ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض اعتیاد به تریاک | عوارض جسمانی و روانی مصرف تریاک

 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عوارض اعتیاد به تریاک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

آیا از عوارض اعتیاد به تریاک آگاهی دارید؟ تریاک ماده‌ مخدری است که از گل خشخاش به دست می‌آید و عوارض نامطلوبی را در دراز مدت بر روی جسم و روان فرد می‌گذارد. خاصیت ضد درد آن به دلیل وجود ترکیبات مورفین باعث می‌شود تا افراد تمایل به مصرف آن داشته باشند و به آن گرایش پیدا کنند. با این وجود پس از مدتی با عوارض بیشمار آن مواجه می‌شوند. این در شرایطی است که به این ماده‌ مخدر وابسته شده و قادر به ترک آن نیستند. عوارض تریاک علاوه بر جسم و روان، رفتارها و ارتباطات فرد را با اطرافیان تحت تاثیر قرار می‌دهد. بهتر است با این عوارض آشنا باشید تا هرچه سریع‌تر برای درمان و ترک اعتیاد خود اقدام کنید. برای کسب اطلاعات درباره بهترین روش ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

اعتیاد و عوارض اعتیاد به مواد افیونی

اعتیاد به مواد افیونی یک وضعیت پزشکی پیچیده است که برای درمان نیاز به کمک حرفه ای دارد. اگر شما یا شخصی که می شناسید با اعتیاد به مواد افیونی دست و پنجه نرم می کنید، اولین گام لازم این است که از متخصصان درمان اعتیاد برای رسیدگی به این عوارض و تلاش برای بهبودی کمک بگیرید. اعتیاد به مواد افیونی می تواند منجر به طیف وسیعی از عوارض جسمی و روانی شود. در اینجا برخی از عوارض بالقوه مرتبط با اعتیاد به مواد افیونی آورده شده است:

  •  مصرف بیش از حد: مصرف بیش از حد یا اووردوز مواد افیونی یک عارضه تهدید کننده زندگی برای فرد مصرف کننده است. مواد افیونی می توانند فعالیت سیستم عصبی مرکزی را کاهش دهند و منجر به افسردگی تنفسی، کما و حتی مرگ شوند.
  • مشکلات سلامت جسمانی: مصرف طولانی مدت مواد افیونی می تواند اثرات مضری بر سلامت جسمانی داشته باشد. مواد افیونی می توانند باعث یبوست، عدم تعادل هورمونی، ضعف سیستم ایمنی، مشکلات تنفسی و افزایش خطر عفونت هایی مانند HIV و هپاتیت C، به ویژه در صورت تزریق دارو شوند.
  • مسائل مربوط به سلامت روان: اعتیاد به مواد افیونی اغلب با اختلالات سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) همراه است. سوء مصرف مواد می تواند این شرایط را بدتر کرده و درمان را چالش برانگیزتر کند.
  • رفتارهای مخاطره آمیز: افراد مبتلا به اعتیاد به مواد افیونی ممکن است برای به دست آوردن مواد مخدر رفتارهای پرخطری داشته باشند، مانند خرید از اشخاص سودجو، دزدی، یا درگیر شدن در اعمال جنسی ناایمن. این می تواند خطر مسائل حقوقی، بی ثباتی مالی و انتقال بیماری های عفونی را افزایش دهد.
  • سندرم ترک: وقتی فردی که اعتیاد به مواد افیونی دارد مصرف مواد افیونی را متوقف می کند یا دوز مصرفی خود را کاهش می دهد علائم ترک را تجربه خواهد کرد. این علائم می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و شامل تهوع، استفراغ، اسهال، دردهای عضلانی، اضطراب، بی خوابی و هوس شدید مواد مخدر می شود.
  • تحمل و وابستگی: با گذشت زمان، افراد مبتلا به اعتیاد به مواد افیونی دچار شرایط تحمل به دارو می شوند و برای دستیابی به اثرات مطلوب به دوزهای بالاتری نیاز دارند. همچنین ممکن است وابستگی ایجاد شود و در صورت قطع دارو منجر به علائم ترک شود.

اینفوگرافیک عوارض اعتیاد به تریاک

اینفوگرافیک عوارض اعتیاد به تریاک

 

مصرف تریاک و عوارض آن

تریاک از پر مصرف‌ترین مواد مخدر در ایران است. برخلاف تصور عموم مبنی بر تاثیر تریاک بر افزایش قوای جنسی، درمان بیماری‌های قلبی و دیابت، کاهش استرس و اضطراب، افزایش قوه‌ تمرکز و کاهش غم و اندوه؛ این ماده‌ مخدر عوار‌ض جبران ناپذیری را با خود به همراه دارد که زندگی فرد و اطرافیانش را به نابودی می‌کشاند. تریاک علاوه‌بر اینکه جسم فرد معتاد را فرسوده می‌کند تاثیرات بسیار عمیقی بر روان او می‌گذارد. برای آگاهی بیشتر درباره تست تریاک کلیک کنید.

اطلاع از عوارض تریاک می‌تواند به شما در پیشگیری از اعتیاد و یا ترک هرچه‌ سریع‌تر آن یاری دهد. توجه داشته‌باشید که ترک تریاک به تنهایی و با روش‌های سنتی امکان پذیر نیست. حتی بعد از ترک برای جلوگیری از بازگشت دوباره به مصرف باید تحت نظر مشاوره ترک اعتیاد قرار بگیرید. برای آشنایی بیشتر با ماده مخدر تریاک کلیک کنید.

1-عوارض جسمانی اعتیاد به تریاک

مصرف ماده‌ مخدر تریاک به صورت بلند مدت باعث بروز مشکلات جسمانی زیادی می‌شود. اگر به صورت مداوم تریاک مصرف می‌کنید باید بدانید که ممکن است به مشکلاتی مانند گیجی، بی‌خوابی یا پرخوابی،‌ تغییر وزن و اشتها، تنفس کم عمق، افت عملکرد بینایی، اسهال و استفراغ، تعریق زیاد، تب و لرز، کشش عضلانی، کاهش تمایلات جنسی، خونریزی از چشم‌ها، عفونت و سرطان ریه، خس خس سینه، سرفه‌های خشک، آسم، یبوست، سرخ شدن چهره، کاهش سیستم ایمنی بدن، ناراحتی‌های شدید پوستی، مشکلات سینوسی، بیماری‌های ویروسی مثل هپاتیت و ایدز، بیماری‌های کلیوی و در نهایت مرگ و کما دچار شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

2-عوارض روانی اعتیاد به تریاک

افرادی که از بیماری‌های روانی رنج می‌برند بیشتر از دیگران در معرض وابستگی به این ماده‌ مخدر قرار می‌گیرند. همچنین مصرف تریاک علاوه بر تاثیراتی که در جسم می‌گذارد باعث آسیب به سلامت روان نیز می‌شود. مشکلاتی که تریاک برای روان و ذهن فرد مصرف کننده ایجاد می‌کند شامل مواردی همچون افسردگی، توهم، بی‌قراری، تحریک پذیری، شادی بیش از حد، کاهش اعتماد به نفس و خود کم بینی، بروز اختلالات ذهنی، اختلال در حافظه کوتاه مدت، کاهش هوشیاری، کم شدن علایق و انگیزه، داشتن افکار خودکشی، نداشتن عزت نفس، از دست دادن مسئولیت پذیری نسبت به مسائل مختلف زندگی، بروز استرس و اضطراب می‌شود. بروز این مشکلات به میزان و مدت مصرف تریاک در افراد بستگی دارد؛ هر چه سریع‌تر نسبت به ترک اقدام کنید عوارض کم‌تری را تجربه می‌کنید. برای شناخت بیشتر درباره ترک تریاک کلیک کنید.

3-مشکلات رفتاری از عوارض اعتیاد به تریاک 

ماده‌ مخدر تریاک ذهن و جسم فرد معتاد را به خود وابسته می‌کند و در صورت نرسیدن مواد به بدن مشکلات و اختلالات رفتاری ظاهر می‌شوند. مشکلات رفتاری از دیگر عوارض اعتیاد به تریاک و یکی از راه‌های شناسایی فرد معتاد است. اغلب کسانی که دچار اعتیاد به تریاک می‌شوند به خانواده، دوستان و اطرافیان خود دروغ می‌گویند، رفتارهای مرموز و مشکوک دارند، به ظاهر خود توجهی نمی‌کنند و آشفته هستند، در عملکرد تحصیلی و شغلی دچار افت می‌شوند، ارتباطات خود را به راحتی از دست می‌دهند، ولخرجی‌های زیادی می‌کنند و درخواست‌های مکرر برای دریافت پول دارند.

انزوا و گوشه گیری از دیگر مشکلات رفتاری است که فرد معتاد از خود بروز می‌دهد. اگر نشانه‌های بالا را در فردی مشاهده کردید بهتر است قبل از هر اقدامی واکنش مناسب در رابطه با این رفتارها را یاد بگیرید. در مقاله‌ رفتار با معتاد به طور مفصل در این باره توضیح داده‌ایم.

4-تاثیر تریاک بر مغز و قلب

اولین عضوی که مورد هدف تریاک قرار می‌گیرد مغز است. تریاک عملکرد و شکل مغز را تغییر می‌دهد و به مرور زمان آن را به نابودی کامل می‌‌کشاند. در مغز پروتئین های خاصی وجود دارد که گیرنده های مخدر نامیده می شوند. این گیرنده ها در بین نورون های شیمیایی قرار دارند. مغز از طریق ارتباط با این نورون ها، با رها کردن ناقل، سیگنال هایی را به CNS یعنی سیستم مرکزی اعصاب می فرستد. تحقیقات نشان داده که داروهای اعتیاد آور می توانند با تقلید مولکول های مغز، با ساختاری یکسان عمل کرده و مغز را فریب دهند. تریاک بسته به مقدار و دوز مصرف می تواند سیناپس و شکل سلول های را متفاوت کند و سپس بر رفتار تاثیر بگذارد. مواد مخدر می توانند سرعت انتقال پیام ها را کندتر یا تندتر کنند. همچنین تاثیر تریاک در مغز باعث می شود تا فرد در تصمیم گیری‌های ساده دچار استرس و اضطراب شود. بروز تشنج، سردرگمی و زوال حافظه از دیگر تاثیرات اعتیاد به تریاک بر مغز است.

سکته‌ مغزی در معتادان به تریاک به دلیل لخته شدن خود در مغز رخ می‌دهد. مصرف تریاک بر قلب نیز تاثیرات منفی می‌گذارد و باعث ایجاد مشکلات قلبی از جمله پارگی سرخرگ آئورت، تنگی نفس به دلیل عدم خون‌رسانی و پمپاژ قلب، نارسایی و سکته‌ قلبی می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

5-اعتیاد به تریاک و افسردگی

بین افسردگی و اعتیاد رابطه‌ مستقیمی وجود دارد. ممکن است اعتیاد باعث بروز افسردگی در فرد شود یا فردی که افسرده است برای کاهش مشغله‌های ذهن خود و رهایی از افکار پوچ و بی‌ارزش به سمت مصرف و اعتیاد به تریاک برود. در هر صورت اعتیاد به تریاک نه‌تنها افسردگی شما را درمان نمی‌کند بلکه از عوارض شایع آن غم، اندوه، نا امیدی، احساس گناه، احساس بی‌ارزشی و اضطراب است. فردی که در زندگی ناکام شده و احساس حقارت و شکست دارد برای رهایی فوری از هیجانات منفی اش مواد را انتخاب می کند. بنابراین مدیریت افکار و احساسات گام اساسی هم جهت پیشگیری و هم برای درمان اعتیاد است. برای آگاهی از علائم افسردگی کلیک کنید.

تنها در زمان نشئگی می‌توانید به تاثیر اعتیاد به تریاک در کاهش دردهای جسمی و روحی اکتفا کنید پس از آن تنها وابستگی است که شما را وادار به مصرف می‌کند. افسردگی حتی بعد از ترک تریاک نیز ممکن است اتفاق بیوفتد. برای اطلاع از درمان افسردگی بعد از ترک کلیک کنید.

 

ترک اعتیاد به تریاک

برای ترک اعتیاد به مواد مخدر به تریاک راه‌های مدرن و گوناگونی وجود دارد که باعث می‌شود افراد بتوانند راحت تر و با درد کمتری خود را درمان کنند. برخی درمان ها حالت گیاهی دارند و حتی درمان هایی با مواردی چون اسپند و... هم وجود دارد که تایید شده توسط هیچ متخصصی نیستند. نکته‌ای که وجود دارد این است که ترک اعتیاد کار دشواری نیست آن‌چه که اهمیت دارد پاک ماندن است. مشکل بسیاری از افرادی که موفق به ترک نمی‌شوند این است که هر بار بعد از ترک به خاطر تجربه‌ علائم بعد از ترک به سمت مصرف دوباره‌ مواد وسوسه می‌شوند و دوباره اعتیاد خود را شروع می‌کنند. در این شرایط یادگیری تکنیک های غلبه بر وسوسه بعد از ترک الزامی است.
آگاهی از عوارض مصرف تریاک و استفاده از درمان‌های کلینیکی و درمان‌های رفتاری این مشکل را برای شما حل می‌کند. حضور یک مشاوره ترک اعتیاد در روند درمان این امکان را به شما می‌دهد تا به صورت کامل اعتیاد خود را کنار بگذارید. برای اطلاع از روند مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

یه خبر خوب 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی از جمله اعتیاد جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند.

این مرکز شرایطی را برای شما فراهم می‌کند تا در صورت اعتیاد بتوانید حتی ترک در منزل را نیز تجربه کنید. همچنین حامی هنر زندگی در تمامی فرآیند درمان و ترک در کنار فرد مصرف کننده و خانواده او خواهد بود و می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز از خدمات مشاوره بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد در خانه کلیک کنید.

سوالات متداول

چه رابطه‌ای میان مصرف تریاک و افسردگی وجود دارد؟

بین افسردگی و اعتیاد رابطه‌ مستقیمی وجود دارد. ممکن است اعتیاد باعث بروز افسردگی در فرد شود یا فردی که افسرده است برای کاهش مشغله‌های ذهن خود و رهایی از افکار پوچ و بی‌ارزش به سمت مصرف و اعتیاد به تریاک برود. برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*