ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض پوشیدن لباس تنگ | 9 عارضه مهم ناشی از لباس های خیلی جذب

تنگی نفس و رفلاکس یکی از عوارض پوشیدن لباس تنگ است. لباس‌هایی که بدن را در بر می ‌گیرند و اصطلاحا تنگ هستند می‌توانند اعتماد به نفس شما را افزایش دهند و ظاهری شیک ‌تر ایجاد کنند و به حرکت آزادانه‌ تر در حین ورزش کمک کنند. اما در برخی موارد جذب شدن لباس می تواند منجر به آسیب عصبی یا بدتر شدن مشکلات پزشکی موجود مانند رفلاکس شود. هر از چند گاهی یک بررسی بدنی و ذهنی انجام دهید تا ناراحتی و سایر علائم لباس های خیلی تنگ را شناسایی کنید. برای آگاهی بیشتر از تاثیر لباس بر سلامت جسم و روان با مشاوره تلفنی فردی تماس بگیرید.

تماس با مشاورتاثیر لباس پوشیدن بر احساس شخص

لباس‌های مناسب می ‌توانند احساس بهتری را در شما نسبت به شما ایجاد کنند و حتی شما را باهوش‌ تر جلوه دهند. به همان نسبت لباس‌های نامناسب نیز در برخی موارد باعث ایجاد حس ناخوشایند ظاهری می شود. اما مساله مهم در پوشیدن لباس حفظ سلامتی بدن و راحتی است. پوشیدن لباس های تنگ اشکالی ندارد و مهم نیست برای چه فرم بدنی آن ها را انتخاب می کنید. اما در عین حال که لباس‌ها بدن شما را در بر می‌گیرند و می‌توانند ظاهر و احساس خوبی ایجاد کنند لباس‌های خیلی تنگ اثرات منفی بر سلامتی خواهند داشت. مطالعه مقاله ارتباط بین لباس پوشیدن و شخصیت پیشنهاد می شود.

معیار لباس خیلی تنگ

برخی لباس ها تنگ هستند و جذب بدن می شوند اما همچنان احساس راحتی می دهند. ترجیح دادن لباس‌های تنگ در حین ورزش نیز بسیار رایج است و مانعی ندارند زیرا حرکت را برای ورزشکاران آسان‌تر می ‌کنند. اما زمانی که با پوشیدن لباس تنگ احساس ناراحتی فیزیکی می کنید احتمالاً به قلمرو "بیش از حد تنگ" رسیده اید. به عبارت دیگر بیش از حد تنگ تعبیری ذهنی است که از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. چیزی که برای شخص دیگری تنگ است ممکن است برای شما کاملاً راحت باشد. با این حال چند نشانه کلیدی لباس های خیلی تنگ شامل موارد زیر می باشد:
  • علائم قرمز روی پوست، علائم فشار مانند جا انداختن لباس
  • تحریک پوستی و احساس درد در عضله
  • بی حسی یا سوزن سوزن شدن
  • مشکل در تنفس راحت، محدود شدن حرکت و کاهش ازادی عمل
 عوارض پوشیدن لباس تنگ

عوارض پوشیدن لباس تنگ

از شلوار جین تنگ و فرم دهنده های بدن مانند گن ها گرفته تا کراوات های خیلی تنگ و ژاکت پشمی خارش آور، بخشی از لباس هایی که پوشیده می شوند نه تنها ناراحت کننده هستند بلکه اساسا برای سلامتی آسیب زا هستند. از جمله مشکلات رایجی که هنگام پوشیدن لباس های بیش از حد تنگ ظاهر می شود شامل سوزش و درد است. همچنین متوجه علائمی می شوید که لباس پوست شما را منقبض می کند. اما لباس های تنگ می تواند عوارض جدی تری مانند ایجاد مشکلات سلامتی شود. با شناخت و اگاهی از بخشی که طراحان مد و فروشندگان لباس درباره لباس ها به شما نمی گویند انتخاب های بهتری برای حفظ سلامتی خواهید داشت. با پوشیدن لباس هایی که در عین برازندگی، سلامتی شما را نیز تضمین می کنند از انتخاب و پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید.

1-عوارض پوشیدن لباس تنگ | مشکلات گوارشی

لباس‌های تنگی که به شکم فشار می‌آورند از شلوار جین گرفته تا کمربند و لباس زیرهای چسبان می تواند برای سلامتی مشکل‌ساز باشد. به ‌ویژه زمانی که کسی پرخوری می‌کند فشار روی معده که به عنوان فشار داخل معده یا فشار داخل شکمی شناخته می‌شود می‌تواند باعث رفلاکس اسید معده شود. رفلاکس اسید معده را از طریق اتصال مری تحتانی، جایی که مری و معده به هم می ‌رسند برمی ‌گرداند و باعث سوزش سر دل می‌شود. حدود ۳۷ درصد از گروه سنی ۲۰ تا ۳۰ ساله به آن مبتلا می شوند رفلاکس اسید رایج است و فقط مختص سنین میانسالی و بالاتر نیست. حتی افرادی که مستعد رفلاکس اسید نیستند اگر لباس‌های تنگ را اغلب در یک دوره دو هفته‌ای بپوشند می‌توانند دچار رفلاکس شوند. پیراهن های موسوم به کمر کرستی می توانند تأثیر مشابهی داشته باشند. لباس‌های تنگ ‌از جمله کراوات ها می‌توانند اختلالات گوارشی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر(IBS) بیماری کرون و بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) را بدتر کنند. لباس‌های تنگ وقتی «خیلی تنگ» باشند این ظرفیت را دارند که بر معده و روده‌ها فشار بیشتری وارد کنند که می تواند علائمی مانند رفلاکس اسید و سوزش سر دل را بدتر کند. در درازمدت ریفلاکس مکرر اسید منجر به شرایط جدی‌تری مانند ازوفاژیت شده که بلع را دردناک و دشوار خواهد کرد. اگر شرایطی دارید که باعث نفخ می‌شود، لباس‌های تنگ بر گوارش شما تأثیر منفی گذاشته و علائم را بدتر می کند. بنابراین پوشیدن لباس تنگ برای وعده شام ایده خوبی نیست و اگر باید لباس زیر یا کمربند تنگ با یک شلوار جدید بپوشید بهتر است کمتر غذا بخورید. وعده های غذایی کمتر چرب برای کاهش مشکل رفلاکس معده در کودکان و بزرگسالان مناسب است و سعی کنید بعد از غذا خوردن در صورت امکان کمی لباس ها را آزاد کنید.

2-اختلال در گردش خون عوارض پوشیدن لباس تنگ

گردش خون ضعیف خبر بدی است به ویژه برای کسانی که در حال حاضر در معرض خطر مشکلات سلامتی مانند ترومبوز ورید عمقی یا لخته شدن خون به دلیل نشستن طولانی مدت هستند یا بیش از وزن توصیه شده سنگین شده اند یا به دلیل سن، سیستم ایمنی ضعیفی دارند. داشتن گردش خون راحت و جریان خون سالم برای سلامت طولانی مدت افراد ضروری است. مردان با عوارض لباس‌های تنگ مانند کراوات مشکل خواهند داشت. برخی نتایج تحقیقات نشان می دهد پوشیدن کراوات تنگ منجر به بروز مشکلات گردش خون در گردن می شود. در مطالعه ای محققان از یک دستگاه کراواتی برای تقلید اثرات کراوات تنگ بر روی ۴۰ مرد سالم استفاده کرده بودند. سپس تغییرات ملایمی را در واکنش‌پذیری عروق مغزی که به توانایی گشاد شدن عروق در مغز مرتبط است مشاهده کردند و این یعنی پوشیدن کراوات تنگ یک نشانگر بالقوه برای سکته مغزی است. محققان می گویند تغییرات ناشی از کراوات تنگ احتمالاً برای تأثیرگذاری بر خطر سکته مغزی در بزرگسالان سالم کافی نیست اما می‌تواند به طور بالقوه بر خطر بروز عارضه در بزرگسالان با سایر عوامل خطر سکته تأثیر بگذارد. بنابراین از پوشیدن دامن و شلوارهای تنگ چشم پوشی کنید و به جای آن شلوارهای گشاد را جایگزین کنید.

3-عفونت های مخمری از عوارض پوشیدن لباس تنگ

پوشیدن شلوار تنگ، جوراب شلواری یا لباس فرم دهنده منجر به شیوع و و یا بدتر شدن عفونت قارچی در افراد مبتلا می شود. لباس های تنگ اغلب قابلیت تنفس کمی دارند. اگر در لباس خود عرق کنید یا لباس های ورزشی مرطوب یا لباس شنا را به موقع عوض نکنید خطر عفونت افزایش می یابد. یکی از اشتباهات زنان در استفاده از لباس زیر، تنگ بودن آن است. اگر دچار عفونت‌های قارچی مکرر می‌شوید لباس‌های تمرینی عرق‌کرده را مقصر قلمداد نکنید و یک درمان جدی برای عفونت قارچی دنبال کنید. واژینوز باکتریایی (BV) و تریکومونیازیس هر دو علائم مشابهی دارند. با این حال برخلاف سایر عفونت‌های قارچی این ها معمولاً نیاز به درمان با نسخه دارند و تشخیص اینکه کدام عفونت بدون مراجعه به پزشک قابل درمان است تقریباً غیرممکن است. فقط یک متخصص بهداشتی می تواند بینش بیشتری در مورد علل عفونت واژن مکرر ارائه دهد و درمان های مفیدی را توصیه کند. برای آشنایی با درمان عفونت قارچی واژن کلیک کنید.
عوارض پوشیدن شلوار تنگ

5-مشکلات پوستی

پوست نیاز به تنفس دارد اما وقتی لباس های تنگ می پوشید پارچه را به مالش دادن روی پوست دعوت می کنید که می تواند باعث بروز التهابات پوستی شود. این امر به ویژه برای افرادی که از پوست حساس یا شرایطی مانند اگزما، پسوریازیس رنج می برند یا به دلیل حساسیت های خاص مستعد بثورات پوستی هستند مشکل ساز خواهد بود. چسبیدن لباس‌ها به نواحی مختلف بدن می ‌تواند منجر به فعل و انفعالات با رنگ‌ها یا مواد شیمیایی موجود در پارچه شود. به همین دلیل هوا و فضای کافی برای تنفس بسیار مهم است . هنگامی که افراد مانع تنفس پوستی ظریف می شوند برای انواع عفونت‌های قارچی، عفونت‌های باکتریایی و حتی عفونت‌های ویروسی یک مسیر ورودی باز می‌کنند. پوشیدن لباس‌های تنگ منجر به عفونت فولیکول‌های مو در پاها می شود مخصوصاً برای کسانی که موی پاهای خود را می‌تراشند و سپس یک جفت ساق یا شلوار تنگ می‌پوشند باعث تحریک بیشتر می‌شود.

6-گیر افتادن اعصاب اعضا و درد عصبی

فرم دهنده های بدن مانند زیرپوش های فشرده و جوراب شلواری های کنترل کننده که برای صاف کردن شکم های شل و برآمده طراحی شده اند عوارض منفی در پی دارند. لباس‌های تنگ در ناحیه تحتانی شکم و بالای ران باعث بیماری به نام مرالژیا پارستتیکا به معنای تحریک اعصاب در قسمت‌های جلویی و خارجی ران می شوند. بروز این عارضه سال‌ها در زنانی که کمربندهای سفت و تنگ می‌پوشیدند مشاهده می شد و اکنون طراحی چنین سبکی در لباس‌های تنگ و فشرده دیده می شود و به یک اکسسوری کاملاً رایج مد تبدیل شده‌اند. این نسل از افراد که سعی می کنند در لباس های خود به هر قیمتی شیک به نظر برسند با علائمی شامل سوزش، درد، سوزن سوزن شدن در ناحیه ران و حساسیت بیش از حد به لمس روبرو هستند.

7-سرطان پستان

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که بین پوشیدن سوتین تنگ برای ساعات طولانی در روز و خطر بیشتر سرطان پستان ارتباط وجود دارد. اما همبستگی به معنی علیت نیست. به عبارت دیگر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد سوتین های تنگ واقعاً باعث سرطان می شوند. سوتین ها باعث سرطان نمی شوند یا بر افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه تأثیر نمی گذارند. بلکه چنانچه زمینه و سابقه و استعداد ژنتیکی برای ابتلا به سرطان پستان داشته باشید سوتین تنگ در نقش تقویت کننده ظاهر می شود. به طور کلی همیشه بهتر است از سوتین مناسب و سایز استفاده کنید. سوتین خیلی تنگ می تواند منجر به موارد زیر شود: پف کردن و درد پستان، تحریک پذیری دردناک، درد گردن، شانه و قفسه سینه. سینه بند مناسب احساس راحتی می دهد و در پوست شما فرو نمی رود. برای آشنایی با بیماری های پستان کلیک کنید.

8-مشکلات ستون فقرات و عضلات

شلوار جین تنگ، دامن های مدادی، لباس های ساختار یافته(فرم دهنده) ژاکت تنگ، کیف شانه ای سنگین و کفش پاشنه بلند توک تیز و سایر انتخاب های مد می تواند منجر به اختلالات ستون فقرات و مشکلات عضلانی شود زیرا بر روی ماهیچه ها تأثیر می گذارد و مانع از این می شود که ستون فقرات در شرایط کاری خوب باقی بماند. تحقیقات زیادی در مورد کفش‌های پاشنه بلند و مشکلاتی که می‌توانند برای کمر و ستون فقرات ایجاد کنند انجام شده است اما وقتی با لباس‌های تنگ ترکیب می‌شود می‌تواند انواع آسیب ها را ایجاد کند و همه چیز را از نیشگون گرفتن عضلات گرفته تا تونل کارپ، آرتریت و حتی مشکلات تعادل ایجاد کند.

9-کاهش عملکرد تمرینی در ورزش

لباس های بسیار تنگ عملکرد ورزشی را مختل می کند. توجه به این نکته مهم است که این مطالعه فرض می‌کند که همه در لباس‌های تنگ راحت ‌تر هستند که مطمئناً درست نیست با وجود اینکه هیچ مشکلی در لباس تنگ برای انجام فعالیت با تجهیزات ورزشی وجود ندارد اما آنطور که برندها می گویند عملکرد شما را افزایش نمی دهند. اگر احساس راحتی می‌کنید و با لباس‌های ورزشی تنگ فعالیت می‌کنید آن را انجام دهید. در محیط‌های خاص مانند کلاس‌های یوگا لباس‌های گشاد ممکن است در تمرین شما اختلال ایجاد کنند.  

عوارض پوشیدن لباس تنگ | سخن آخر

اکثر دیدگاه های جامعه کنونی بر این مبنا استوار است که زیبایی درد است و از این افسانه که افراد و به خصوص زنان باید رنج بکشند تا در چشم جامعه خوب به نظر برسند خسته شده اند. عموم مردم واقعاً معتقدند هیچ چیز زیباتر از کسی نیست که در لباسی که می پوشد احساس راحتی و قدرت می کند. فکر درست این است که راحت بودن می تواند ناشی از لباس هایی باشد که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید بدون اینکه باعث کاهش سلامت و تندرستی شما بشود.برای آگاهی بیشتر درباره تاثیرات روحی و روانی لباس می توانید از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*