ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بیماری های روانی شایع و نشانه‌های هر یک از اختلالات روانی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بیماری های روانی شایع پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اختلالات و بیماری‌های روانی انواع مختلفی دارند که بعضی از آن‌ها در جامعه شایع‌تر بوده و فراوانی بیشتری دارند. از جمله بیماری های روانی شایع می‌توان به افسردگی و اختلالات اضطرابی اشاره کرد که در هر دو جنس زن و مرد مشاهده می‌شود و بیشترین درصد مراجعه به روانشناس و کلینیک‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. افرادی که در یک جامعه زندگی می‌کنند به دلایل مختلف مانند ژنتیک، تاثیر محیط و عوامل خانوادگی ممکن است مبتلا به بیماری‌های روانی شوند. آشنایی با بیماری‌های روانی شایع و نشانه‌های هر کدام از آن‌ها به افراد کمک می‌کند تا در صورت مشاهده این علائم در خود و نزدیکانشان هرچه سریع‌تر به درمان آن بپردازند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

گیف بیماری های روانی شایع و نشانه‌های هر یک از اختلالات روانی
 

علت بروز بیماری‌های روانی

هرکدام از بیماری‌های روانی ممکن است به دلایل مختلفی در فرد ایجاد شده باشند که در هر فرد متفاوت است اما به طور کلی بیماری‌های روانی نتیجه عوامل محیطی، خانوادگی و ژنتیک، خواست و اراده فرد هستند. آموزش‌هایی که فرد در خانواده، مدرسه و محیط می‌بیند و تاثیراتی که آن‌ها بر روی فرد می‌گذارند می‌تواند موجب بروز اختلالات روانی شود. امروزه افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند بهداشت روانی کمتری دارند و بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های روانی قرار می‌گیرند.

برای شناخت بیشتر در زمینه اختلالات روانی کلیک کنید.

اینفوگرافیک بیماری های روانی شایع

اینفوگرافیک بیماری های روانی شایع

بیماری های روانی شایع

اختلال کنترل تکانه

اختلالات تکانه‌ای یکی از شایع‌ترین اختلالاتی است که در جوامع مختلف وجود دارد و اشخاص زیادی را درگیر می‌کند. افرادی که مبتلا به این اختلال هستند نمی‌توانند امیال و تحریکاتی که می‌تواند برای خودشان و دیگران مضر باشد را کنترل کنند. این افراد به مصرف موادمخدر و الکل روی می‌آورند. افرادی که این اختلال را دارند به گونه‌ای درگیر موارد اعتیادزایشان می‌شوند که پس از مدتی مسئولیت‌ها و روابطشان با دیگران را نیز از یاد می‌برند. جنون دزدی، جنون آتش افروزی، اختلال سلوک و نافرمانی مقابله جویانه از انواع این اختلالات هستند.

اختلالات خلقی و افسردگی از بیماری های روانی شایع

اختلالات خلقی شامل احساس ناراحتی مداوم یا دوره‌هایی از شادی بیش از اندازه یا نوساناتی بین شادی شدید و اندوه شدید است که اختلالات عاطفی نیز خوانده می‌شود. شایع‌ترین اختلال خلقی افسردگی است که ممکن است همه افراد جامعه حداقل یک‌بار در دوره‌های کوتاه یا بلند مدت دچار این اختلال شده باشند. افرادی که دچار افسردگی هستند در نهایت ممکن است دست به خودکشی و آزار رساندن به خودشان هم بزنند. اختلالات خلقی می‌تواند علاوه بر خود فرد، زندگی اطرافیان را به شدت تحت تاثیر قرار بدهد. عموما زنان بیشتر از مردان این اختلالات را از خود بروز می‌دهند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

اختلالات جنسی و انحرافات جنسی

اختلال شایعی که ممکن است بسیاری از افراد جامعه را درگیر کند به طوری که بر میل، عملکرد و رفتار جنسی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. در این اختلال فرد بیمار با چیزهایی تحریک می‌شود که بسیار نامتعارف است و افراد دیگر با آن تحریک نمی‌شوند. انحراف جنسی یکی از شایع‌ترین موارد اختلالات جنسی است که در جوامع محدود بیشتر دیده می‌شود.

اختلالات اضطرابی و فوبیا از جمله بیماری های روانی شایع

افراد مبتلا به اختلال اضطرابی در مواجهه با شرایط یا شی خاص دچار ترس و وحشت می‌شوند به طوری که واکنش‌های نامناسبی را از خود نشان می‌دهند که توانایی کنترلش را هم ندارند و در عملکردشان اختلال ایجاد می‌کند. در برخی از موارد نشانه‌های جسمی اضطراب و هراس مانند ضربان قلب زیاد و تعریق را از خود نشان می‌دهند. اختلالات اضطراب شامل اختلال اضطراب فراگیر، اختلال ترس، اختلال اضطراب جدایی و فوبیاهای خاص هستند. در این حالت شخص ممکن است در موقعیت قرار نگیرد و با فکر کردن به آن شرایط هم دچار اضطراب شود.

برای شناخت بیشتر در زمینه اختلالات اضطرابی کلیک کنید.

اختلال وسواس فکری-عملی

اختلال وسواس فکری-عملی اختلال شایعی است که فرد به افکار و ترس‌هایی گرفتار می‌شود که در واکنش به آن‌ها به اعمالی دست می‌زند که ممکن است لازم نباشد و برای آرامش خاطر یک کار را بارها انجام می‌دهد. یکی از شایع‌ترین نوع آن وسواس نسبت به آلودگی است که شخص مبتلا بارها همه چیز را ضدعفونی می‌کند و شست‌وشو می‌دهد. در وسواس عملی فرد توانایی کنترل بر روی اعمال خود را ندارد.

اختلالات شناختی از جمله بیماری های روانی شایع

محموعه‌ای از اختلالات که با ضعف تمرکز، عدم درک زمان، مکان و محیط و عدم شناخت هویت دیگران همراه است. این اختلال که ممکن است همراه با کاهش سطح هشیاری یا بدون کاهش سطح هشیاری اتفاق بیافتد. اختلالات شناختی می‌تواند با بیماری‌های جسمی تشخیص داده شود. آلزایمر یکی از شایع‌ترین نوع از این اختلال است و عموما با بالا رفتن سن خود را نشان می‌دهد. ده درصد افراد بالای 70 سال در جهان دچار آلزایمر می‌شوند.

اختلالات روان‌پریشی

این اختلالات شامل الگوهای بهم ریخته از تفکر و آگاهی هستند. شایع‌ترین علائم این نوع بیماری هذیان (فرد به چیزهایی باور دارد که حقیقت ندارد و حتی خلاف آن تثبیت شده‌است) و توهم (دیدن و شنیدن چیزهایی که اصلا وجود ندارد و افراد دیگر آن را احساس نمی‌کنند) است که عموما در بیماری اسکیزوفرنی شناخته می‌شود.

اختلالات شخصیت

این افراد خصوصیات شخصیتی شدیدی دارند که به هیچ وجه انعطاف‌پذیر نیست و خود فرد را نیز بسیار آزار می‌دهد. الگوهای فکری و رفتاری فرد به طور واضحی با انتظارات جامعه متفاوت و در تضاد است. این الگوهای رفتاری به طوری محکم و سخت هستند که در زندگی فرد اختلال ایجاد می‌کنند. بیشتر افرادی که کارهای خلاف قانون انجام می‌دهند دچار این اختلال هستند. انواع شایع این اختلال شامل سه دسته اختلال است که در دسته اول اختلال شخصیت پارانوئید، اسکیزوئید و اسکیزوتایپی، در دسته دوم اختلالات نمایشی، مرزی، ضد اجتماعی و خودشیفته و در دسته سوم اختلالات وابسته، وسواسی جبری و دوری گزین قرار دارند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه اختلالات شخصیت کلیک کنید.

اختلالات خوردن از بیماری های روانی شایع

اختلالات خوردن شامل رفتارها و نگرش‌های فرد در رابطه با وزن و موادغذایی است. در این حالت فرد دچار بی‌اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی می‌شود. افراد به دلیل نگرانی از این که وزنش افزایش پیدا کند بعد از غذاخوردن سعی کند همه چیز را بالا بیاورد و دچار حالت استفراغ می‌شوند.

اختلال استرس بعد از سانحه

اختلال شایعی که ممکن است برای هر فردی به وجود بیاید اختلال استرس بعد از سانحه است. زمانی که یک فرد حادثه ناخوشایندی را در یک زمان و محیط خاص تجربه کند بعد از آن حادثه زمانی که به آن شرایط فکر می‌کند دچار استرس می‌شود به طوری که نمی‌تواند خودش را کنترل کند. عموما افراد بعد از زلزله، جنگ، از دست دادن عزیزان و قرار گرفتن در شرایط تعرض جنسی یا داشتن شغلی که آن‌ها را در شرایط استرس زا قرار می‌دهد این اختلال را تجربه می‌کنند و از آن رنج می‌برند. مشحصه اصلی این اختلال اجتناب، تجربه مجدد و بیش برانگیختگی است.

اختلالات مرتبط با مواد

شامل دو نوع اختلال مصرف مواد و اختلال ناشی از مواد است. در اختلال مصرف مواد ویژگی اصلی آن مجموعه‌ای از نشانه‌های شناختی، رفتاری و فیزیولوژیکی است که نشان می‌دهد فرد با وجود مشکلات قابل ملاحظه مرتبط با مواد، مصرف آن را ادامه می‌دهد. در دسته دوم طبقه کلی اختلالات ناشی از مواد، مسمومیت، ترک و اختلالات روانی دیگر ناشی از مصرف مواد را شامل می شود. 

 

درمان اختلالات روانی

اختلالات روانی در افراد، نیازمند یک فرد متخصص است که آن را تشخیص دهند و تایید کنند که فرد دچار آن اختلال شده یا ممکن است زمینه بروز یک اختلال را داشته باشد. هر کدام از اختلالات درمان متناسب با خودشان را دارند که فرد متخصص و روانشناس باید بعد از تشخیص، به شروع درمان متناسب بپردازد تا فرد بتواند بهداشت روانی کامل را بدون به خطر افتادن جوانب مختلف زندگی به دست بیاورد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه بیماری های روانی شایع می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*