ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض سالویا | سالویا مواد مخدر جدید و توهم زا

عوارض سالویا بر بدن شامل تعریق، ضربان قلب بالا و مشکلات گوارشی است. سالویا گیاهی از خانواده مریم گلی و نعناع است که تا حد زیادی اعتیاد آور است. مصرف مداوم این گیاه می تواند منجر به مشکلات سلامت روان مانند توهم و افسردگی شود. علاوه بر آن عوارض زیادی بر سایر اعضا بدن دارد که در این مقاله شرح داده خواهد شد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

سالویا چیست؟

سالویا گیاهی از خانواده مریم گلی و نعناع است.  بومی جنوب مکزیک و همچنین سایر مناطق آمریکای جنوبی و مرکزی است. برگ‌ها، ساقه‌ها یا دانه‌های آن را می‌توان در مغازه‌های تنباکو یا آنلاین خریداری کرد و در پیپ یا بونگ دود کرد و در نوشیدنی دم کرد و قورت داد. برگ ها را می توان جوید یا مواد گیاهی را می توان تبخیر و استنشاق کرد تا اثرات توهم زا ایجاد کند. برای آشنایی با انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

سالویا یکی از قوی ترین توهم زاهای طبیعی در نظر گرفته می شود. به گزارش نیوزویک، این اثرات ممکن است شامل ادراک تغییر یافته، واقعیت تحریف شده، توهمات بصری و شنیداری، از دست دادن کنترل بر حرکات بدن، و اضطراب و ترس باشد.ماده فعال سالویا، سالوینورین A است که دارای خواص توهم زایی غیر معمول است و به گیرنده های اپیوئیدی کاپا در مغز متصل می شود و باعث ایجاد یک شروع سریع و کوتاه مدت می شود که ممکن است ظرف چند دقیقه پس از مصرف دارو شروع می شود و 30 دقیقه تا چند ساعت طول می کشد.

مانند انواع داروهای توهم زا، سالویا معمولاً اعتیادآور در نظر گرفته نمی شود. اما استفاده منظم از این ماده جای نگرانی دارد. به عنوان یک داروی تفریحی، مریم گلی به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است. مجله پزشکی اورژانس گزارش می دهد که اثرات عصبی، گوارشی و قلبی عروقی دارد. تحقیقات بیشتری برای درک کامل دامنه عوارض جانبی سوء مصرف مریم گلی مورد نیاز است. نام خیابان های سالویا عبارتند از:

 • سالی دی
 • نعنا جادویی
 • ماریا پاستورا

1-سالویا چگونه استفاده می شود؟

این گیاه معمولاً در سیگارهای رول شده یا مفاصل استفاده نمی شود، زیرا برگ های خشک شده ممکن است به اندازه کافی قوی نباشند تا اثری ایجاد کنند. اغلب از برگ های تازه برای ایجاد عصاره استفاده می شود. ممکن است برای دود کردن این عصاره ها از لوله یا واتر بونگ استفاده شود. عصاره مریم گلی نیز ممکن است در نوشیدنی ها یا قلم های بخارساز تزریق شود. برگ های تازه مریم گلی را نیز می توان جوید. برعکس برگ های خشک، برگ های تازه خیلی اثرات قوی مواد مخدر را در خود ندارند، اما برخی از افراد ممکن است اثر ملایمی را تجربه کنند.

2-علائم استفاده از سالویا در کودکان و نوجوانان

از آنجایی که نوجوانان می توانند راحت تر از سایر انواع داروها به مریم گلی دسترسی پیدا کنند، برای والدین مهم است که خود و فرزندانشان را در مورد خطر احتمالی آن آموزش دهند. اگر مشکوک به مصرف مواد هستید، به هرگونه تغییر رفتاری از جمله الگوهای خواب و خوردن، تغییرات خلقی و شخصیتی، مشکلات بهداشتی و ظاهری، مشکلات سلامتی مانند افسردگی یا نگرانی های مدرسه  مانند از دست دادن کلاس، کاهش نمرات، از دست دادن علاقه به سرگرمی ها،رویدادهای مدرسه.

توجه داشته باشید که آیا عزیز شما بخور می دهد. که خیلی ها می گویند شبیه بوی نعناع جادویی در هنگام دود شدن است. جستجو برای هر گونه دانه، برگ، عصاره مایع، یا لوازم دارویی مانند بونگ، لوله، سیح و ... را در نظر بگیرید. از دستگاه‌های دیجیتال آنها غافل نشوید.با مشاهده پی گیری های ناگهانی و شدید در فضای مجازی و گرو ها در کودکان بدون سابقه استفاده از مواد مخدر، که ممکن است شامل تماس‌های مکرر، پیام‌ها یا پست‌های رسانه‌های اجتماعی باشد که نشان‌دهنده استفاده از سالویا را نادیده نگیرید. برای آشنایی بیشتر با علائم اعتیاد کودکان به مواد مخدر کلیک کنید.

 

عوارض جانبی سالویا

سالویا به عنوان یک داروی تجزیه کننده در نظر گرفته می شود که ممکن است تجربیاتی از نوع "خارج از بدن" ایجاد کند و باعث خنده غیرقابل کنترل افراد شود. چیزهایی را ببینید، بشنوید یا احساس کنید که وجود ندارند، از جمله درک واضح از رنگ ها یا اشکال.  از دست دادن حافظه کوتاه مدت و سایر مشکلات شناختی رنج می برند. حالت تهوع، لرز، ضربان قلب نامنظم، یا سرگیجه؛  از دست دادن احتمالی کنترل بر عملکردهای حرکتی را تجربه کنید، که به طور بالقوه افراد مصرف کننده دارو را در معرض خطر تصادف یا آسیب قرار می دهد. این علائم در ماده مخدر کمیکال نیز دیده می شود.

مطالعات درباره سالویا بسیار اندک است، اما محققان به دنبال درک بهتر نحوه عملکرد این دارو و تأثیرات آن بر بدن و مغز هستند. از آنجایی که تحقیقات محدود است، فهرست عوارض جانبی و خطرات احتمالی کوتاه است. با این حال، مسائل احتمالی جدی و قابل تامل هستند. این شامل:

1-اعتیاد

وابستگی مریم گلی اعتیاد آور در نظر گرفته نمی شود - بعید است که وابستگی شیمیایی به دارو ایجاد کنید - اما بسیاری از افرادی که از آن استفاده می کنند به استفاده از دارو برای اثرات "بالا" عادت کرده اند. استفاده منظم می تواند باعث نگرانی شود. برای آشنایی با علل گرایش به اعتیاد کلیک کنید.

در حالی که سالویا با برخی از گیرنده های اپیوئیدی در مغز تعامل دارد، ظاهراً متفاوت از سایر داروها است. بنابراین، ماهیت اعتیادآور آن و سایر عوارض جانبی بالقوه درازمدت مورد تحقیق قرار نگرفته و ممکن است نسبتاً ناشناخته باشد.  مصرف سالویا به طور منظم و مداوم ممکن است تحملی را برای دارو ایجاد کند، که زمانی رخ می دهد که مغز و بدن فرد به مقدار داروی مصرف شده عادت کند و باید هر دوز بیشتری مصرف شود تا همان اثرات را از آن دریافت کنید. استفاده از سایر داروها یا الکل همزمان با مریم گلی می تواند تمام عوامل خطر همه مواد را افزایش دهد و همچنین به طور بالقوه باعث تحمل متقابل سایر داروها شود.
سالویا چیست

2-توهم مهمترین عوارض سالویا

مریم گلی توهم زا است. این بدان معنی است که باعث می شود کاربر چیزهایی را ببیند یا احساس کند که واقعاً وجود ندارند.
مریم گلی می تواند خلق و خوی بالا را تحریک کند.برخی از این توهمات و احساسات شبیه رویا هستند. ممکن است شخصی نتواند تفاوت بین چیزهایی را که واقعاً وجود دارند یا نه تشخیص دهد.اثرات مصرف مریم گلی عبارتند از:

 • اعوجاج بصری نورهای روشن، رنگ‌های زنده و اشکال و الگوهای غیرمعمول
 • خلق و خوی بهبود یافته
 • احساس جدایی یا قطع ارتباط با خود و محیط
 • خنده های غیر قابل کنترل
 • یادآوری خاطرات، مانند بازدید مجدد از مکان های دوران کودکی
 • احساس حرکت، یا کشیده شدن، پیچ خوردگی، کشیده شدن یا واژگون شدن
 • پرحرفی
 • ادغام شدن یا تبدیل شدن به اشیا
 • تحریف زمان و مکان، مانند احساس قرار گرفتن در چندین مکان به طور همزمان
 • تجربیات خارج از بدن
 • تماس با نهادها یا ابعاد دیگر
 • احساسات ناخوشایند کلی
 • از دست دادن تماس با واقعیت

3-عوارض سالویا بر مغز

اینکه چگونه سالوینورین A، ماده فعال مریم گلی و سالویا، بر مغز شما تأثیر می گذارد، مشخص نیست. محققان به مطالعه این دارو برای درک بهتر اثرات آن ادامه می دهند. تصور می‌شود که این ماده به سلول‌های عصبی بدن شما می‌چسبد تا اثرات توهم‌زایی مختلفی ایجاد کند.  اثرات مریم گلی بر مغز شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • توهمات بینایی و شنوایی، مانند دیدن نورهای روشن، رنگ های زنده یا اشکال شدید
 • واقعیت تحریف شده و ادراک تغییر یافته از محیط اطراف
 • احساس می کنید که گویی تجربه ای "خارج از بدن" دارید یا احساس می کنید از واقعیت جدا شده اید
 • لکنت زبان
 • بی اختیار خندیدن

این اثرات ممکن است به سرعت و تنها در عرض 5 تا 10 دقیقه پس از کشیدن سیگار یا استنشاق دارو رخ دهند.اگرچه این اثرات یا "بالا بودن" می تواند کوتاه مدت باشد، برخی از افراد ممکن است چندین ساعت مریم گلی "بالا" را تجربه کنند. برای آشنایی با تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

4-عوارض سالویا بر سایر اعضای بدن

اگرچه مغز شما بیشترین تأثیرات را تجربه خواهد کرد اما تاثیرات فراوانی بر جسم نیز خواهد داشت. عوارض جسمی یک مطالعه نشان داد که افرادی که از سالویا به تنهایی یا همراه با الکل یا سایر داروها استفاده می کنند، احتمال بیشتری دارد که عوارض جانبی عصبی، قلبی عروقی و گوارشی را تجربه کنند.برای درک بهتر مقاله تاثیر مواد مخدر بر بدن پیشنهاد می شود.

تأثیر بر یادگیری و حافظه بلند مدت را نباید فراموش کرد. یک مطالعه نشان داد که استفاده از سالویا ممکن است اثرات منفی بر یادگیری داشته باشد و حافظه بلند مدت را مختل کند. این مطالعه روی موش‌ها انجام شد، بنابراین مشخص نیست که چگونه این در انسان منعکس می‌شود. برخی دیگر از اثرات فیزیکی ممکن است. این شامل:

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • از دست دادن احتمالی کنترل بر عملکردهای حرکتی و هماهنگی
 • ضربان قلب نامنظم

5-چگونگی ظهور عوارض سالویا در افراد

ماده فعال گیاه سالویا، سالوینورین A است، یک ماده شیمیایی که بر گیرنده های خاصی در مغز اثر می کند و باعث توهم می شود.برخی از افراد کشیدن مریم گلی را با اصطلاح "تغییر سوئیچ" می دانند به طوری که در یک لحظه همه چیز از حالت عادی به یک احساس تغییر یافته از واقعیت و خودآگاهی تبدیل می شود. مردم اغلب آن را به عنوان یک سفر اسیدی 20 دقیقه ای توصیف می کنند که می تواند کمتر از یک دقیقه پس از کشیدن این گیاه شروع شود. این مدت کوتاه ممکن است برای کاربرانی که اولین بار هستند و از داشتن یک سفر طولانی که می تواند ساعت ها طول بکشد می ترسند جذاب باشد.

گفته می شود که سالویا یا تجربه آنچه در بدن شما می گذرد را تغییر می دهد و همچنین باعث ایجاد احساس سرگردانی و عدم اطمینان در مورد واقعیت می شود. اینکه دقیقاً چه مقدار مریم گلی برای ایجاد این اثرات مورد نیاز است بسته به شخص و همچنین کیفیت و نوع برگ متفاوت است.

 درمان اعتیاد به مخدر سالویا

درمان اعتیاد به سالویا

اولین قدم برای بهبودی از اعتیاد به مریم گلی رفتن به یک برنامه سم زدایی برای ترک اعتیاد است. سم زدایی شامل فرآیند ایمن و با کمک پزشکی حذف مواد از بدن است. خوشبختانه، ترک مریم گلی عمدتاً شامل علائم روانی است که کوتاه مدت هستند و در عرض چند روز فروکش می کنند.

مهمترین بخش درمان اعتیاد، رفتار درمانی و حمایت همسالان است که می توانید در مرکز ترک اعتیاد دریافت کنید. در حالی که هیچ داروی مورد تایید وزارت بهداشت برای درمان سوء مصرف و اعتیاد به مریم گلی وجود ندارد، درمان و حمایت از همتایان می تواند به فرد کمک کند تا دلیل استفاده از مواد مخدر را کشف کند و بیاموزد که چگونه بدون استفاده از مواد با آن مقابله کند.

بسیاری از مردم معتقدند که چون سالویا گیاهی است پس  باید بی خطر باشد. با این حال، این نمی تواند فراتر از واقعیت باشد. مریم گلی به عنوان ماده ای که خلق و خو و ذهن را تغییر می دهد، در صورت مصرف اعتیادآور و خطرناک است. اگر شما یا یکی از عزیزانتان با اعتیاد به سالویا دست و پنجه نرم می کنید، امروز با یک مشاوره روانشناسی برای شروع فرایند ترک تماس بگیرید تا در مورد گزینه های درمانی خود مطلع شوید.

عوارض سالویا بر بدن شامل تعریق، ضربان قلب بالا و مشکلات گوارشی است. سالویا گیاهی از خانواده مریم گلی و نعناع است که تا حد زیادی اعتیاد آور است. مصرف مداوم این گیاه می تواند منجر به مشکلات سلامت روان مانند توهم و افسردگی شود. علاوه بر آن عوارض زیادی بر سایر اعضا بدن دارد که در این مقاله شرح داده خواهد شد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*