ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض و پیامد های اعتیاد به اینترنت

 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عوارض اعتیاد به اینترنت پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

عوارض اعتیاد به اینترنت چیست؟ چه کسی معتاد به اینترنت نامیده می‌شود؟ اعتیاد اینترنتی چه نشانه‌هایی دارد و چگونه می‌توانیم آن را تشخیص دهیم؟ بی شک رشد روزافزون اینترنت فواید و اهمیت بسیار زیادی دارد، اما دسترسی خیلی سریع و گسترش این فناوری خود باعث به وجود آمدن مشکلاتی همچون استفاده افراطی افراد از اینترنت و اعتیاد به آن شده است. به علاوه علائم و نشانه‌های مشخصی وجود دارند که با توجه به آن‌ها می‌توان اعتیاد اینترنتی را در افراد تشخیص داد. علاوه بر این علائم، مشاهده پیامدهایی که زندگی فرد معتاد را تحت تاثیر قرار می دهد نیز در تشخیص اعتیاد کمک کننده است. در ادامه به بررسی اعتیاد به اینترنت، علائم و پیامد‌های آن می‌پردازیم.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

گیف

 

اعتیاد به فضای مجازی و اینترنت

اینترنت با در دسترس‌تر کردن اطلاعات برای همه و ایجاد ارتباط با افراد مختلف در سراسر جهان، زندگی را بسیار آسان‌تر کرده است. با این حال، بسیاری از افراد را نیز به صرف زمان بیش از حد در مقابل گوشی همراه یا کامپیوترهای شخصی سوق داده است. به طوری که به مرکز زندگی آن ها وارد شده است که می تواند منجر به اعتیاد به اینترنت یا رایانه شود. اعتیاد به فضای مجازی یا اعتیاد رفتاری به اینترنت صرف نظر از این که آن را یک آسیب روانی یا معضل اجتماعی بدانیم پدیده‌ای است مزمن، فراگیر و عودکننده که با صدمات جدی جسمانی، مالی، خانوادگی، اجتماعی و روانی همراه است. عوارض اعتیاد به اینترنت تمام جنبه‌های زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات در زمینه انواع اعتیاد به اینترنت کلیک کنید.

اعتیاد به اینترنت یا رایانه، استفاده بیش از حد از هر دوی این ها به شمار می رود. آخرین ویرایش کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-V) آن را به عنوان یک اختلال که نیاز به مطالعه و تحقیق بیشتر دارد معرفی کرده است. نتایجی که در نشریه‌ وب‌سایت مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی به چاپ رسید نشان داد که اعتیاد به اینترنت در بین جوانان، به‌ویژه نوجوانان و کودکان بسیار کوچک بسیار رایج و فراگیر است. به طوری که کودکان چهار ساله را نیز درگیر خود کرده است. این یک آمار نگران کننده است که باید هر چه سریع تر به آن رسیدگی شود.

اینفوگرافیک عوارض و پیامد های اعتیاد به اینترنت

اینفوگرافیک عوارض و پیامد های اعتیاد به اینترنت

علت اعتیاد به اینترنت

چه چیزی باعث اعتیاد به اینترنت در افراد می شود؟ برخی از افراد زمانی که احساس غرق شدن در مشکلات، استرس، افسردگی، تنهایی یا اضطراب می کنند از اینترنت برای آرامش و فرار از تنش های روحی استفاده می کنند. مطالعات دانشگاه آیووا نشان می دهد که اعتیاد به اینترنت در بین مردان 20 تا 30 ساله که از افسردگی رنج می برند بسیار رایج است.

برخی از افراد مستعد ابتلا به اعتیاد به رایانه یا اینترنت هستند. مانند افرادی که از اضطراب و افسردگی رنج می برند. عدم حمایت شدن از جنبه عاطفی به این معنی است که آن ها برای رفع این نیاز به اینترنت روی می آورند.

همچنین کسانی هستند که سابقه انواع دیگر اعتیاد مانند اعتیاد به الکل، مواد مخدر، رابطه جنسی و قمار را دارند. حتی استرس و ناراضی بودن می تواند به شدت در ایجاد اعتیاد به رایانه یا اینترنت در این دسته از افراد کمک کننده باشد.

افرادی که بیش از حد خجالتی هستند و نمی توانند به راحتی با همسالان خود ارتباط برقرار کنند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اعتیاد به رایانه یا اینترنت هستند.

علائم اعتیاد به اینترنت

افرادی که به اینترنت اعتیاد دارند، هزینه روزافزون زیادی برای حضور هر روزه خود در اینترنت صرف می‌کنند. زمانی که در تماس با اینترنت نیستند دچار احساس و هیجانات ناخوشایندی مانند اضطراب، افسردگی و مانند آن می‌شوند و بعد از مدتی نسبت به اثرات ناخوشایندی که اینترنت بر زندگی آن‌ها می‌گذارد عادت پیدا می کنند و حس نامعمول بودن ندارند. مانند عقب افتادن از کارهای روزانه‌ی شخصی. به طور کلی می‌توان از مؤلفه‌ها و علائم اعتیاد به اینترنت و اعتیاد به شبکه های اجتماعی به موارد زیر اشاره داشت:

  • گذارندن زمان بیش از حد در اینترنت
  • مشغولیت ذهنی بیش از حد برای استفاده از اینترنت
  • ناتوانی در کنترل کردن خود برای میزان استفاده از اینترنت
  • کاهش فعالیت‌ها مهم اجتماعی، تحصیلی و خانوادگی فرد و بی توجهی نسبت به آن‌ها
  • استمرار انجام رفتار، عليرغم آگاهی از اثرات منفی انجام آن رفتار بر مسائل روانی، اجتماعی، مالی و جسمی
  • به وجود آمدن «سندرم تحمل» در اعتیاد به فضای مجازی
  • بی قرار بودن در زمان عدم دسترسی به اینترنت

افرادی که اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی دارند، روزانه 8 تا 10 ساعت خود را به فعالیت‌های غیر ضروری و غیر سودمند در اینترنت سپری می‌کنند. نمی‌توانند زمان استفاده از اینترنت را مدیریت کنند. این افراد زمانی که مشغول استفاده نباشند، بی قرار می‌شوند و دائما در حال فکر کردن به این هستند که هرچه سریع‌تر بتوانند به اینترنت دسترسی پیدا کنند. فرد بعد از هر بار استفاده از اینترنت، برای آنکه بتواند به لذت مشابه با دفعات قبل دست پیدا کند باید میزان مصرف خود را بالا ببرد. اصطلاحا در فرد «تحمل» ایجاد شده است.

عوارض و پیامد‌های اعتیاد به اینترنت

به گفته محققین جدا از وابستگی  فرد به اینترنت، معتادان اینترنتی ممکن است دچار استرس فنی شوند که در آن نحوه عملکرد یک کامپیوتر، مانند زمان سریع و نتایج عالی را درونی می کنند. بنابراین دچار حس فوریت برای انجام کارهای کامپیوتر و حتی واکنش های روزمره شود. اعتیاد به فضای مجازی، مانند هر اعتیاد دیگری می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به زندگی فرد مبتلا بزند. در ادامه به مهم‌ترین این پیامد‌ها اشاره می‌شود:

1. عوارض و پیامد‌های جسمانی اعتیاد به اینترنت

مشکلات جسمانی مانند کم خوابی، چاقی، عدم رعایت بهداشت شخصی، عدم تمرکز، خشکی چشم، درد ناحیه کمر و دست از پیامد‌های جسمانی اعتیاد به اینترنت هستند. کم خوابی یکی از مشکلات شایع ناشی از اعتیاد به اینترنت است. شاید در ظاهر به عنوان یک مشکل تلقی نشود. اما تاثیر مشکلات خواب بر سلامت روان در طولانی مدت می تواند نگران کننده باشد.

2. پیامد‌های روان شناختی

از جمله پیامد‌های روانشناختی می‌توان به انزوای اجتماعی، تنهایی خودخواسته و پرخاشگری اشاره کرد. علاوه بر این از آنجایی که افراد معمولا در فضای مجازی هویت اصلی خود را بروز نمی‌دهند، این تظاهر و عدم صداقت می‌تواند آسیب‌های جدی به شخصیت فرد وارد نماید.

از دست دادن زمان، احساس گناه بابت استفاده مداوم از اینترنت و عدم توانایی برای ترک آن، بروز حالات تدافعی و تحریک پذیری از دیگر پیامدهای روانشناختی اعتیاد به اینترنت است.

3. عوارض و پیامد‌های ارتباطی اعتیاد به اینترنت

دور شدن و عدم برقرای روابط صمیمانه با اعضای خانواده و از دست دادن روابط عاطفی پیامد‌های جبران ناپذیری است که فرد معتاد به اینترنت آن را تجربه می‌کند. سکس چت پدیده غیر اخلاقی است که فضای مجازی بستری گسترده برای آن فراهم آورده است. این پدیده در سال های اخیر بنیان بسیاری از روابط عاطفی را متزلزل و به نابودی کشانده است. مشغول شدن نوجوانان به این دست از رفتارها به دلیل عدم آگاهی کافی درباره خطراتی که پشت هویت مخاطب پنهان شده است آن ها را در معرض سواستفاده های جنسی و عاطفی مجازی قرار می دهد.

4. پیامد‌های شغلی

افرادی معتاد زمان بسیار زیادی را درگیر استفاده از اینترنت هستند. در نتیجه وقت کافی ندارند تا آن را به شغل خود اختصاص دهند. علاوه بر اینکه شغل خود را از دست می‌دهند، در مضیقه مالی شدیدی قرار می‌گیرند.

5. عوارض و پیامد‌های تحصیلی اعتیاد به اینترنت | افت تحصیلی

اعتیاد به اینترنت باعث می‌شود تا فرد معتاد نتواند وظایف تحصیلی خود را انجام دهد. این مسئله فرد را در مدرسه یا دانشگاه دچار مشکلات عمده‌ای خواهد کرد. علاوه بر این چون فرد نمی‌تواند موارد آموزشی را به درستی یاد بگیرد در کسب مهارت و یافتن شغل در آینده نیز به مشکل بر می‌خورد. اعتیاد به اینترنت برای کودکان و نوجوانان گاه با افت شدیدی تحصیلی همراه است.

6. پیامد‌های اجتماعی

بعضی از انواع اعتیاد اینترنتی جرم محسوب می‌شوند؛ مانند اعتیاد به قمار یا محتوای غیر اخلاقی. فردی که درگیر این اعتیاد است می‌تواند دارای سابقه کیفری شود که این مساله در زندگی فرد مشکلات فراوانی را به وجود خواهد آورد. دوست یابی آنلاین پدیده ای نه چندان ایمن است که از طریق اینترنت و فضای مجازی فرصت ظهور پیدا کرده است. آمار نشان می دهد پدیده دوست یابی اینترنتی زمینه ساز بسیاری از جرایم اینترنتی و سوء استفاده های مجرمانه می باشد.

عوارض اعتیاد به اینترنت | اینترنت همچون شمشیری دو لبه

اینترنت دارای فواید و اهمیتی غیر قابل انکار است. بنابراین فناوری نیست که بتوان آن را از زندگی افراد خارج کرده و آن‌ها را از این فناوری در حال گسترش محروم کرد. از طرفی دیگر با توجه به شیوع بی حد آن و آسیب‌هایی که این تکنولوژی بر جنبه‌های مختلف فردی، خانوادگی، اجتماعی افراد می‌زند، باید به فکر راه‌حل‌های پیشگیرانه و درمانی بود. شاید بهترین روش مقابله با اعتیاد به اینترنت پیشگیری از اعتیاد به اینترنت باشد.

به همین منظور افزایش آگاهی نسبت به مضرات استفاده مفرط از اینترنت باید مد نظر قرار گیرد. استفاده مفرط از هر وسیله‌ای دردساز است و بهتر است میزان تعادل در آن را رعایت کرد.

درمان و کاهش عوارض اعتیاد به اینترنت

در مرحله اول لازم است اعتیاد خود را به صورت یک مشکل بپذیرید و آن را انکار نکنید؛ برای درمان اعتیاد به اینترنت در وهله اول قبول کنید که در حال آسیب رساندن به خود هستید. قدم بعدی می‌تواند کشف علت‌های استفاده زیادی از اینترنت باشد. در خود جستجو کنید و علل اصلی را بیابید. برای مثال ممکن است افرادی که به اینترنت اعتیاد دارند، از اعتماد به نفس کافی برای رویارویی واقعی با افراد نداشته‌ باشند و از طریق فضای مجازی با دیگران ارتباط بگیرند. عوارض و پیامدهای اعتیاد به اینترنت را به یاد داشته‌باشید. ضروری است قبل از هر گونه همراهی و همسویی با امکانات جدید در عرصه فناوری و اینترنت نسبت به آن آگاهی کسب کنید. امروزه سایت های قمار و همسر یابی اینترنتی از جمله فعالیت های مجازی است که می تواند مشکلات بزرگی را در زندگی افراد ایجاد می کند.  بهترین کار این است که هدف خود از استفاده از اینترنت را مشخص کرده و زمان آن را کاهش دهید.

سخن آخر

اینترنت در کنار پیشرفت هایی که برای انسان ها فراهم آورده، پیامدهای روانی و جسمانی هم داشته است. دنیای مجازی گاهی با جاذبه های خود افراد را سرگرم کرده و محدود کردن استفاده از آن به راحتی امکان پذیر نیست. بنابراین راهنمایی گرفتن از روانشناسان در اولویت است. شما می توانید برای ترک اعتیاد به فضای مجازی به کارشناسان و مشاوران ما در حامی مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سؤالات متداول

عوارض اعتیاد به فضای مجازی چیست؟

استفاده بیش از حد از فضای مجازی، عوارضی همچون دوری از اجتماع و فاصله گرفتن از دیگران را در بر دارد. فضای مجازی در بسیاری موارد باعث ایجاد شخصیت خود بزرگ‌بین و خودشیفته در افراد می‌شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*