ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض قرص اورژانسی | قرص اورژانسی چه عوارضی دارد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عوارض قرص اورژانسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

برخی از زنان بدون توجه به عوارض قرص اورژانسی در هر بار رابطه محافظت نشده از این قرص‌ها به عنوان روشی برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند. قرص اورژانسی در مواقعی مثل پارگی کاندوم و برای جلوگیری از بارداری ناخواسته، توسط زنان استفاده می‌شود. مصرف خودسرانه و بیش از حد، نه تنها شانس بارداری را کاهش نمی‌دهد بلکه با به هم ریختن هورمون‌های بدن زن، باعث دگرگونی‌هایی در خلق و عملکرد جنسی او می‌شود. بنابراین از قرص اورژانسی هرگز نباید به عنوان یک داروی عادی برای پیشگیری از بارداری استفاده کرد. در ادامه به بررسی عوارض جانبی این قرص پرداخته‌ایم، اما شاید این عوارض در بدن شما به شکلی دیگر نمود پیدا کند. اگر پس از مصرف متوجه تغییراتی در خود شدید، به مشاوره جنسی مراجعه کنید تا مساله بررسی و رفع گردد. برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

آشنایی با قرص اورژانسی

قرص اورژانسی همانطور که از نامش مشخص است، یک روش اضطراری برای پیشگیری از بارداری است. مثلا ممکن است روش پیشگیری با شکست مواجه شود یا در محاسبات زمان تخمک گذاری خطایی رخ دهد. همچنین برخی از زوجین روش پیشگیری طبیعی دارند که این روش هم امکان خطای بسیار زیادی دارد. در این شرایط زن می‌تواند پس از رابطه جنسی از قرص اورژانسی استفاده کند. توجه داشته باشید که شما تنها مجاز به مصرف سه تا چهار قرص اورژانسی در سال هستید؛ در غیر این صورت مشکلات جدی ایجاد می‌شود که تغییرات هورمونی یکی از آن‌هاست. قرص اورژانسی فقط برای پیشگیری از بارداری پشتیبان در نظر گرفته شده است، نه به عنوان یک روش اولیه کنترل بارداری. قرص های اورژانسی که به آن ها در اصطلاح قرص صبح روز بعد نیز گفته می شود حاوی لوونورژسترل (طرح B یک مرحله ای) یا اولیپریستال استات (الا) هستند.

اینفوگرافیک عوارض قرص اورژانسی

 

اینفوگرفیک عوارض قرص اورژانسی

نحوه عملکرد قرص اورژانسی

قرص اورژانسی یک هورمون پروژسترون است که عمدتا با جلوگیری از تخمک گذاری در طول دوره قاعدگی فعالیت می‌کند. قرص اورژانسی با غلیظ کردن و سفت کردن مایع واژینال، از رسیدن اسپرم به تخمک جهت لقاح جلوگیری کرده و با پوشاندن دیواره رحم، مانع از تکمیل مراحل لقاح و شکل گیری جنین  می‌شود.

البته ممکن است قرص اورژانسی، بر افراد دارای وزن بیشتر از 74 کیلو گرم و یا کسانی که داروی دیگری در طی ماه گذشته مصرف کرده‌اند، تاثیری نداشته باشد. برای جلوگیری از بارداری روش‌بسیار متعددی وجود دارد که خانم‌های با وزن بالا می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
پیشنهاد می کنیم مقاله مشاوره تلفنی را مطالعه کنید.
نحوه عملکرد قرص اورژانسی

شرایط خطر ساز مصرف قرص اورژانسی

پیشگیری از بارداری اورژانسی یک گزینه موثر برای جلوگیری از بارداری بعد از رابطه جنسی محافظت نشده است، اما به اندازه سایر روش های پیشگیری از بارداری موثر نیست و برای استفاده روتین توصیه نمی شود. همچنین، قرص صبحگاهی حتی با استفاده صحیح ماندگاری طولانی ندارد و از بین می رود. در نتیجه هیچ محافظتی در برابر عفونت های مقاربتی ارائه نمی دهد. قرص اورژانسی برای همه مناسب نیست. اگر شما به هر یک از اجزای قرص اورژانسی حساسیت داشته باشید یا از داروهای خاصی استفاده کنید که می توانند اثربخشی قرص را کاهش دهند، مانند باربیتورات ها یا خار مریم و سنت جان. اگر اضافه وزن داشته یا چاق باشید ممکن است اثربخشی قرص کاهش بیابد. نشانه هایی وجود دارد که اعلام می کند قرص برای زنان چاق به اندازه زنانی که اضافه وزن ندارند، در پیشگیری از بارداری موثر نخواهد بود. همچنین قبل از استفاده از ulipristal مطمئن شوید که باردار نیستید. اثرات اولیپریستال بر روی نوزاد در حال رشد ناشناخته است. اگر شیر می دهید، ulipristal توصیه نمی شود.

عوارض جانبی قرص اورژانسی

از عوارض قرص اورژانسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ کهیر

_ سرگیجه و سر درد

_ تهوع

_ درد شکمی و رحمی

_ تاخیر در سیکل قاعدگی و یا قاعدگی شدید

_ خونریزی رحمی

_خستگی

_ حساسیت پستان‌ها و درد سینه

و در حدود 1 الی 10 درصد شرکت کنندگان، عوارض جانبی دیگری چون اسهال، استفراغ و قاعدگی دردناک به مدت 48 ساعت ظاهر شد.

در صورت شدید شدن هر کدام از عوارض ذکر شده، لازم است که به پزشک مراجعه کنید. در صورت داشته درد شدید معده، به خصوص از 3 تا 5 هفته پس از مصرف، به پزشک مراجعه کنید.

قرص اورژانسی چرخه قاعدگی شما را برهم می‌زند، اما اگر بیش از 7 روز قاعدگی شما به تاخیر افتاد، با مراجعه به پزشک یا استفاده از تست‌های بارداری وضعیت خود را بررسی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تست‌ بارداری کلیک کنید.

عوارض قرص اورژانسی شرط احتیاط را بیشتر می کند

احتیاط های پیش از مصرف قرص اورژانسی

قرص اورژانسی فقط برای پیشگیری از بارداری است و اگر لقاح رخ داده باشد قرص اورژانسی هیچ تاثیری ندارد و باید از مصرف آن در زمان بارداری بپرهیزید. همچنین به دلیل عوارض لوونورژسترول نباید از آن به عنوان روشی برای پیشگیری از بارداری استفاده شود. برای اطلاع از دیگر روش‌های جلوگیری از بارداری بعد از رابطه کلیک کنید.

قرص اورژانسی تاثیری در جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی مثل ایدز یا کلامیدیا ندارد.

در صورت داشتن هرگونه حساسیت و یا تداخل دارویی، قبل از مصرف، در این باره با پزشک مشورت کرده و علائم آلرژیک خود را با او در میان بگذارید.

اگر این دارو را پزشک برای شما تجویز کرده است، هرگز دوز مصرفی خود را تغییر ندهید.

شما باید مطمئن شوید که این دارو، با تمام مواد یا داروهای مصرفی شما سازگار است.

مصرف مکرر این دارو برای جلوگیری از بارداری روشی نامطمئن و نامناسب است.

در صورت شیر دهی، برای کودک خطر آفرین است. بنابراین قبل از مصرف با پزشک متخصص یا مشاوره کودک در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله مصرف دارو در دوران شیردهی را مطالعه فرمایید.

چرا با وجود مصرف قرص اورژانسی بارداری اتفاق می‌افتد؟

در بسیاری از مواقع پیش می‌آید که با وجود مصرف قرص اورژانسی، بارداری اتفاق می‌افتد. دلایل این مساله عبارتند از:

1. شروع تخمک گذاری

اگر قرص اورژانسی پس از لقاح و بارداری مصرف شود، هیچ تاثیری نخواهد داشت. به هرحال خود فرد از زمان لقاح اطلاعی ندارد اما بهتر است که برای پیشگیری، بلافاصله بعد از رابطه جنسی محافظت نشده، قرص را مصرف کنید. اثرگذاری قرص زمانی است که چرخه تخمک گذاری شروع نشده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علائم تخمک گذاری کلیک کنید.

2. شاخص توده بدنی بالای 30

بررسی‌ها نشان داده که قرص اورژانسی بر روی خانم‌هایی با شاخص توده بدنی بالای 30 موثر واقع نمی‌شود. چراکه این قرص‌ها بر اساس شاخص بدنی عموم افراد ساخته شده‌اند. بهتر است که این دسته خانم‌ها از قرص‌های ضد پروژستین استفاده کنند. البته این بدان معنی نیست که قرص اورژانسی هیچ تاثیری ندارد. در شرایط اضطراری، مصرف قرص بهتر از عدم مصرف آن است.

3. تداخل دارویی

عوارض قرص اورژانسی

برخی از داروها با قرص اورژانسی تداخل دارند و باعث کاهش تاثیرگذاری آن می‌شوند. از این داروها می‌توان به ضد اضطراب‌ها، باربیتورات، کاربـامازپین، فلبامات و برخی گیاهان دارویی اشاره کرد.همچنین ممکن است این داروها عوارض قرص اورژانسی را افزایش دهند.  قبل از مصرف، راهنمای دارو را مطالعه نمایید تا از تداخلات دارویی آن مطمئن شوید.

تداخلات دارویی با قرص اورژانسی

همانطور که گفته شد تداخلات و اثر متقابل داروهای مختلف، ممکن است عملکرد قرص اورژانسی را تغییر داده یا باعث افزایش خطر جدی عوارض جانبی شود. سعی کنید فهرستی از تمام دارو‌ها و محصولاتی که استفاده می‌کنید تهیه کرده و با پزشک یا دارو ساز در اشتراک بگذارید.

برخی از داروها با کاهش مقدار هورمون‌های پیشگیری از بارداری در بدن، می‌تواند باعث کاهش اثر بخشی قرص اورژانسی در پیشگیری از بارداری شود. برخی از این دارو‌ها عبارت‌اند از:

مدافینیل

_ ریفامایسین‌ها مثل ریفامپین و ریفابوتین

_ داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج مانند باربیتورات‌ها، کاربامازپین، فنیتوین، پریمیدون

_ دارو‌های HIV مانند نورویپارین و نلفینوویر
نکته:بسیاری از افراد با این تصور اشتباه که مصرف همزمان قرص ضد بارداری و قرص اورژانسی می تواند تاثیر بخشی پیشگیری از بارداری را بالا ببرد، دست به این کار اشتباه می زنند. باید توجه داشت که این موضوع نه تنها چنین اثربخشی ندارد بلکه می توانند اثرات سوء بسیاری داشته باشد. به این ترتیب عملکرد طبیعی رحم مختل می شود.

عوارض قرص اورژانسی بر بارداری

قرص اورژانسی دارویی برای سقط جنین نیست و در صورت بارداری هیچ تاثیری نخواهد داشت. ممکن است برخی از خانم‌ها بعد از مصرف قرص اورژانسی متوجه بارداری خود شده و نگران آسیب دیدن جنین باشند. اما جای نگرانی وجود ندارد چراکه قرص اورژانسی هیچ تاثیر منفی بر روی جنین و فرایند بارداری ندارد. البته در دوره بارداری مصرف قرص باید قطع شود. چراکه ممکن است عوارض قرص اورژانسی در بارداری شدیدتر شود. برای کسب آگاهی در زمینه خطرات بارداری کلیک کنید.
بارداری ناخواسته بار مضاعفی بر دوش طرفین می گذارد و تنش های روانی بسیاری را تحمیل می کند. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در راستای خدمت رسانی آماده است تا با متخصصان مجرب یاریگر شما در کاهش تنش ها و مشکلات روانی خود باشید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*