ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض استفاده از کاپ قاعدگی و مزایای آن

عوارض استفاده از کاپ قاعدگی را چطور درمان کنیم؟ استفاده از کاپ های قاعدگی به طور کلی در جامعه پزشکی بی خطر تلقی می شوند و چیزی با عنوان عوارض کاپ های قاعدگی چندان مساله نگران کننده ای نیست. اگرچه برخی از خطرات احتمالی وجود دارد، اما زمانی که فنجان طبق شیوه توصیه شده استفاده شود، حداقل عوارض متوجه فرد بوده و بروز مشکلات بعید به نظر می رسند. معمول ترین عوارض استفاده از کاپ های قاعدگی مربوط به دشواری ورود و خروج آن از واژن و تحریک پذیری واژن در طول استفاده برای برخی از افراد است. مهم این است که در نظر بگیرید همه محصولات قاعدگی درجاتی از خطر و سختی را به همراه دارند. برای دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی نوعی محصول بهداشتی زنانه با قابلیت استفاده مجدد بوده که به شکل یک فنجان قیفی شکل کوچک و منعطف است و برای جمع آوری خون قاعدگی در کانال واژن قرار می گیرد. آن ها جایگزینی برای نوار بهداشتی، لباس زیر پریود یا تامپون در دوران قاعدگی می باشند. فنجان های قاعدگی در اشکال و اندازه های مختلفی تولید می شوند و از اجزای مختلفی ساخته شده اند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه استفاده از کاپ قاعدگی کلیک کنید. به طور معمول از الاستومرهای ترموپلاستیک سیلیکونی طبیعی (TPE) هستند که امکان شستن و استفاده مجدد فنجان ها را فراهم می کند. فنجان ها می توانند حجم خون بیشتری را نسبت به روش های دیگر در خود جای دهند و بسیاری از زنان از آن به عنوان جایگزینی سازگار با محیط زیست برای تامپون و پدهای بهداشتی استفاده می کنند. بسته به جریان خون، می توان تا 12 ساعت از فنجان استفاده کرد.  

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

اگر علاقه مند به استفاده از فنجان قاعدگی هستید می توانید هر یک از مارک ها را به صورت آنلاین یا در اکثر فروشگاه ها به صورت حضوری خریداری کنید اما ابتدا باید اندازه مورد نیاز خود را بدانید. اکثر برندهای فنجان قاعدگی نسخه های کوچک و بزرگ را می فروشند. برای تعیین اندازه مناسب فنجان قاعدگی خود، شما و پزشک باید موارد زیر را در نظر بگیرید: طول سنی دهانه رحم که بدانید کاپ شما چه سطحی از استحکام و انعطاف پذیری را باید داشته باشد. تخمین ظرفیت کاپ‌ و وضعیت عضلات کف لگن در صورتی که زایمان طبیعی داشته باشید. معمولاً برای زنان زیر 30 سال که زایمان طبیعی نداشته اند، فنجان های قاعدگی کوچکتر توصیه می شود. سایزهای بزرگتر اغلب برای زنانی که بالای 30 سال سن دارند، زایمان طبیعی داشته اند یا پریود سنگین تری دارند، توصیه می شود. وقتی برای اولین بار از فنجان قاعدگی استفاده می کنید، ممکن است کمی احساس عجیب و یا ناراحتی داشته باشید. اما چرب کردن کاپ می تواند به روان کردن روند قرار گرفتن آن کمک کند. قبل از گذاشتن فنجان، لبه آن را با آب یا یک روغن بر پایه آب (روان کننده) چرب کنید. قرار دادن فنجان قاعدگی خیس بسیار راحت تر است. همچنین درمورد پریود دردناک بخوانید.

1-چگونگی قرار دادن فنجان قاعدگی

قرار دادن فنجان قاعدگی نسبتا آسان است. برای استفاده از کاپ قاعدگی، این مراحل را دنبال کنید: دست‌های خود را کاملاً بشویید. لبه فنجان را با آب یا یک روغن بر پایه آب مرطوب و چرب کنید. فنجان قاعدگی را محکم از وسط تا کنید، آن را در یک دست نگه دارید تا لبه آن رو به بالا باشد. فنجان و لبه‌های آن را به سمت بالا وارد واژن کنید. فرض کنید یک تامپون بدون اپلیکاتور را قرار می دهید. باید چند اینچ زیر دهانه رحم شما قرار گیرد. هنگامی که فنجان در واژن شما قرار گرفت، آن را بچرخانید. فنر باز می شود تا یک مهر و موم هوابند ایجاد کند و نشت را متوقف کند. اگر فنجان قاعدگی را به درستی وارد کرده باشید، نباید وجود فنجان قاعدگی خود را احساس کنید. همچنین باید بتوانید به راحتی حرکت کنید، بپرید، بنشینید، بایستید و سایر فعالیت های روزمره را بدون خارج شدن فنجان انجام دهید. همچنین درمورد بهداشت واژن بخوانید. اگر در گذاشتن فنجان مشکل دارید، از پزشک خود مشورت بگیرید. حال چه زمانی فنجان قاعدگی خود را باید بیرون بیاورید؟ بسته به اینکه جریان خونریزی شدید داشته باشید یا نه، می توانید 6 تا 12 ساعت از کاپ قاعدگی استفاده کنید. این بدان معناست که می توانید از یک فنجان برای محافظت در طول شب استفاده کنید. همیشه باید فنجان قاعدگی خود را بعد از 12 ساعت خارج کنید و اگر قبل از این زمان پر شد، برای جلوگیری از نشتی باید آن را زودتر از موعد تخلیه کنید.

2-چگونگی خارج کردن کاپ قاعدگی

برای بیرون آوردن فنجان قاعدگی، کافی است این مراحل را دنبال کنید: مجددا دست های خود را کاملا بشویید. انگشت اشاره و شست خود را داخل واژن قرار دهید. ساقه لیوان را به آرامی بکشید تا بتوانید به پایه آن برسید. پایه را فشار دهید تا مهر و موم آن آزاد شود. به سمت پایین بکشید تا فنجان جدا شود. پس از بیرون آمدن، فنجان را در سینک یا توالت خالی کنید. همچنین درمورد نشانه های واژن سالم بخوانید.  
مزایا و معایب استفاده از کاپ قاعدگی

مزایا و معایب استفاده از کاپ قاعدگی

بسیاری از زنان استفاده از کاپ قاعدگی را انتخاب می کنند زیرا: آن ها مقرون به صرفه هستند و صرفه جویی در بودجه ماهیانه را شامل می شوند. شما برای یک فنجان قاعدگی قابل استفاده مجدد هزینه یکباره می پردازید، برخلاف تامپون ها یا پدها که باید به طور مداوم خریداری شوند و ممکن است بیش از چند صدهزار تومان در سال هزینه داشته باشند.
  • فنجان های قاعدگی ایمن تر هستند. از آنجایی که فنجان‌های قاعدگی به جای جذب خون، آن را جمع‌آوری می‌کنند، فرد را در خطر ابتلا به سندرم شوک سمی (TSS)، یک عفونت باکتریایی نادر مرتبط با استفاده از تامپون قرار نمی دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تامپون استخری کلیک کنید.
  • کاپ های قاعدگی خون بیشتری را نگه می‌دارند. یک فنجان قاعدگی می تواند حدود یک تا دو اونس جریان خون را در محفظه خود نگه دارد. از سوی دیگر، تامپون‌ها فقط می‌توانند تا یک سوم اونس را جذب کنند.
  • آن ها سازگار با محیط زیست هستند. فنجان های قاعدگی قابل استفاده مجدد می توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند. به این معنی که شما ضایعات کمتر محیطی که در طولانی مدت جذب طبیعت نمی شود تولید می کنید.
  • می توانید رابطه جنسی داشته باشید. بسیاری از فنجان های قابل استفاده مجدد را باید قبل از رابطه جنسی خارج کرد، اما کاپ های یکبار مصرف نرم را می توانید حین رابطه جنسی نگه داشته و از بدن خارج نکنید. شریک زندگی شما نه تنها فنجان را احساس نمی کند، بلکه نگران نشت آن نیز نخواهید بود.

1-برخی دیگر از مزایای کاپ قاعدگی

اگر در حین پوشیدن تامپون رابطه جنسی واژینال داشته باشید، ممکن است تامپون به داخل بدن فشرده شده و گیر کند. هر چه مدت طولانی تر باشد، احتمال ایجاد عوارض بیشتر می شود. اگرچه فنجان‌های قاعدگی مانند تامپون‌ها از جای خود خارج نمی‌شوند، اما موقعیت آن ها ممکن است نفوذ را ناراحت‌کننده کند. برخی فنجان ها ممکن است راحت تر از بقیه باشند. به عنوان مثال، جام زیگی برای سازگاری با رابطه جنسی واژینال طراحی شده است. همچنین درمورد ارگاسم واژینال بخوانید. می توانید با IUD نیز کاپ قاعدگی را استفاده کنید. بررسی‌های زیادی وجود ندارد که استفاده از کاپ قاعدگی بر محل IUD تأثیر بگذارد. با این حال، یک بررسی هفت گزارش از زنانی را یافت که در حین استفاده از فنجان قاعدگی، خروج IUD را تجربه کردند. چهار نفر از هفت زن IUD خود را به‌تازگی از 6 هفته تا 13 ماه قرار داده‌اند که به طور بالقوه می‌تواند بر روی قرارگیری ای یو دی تأثیر بگذارد. خطر جا به جا شدن IUD بدون توجه به اینکه از فنجان قاعدگی استفاده می‌کنید یا نه،یکسان است. اگر همچنان نگران هستید، با پزشک خود در مورد استفاده از فنجان قاعدگی حین داشتن IUD مشورت کنید.

2-معایب استفاده از کاپ قاعدگی

برخی عوامل استفاده از کاپ را سخت می کند. از جمله دشواری ورود و خروج برای برخی افراد: استفاده از فنجان های قاعدگی به آسانی پد نیست، اما از نظر قرار دادن می تواند شبیه تامپون باشد. یادگیری برداشتن فنجان قاعدگی می‌تواند زمان و تمرین نیاز داشته باشد، اما معمولاً با استفاده مکرر آسان‌تر می‌شود. قرار دادن کاپ قاعدگی برای برخی ممکن است به سختی و ناراحتی انجام شود یا برداشتن آن ممکن است برای آن ها سخت باشد. همچنین درمورد باورهای غلط درمورد پریود بخوانید. گاهی در مکان یا موقعیتی قرار گرفته اید که برداشتن فنجان را دشوار یا ناخوشایند می کند. این بدان معناست که نمی توانید از نشت آن در طول فرآیند جلوگیری کنید. وقتی فنجان قاعدگی خود را می‌گذارید، چین‌خوردگی درستی ایجاد نمی‌کنید. یا ممکن است برای شما سخت باشد که پایه را به درستی فشار دهید تا فنجان را به سمت پایین و بیرون بکشید. همچنین درمورد شستن واژن بخوانید. یافتن سایز مناسب از دیگر معایب این کاپ ها هستند. پیدا کردن تناسب کاپ با حجم واژن مشکل دیگری است که برای برخی استفاده را سخت می کند و بسته به آزمون و خطا است. این بدان معناست که مجبور می شوید قبل از پیدا کردن مارک مناسب برای خود و متناسب با واژن، چند مارک مختلف را امتحان کنید.  
عوارض استفاده از کاپ های قاعدگی

عوارض استفاده از کاپ های قاعدگی

استفاده از کاپ های قاعدگی عوارض چشمگیر و خطرناکی ندارند و برخی حتی بیش از استفاده از نواربهداشتی و تامپون و سایر وسایل، از کاپ احساس رضایت دارند. خطرات احتمالی چیست؟ بیشتر احتمال دارد که در اثر پوشیدن فنجان با اندازه اشتباه، تحریکات جزئی را تجربه کنید تا اینکه دچار عارضه شدیدی مانند سندرم شوک سمی (TSS) شوید. درک چگونگی و چرایی بروز این عوارض می تواند به شما در کاهش خطر کلی عوارض جانبی کمک کند. همچنین درمورد علت بوی بد واژن بعد از پریودی بخوانید.

1-تحریک پذیری

تحریک ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و در اکثر موارد، همه آن ها قابل پیشگیری هستند. به عنوان مثال، قرار دادن فنجان بدون روغن کاری مناسب می تواند باعث ناراحتی شود. در بسیاری از موارد، استفاده از مقدار کمی روغن بر پایه آب در قسمت بیرونی فنجان به جلوگیری از این امر کمک می کند. برای توضیح بیشتر، توصیه های تولیدکننده روی بسته بندی محصول را حتما بخوانید. همچنین اگر فنجان اندازه مناسبی نداشته باشد یا در فاصله زمانی بین استفاده به درستی تمیز نشود، ممکن است باعث تحریک شود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. قرار دادن و خارج کردن و تماس دست آلوده باعث تحریک واژن در برخی از افراد می شود. اکثر کاپ های قاعدگی از مواد بدون لاتکس ساخته شده اند که آن را به گزینه ای عالی برای افراد مبتلا به آلرژی به موادی مانند لاتکس تبدیل می کند. اما برای برخی از افراد، این احتمال وجود دارد که مواد سیلیکونی یا لاستیکی باعث واکنش آلرژیک شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عفونت واژن کلیک کنید. از طرفی این تحریک پذیری اگر به درستی مراقبت نشود به عاملی برای انتقال راحت تر آلودگی تبدیل شده و واژن را به اشکال مختلف در معرض عفونت های خفیف تا شدید قرار دهد. فنجان قاعدگی را خیلی خوب بشویید و بگذارید خشک شود. از فنجان قاعدگی یکبار مصرف مجدد استفاده نکنید. بعد از آن دست های خود را بشویید.

2-بروز عفونت

عفونت از عوارض نادر استفاده از فنجان قاعدگی است. اگر عفونتی اتفاق بیفتد، احتمال آن بیشتر به دلیل انتقال باکتری از روی دست به فنجان است تا از خود فنجان. برای مثال، اگر باکتری‌های واژن و متعاقباً pH واژن، نامتعادل شوند، عفونت‌های مخمری و واژینوز باکتریایی می‌توانند ایجاد شوند. می توانید با شستن کامل دست ها با آب گرم و صابون آنتی باکتریال قبل از دست زدن به فنجان، احتمال خطر را کاهش دهید. همچنین درمورد عوارض شستن واژن در دوران قاعدگی بخوانید. همچنین باید فنجان خود را قبل و بعد از استفاده با آب گرم و صابون ملایم و بدون عطر و بر پایه آب بشویید. پاک کننده های بدون بو و روغن ساخته شده برای نوزادان نیز جایگزین های خوبی هستند. TSS سندرم شوک سمی یک عارضه نادر اما جدی است که می تواند ناشی از عفونت های باکتریایی خاص باشد. زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های استافیلوکوک یا استرپتوکوک که به طور طبیعی روی پوست، بینی یا دهان شما وجود دارند به عمق بدن وارد می‌شوند. معمولاً با گذاشتن تامپون برای مدت طولانی‌تر از حد توصیه شده یا پوشیدن تامپونی با قدرت جذب بالاتر از حد نیاز بروز پیدا می کند.  

مراقبت های بهداشتی از کاپ قاعدگی

فنجان های قاعدگی قابل استفاده مجدد باید قبل از استفاده در دوره های بعدی و قبل از قرار گرفتن در واژن شسته و تمیز شوند. کاپ شما باید حداقل دو بار در روز خالی شود. فنجان های قاعدگی قابل استفاده مجدد بادوام هستند و با مراقبت مناسب می توانند 6 ماه تا 10 سال دوام بیاورند. لیوان های یکبار مصرف را پس از برداشتن دور بیندازید. برای بسیاری از خانم ها، استفاده از فنجان قاعدگی بی فایده است. قبل از اینکه تغییر روش دهید، مطمئن شوید که در یک محصول بهداشتی زنانه به چه چیزی نیاز دارید: آیا کاپ قاعدگی برای شما هزینه کمتری خواهد داشت؟ آیا استفاده از آن راحت تر است؟ آیا می خواهید در طول قاعدگی خود رابطه جنسی داشته باشید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، پس کاپ قاعدگی برای شما مناسب است. اما اگر هنوز مطمئن نیستید، با متخصص زنان خود در مورد گزینه های خود و اینکه کدام محصول قاعدگی ممکن است برای شما بهترین کاربرد را داشته باشد، صحبت کنید. همچنین درمورد فواید رابطه جنسی بخوانید.  

سخن آخر

اجماع عمومی پزشکی این است که استفاده از کاپ های قاعدگی بی خطر است. تا زمانی که از فنجان طبق دستور استفاده می کنید، خطر کلی شما برای عوارض جانبی ناچیز است. برخی از مردم آن ها را دوست دارند زیرا قابل استفاده مجدد هستند و نیازی به تعویض آن ها به اندازه سایر محصولات نیست. اینکه آیا آن ها برای شما مناسب هستند یا خیر، در نهایت به سطح راحتی فردی شما بستگی دارد. اگر عفونت های مکرر واژن را تجربه کرده اید و نگران افزایش خطر خود هستید، قبل از استفاده با پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی  در زمینه عوارض استفاده از کاپ قاعدگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*