ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کوکائین | علائم، نشانه ها و عوارض اعتیاد به کوکائین


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کوکائین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


کوکائین یکی از مواد اعتیاد آور محرک است که از گیاه کوکا به دست می‌آید. این ماده به شکل پودری سفید، نرف، شفاف، کریستالی و با طمع تلخ می‌باشد. متاسفانه تعداد زیادی از افراد با مصرف اولیه به این ماده وابستگی پیدا کرده و معتاد می‌شوند. از جمله مهمترین علائم و عوارض اعتیاد به کوکائین می‌توان به شادی و انرژی بیش از حد، افزایش هوشیاری، لرزش عضلات بدن و گشاد شدن مردمک چشم اشاره کرد. آگاهی دقیق و کامل از علائم و عوارض اعتیاد به کوکائین، در شناخت اعتیاد، پیشگیری از شدت آن و درمان ضرورت می‌یابد. مصرف این ماده محرک به هر روشی پیامدهای سوءی را برای فرد به همراه دارد و گاها منجر به اوردوز می‌شود. در ادامه به طور کامل در مورد این ماده اعتیاد آور صحبت کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی بیشتر مقاله انواع مواد اعتیاد آور را نیز مطالعه کنید.

تماس با مشاور

 

کوکائین

کوکائین

Cocaine یکی از اعتیاد آور‌ترین محرک‌ها است که از برگ گیاه کوکا به دست می‌آید. کوکائین بین مصرف کنندگان به نام کوُک نیز شناخته می‌شود. این ماده اعتیاد آور در بعضی مصارف پزشکی مثل بی حسی موضعی نیز کاربرد دارد. Cocaine پودری سفید رنگ، نرم، شفاف، کریستالی وبا طعم تلخ است. بعضا به عنوان ناخالصی برای افزایش حجم مواد دیگر مثل آمفتامین یا حتی موادی مثل آرد به آن اضافه می‌شود. ناخالصی بیشتر در کوکائین احتمال مرگ بر اثر اوردوز را افزایش می‌دهد. با اضافه شدن مواد افیونی به عنوان ناخالصی اثر اعتیاد آوری کوکائین به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. اکثرا برای بالا بردن وزن کوکائین از موادی مانند آمفتامین‌ها و مواد افیونی به عنوان ناخالصی استفاده می‌شود. برای شناخت بیشتر درباره آمفتامین و متامفتامین کلیک کنید.

اینفوگرافیک کوکائین

 اینفوگرافیک کوکائین

انواع Cocaine کدام‌اند؟

کوکائین در دو شکل شیمیایی کلی موجود است که به شرح زیر می‌باشند:

نمک هیدروکلراید: این شکل کوکائین پودری است و در آب حل می‌شود. همچنین می‌توان آن را به روش استنشاقی، خوراکی و یا تزریقی مصرف کرد.

فرم آزاد: درجه خالصی این شکل کوکائین به وسیله فرآیند های شیمیایی افزایش می‌یابد. در این فرایند با استفاده از موادی همچون (اتر) پودر کوکائین از بین می‌رود و به فرم آزاد تبدیل می‌شود. این شکل آن جامد است و به روش کشیدن یا دود کردن مورد مصرف قرار می‌گیرد. برای اطلاع از دیگر انواع مواد محرک کلیک کنید.

نحوه مصرف کوکائین

کوکائین معمولا به صورت کشیدن از بینی (اسنیف)، جذب از لثه، یا تزریق استفاده می‌شود. این ماده محرک با فرآیندهایی به ماده کرک تبدیل می‌شود که به روش تدخینی استفاده می‌شود. مصرف کوکائین در یک نوبت به صورت دوز کم شروع می‌شود و در فواصل زمانی کوتاه مدت با دوز بالاتر تکرار می‌شود تا اثر آن حفظ شود یا اصطلاحا فرد‌ «های» بماند. اثر Cocaine بسته به نوع مصرف از چند دقیقه تا حداکثر یک ساعت بعد از بین می‌رود. روش تدخینی کوتاه‌ترین اثر و اسنیف ماندگارترین اثر را دارد. همین اثرات ترک آن را دشوار می کند و حتی باعث بازگشت دوباره افراد می شود. برای اطلاعات بیشتر درباره مصرف دوباره مواد مخدر کلیک کنید.

علائم و عوارض اعتیاد به کوکائین

علائم و عوارض کوتاه مدت اعتیاد به کوکائین

این ماده محرک اثراتی بر مغز فرد می‌گذارد که باعث اعتیاد روانی به این ماده می‌شود. کوکائین باعث افزایش دوپامین در مدارهای مغزی می‌شود. دوپامین ماده‌ای است که در سیستم پاداش مغز نقش دارد. دوپامین به صورت طبیعی بعد از مدتی به همان سلول ترشح کننده بازجذب می‌شود. کوُک از طی این فرایند بازجذب جلوگیری می‌کند. به عبارتی کوکائین با ایجاد پاداش در مغز باعث تمایل فرد برای تکرار مصرف و اعتیاد روانی می‌شود. مهم‌ترین علائم و عوارض کوُک را در ادامه مرور می‌کنیم. برای اطلاعات بیشتر درباره علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

علائم و عوارض کوتاه مدت اعتیاد به کوکائین

بعضی از علائم و عوارض مصرف کوُک با از بین رفتن اثر ماده از بین می‌روند که شامل موارد زیر است:

 • شادی و انرژی بیش از اندازه
 • افزایش هشیاری
 • حساسیت بیش از اندازه به نور، صدا و لمس
 • افزایش تحریک پذیری
 • پارانویا و بی اعتمادی بیش از اندازه به دیگران
 • افزایش و یا کاهش سرعت در انجام کارهای ذهنی و بدنی
 • در بسیاری موارد رفتار خشن و غیر قابل پیش بینی
 • تنگی رگ‌های خونی و ضربان قلب تند و نامنظم

 • افزایش فشار خون و دمای بدن

 • لرزش و گرفتگی عضلات

 • گشادی مردمک

 • احساس تهوع و خستگی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.


علائم و عوارض بلند مدت اعتیاد به کوکائین

بسیاری از عوارض مصرف کوکائین در بلند مدت و بعد از بین رفتن اثر کوکائین باقی می‌ماند و در زندگی فرد تأثیر می‌گذارد. عوارض بلند مدت مصرف Cocaine بسته به شیوه مصرف متفاوت است و تنوع زیادی دارد. در همه انواع مصرف افزایش احتمال رفتارهای پرخطر جنسی مشترک است. همچنین مصرف کوُک احتمال ابتلا به بیماری‌های حرکتی مثل پارکینسون را نیز بسیار بالا می‌برد. برای آگاهی بیشتر به مقاله تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی مراجعه کنید.

عوارض مصرف به صورت کشیدن با بینی (اسنیف): تضعیف یا از دست دادن قدرت بویایی، خون دماغ شدن، آب ریزش بینی همیشگی، ایجاد مشکلاتی در بلعیدن

عوارض تدخینی (کشیدن): سرفه و مشکلات تنفسی، ابتلا به بیماری‌های تنفسی به ویژه آسم، افزایش احتمال ابتلا به ذات الریه

استفاده دهانی: این شکل از مصرف باعث آسیب جدی به روده می‌شود.

مصرف به صورت تزریق: افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌هایی که از طریق خون منتقل می‌شوند مثل HIV و هپاتیت، بیماری‌های پوستی و بافت نرم، ایجاد زخم و آسیب به رگ‌ها.

چگونه فرد معتاد به Cocaine را شناسایی کنیم؟

در ادامه نشانه‌های فرد معتاد به کوکائین را بر شمارده‌ایم اما معتبرترین روش‌های تست‌های اعتیاد هستند. برای اطلاع بیشتر از تست اعتیاد کوکائین کلیک کنید.

 • کوکائین یک ماده مخدر محرک است. از این رو باعث احساس سرخوشی و انرژی بسیار زیاد در فرد مصرف کننده می‌شود.
 • فردی که کوکائین مصرف کرده است اشتهای خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد و نیاز به خواب در او کم می‌شود. برای آگاهی بیشتر در زمینه اختلالات خواب کلیک کنید.
 • اعتماد به نفس فرد به حد چشمگیری افزایش می‌یابد و کارهایی می‌کند که در حالت عادی توانایی انجام آن ها را ندارد.
 • مصرف کوکائین باعث پرحرفی و حتی بی‌ربط‌ گویی می‌شود. به طوری که دیگران نمی‌توانند تشخیص دهند او در مورد چه موضوعی صحبت می‌کند.
 • در صورت مصرف زیاد فرد دچار لرزش بدن، سرگیجه و انقباض‌های عضلانی می‌شود. همچنین فرد رفتارهای خشنی از خود نشان می‌‌دهد و نسبت به همه چیز بدبین می‌گردد.
 • ممکن است مصرف کوکائین باعث توهم و هذیان شود. برخی مواقع توهمات به قدری شدید و جدی هستند که فرد به خود آسیب می‌زند. مثلا برای اینکه حشرات را از بدنش خارج کند، پوست بدن خود را با چاقو زخمی می‌کند. برای کسب آگاهی در زمینه انواع مواد توهم زا کلیک کنید.
 • مصرف کوکائین در برخی از افراد باعث استرس و اضطراب شدید می‌شود به حدی که فرد حمله پانیک یا وحشت زدگی را تجربه می‌کند.
 • تاثیر کوکائین در بدن بسیار کوتاه است و تمامی این علائم در مدت 30 تا 60 دقیقه پس از مصرف بروز کند و برطرف می‌شوند. به همین دلیل فرد مجبور است که در طول روز چندین بار مواد مصرف کند.

تأثیرات Cocaine بر مغز

پیام های عصبی در مغز از طریق مواد شیمایی به نام پیام رسان عصبی یا وروترانسمیترها انتقال داده می‌شوند. یکی از این پیک های عصبی دوپامین است که ارتباط مستقیمی با احساس لذت و خوشی دارد. کوکائین بر روی دوپامین تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که دوپامین در فضای بین سلول ها باقی بماند. در نتیجه فرد به طور ناگهانی احساس سرخوشی می‌کند. پس از مصرف، فرد به تجربه ی این حالت سرخوشی و لذت معتاد می‌شود و به مصرف مداوم کوکائین روی می‌آورد. همچنین کوکائین کارکرد سه ناحیه مهم مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد که عبارتند از:

قشر مخ: این منطقه حافظه و استدلال را کنترل می‌کند.

هیپوتالاموس: حرارت بدن، خواب، اشتها و هیجانی همچون احساس خشم و ترس توسط این ناحیه کنترل می‌شوند.

مخچه: کنترل حرکاتی همچون راه رفتن و تعادل بدت بر عهده این بخش مغز می‌باشد.در نتیجه فردی که کوکائین مصرف می‌کند دچار اختلال یادگیری و حافظه می‌شود و خواب و اشتهای او به هم می‌خورد. عدم تعادل حرکتی و رفتارهای خشن نیز بر اثر تاثیر کوکائین بر مغز ایجاد می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

چرا نوجوانان به مصرف Cocaine گرایش پیدا می‌کنند؟

تحقیقات نشان داده است که بیشترین افراد مصرف کننده کوکائین افراد 18 تا 25 ساله هستند. از آن جایی که این ماده گران قیمت است و همه توان خرید آن را ندارند، اکثر مصرف کنندگان آن از قشر مرفه جامعه هستند. بسیاری از این جوانان نسبت به کوکائین و اثرات آن دیدگاه درستی ندارند و به دلیل فشار هم سالان به مصرف آن روی می‌آورند. برخی دیگر نیز برای بالا بردن میل جنسی، افزایش انرژی و کاهش نیاز به خواب از آن استفاده می‌کنند اما نمی‌دانند که چه اثرات جبران ناپذیری بر روان و جسم شان دارد. برای آگاهی از اعتیاد در نوجوانان کلیک کنید.
علاوه بر این ها نوجوانی سنی است که فرد تحت تاثیر همسالان و دوستانش قرار دارد. شروع اول مصرف مواد در نوجوانان با تحریک دوستان و به قصد تجربه لذت خوشایند است. بعد از مدتی نوجوان آن احساس لذت را می خواهد تجربه کند و کار به جایی می رسد که بدون مواد دیگر نمی تواند ادامه دهد. در این حالت مواد مخدر بر تمام وجوه زندگی او اثر گذاشته و بعد از مدتی به مواد بیشتری نیاز دارد تا دوباره لذت را تجربه کند. بنابراین نوجوان به راحتی معتاد می شود. والدین نیاز است بدانند که همنشینان بر رفتار و گرایشات فرزندانشان اثرات زیادی می گذارد. بنابراین بهتر است بر دوستان فرزندمان نظارت داشته باشیم تا درگیر هر رفتار ناهنجاری نشوند. برای اطلاعات بیشتر درباره تاثیر دوستان در اعتیاد کلیک کنید.

اوردوز با کوکائین

اوردوز به حالتی گفته می‌شود که در اثر مصرف بیش از اندازه فرد نشانه‌های خطرناکی را تجربه کرده و در معرض خطر مرگ قرار گرفته و یا می‌میرد. بسیاری از افرادی که با کوکائین اوردوز می‌کنند در تجربه اول مصرفشان اتفاق می‌افتد. بسیاری از مصرف کنندگان کوُک همزمان از الکل نیز استفاده می‌کنند که بسیار خطرناک بوده و می‌تواند باعث اوردوز شود. مخلوط دیگری که خطر اوردوز را بالا می‌برد ترکیب کردن کوُک با هروئین است. برای آگاهی بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به هروئین کلیک کنید.

درمان اوردوز کوکائین

اوردوز در دو حالت اتفاق می افتد: در حالت اول فرد مواد مخدر را بیش از حد مصرف می کند و بدن توان مقابله با آن را ندارد. حالت دوم یک یا چند ماده مخدر را دائم مصرف می کند، طوری که در بدن می ماند و منجر به مسمومیت می شود. در صورت مواجه شدن با فردی که در اثر مصرف کوُک دچار اوردوز شده است. حتما با اورژانس تماس بگیرید تا اقدامات اوژانسی لازم برای رسیدگی و درمان اوردوز را به شما بیاموزند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

کوکائین تا چه مدت در بدن فرد مصرف کننده باقی می‌ماند؟

علائم و اثرات کوکائین به سرعت و بلافاصله پس از مصرف بروز می‌کنند و ممکن است در تجربه های اول تا چندین ساعت پایدار باشد. اما به تدریج بدن نسبت به آن مقاوم می‌شود و فرد مجبور است برای تجربه حس سرخوشی مصرف اول، ماده بیشتری مصرف کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خماری و حالات آن کلیک کنید.

همچنین میزان دوام و جذب کوکائین در بدن به روش مصرف آن نیز بستگی دارد. هرچه ماده سریع تر جذب خون شود سریع تر نیز از بین می‌رود. برای مثال مصرف از طریق بینی و استنشاق باعث می‌شود که فرد به آرامی به حالت سرخوشی برسد اما میزان دوام اثر آن طولانی تر است و تقریبا 15 تا 30 دقیق طول می‌کشد. درعوض مصرف از طریق تزریق باعث می‌شود که فرد بلافاصله احساس سرخوشی کند اما به همان سرعت هم اثر خود را از دست می‌دهد.

ترک و درمان اعتیاد به کوکائین

اعتیاد به کوکائین بیش تر از آن که تاثیر جسمی و فیزیکی داشته باشد، روان را درگیر می‌کند و از عوامل متعددی همچون خانواده، اجتماع و محیط تاثیر می‌گیرد. با توجه به اینکه مصرف ماده مخدر کوکائین در میان افراد جامعه و به خصوص جوانان بسیار زیاد شده است، تقاضا برای راه درمان آن نیز افزایش یافته است. طبق تحقیقات بسیاری از افراد مصرف کننده، علاوه بر کوکائین مواد مخدر دیگری نیز مصرف می‌کنند. به همین دلیل درمان آن ها با پیچیدگی و دشواری هایی همراه است. اما با به کارگیری یک برنامه درمانی جامع و همه جانبه می‌توان به ترک و درمان این افراد کمک کرد. در واقع درمان اعتیاد به دلیل پیچیدگی‌های آن و خاصیت وسوسه کننده‌ای که دارد، بدون مشاوره ترک اعتیاد امکان پذیر نمی‌باشد.

برای ترک موثر کوکائین و پیشگیری از بازگشت دوباره به آن لازم است که فرد مصرف کننده علاوه بر سم زدایی جسم، مورد روان درمانی نیز قرار گیرد. موثر ترین روش روان درمانی برای ترک، روش شناختی رفتاری است که کمک می‌کند تا فرد رفتار و افکار خود را تغییر بدهد و چگونگی مقابله با استرس و اضطراب های زندگی را بیاموزد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به کوکائین کلیک کنید.

سوالات متداول

مصرف کوکائین بر بارداری تاثیر می‌گذارد؟

تحقیقات نشان داده است که حتی یک بار مصرف کوکائین در دوره بارداری باعث تاثیرات منفی همچون ناهنجاری های جسمی و عصبی در جنین می‌شود. این نوزادان معمولا زودرس هستند و با مشکلاتی همچون ناهنجاری های جسمی، نقص های شناختی و مشکل در یادگیری، توجه و تمرکز مواجه می‌شوند. برای کسب آگاهی بیشتر به مقاله عوارض اعتیاد در دوران بارداری مراجعه کنید.

اثرات روانی اجتماعی کوکائین چیست؟

افراد مصرف کننده تنها با مصرف این ماده به سرخوشی و احساس لذت می‌رسند. به همین دلیل دیگر نمی‌توانند از مسائل عادی و طبیعی در زندگی شان لذت ببرند. در نتیجه روابط اجتماعی، روابط زناشویی و سایر فعالیت های اجتماعی جذابیتی برایشان ندارد. آن ها برای رسیدن به مواد هرکاری می‌کنند و به پیامدهای منفی آن توجهی نخواهند کرد. شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر درباره کمپ ترک اعتیاد و دریافت مشاوره روانشناسی با مشاوران مرکز هنر زندگی تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*