ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ارتباط با پدر و مادر | توصیه‌هایی برای برقراری ارتباط سالم با والدین


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ارتباط با پدر و مادر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ارتباط با پدر و مادر از جمله معنادارترین روابطی است که انسان در طول عمر خود تجربه می‌کند چراکه این ارتباط می‌تواند مبنایی برای تمام روابط عاطفی در طول زندگی شده و نگاه ما را به دنیا و اطرافیانمان تحت تاثیر قرار دهد. با این حال چگونه می‌توان ارتباطی مؤثر و شفابخش با پدر و مادر داشت؟ بسیاری از افراد با وجود اینکه والدین خود را دوست دارند همواره با آن‌ها دچار تنش می‌شوند و نمی‌توانند از لحظات بودن با پدر و مادر خود به عنوان فرصتی برای رشد استفاده کنند. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا از منظر روانشناسی خانواده به این موضوع بنگریم و توصیه‌هایی کاربردی برای بهبود ارتباط با پدر و مادر ارائه کنیم پس همراه ما باشید. کمک گرفتن از یک مشاور خانواده در این وضعیت می‌تواند به مدیریت بهتر اوضاع کمک کند.

تماس با مشاور

ارتباط صحیح با پدر و مادر و اهمیت آن در زندگی

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که اهمیت ارتباط با والدین تنها به دوران کودکی مربوط می‌شود اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اعضای خانواده به خصوص والدین از جمله مهم‌ترین و تأثیرگذارترین افراد زندگی ما در تمامی سنین هستند و اهمیت حضور آن‌ها تنها به دوران کودکی محدود نمی‌شود چراکه داشتن ارتباط مؤثر با والدین می‌تواند همانند یک عامل محافظت کننده در سطح روان عمل کند و از ما در برابر انواع آسیب‌های روانی و اجتماعی مراقبت نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد والدین کنترل گر کلیک کنید.

در واقع پژوهش‌ها نشان می‌دهند، برقراری ارتباطی امن با پدر و مادر می‌تواند سلامت روان افراد را بالاتر ببرد و به آن‌ها کمک کند تا بتوانند در اجتماع نیز ارتباطات مؤثرتری برقرار نمایند. افراد در بستر رابطه سالم با والدین خود بسیاری از مهارت‌های ارتباطی را می‌آموزند و برای مواجه شدن با چالش‌های مختلف زندگی آماده می‌شوند. همچنین افرادی که از حمایت سالم والدین خود برخوردارند هنگام مواجهه با انواع آسیب‌های روانی خفیف تا شدید راحت‌تر می‌توانند در مسیر درمان قرار بگیرند و در طول فرایند درمان نیز سرعت بهبودی بیشتری نسبت به سایر افراد دارند.

برای مثال بسیاری از افراد که درگیر آسیب‌های شدیدی نظیر اعتیاد هستند و یا با اختلالات افسردگی و اضطرابی دست و پنجه نرم می‌کنند در صورتی که بتوانند ارتباط صحیح و سالم با پدر و مادر خود را تجربه کنند پیش آگهی بهتری پیدا کرده و راحت‌تر از چالش‌های مرتبط با مشکل خود عبور می‌کنند. با توجه به نقش بسیار پررنگ ارتباط صحیح با پدر و مادر در سلامت روان و ارتباطات اجتماعی، بسیار اهمیت دارد که بتوانید کیفیت رابطه خود با والدینتان را مورد بازنگری قرار دهید و همواره برای ارتقای سطح کیفی آن بکوشید. برای شناخت بیشتر در زمینه خانواده سالم کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک ارتباط با پدر و مادر

 اینفوگرافیک ارتباط با پدر و مادر

توصیه‌هایی برای داشتن ارتباط سالم با پدر و مادر

رعایت کردن برخی نکات کوچک در ارتباط با پدر و مادر گاهی چنان تأثیرات عمیقی را ایجاد می‌نماید که می‌تواند احساس رضایت زیادی را برای هردو طرف به ارمغان بیاورد. ما در ادامه با ارائه توصیه‌هایی ساده تلاش کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم در ارتباط مناسب‌تری با والدین خود قرار بگیرید و از این طریق در جهت بهبود وضعیت سلامت روان خود و خانواده‌تان نیز گام بردارید.

در ارتباط با پدر و مادر خود زمان شناس باشید

بسیاری از افراد از این مسئله شکایت دارند که هر وقت می‌خواهند مسئله‌ای را با پدر و مادر خود در میان بگذارند با واکنش منفی آن‌ها روبه‌رو شده و هرگز از طرح‌ها و ایده‌هایشان استقبال نمی‌شود. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید قبل از هر چیز این موضوع را بررسی کنید که چه زمان‌هایی را برای گفت‌وگو انتخاب می‌کنید. درست است که باورهای اجتماعی به ما می‌گویند که پدر و مادرها باید همیشه برای فرزند خود وقت بگذارند و برای آن‌ها در دسترس باشند اما این موضوع را در نظر بگیرید که آن‌ها هم همانند هر انسان دیگری دارای نواقصی هستند و نمی‌توانند هیچ وقت عملکرد کاملی را در برابر شما داشته باشند. مقاله روانشناسی خانواده توضیحات بیشتری در این زمینه داده است.

در نتیجه آن‌ها گاهی اوقات خسته می‌شوند یا تحت فشارهای کاری و خانوادگی نمی‌توانند آن طور که باید در کنار شما باشند. تلاش کنید با در نظر گرفتن این نکات زمانی سمت والدین خود بروید که می‌دانید آن‌ها از نظر روانی در آرامش هستند و از ظرفیت هیجانی کافی برای ارتباط با شما برخوردارند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه اهمیت خانواده کلیک کنید.

ارتباط با پدر و مادر را جاده‌ای دو طرفه بدانید

به دلیل تأکیدهای بسیاری که بر نقش والدین و وظایف آن‌ها در قبال فرزندان می‌شود بسیاری از افراد به رابطه با پدر و مادر خود همانند جاده‌ای یک طرفه نگاه می‌کنند که در آن والدین همواره باید در حال خدمات رسانی باشند و بتوانند نیازها و خواسته‌های فرزندان خود را برآورده کنند. در حالی که پدر و مادرها نیز نیازهای خاصی دارند که لازم است از جانب فرزندان به آن‌ها توجه شود تا رابطه‌ای عمیق‌تر و رشد دهنده‌تر شکل بگیرد. در همین راستا تلاش کنید تا گاهی شما نیز گوش شنوایی برای پدر و مادرتان داشته باشید. اجازه دهید تا آن‌ها در فضایی صمیمانه خواسته‌ها و نیازهای خود را با شما در میان بگذارند و از این طریق کمی از فشارهای ناشی از نقش والدگری بر دوش خود بکاهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه صمیمیت در خانواده کلیک کنید.

شنونده فعالی باشید.

گوش دادن پایه و اساس ارتباط موثر است. وقتی خوب گوش کنید، اطلاعات بیشتری در مورد افراد به دست می آورید. شما همچنین از دانش عمیق والدین در مورد خود بهره کامل می برید. و به والدین نشان می دهید که برای تجربه، ایده ها و نظرات آن ها ارزش قائل هستید و نگرانی های آن ها را جدی می گیرید. احترام و حساسیت کلید ارتباط موثر است. در اینجا چند ایده برای خوب گوش دادن وجود دارد:

با تکان دادن سر یا گفتن "اها" گهگاه به والدین بفهمانید که به او گوش می دهید و علاقه مند به موضوع هستید.
سعی کنید دیدگاه والدین را درک کنید. حتی اگر با آنچه آن ها می گویند مخالف باشید. خود را جای آن ها بگذارید. به عنوان مثال: به نظر می رسد که به عنوان یک والد مورد قضاوت قرار گرفته ای.
اجازه دهید والدین قبل از صحبت کردن شما، صحبت هایشان را تمام کنند. سپس آنچه را که والدین گفته اند خلاصه کنید و بررسی کنید که به درستی متوجه شده اید.
احساس و همچنین محتوای آنچه والدین گفته اند را بررسی کنید. به عنوان مثال، آیا من درست فهمیدم که وقتی به خواهرم توهین کردی، احساس ناراحتی کردی؟
در صورت نیاز از سوالات باز برای دریافت اطلاعات بیشتر استفاده کنید. سؤالات باز به افراد این فرصت را می دهد که به جای گفتن «بله» یا «نه»، آنچه را که می گویند بسط بدهند. به‌عنوان مثال، خواهرم چه کارهایی انجام می‌داد وقتی شیطنت می کرد؟ از والدین بپرسید تا به شما در ایجاد رابطه با آن ها کمک کند.

مهارت کنترل خشم را فرا بگیرید

یکی از اصول ارتباط سالم با پدر و مادر این است که رابطه شما در عین صمیمت از احترام کافی برخوردار باشد و با وجود تمام چالش‌هایی که در زندگی پیش می‌آید شما بتوانید حرمت والدین خود را حفظ کنید. رعایت این امر در صورتی که شما به میزان کافی از مهارت کنترل خشم برخوردار نباشید امر دشواری خواهد بود.

بسیاری از مواقع رابطه والد فرزندی تنها به دلیل ناتوانی در کنترل عصبانیت و عدم برخورداری از مهارت کنترل خشم دچار گسست و آسیب می‌شود و مدت‌ها طرفین را می‌آزارد. اگر شما نیز در این زمینه دچار مشکل هستید کمک گرفتن از یک روانشناس، استفاده از کتاب‌های خودیاری و شرکت در کارگاه‌های آموزش مهارت زندگی می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

هنگام ارتباط با پدر و مادر گاهی از دریچه چشم والدینتان نگاه کنید

ممکن است گاهی به خاطر مراقبت‌های افراطی پدر و مادرتان به تنگ بیایید و از این موضوع به شدت کلافه شوید. در این شرایط اگر بتوانید درک درستی از نگرانی‌های والدینتان داشته باشید راحت‌تر با وضعیت موجود کنار می‌آیید و کمتر دچار خشم و عصبانیت می‌شوید. در همین راستا تلاش کنید تا برای لحظاتی خود را به جای والدینتان بگذارید و ببینید چه چیزهایی ممکن است شما را بیازارد و چه عواملی باعث می‌شود که به این شیوه رفتار کنید. برای کسب اطلاع در زمینه رفتار با پدر و مادر بداخلاق کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

- پدر و مادر من از بچگی به طور افراطی مرا کنترل می‌کردند و آزادی‌های مرا محدود می‌کردند اکنون که در سنین نوجوانی قرار دارم نمی‌توان رفتارهای آن‌ها را تحمل کنم باید چه کار کنم؟

در دوره نوجوانی به دلیل اهمیت یافتن بحث استقلال فردی بسیاری از افراد با والدین خود دچار تنش می‌شوند و مشکلات مرتبط با کودکی خود را نیز بیشتر احساس می‌کنند که امری طبیعی محسوب می‌شود. برای اینکه بتوانید به سلامت از این برهه از زندگی خود عبور کنید تلاش کنید از جبهه بندی در خانه بپرهیزید و فضای خانه را صمیمانه نگه دارید. هرچقدر که شما بیشتر تلاش کنید تا با پدر و مادر کنترل‌گر خود مقابله کنید آن‌ها حساس‌تر شده و در نتیجه شدت رفتارهای مخربشان نیز بیشتر می‌شود. به همین خاطر پیش از هر چیز بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و در مورد احساساتی که از رفتارهای آزاردهنده والدینتان دارید در فضایی عاری از خشونت با آن‌ها صحبت کنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*