم و هذیان و بر روی نشانگان منفی مانند دوری از جامعه و رفتارهای غیر اجتماعی تاثیرات درمانی مهمی داشته باشد. این دارو عموما برای بیماران سایکوزی که حال وخیمی دارند تجویز می‌شود. موارد تجویز این دارو شامل موارد زیر است.

- درمان اسکیزوفرنی در بیماران مقاوم به درمان. مخصوصا در بیمارانی که به سایر داروهای مهار کننده سایکوز متعارف (حداقل دو عدد دارو) مقاومت نشان ‌می‌دهند.

- کاهش دادن احتمال خودکشی در بیماران اسکیزوفرنی که شدیدا در فکر اقدام به خودکشی هستند.

- درمان‌ بیمارهای مبتلا به مانیا که نسبت به بقیه درمان‌ها مقاومت نشان‌ می‌دهند.

- درمان بیماران مبتلا به اختلالات شخصیت اسیکیزوئید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سایکوز کلیک کنید.

 

نحوه مصرف قرص کلوزاپین

کلوزاپین جزء داروهایی است که حتما باید با تجویز پزشک مصرف شود و نباید سرخورد به خوردن این دارو بپردازید. در زمانی که می‌خواهید از این دارو استفاده کنید حتما باید به دستورات پزشکتان در رابطه با زمان مصرف و دوز مصرف که در نسخه درج شده است توجه کنید. ممکن است در مواردی پزشک تشخیص دهد که باید دوز آن را تغییر دهد پس بعد از هرباری که پزشک تجویز این دارو را تمدید کرد به دستورات روی آن توجه کنید. نباید این دارو را بیشتر یا کمتر از میزانی که توصیه شده است استفاده کنید و مصرف آن را در همان بازه‌ زمانی‌ که تجویز شده ادامه دهید. شما می‌توانید این دارو را همراه یا بدون غذا استفاده کنید.

همیشه قبل از این که بخواهید این دارو را مصرف کنید باید آزمایش دهید به دلیل این که ممکن است در زنان، سالمندان، بیماران یا افرادی که دچار سوء تغذیه هستند باعث بروز مشکلات جدی از جمله کاهش گلبول سفید خون شود. بعد از انجام آزمایش ممکن است که درمان شما به زمان دیگری موکول شود. همچنین اگر جراحی خاصی پیش روی شماست حتما به جراحتان خبر دهید که از کلوزاپین استفاده می‌کنید. در این شرایط احتمالا برای مدتی باید این دارو را کنار بگذارید اما قبل از این که دست به قطع دارو بزنید حتما با پزشکتان مشورت کنید به این دلیل که قطع ناگهانی آن می‌تواند علائم ناخوشایند را در شما فعال کند. همچنین این دارو را در اتاق و دور از گرما و رطوبت نگه دارید.

 

دوز مصرف در بزرگسالان

داروی کلوزاپین برای بزرگسالان عموما در دوز 12/5 تا 25 میلی‌گرم دوبار در روز آغاز می‌شود و به تدریج 12/5 تا 25 میلی‌گرم در هر روز یا دو روز به آن اضافه می‌شود و به دوز 300 تا 600 میلی‌گرم هم در روز می‌رسد. دوز بیشتر از 900 میلی‌گرم به صورت روزانه پیشنهاد نمی‌شود. عاملی که جلوی افزایش دوز را می‌گیرد افت فشار وضعیتی است اگر چه دیگر اثرات هم موجود است. در افراد سالمند و دارای بیماری‌های پزشکی این دارو با دوز پایین‌تر تجویز می‌شود و به آرامی دوزش افزایش پیدا می‌کند و نهایتا در دوز 100 تا 150 میلی‌گرم در روز تثبیت می‌شود.

 

عوارض مصرف قرص کلوزاپین

این دارو می‌تواند باعث شود که گلبول‌های سفید خون از بین بروند و سیستم ایمنی بدن را به شدت ضعیف کنند. این اتفاق اگر بخواهد رخ دهد معمولا در 6 ماه اول اتقاق می‌افتد و بعد از آن فقط 1 درصد افراد را درگیر می‌کند. عوارض این دارو بسیار مشخص و برجسته هستند که باعث عدم پذیرش از سمت بیماران می‌شود. از شایع‌ترین عوارضی که پس از مصرف این دارو به وجود می‌آید افزایش وزن، لرزش، سرگیجه، سردرد، خواب‌آلودگی، تهوع، یبوست، خشکی دهان یا افزایش بزاق دهان، دید تار، افزایش ضربان قلب و تعریق زیاد است. همچنین خطر تشنج با بالا رفتن دوز در شخص بیشتر می‌شود.

از عوارض دیگر این دارو می‌توان به یرقان، کم‌خونی همولوتیک، ناتوانی جنسی، رنگ‌پریدگی، کاهش یا افزایش دمای بدن، ژنیکوماستی، اختلال در قاعدگی، نعوذ دائم، کابوس شبانه، احتقان بینی، آریتمی قلبی، گالاکتوره، به ندرت تغییرات فشار خون، افزایش قند خون، استفراغ، مشکل در دفع ادرار و میوکادریت و پروکادریت اشاره کرد.

 

منع مصرف

در صورتی که دچار اختلالات و بیماری‌های خونی مانند آگرانولوسیتوز، میلوپرولیفراتیو مخصوصا دیسکرازی خونی یا پیشینه مبتلا شدن به آن و ضعف مغز استخوان هستید این دارو را نباید مصرف کنید. موارد دیگری با منع مصرف نسبی، مانند اختلال کبدی و اختلالات قبلی دستگاه قلبی و عروقی وجود دارند.

 

مصرف در هنگام بارداری

در زمان بارداری برای مصرف هر دارویی باید با پزشک و متخصص مشورت کرد و حتی اگر دارویی را مصرف می‌کنید و می‌خواهید باردار شوید مسئله را با پزشک در میان بگذارید. مصرف داروهای ضد روان‌پریشی در سه ماه آخر بارداری می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی، مشکلات تغدیه‌ای، ایراد گرفتن‌های بی مورد، لرزش و عضلات سفت یا سست شود. این دارو می‌تواند روی شیر شما هم تاثیر بگذارد و به نوزاد آسیب برساند در این حالت شما نباید کودک را از شیر خودتان تغذیه کنید.

 

تداخلات دارویی کلوزاپین

در مواردی ممکن است که داروی کلوزاپین فرد را دچار مشکل قلبی کند مخصوصا اگر با بعضی از داروهای خاص مصرف شود. شما موظف هستید همه داروهایی که مصرف می‌کنید یا برای شروع مصرف داروی کلوزاپین آن را قطع کرده‌اید به اطلاع پزشکتان برسانید. مصرف کلوزاپین با داروهایی که باعث خواب‌ آلودگی یا کم شدن تنفس شما می‌شود می‌تواند عوارض دیگری را به وجود بیاورد و حتی منجر به مرگ شود. بعضی از داروهایی که با کلوزاپین تداخل دارند شامل موارد زیر هستند.

دولاسترون، تاکرولیموس، پروبوکول، متادون، آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد مالاریا، داروهای ریتم قلب، داروهای درمان اختلالات روانی و ضد صرع‌ها از جمله این داروها هستند. بسیاری از داروهای دیگر هم می‌تواند با کلوزاپین تداخل داشته باشد که شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ویتامین‌ها و محصولات گیاهی می‌شود.

برای آشنایی بیشتر در زمینه داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب کلیک کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه قرص کلوزاپین می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*