ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نشانه های سرد مزاجی در زنان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نشانه های سرد مزاجی در زنان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نشانه های سرد مزاجی در زنان چیست؟ در علم روانشناسی سرد مزاجی زنان را لذت نبردن زنان از رابطه جنسی و عدم تمایل به انجام آن تعریف می کنند. میزان تمایل جنسی در افراد متفاوت است و تفاوت در میل جنسی زن و شوهر را نمی توان به سرد مزاجی زن نسبت داد. اختلاف در سطح شهوت جنسی بین افراد غیرطبیعی نیست. سرد مزاجی زنان در صورتی که طولانی مدت باشد و به مشکل تبدیل شود روابط عاطفی زن و مرد را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث افزایش اضطراب و پریشانی می شود. در این شرایط ضرورت آگاهی از جنبه های مختلف مشکل و مراجعه به مشاوره جنسی بیشتر می شود. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

سرد مزاجی جنسی زنان

بر اساس مطالعات انجام شده حدود یک سوم از خانم ها به سردمزاجی دچار هستند و اغلب برخلاف میل خود و تنها برای حفظ رابطه با همسر مجبور به برقراری رابــطه جنسی می شوند. در چنین شرایطی احتمال آسیب به نواحی تناسلی و درد هنگام رابطه جنسی به دلیل عدم برانگیختگی و بی میلی بیشتر می شود و در نهایت این مسئله صمیمیت بین زوجین را تحت تأثیر قرار می دهد. ادامه این مشکل ممکن است به مواردی همچون واژینـیسم، افسردگی و استرس بیانجامد. سرد مزاجی درجات مختلفی دارد که به سه بخش خفیف،‌ متوسط و شدید تقسیم می شود. برای درمان سرد مزاجی آگاهی از نشانه ها، علل و درجات آن اهمیت بسیار دارد. سرد مزاجی یا بی میلی جنسی در زنان انواع مختلفی دارد که در ادامه ذکر کرده ایم.

بی میلی و سرد مزاجی دائمی: برخی از خانم ها از همان ابتدا به سرد مزاجی مبتلا بوده اند و این مسئله ارتباطی با روابط با همسر و یا مشکلات زناشویی ندارد.
بی میلی اکتسابی: این نوع از سردمزاجی در خانم هایی وجود دارد که قبلا در برقراری رابــطه زناشویی مشکل نداشته اند اما به خاطر یک سری مسائل مانند مشکل با همسر میل خود را برای رابطه جنسی با او از دست داده اند. معمولا مردانی که در تحسین و تمجید زنان دیگر زیاده روی کرده و با مقایسه همسر با دیگران اعتماد به نفس او را تضعیف می کنند، نقش مهمی در ایجاد این نوع بی میلی جنسی در همسران خود دارند.
بی میلی فراگیر: این نوع از سرد مزاجی یا بی میلی در خانم هایی وجود دارد که در تمام موقعیت ها بی میل هستند و محدود به نوع خاصی از تحریک و یا زمان خاصی نمی شود.
بی میلی موقعیتی: در این نوع، سرد مزاجی تنها در برخی شرایط و موقعیت ها رخ می دهد. نمونه بارز این بی میلی، سرد مزاجی زنان بعد از زایمان است. به دلیل تغییرات فیزیکی و روحی پس از زایمان معمولا زنان با سرد مزاجی جنسی مواجه می شوند.

سرد مزاجی در زنان

نشانه های سرد مزاجی در زنان

سردمزاجی زنان نشانه هایی دارد که با استفاده از آن ها می توانید به مشکل همسرتان پی ببرید. برای تشخیص قطعی سرد مزاجی علائم باید حداقل به مدت 6 ماه وجود داشته باشند و روابط زوجین را تحت تأثیر قرار دهند و باعث بروز ناراحتی شده باشند. در ادامه مهم ترین علائم را ذکر کرده ایم.

_ تمایل نداشتن به برقراری رابطه جنسی
_ کسی که سردمزاجی دارد فاقد تفکرات و خیال پردازی جنسی است
_ خانمی که سرد مزاجی دارد برای برقراری رابطه جنسی پیش قدم نمی شود و برای انجام آن تمایلی از خود نشان نمی دهد.
_ از رابطه جنسی لذت نمی برد.
_ اغلب در رابطه جنسی به ارگاسم نمی رسد. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه ارگاسم زنان کلیک کنید.

علل سرد مزاجی زنان چیست؟

علل سرد مزاجی زنان چیست؟

سرد مزاجی در خانم ها به دلایل گوناگون رخ می دهد که مهم ترین آن ها در ادامه ذکر شده اند. آگاهی از علل سردمزاجی در درمان آن اهمیت فراوان دارد.

_ باور اشتباه و منفی برخی از خانم ها نسبت به رابطه جنسی
_ مشکلات و اختلافات در روابط عاطفی با شریک جنسی
_ کیفیت پایین رابطه جنسی و عدم آگاهی و اطلاعات کافی زوجین از تنوع در سکس و تکنیک های رابطه جنسی
_ وقایع ناخوشایند در دوران کودکی مانند تجربه تجاوز جنسی یا دیدن رابطه پدر و مادر
_ کاهش هورمون های جنسی بر اثرافزایش سن، برخی بیماری ها و یائسگی
_ بیماری های روانی و اختلالاتی همچون افسردگی، اضطراب و…
_ مصرف برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی بر میل جنسی تأثیر می گذارد. در این شرایط پزشک ممکن است داروهای دیگری را جایگزین کند.
_ خستگی و فشارهای روانی زندگی روزمره
_ اعتقادات مذهبی سخت گیرانه و متعصبانه که رابطه جنسی را برای زنان گناه آلود و شرم آور تعریف می کنند.
_ تجربه روابط جنسی ناخوشایند و بی کیفیت
_ داشتن احساس تنفر از همسر
انواع اختلالات جنسی مرد مانند زود انزالی یا مشکلات نعوظ
_ اعتماد به نفس پایین و داشتن احساس منفی نسبت به بدن خود، ترس از طرد شدن از جانب شریک جنسی

مشکلات جسمانی و بیماری ها

_ برخی از مشکلات جسمانی مانند دیابت و یا عدم تعادل هورمون ها نیز ممکن است باعث سردمزاجی شوند.
_ آسیب رگ های خونی بر اثر بیرون آوردن رحم یا انجام جراحی در نواحی تناسلی
_ بیماری های مزمن مانند کم کاری تیروئید،کمبود آهن و کم خونی، اختلالات عصب شناختی، آرتروز، بیماری های قلبی عروقی
_ دردهای فیزیکی و مزمن که اغلب با یک مشکل پزشکی همراه هستند
_ فشار خون بسیار بالا و یا فشار خون پایین
_ بی اختیاری ادرار
_ اضافه وزن
_‌ جریان ضعیف خون در ناحیه واژن و رحم
_ درد و سوزش واژن در هنگام نزدیکی
_ حاملگی یا تغذیه نوزاد از شیر مادر

دلایل فردی

استرس در زندگی روزمره به میزان زیادی بر کاهش میل جنسی تأثیر می گذارد. یکی از موضوعاتی که بر میل جنسی تأثیر می گذارد بچه دار شدن است. بسیاری از خانم ها زمانی که بچه دار می شوند تمام تمرکز آن ها متوجه کودک می شود و خستگی و مشغله زیاد جایی برای انرژی و تمایل به برقراری رابطه جنسی و فکر کردن به آن باقی نمی گذارد. در این شرایط زمانی برای رسیدگی به روابط زناشویی نمی ماند. همچنین در صورتی که در طول حاملگی و یا زایمان تغییراتی در بدن خانم رخ دهد سرد مزاجی را تشدید می کند.

استرس ناشی از کار بر میل جنسی فرد تأثیر منفی می گذارد و در طولانی مدت منجر به افسردگی جنسی می شود. خصوصا زمانی که زن مسئولیت رسیدگی و مراقبت از خانه و اعضای آن را نیز داشته باشد. در انتهای روز خوابیدن و استراحت برای فرد اولویت می یابد و دیگر توان و تمایلی به رابطه جنسی ندارد. در صورتی که فرد از دخانیات، الکل و دارو و مواد مخدر برای کاهش استرس روزانه و مقابله با آن استفاده کند مزاج و میل جنسی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد. برای مطالعه بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی کلیک کنید.

علل مرتبط با رابطه با همسر

کیفیت رابطه عاطفی با همسر و دیدگاهی که یک زن نسبت به شوهرش دارد یکی از مهم ترین مسائلی است که بر میل جنسی او تأثیر می گذارد و خود می تواند در سردمزاجی نقش داشته باشد. مشکلاتی که باعث سرد مزاجی در زنان می شود شامل موارد زیر می شود.

_ خیانت عاطفی شوهر به همسر خود
_ رنجش و ناراحتی به خاطر مشکلاتی که از خیلی قبل وجود داشته و حل نشده باقی مانده اند
_ برخی از خانم ها برای کنترل و تنبیه همسر خود او را از رابطه جنسی محروم می کنند.
_‌ نداشتن توازن قدرت در روابط زناشویی و اضطراب عملکرد جنسی

نشانه های سرد مزاجی در زنان

درمان نشانه های سرد مزاجی در زنان

در این بخش از مقاله نشانه های سرد مزاجی در زنان ، پس از بررسی علل و علائم به بررسی روش های درمان می پردازیم. راه های زیادی برای درمان مشکلات جنسی و به خصوص سرد مزاجی در زنان وجود دارد که با بهره مندی از مشاوره جنسی و کشف علت در ابتدای کار می توان بهترین آن ها را برگزید. در ادامه روش های درمان این مسئله را معرفی کرده ایم.

درمان دارویی سرد مزاجی: سه داروی فلیبانسرین، متیل فندیت و داروی بوپروپیون از طرف انجمن غذا و داروی آمریکا جهت درمان سردمزاجی مورد تأئید قرار گرفته است که می توانید از داروخانه ها و با نسخه پزشک دریافت کنید.
درمان هورمونی: همانطور که گفتیم اختلالات هورمونی می تواند یکی از علل سردمزاجی خانم ها باشد. با افزایش سن و نزدیک شدن به دوران یائسگی نوسانات هورمون های زنانه بیشتر می شود. برای این منظور می توان از دارو یا تزریق هورمون اسـتروژن و یا پروژسترون استفاده کرد.
روان درمانی سرد مزاجی: اگر علت سرد مزاجی زن تجارب تلخ دوران گذشته مانند تجاوز یا استرس و افسردگی باشد لازم است به مشاور و روانشناس مراجعه کند تا با استفاده از روش های روان درمانی و روانشناختی مشکل برطرف شود.
آموزش مهارت ارتباطی و رابطه جنسی: بسیاری از مردان و زنان از اصول رابطه جنسی با کیفیت آگاهی ندارند به خاطر همین روابط جنسی رو به سردی می رود. کمک گرفتن از سکس تراپی و سکس تراپیست و بهره مندی از جلسات مشاوره جنسی می تواند در این زمینه راه گشا باشد.

زوج درمانی

در صورتی که سرد مزاجی زن به مشکلات ارتباطی با همسر مرتبط باشد، لازم است به یک زوج درمانگر مراجعه کرده و مشکلات خود را همسر برطرف نمایید. سردمزاجی زن و کمبود میل جنسی می تواند به عنوان معیاری جهت سنجش کیفیت رابطه عاطفی زن و مرد به شمار رود. در روابطی که عشق و محبت حاکم باشد، سرد مزاجی زن باعث ایجاد حس طرد شدگی در طرف مقابلش می شود و این امر در نهایت به سردی روابط عاطفی و دوری می انجامد. در جلسات زوج درمانی به زوجین کمک می شود تا علل و ریشه اصلی اختلافات بین خود را شناسایی کرده و به یک راه حل منطقی با کمک مشاور برسند.

آماده کردن شرایط محیطی برای رابطه جنسی

برای تحریک جنسی و افزایش میل جنسی لازم است ذهنش از هرگونه استرس و فشار روانی خالی باشد. شرایط محیطی یکی از عواملی است که در میزان استرس تأثیر می گذارد. در صورتی که شرایط محیطی مناسب فراهم نباشد، برانگیختگی و تحریک جنسی برای خانم اتفاق نمی افتد. سر و صدا، ترس از بیدار شدن بچه ها، استرس متوجه شدن دیگران، فراهم نبودن شرایط بهداشتی و… مواردی هستند که میل جنسی را تحت تأثیر قرار می دهند و باعث کاهش آن می شوند. توصیه می شود برای آگاهی بیشتر مقاله آمادگی برای رابطه زناشویی را مطالعه فرمایید.

در مقابل نشانه های سرد مزاجی در زنان چه باید کرد؟

اینفوگرافیک نشانه های سرد مزاجی در زنان

سخن آخر

همانطور که گفتیم نشانه های سرد مزاجی در زنان علل گوناگونی دارد و می تواند بر اثر مشکلات روحی روانی، اختلاف با همسر و یا مشکلات جسمانی رخ دهد؛ اما علت هر چه که باشد با کمی همکاری و تلاش قابل حل است. حتما در مورد مشکل خود با پزشک صحبت کنید و آزمایش های مورد نیاز را انجام دهید تا از نبود بیماری مطمئن شوید. یکی از دلایل سردمزاجی و بی میلی می تواند خشکی و آتروفی واژن و درد هنگام نزدیکی باشد که در این صورت با لیزر مونالیزا یا دستگاه آر اف واژینال قابل درمان است. همچنین برای حل این مشکل می توانید از مشاوره جنسی و مشاوره روانشناسی بهره مند شوید. سکس تراپیست تکنیک های افزایش میل جنسی و افزایش کیفیت رابطه جنسی را به شما آموزش می دهد. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با متخصصان مجرب یاریگر شما است. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*