ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض خوردن الکل طبی | چرا نباید الکل سفید را خورد؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عوارض خوردن الکل طبی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


عوارض خوردن الکل طبی چیست؟ امروزه با گسترش بیماری‌های واگیردار استفاده از الکل طبی توسط مردم بیشتر شده است. با این حال این الکل تنها باید برای ضد عفونی کردن مورد استفاده قرار بگیرد و هرگونه استفاده خوراکی آن می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه بیاورد. از جمله مهم ترین آسیب‌های مرتبط با خوردن الکل‌های طبی می‌توان به آسیب‌های شبکیه، کوری و مرگ اشاره کرد. با آگاهی از آین آسیب‌ها می‌توانید تصمیم بهتری در مورد مصرف یا عدم مصرف آن بگیرید. ما در ادامه به توضیحات بیشتری در این باره پرداخته‌ایم پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید. برای کسب اطلاع در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید. 

تماس با مشاور

الکل طبی چیست؟

بسیاری از مردم در مورد تفاوت الکل‌های مختلف اطلاعاتی ندارند و انواع مختلف آن را به جای یکدیگر به کار می‌برند. این در حالی است که انواع مختلفی از الکل وجود داشته و هر کدام از آن‌ها ساختار شیمیایی متفاوتی با یکدیگر دارند. به طور کلی الکل‌ها شامل اتانول، متانول و اتیلن گیلول می‌باشند.

الکل‌های طبی معمولا شامل حداقل 60 درصد اتانول به اضافه مواد شیمیایی دیگری هستند که آن‌ها را غیر خوراکی کرده و باعث می‌شود افراد در پی خوردن آن‌ها دچار عوارض بسیار گران باری شوند که در ادامه مقاله به عوارض خوردن الکل طبی اشاره خواهیم کرد.

سایر الکل‌ها یعنی متانول و اتیلن گلیکول که اغلب تحت عنوان الکل صنعتی شناخته می‌شوند، موادی بسیار سمی هستند و مصرف خوراکی آن‌ها نیز می‌تواند به مسمومیت‌های بسیار شدید منجر شود. افراد حتی در اثر استنشاق اتیلن گلیکول نیز ممکن است با علائم مسمومیت حاد مواجه شده و سلامتشان به خطر بیافتد.

برای آشنایی با اعتیاد به الکل و راه های ترک آن کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک عوارض خوردن الکل طبی

 اینفوگرافیک عوارض خوردن الکل طبی

عوارض خوردن الکل طبی

اتانول یا همان الکل سفید، ماده‌ایست که امکان دارد توسط برخی افراد مورد سوءمصرف قرار گرفته و به صورت خوراکی مصرف شود. از همین رو تولیدکنندگان الکل‌های طبی برای جلوگیری از این امر نوعی ماده شیمیایی دیگر تحت عنوان دتانیوم بنزوات را به آن اضافه می‌کنند تا به این ترتیب اتانول را به ماده‌ای غیر خوراکی و در عین حال ضد عفونی کننده تبدیل کنند.

برخی دیگر نیز ممکن است مقادیری الکل صنعتی که خوردن آن بسیار خطرناک است را به الکل‌های طبی اضافه کنند. این مسئله باعث می‌شود افرادی که بدون آگاهی این ماده را به صورت خوراکی مصرف می‌کنند، دچار عوارض بسیار جدی شوند که از جمله عوارض خوردن الکل طبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

1. اختلالات بینایی

یکی از عوارض رایجی که در پی مصرف الکل‌های طبی دیده می‌شود، بروز مشکلات بینایی از جمله آسیب دیدن شدید شبکیه و کوری است. این مشکل اغلب در پی وجود مقادیری متانول در محلول طبی به وجود می‌آید که متاسفانه برگشت ناپذیر بوده و می‌تواند تا آخر عمر فرد را درگیر نماید.

2. عوارض خوردن الکل طبی | ناراحتی‌های گوارشی

مسمومیت با الکل‌های طبی اغلب با بروز ناراحتی‌های گوارشی آغاز می‌شود. اکثر افراد اندکی پس از خوردن این ماده دچار حالت تهوع، اسهال و استفراغ می‌شوند. با شدت یافتن این مشکلات و از دست رفتن مقادیر زیادی از آب بدن، بیمار به فوریت‌های پزشکی نیاز پیدا می‌کند.

3. تنگی نفس

مصرف الکل طبی می‌تواند باعث تضعیف مراکز تنفسی در مغز شده و در نتیجه نفس کشیدن را با مشکل مواجه سازد. در نهایت این مسئله با کاهش سطح اکسیژن خون و مغز می‌تواند به اختلال در هوشیاری بیانجامد و باعث فرو رفتن فرد به کما شود. برای آگاهی از علت تنگی نفس کلیک کنید.

4. عوارض خوردن الکل طبی | اغما و مرگ

همان طور که گفته شد مصرف الکل طبی می‌تواند سطح هوشیاری مغز را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه به اغما و در موارد حاد به مرگ بیانجامد. به همین خاطر بسیار اهمیت دارد که از هرگونه مصرف خوراکی الکل‌های طبی بپرهیزید.

 

پیشگیری از مصرف الکل

از انجا که پیشگیری بهتر از درمان است، بهتر است راه هایی برای جلوگیری از مصرف الکل و سایر مواد بدانیم. رایج ترین راه های پیشگیری از مصرف الکل شامل موارد زیر می شود:

_ آموزش افراد و خانواده ها در مورد عوارض مصرف الکل

_ اصلاح باورهای افراد که مصرف الکل را عادی می دانند.

_ درمان اختلالات روانی که منجر به مصرف الکل می شود.

_ رفتن به گروه درمانی و دیدن تجربه های افراد مصرف کننده

برای کسب اطلاعات در مورد ترک الکل کلیک کنید.

سخن آخر

الکل عوارض گسترده ای دارد و ترک آن به راحتی امکان پذیر نیست. گاهی سبک زندگی نادرست و برخی اختلالات روانی افراد را به سمت مصرف الکل سوق می دهد. بنابراین برای ترک الکل مراجعه به روانشناس در اولویت است. مشاوران و روانشناسان ما در حامی می توانند در این زمینه شما را راهنمایی کنند. برای آگاهی از ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

سوالات متداول

- اتانول با متانول چه تفاوتی دارد؟

اتانول یا الکل سفید ماده‌ای است که در اکثر نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد و برای ساخت محلول‌های ضدعفونی کننده نیز از آن استفاده می‌شود اما متانول یا الکل چوب نوعی الکل صنعتی است که به شدت سمی بوده و استفاده خوراکی آن به شدت خطرناک است. متاسفانه بسیاری از فروشندگان غیر قانونی الکل مقادیری متانول را با اتانول ترکیب می‌کنند که این مسئله می‌تواند باعث عوارض مرگ بار مصرف الکل شود. برای کسب اطلاع در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*