ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین | روش صحیح ترک داروهای اعصاب و روان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین و دیگر داروهای ضد افسردگی نگران کننده است. گاهی افراد پس از مصرف مقداری از این دارو ها احساس بهبودی نموده و اقدام به قطع ناگهانی مصرف آن ها می کنند یا به علت عوارض جانبی که این دارو ها دارند تصمیم به ترک مصرف آن ها می گیرند در حالی که این عمل می تواند عوارض ناخوشایندی در پی داشته باشد. در شرایطی که فرد بیش از شش هفته از دارو های ضد افسردگی استفاده کرده باشد، بدن وی به این دارو عادت کرده است و قطع ناگهانی مصرف آن می تواند باعث بروز علائم و عوارضی در فرد شود.

تماس با مشاور


میرتازاپین چیست؟

میرتازاپین یکی از انواع دارو های ضد افسردگی است که با برقراری تعادل مواد شیمیایی طبیعی در مغز به رفع افسردگی کمک می کند و باعث ایجاد احساس آرامش در فرد می شود. میرتازاپین تأثیر مثبتی بر ارتباط بین سلول های عصبی سیستم اعصاب مرکزی دارد و در درمان افسردگی اساسی به ویژه در بیمارانی که کاهش وزن و یا بی خوابی دارند، کمک کننده است. این داروی ضد افسردگی به راحتی از طریق دستگاه گوارش جذب شده و در دو ساعت به حداکثر سطح خود در خون می رسد.

اینفوگرافیک عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین

اینفوگرافیک عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین

موارد مصرف

این دارو اولین بار در سال 1994 برای درمان افسردگی اساسی، تأیید انجمن دارویی آمریکا را گرفت و از سال 1996 مورد استفاده ی بالینی قرار گرفت. نحوه ی اثر این داروی ضد افسرگی شامل مسدود کردن گیرنده های آدرنرژیک و سروتونین می باشد و معمولا برای درمان اختلالات اضطرابی و افسردگی، درمان اختلال وسواسی-جبری و درمان بی خوابی کاربرد دارد.
بسیاری از متخصصین و مشاوره افسردگی معتقدند که دارو های ضد افسردگی فقط برای مصرف کوتاه مدت مناسب هستند و نباید برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرند زیرا می توانند عوارض جدی ایجاد نمایند. برخی نیز اعتقاد دارند که فواید مصرف این دارو ها بسیار بیشترر از عوارض جانبی آن ها است. به طور کلی بهتر است مصرف این دارو ها محدود به زمان های اورژانسی و فقط تحت نظر پزشک و با تجویز او انجام شود. باید از مصرف خودسرانه ی این دارو ها خودداری نمود، همچنین بدون تجویز پزشک نباید دوز مصرفی این دارو ها را تغییر داد.

عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین | موارد منع

میرتازاپین اگر به درستی و طبق دستور پزشک مصرف گردد می تواند یک داروی مؤثر در درمان افسردگی باشد اما دارو های ضد افسردگی از جمله همین داروی میرتازاپین اگر به طور مناسب و مطابق با تجویز و صلاح دید پزشک مصرف نگردند می توانند نتایج منفی و خطرناکی را در فرد ایجاد کنند.
میرتازاپین یک داروی خوراکی به صورت قرص یا کپسول بوده و شکل تزریقی یا شربت ندارد و معمولا یک بار در روز در زمان خواب مصرف می گردد اما مقدار مصرف آن با توجه به شرایط پزشکی فرد و طبق صلاح دید پزشک می تواند متفاوت باشد. البته باید توجه داشت که میزان مصرف آن نباید بیشتر از 45 میلی گرم در روز باشد.
فرد قبل از مصرف این دارو باید پزشک خود را در جریان حساسیت هایی که به مواد تشکیل دهنده ی این دارو یا چیز های دیگر دارد، همچنین تاریخچه یا سابقه ی خانوادگی در زمینه ی اختلالات روانی، اقدام به خودکشی، بیماری های کبدی، کلیوی و قلبی، تشنج و نیز میزان کلسترول یا تری گلیسیرید خون، سکته ی مغزی، فشار خون پایین و ... قرار دهد.

1_بارداری

میرتازاپین برای زنان باردار به ویژه آن هایی که در سه ماه اول بارداری هستند ممنوعیت مصرف دارد زیرا ممکن است روی مادر و جنین تأثیر بدی بگذارد.

2_تداخلات دارویی

همچنین فرد باید پزشک خود را در جریان دارو های دیگری که مصرف می نماید، قرار دهد زیرا هر گونه تداخل دارویی می تواند بر نحوه ی عملکرد این دارو اثر گذاشته و احتمال بروز عوارض جدی در فرد را افزایش دهد.

3_برخی بیماری ها

مصرف این دارو برای برخی افراد مناسب نیست بنابراین باید حتما توسط متخصص و با توجه به علائم بیمار تجویز شود. همچنین در مواردی مصرف این دارو منع شده است که از جمله ی آن می توان به این موارد اشاره نمود:
  • افراد دارای بیماری های قلبی و عروقی
  • افراد دارای حساسیت به این دارو
  • فرد تحت درمان با برخی از دارو های ضد افسردگی دیگر
  • فرد دارای بیماری نوسان فشار خون
  • فرد دارای گلوکوم (مشکل فشار خون دائمی بالا در چشم)
  • فرد مبتلا به بیماری صرع
  • مادران شیرده و باردار و یا افرادی که قصد باردار شدن دارند.

عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین

عوارض جانبی مصرف میرتازاپین

مصرف میرتازاپین مانند هر داروی دیگری عوارضی دارد و باید مصرف آن زیر نظر پزشک انجام شود. از عوارض شایع مصرف این دارو می توان به سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، یبوست، افزایش اشتها و افزایش وزن اشاره نمود. باید توجه داشت که در صورت ادامه پیدا کردن این عوارض باید با پزشک مربوطه در این رابطه مشورت نمود.
برخی از عوارض خطرناک مصرف میرتازاپین سرگیجه ی شدید، ضربان نامنظم و سریع قلب، کاهش تعداد گلبول های سفید خون، غش، تورم و قرمزی چشم، تغییر دید و یا تاری دید است. برخی از واکنش های آلرژیک مانند خارش، تورم در صورت یا زبان و گلو، بثورات پوستی و مشکل در تنفس نیز ممکن است اتفاق بیافتد. توصیه می شود که در صورت مشاهده ی هر کدام از موارد فوق، به پزشک مراجعه شود.

عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین | عوارض شایع

مصرف میرتازاپین در فرد به خصوص برای آن هایی که اولین بار است که از آن استفاده می کنند می تواند  حتی به افکار یا حرف از خودکشی به همراه داشته باشد بنابراین لازم است که پزشک وضعیت روحی فرد را به طور مرتب بررسی کرده و خانواده را نیز در این خصوص آگاه نماید.
مصرف این دارو باعث خواب آلودگی می شود بنابراین در هنگام مصرف آن باید از کارهای نیازمند هوشیاری بالا مانند رانندگی خودداری نمود. همچنین در زمان درمان با داروی میرتازاپین باید از مصرف الکل، حشیش و سایر مواد مخدر اجتناب کرد زیرا عوارض خطرناکی را در پی خواهد داشت.

عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین

برخی از علائمی که ممکن است در صورت قطع ناگهانی داروی میرتازاپین در فرد بروز کند شامل افسردگی، اضطراب، حملات وحشت، بی قراری، وزوز گوش، بی خوابی، تحریک پذیری، سرگیجه، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، اسهال، سردرد، سرخوشی و علائم شبه آنفولانزا باشد.
قطع ناگهانی هر گونه داروی ضد افسردگی عوارضی به دنبال دارد بنابراین فرد به محض احساس بهبودی نباید مصرف آن ها را قطع نماید. دارو های اعصاب باعث تغییر مواد شیمیایی در مغز فرد می شوند و بدن این تغییرات را تنظیم می کند بنابراین به ترک ناگهانی دارو واکنش نشان می دهد. عوارض ترک داروهای افسردگی یا به اصطلاح علائم ترک معمولا یک روز بعد از قطع ناگهانی مصرف این دارو ها ظاهر می شود. گاهی این علائم تا حدی می تواند شدید باشد که زندگی روزمره فرد را نیز تحت تأثیر قرار دهد. گاهی نیز ترک داروی ضد افسردگی می تواند باعث ایجاد تمایل فرد به خودکشی گردد که در این صورت بیمار به حمایت سریع نیاز خواهد داشت.

1-عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین | سندروم قطع

قطع ناگهانی مصرف دارو های ضد افسردگی ممکن است باعث بروز سندروم قطع داروی ضد افسردگی شود. بسیاری از افراد در این شرایط ممکن است مشکلات جسمی مانند آنفولانزا یا ناراحتی معده و یا افکار و تصاویر مزاحم ذهنی را تجربه کنند. سندرم قطع یکی از خطرات قطع ناگهانی دارو های ضد افسردگی است که حداقل در یک نفر از هر پنج نفری که داروی ضد افسردگی را به طور ناگهانی قطع می کنند بروز می کند. همچنین قطع این دارو ها می تواند سایر علائم افسردگی مانند درد، بی خوابی یا سردرد را بدتر کند.
البته دارو های ضد افسردگی باعث اعتیاد نمی شوند زیرا اعتیاد باعث ایجاد تغییرات شیمیایی واقعی در مغز می شود که فرد را وادار به مصرف بیشتر دارو می کند اما دارو های ضد افسردگی این گونه نیستند. کاهش مصرف تدریجی دارو های ضد افسردگی در پیشگیری از بروز علائم قطع آن، مؤثر خواهد بود.

2-عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین | علائم شدید

علائم ترک دارو های اعصاب در یک الی چهار روز پس از قطع مصرف بسیار شدید است و معمولا تا یک ماه طول می کشد اما از بین رفتن کامل این عوارض ممکن است چندین ماه و حتی چندین سال به طول بیانجامد. یکی از رایج ترین عوارض قطع دارو های ضد افسردگی، خستگی مزمن و بی حوصلگی است که حتی در صورت قطع تدریجی مصرف این دارو ها نیز ممکن است بروز کند. کم خوابی و حتی بی خوابی نیز در این مواقع رایج است که این نیز به خودی خود می تواند باعث ایجاد و نیز تشدید خستگی مزمن گردد.
ترک مصرف دارو های اعصاب و ضد افسردگی معمولا با اختلالات حرکتی، توهم، کابوس دیدن و اختلالات خواب همراه است. بسیاری از افراد نیز در زمان ترک این دارو ها دچار سردرد هایی می شوند که می تواند ماه ها و حتی سال ها به طول بیانجامد. مشکلات دستگاه گوارش مانند تهوع، اسهال، استفراغ، یبوست، نفخ، درد معده و ... نیز می تواند در صورت قطع مصرف این دارو ها بروز کند.
علائم و عوارض قطع دارو های ضد افسردگی در افراد مختلف، متفاوت است. راهی برای تشخیص این که چه افرادی این علائم را تجربه خواهند کرد و چه افرادی با قطع دارو علائمی نخواهند داشت، وجود ندارد. علائم ترک در افراد مختلف، شدت متفاوتی خواهد داشت، برای برخی می تواند بدون عوارض و یا خفیف باشد و برای برخی دیگر تا حدی شدید باشد که زندگی روزمره ی فرد را با مشکل مواجه کند. همچنین مطالعه مقاله اعتیاد به داروهای اعصاب پیشنهاد می شود.

عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین

عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین | روش قطع

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود افراد به قطع مصرف دارو های اعصاب بیندیشند برای مثال عوارض دارو های ضد افسردگی یکی از دلایلی است که افراد تصمیم به ترک مصرف آن ها می گیرند. با ترک مصرف دارو های اعصاب احتمال برگشت علائم و عود مجدد بیماری وجود دارد در نتیجه برای کنترل علائم و حفظ سلامتی، آگاهی از روش درست ترک این دارو ها بسیار مفید است.
اگر علائم بیماری بعد از قطع دارو برگردند احتمال دارد مصرف دوباره ی دارو های ضد افسردگی برای بهبود مجدد بیماری هفته ها طول بکشد. برای قطع این دارو ها توصیه می گردد که اول با پزشک مربوطه مشورت صورت گیرد. انتخاب زمان مناسب برای ترک دارو می تواند به کاهش علائم ترک کمک کند.در این رابطه مطالعه مقاله درمان افسردگی بدون دارو پیشنهاد می شود.
معمولا توصیه ی پزشک برای ترک این دارو ها، کاهش تدریجی مصرف آن ها تا توقف کامل است به این صورت که بیمار دوز مصرفی دارو را به آرامی و در طول زمان کم می کند تا حدی که چیزی از آن باقی نماند. مدت زمان لازم برای کاهش تدریجی مصرف دارو به مدت زمان مصرف دارو توسط فرد بستگی دارد. پزشک معمولا با توجه به نوع داروی مصرفی و مدت زمان مصرف آن و نیز شرایط بیمار، فرد را درباره ی مدت زمان و چگونگی کاهش دوز دارو راهنمایی می نماید. در کنار کاهش تدریجی دارو می توان در مورد تغییر سبک زندگی برای بهبود سلامت کلی خود نیز با پزشک مشورت نمود و طبق نظر او به ورزش، مراقبه، مدیریت استرس و خوردن وعده های غذایی سالم و ... روی آورد.

عوارض قطع ناگهانی میرتازاپین | سخن آخر

افسردگی از مشکلاتی است که در جوامع امروزی افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند. اگر فردی با اصلاح سبک زندگی به نتیجه نرسید بهتر است به یک روانشناس مراجعه کند و اگر در این حالت نیز بهبودی حاصل نشد حتما به یک روانپزشک مراجعه نموده تا در کنار روان درمانی از دارو درمانی جهت درمان افسردگی خود بهره جوید.
توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که دارو های ضد افسردگی در درمان افسردگی موفقیت آمیز هستند اما به تنهایی اثر بخش نخواهند بود و درمان کامل به بیمار و شرایط فردی او بستگی دارد بنابراین برای رسیدن به نتایج بهتر باید زیر نظر متخصص  به طور منظم دارو ها را برای چندین هفته و طبق صلاح دید پزشک مربوطه یا مشاوره روانشناسی مصرف نمود. تشخیص روش درمانی مناسب برای وضعیت بیمار گاهی نیازمند آزمون و خطا خواهد بود به همین علت باید دارو و دوز های مختلفی مصرف شود تا بهترین گزینه برای درمان فرد مشخص گردد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*