ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض ترساندن ناگهانی کودکان | چرا نباید کودکان را ناگهانی ترساند؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عوارض ترساندن ناگهانی کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


عوارض ترساندن ناگهانی کودکان چیست؟ والدین ممکن است به دلیل عدم آگاهی از عواقب ترساندن کودکان، از این روش برای تنبیه  یا تفنن استفاده کنند، اما واقعیت این است، که ترساندن کودک می تواند باعث سلب آرامش دائمی کودک شده و او در معرض آسیب های روانی قرار دهد.  

تماس با مشاور

ترسیدن کودک

ترسیدن کودک واکنشی است که نسبت به عوامل ناشناخته صورت می گیرد، که عموما کودک هیچ تصویری از آن ندارد. که گاهی این امر خودبه خود اتفاق می افتد و کودک به دلیل نااگاهی، از وسایل یا اصوات یا اتفاق های اطراف خود می ترسد و گاهی والدین خود باعث ترس کودک شده و درواقع ترس کودک، ترس آموخته شده است. به هر جهت ترساندن کودکان به هر علتی و هر روشی کاری غیرمعقول است، که می تواند زندگی آینده کودک را دچار مشکلات زیادی کند.
ترساندن کودک، استفاده از روش های کلامی و رفتاری برای ایجاد هراس در کودک است. در روش کلامی والدین کودک را از عوامل قدرت ناشناخته یا تاریکی می ترسانند یا متوسل به تهدید می شوند و در روش رفتاری از کتک زدن و تنبیه بدنی به عنوان عامل بازدارنده ی اعمال کودک استفاده می کنند.

هدف از ترساندن کودک

ترساندن کودکان اغلب از سوی والدینی که مهارت و سواد فرزند پروری ندارند، جهت کنترل کودکان صورت می گیرد. پدر و مادرهایی که نمی توانند، اعمال کودک خود را به روش های صحیح، مدیریت کنند به ترساندن کودک متوسل می شوند و از اهرم ترس برای مهار رفتارهای ناسازگارانه ی کودک مدد می گیرند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سبک های فرزندپروری کلیک کنید.

تبدیل ترس به اختلال

اگر ترسی که به کودک وارد می شود، تداوم داشته باشد و با توجه به صفات شخصیتی، ظرفیت کودک و سن و سال او شدید باشد، در  دراز مدت می تواند، باعث ایجاد اختلال در روان کودک می شود. بنابراین می تواند کودک را از خواب و خوراک بیندازد و برای او تبدیل به یک معضل دائمی شود. طوری که نمی تواند شاد زندگی کند و احساس ناامنی، آرامش روانی کودک را از بین می برد.  

عوارض ترساندن کودکان چیست?

ترساندن کودکان به شکل ناگهانی یا به صورت آموخته شده، آثار مخرب شخصیتی و روانی خواهد داشت، که مهم ترین آن ها عبارتند از:

1-کاهش اعتماد به نفس

تجربیات ناخوشایندی که والدین با ترساندن کودک برای او می سازند، باعث می شود او در بزرگسالی فاقد اعتماد به نفس کافی باشد  و به دلیل ترس های غیرمنطقی که در وجود او شکل گرفته و نهادینه شده است، به اندازه کافی شجاعت روبرو شدن با وقایع مختلف و برقراری ارتباطات سالم اجتماعی را نداشه باشد.

2-خودپنداره ی منفی

کودکان ترسو تصویر خوبی از خود ندارند. ترس های دوران کودکی باعث ایجاد ناامنی در کودک می شود. ممکن است به دلیل جبر و فشاری که با ترس به کودک القا شده، باعث شود فرد عزت نفس کافی برای ورود به جامعه و ایجاد ارتباط با دیگران را نداشته باشد و خود را در روابط ناسالم گیر بیندازد.

3-خجالتی بودن

از دیگر آفت های ترساندن کودکان، ایجاد ضعف در شخصیت آن ها در بیان خواسته ها و حضور موثر در فعالیت های اجتماعی است. والدینی که کودک خود را می ترسانند یا ترس کودک خود را بی ارزش می کنند، با او همدلی نمی کنند و برعکس ترس کودک را وسیله تفریح دیگران می کنند، در بزرگسالی از فرزند خود یک شخصیت ضعیف می سازند، که در جمع خجالتی ظاهر می شود و نمی تواند راحت مشکلات ارتباطی خود را حل کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان کودک خجالتی کلیک کنید.

4-لکنت زبان

کودکانی که با ترس های ناگهانی مواجه می شوند، احتمال این که در اثر ترس در بیان کلمات دچار مشکل شوند، وجود دارد. از نظر سیستم عصبی، عملکرد تکلم این کودکان دچار مشکل می شود و دچار گرفتی یا لکنت زبان می شوند، که این عارضه تا مدت زیادی با کودک همراه است و ممکن است نیاز به گفتار درمانی پیدا کند.

5-عوارض ترساندن ناگهانی کودکان |ادرار غیرارادی

ترس در کودک چه به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد یا یک ترسی باشد، که والدین باعث ایجاد آن شده باشند، ممکن است باعث شود کودک کنترل ارادی ادرار خود را از دست بدهد، مخصوصا هنگام خواب، می تواند باعث آشفتگی کودک، به هم ریختن الگوی خواب کودک، یا ادرار غیرارادی هنگام خواب شود. که این موضوع نیز به دلیل ایجاد مشکل در عملکرد ارادی کنترل ادرار به وجود می آید و اگر به رفتار تکرار شونده بیانجامد نیاز به درمان دارد، تا ترس کودک به وسیله درمانگر از بین برود و مشکل ادرار او حل شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شب ادراری کودکان و نوجوانان کلیک کنید.

6-خواب های پریشان و رفتار تکانشی

کودکانی که مشکل ترس دارند، هنگام خواب آرامش لازم را ندارند، نگرانی و اضطراب باعث می شود، خواب های پریشان ببینند، در خواب رفتارهای عصبی تکانشی داشته باشند و مدام عضلات خود را تکان می دهند، در خواب داد می زنند، کمک می طلبند که به علت ترس کودک از عامل یا عواملی است، که برای او محرک ترسناک به حساب می آید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کابوس های شبانه کودکان کلیک کنید.

7-عدم اعتماد به عامل ترس

والدینی که برای کنترل رفتارهای ناسازگار فرزند خود، از والد دیگر به عنوان عامل ترس استفاده می کنند، باعث تخریب ارتباط میان فرزند و آن والد می شوند. کودک نیاز به محبت و حمایت پدر و مادر تواما دارد. اما وقتی یکی از والدین کودک را از دیگری می ترساند، آن گاه کودک از برقراری ارتباط با والد غایب می ترسد و نمی تواند به او اعتماد کند. بنابراین نیازهای عاطفی خود را نمی تواند تامین کند و بی اعتمادی راه ارتباط سالم او و والدش را از بین می برد. در این زمینه میتوانید از مشاوره کودک نیز کمک بگیرید.  
عوارض ترساندن ناگهانی کودکان

راه های مقابله با ترس های کودک

عامل ترس کودک هر چه باشد، حاصل محیط، ویژگی های شخیصتی کودک، ترساندن توسط والدین، درهر صورت سلامت روان کودک را تهدید می کند و اگر بهبود پیدا نکند می تواند، به اختلال و اضطراب بیانجامد. در ادامه راهکارهایی جهت مدیریت و کاهش ترس های کودکان ارائه می گردد.

1-عوارض ترساندن ناگهانی کودکان |پرهیز از سرزنش

بعضی والدین متاسفانه در برخورد با ترس های کودکان، فاقد مهارت های لازم هستند و به جای استفاده از همدلی از شیوه هایی استفاده می کنند، که فاصله عاطفی آن ها را با کودکانشان زیاد می کند. مانند این که کودک را بخاطر ترسش مسخره می کنند. ترس کودک را بی ارزش می کنند، و از این قبیل کارها. عکس العمل مناسب این است، که ترس کودک را درک کنید، شاید موضوع ترس او برای شما بی اهمیت باشد.
اما برای او و ظرفیت روانی او موضوع بزرگ و آزار دهنده ای است. بنابراین از دریچه ی نگاه کودک به ترس نگاه کنید و از تمسخر کردن و تهدید کودک، زمانی که خودش با ترس هایش درگیر است بپرهیزید و با درک و همدلی سعی کنید، ترس های او را کاهش دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه والدین ایده آل کلیک کنید.

2-حامی کودک بودن

کودکان برای مواجه با مسائل آزار دهنده نیاز دارند به والدین تکیه کنند و از محبت آن ها بهره مند شوند. بنابراین کودک را در مواجهه با نگرانی هایش تنها نگذارید و او رابرای روبرو شدن با ترس هایش تشویق کنید. هر قدمی که به سمت شجاعت برمی دارد تحسین کنید، تا با حمایت شما از ترس های خود عبور کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی کودک کلیک کنید.

3-عوارض ترساندن ناگهانی کودکان |روبرو شدن با ترس

زمانی که کودک از یک محرک خاصی می ترسد، می توانید با بکارگیری اصول خاموشی، کودک را با ترسش روبرو کنید و ترس را با همراهی یک عامل لذت بخش خاموش کنید. مثلا کودک شما از حشرات  و مورچه ها می ترسد. شما مورچه را در دست خود بگیرید و اجازه دهید تا روی دست شما راه برود تا کودک بی آزار بودن مورچه را درک کند و ببیند مسئله ترسناکی وجود ندارد.

4-استفاده از استدلال و منطق

یکی از روش هایی که کمک می کند ترس از ریشه از بین برود، استفاده از منظق و استدلال آوردن برای کودک است تا بفهمد اساسا ترسش پشتوانه ی منطقی ندارد. یا چیزی که از آن می ترسد، اصلا ترسناک نیست و زاییده ی تخیلات و وهم است. که البته این موضوع بستگی به سطح درک کودک و قدرت فهم او دارد و باید بتوانید با توجه به میزان درک کودک، از کلمات قابل فهم استفاده کنید و مسئله ای که از آن می ترسد را برایش توضیح دهید. اما عبور کردن از ترس روش خیلی متقن و جوابگو است و ترس را کاملا از بین می برد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک کلیک کنید.

5-منع کودک از قصه ها و فیلم های ترسناک

کودکان خیلی نمی توانند بین واقعیت و تخیلات مرزی قائل شوند. آن قدر که گاهی خود را جایگزین شخصیت های خیالی می کنند یا انتظار دارند آنچه در یک انیمه اتفاق می افتد، درواقعیت نیز امکان پذیر باشد. بنابراین طبیعی است که با دیدن موضوعات ترسناک در فیلم و انیمه یا خواندن قصه هایی با همین مضامین از وقایع بترسند و گمان کنند واقعا موضوع جدی است. بنابراین باید آنها را تا سنین خاصی از دیدن فیلم ها و قصه هایی با محتوای ترسناک منع کنید.

6-عوارض ترساندن ناگهانی کودکان |نترساندن

اگر تاکنون چنین می کردید و کودک را می ترساندید و از این موضوع به نفع تربیت و کنترل او استفاده می کردید دست از این کار بردارید و اجازه دهید، کودک دنیا را مکان امنی برای زندگی ببینید و باور کند. زیرا ممکن است با اینکار کودک دچار اختلال ترس شود یا مشکلات فراوان مرتبط با ترس را پیدا کند. بنابراین به هیچ وجه از ترساندن کودک با هیچ منطق و استدلال و هدفی استفاده نکنید. اگر لازم است کودک از چیزی فاصله داشته باشد طوری او را نترسانید که همیشه از آن بترسد و موضوع برایش تبدیل به فاکتور ترسناک شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان فوبی در کودکان کلیک کنید.

7-ایجاد امنیت در خانه

محیط خانه را برای کودک امن کنید. اجازه دهید کودکان در کنار شما آرامش داشته باشند. بهترین مکان برای کودک از لحاظ عاطفی محیط خانه و درکنار والدین است بنابراین کمک کنید، فرزندتان کنار شما احساس راحتی و امنیت داشته باشد تا دچار ترس، نگرانی یا اضطراب نشود.
اگر کودکتان بدقلقی می کند و بی قرار است و نمی توانید او را کنترل کنید از روش های تربیت صحیح استفاده کنید. در این زمینه مطالعه کنید. اما سعی نکنید با ایجاد رعب و وحشت در کودک و ترساندن او از پدرش، بین او و پدرش فاصله ایجاد کنید و اعتماد را که لازمه ی برقراری ارتباط است از بین ببرید. کودک به محبت پدر احتیاج دارد و می خواهد در زمان هایی که پدرش درخانه است از او محتب دریافت کند. بنابراین شخصیت پدر را ترسناک جلوه ندهید و فرزندتان را از این محبت دریغ نکنید.
عوارض ترساندن ناگهانی کودکان

8-عوارض ترساندن ناگهانی کودکان |الگویی برای نترس بودن

بزرگترها و والدین الگوهای رفتاری کودکان هستند. هر کاری که بکنید مانند آینه جذب می کنند و انعکاس می دهند. بنابراین اگر از چیزی بترسید و  نسبت به آن واکنش نشان دهید، به طورحتم کودک هم همین کار را می کند و از آن می ترسد. پس مناسب است در مواجهه با عامل ترس تان، سعی کنید ترس خود را پنهان کنید و اجازه ندهید کودک از این موضوع مطلع شود. درغیر اینصورت او نیز دچار ترس آموخته شده می شود و فکر می کند واقعا باید از آن چیز بترسد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غلبه بر ترس کلیک کنید.

9-تنها نگذاشتن کودکان به مدت طولانی

تنها ماندن کودک برای مدت طولانی باعث ایجاد ترس و نگرانی ماندگار در ذهن او می شود. این رفتار درصورت استمرار می تواند به اضطراب جدایی در کودک منجر شود. سعی کنید منابع تغذیه محبت و دلگرمی برای کودک باشید و با تنها گذاشتن کودک به او این حس را ندهید که نسبت به او بی تفاوت هستید. در غیبت شما احساس تنهایی باعث ایجاد ترس در وجود او شده و فکرش درگیر ناامنی می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اشتباهات تربیتی والدین کلیک کنید.

10-تشویق رفتار جسورانه کودک

با تشویق کردن کودک زمانی که با موقعیت جدید روبرو می شود، باعث تقویت روحیه ی جسور او می شوید و کم کم می آموزد، که با ترس خود روبرو شود و آن را از بین ببرد. این بستگی به میزان اعتماد به نفس و جسارتی دارد، که در وجود خود حس می کند. بنابراین هر واکنش شجاعی نسبت به موقعیت های دشوار از خود نشان می دهد، مورد تشویق وحمایت قرار دهید، تا رفتارهای جسورانه او بیشتر و تقویت شود.  

سخن آخر درمورد عوارض ترساندن ناگهانی کودکان

ممکن است والدین ندانند، که با فرزندان خود در شرایط متفاوت چطور رفتار کنند یا چطور شیطنت های آن ها را مهار کنند، اما یکی از بهترین و کارآمدترین کارها برای جلوگیری از آسیب به فرزندتان این است، که در همه حال آن ها را دوست داشته باشید و به شیوه ای ابرازی عشق خود را به آن ها نشان دهید. کم کردن رفتارهای تحقیرآمیز، دوری از سرزنش، کاهش برخوردهای خشن، و ابراز محبت به کودکان به رشد سلامت روانی کودک کمک می کند. اجازه دهید سالم رشد کنند. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*