ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر | از مخدرها بیشتر بدانید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عوارض اعتیاد به مواد مخدر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


پیامدهای مصرف مواد مخدر چیست؟ با وجود اینکه امروزه متخصصین، رسانه‌ها، تبلیغات شهری و... اطلاعات زیادی در مورد پیامدها و اثرات منفی اعتیاد می‌دهند، اما با این حال کم نیستند افرادی که سالانه به دلیل ناآگاهی و با تصورات مثبت از اثرات مواد مخدر به دام آن گرفتار می‌شوند. مصرف مواد مخدر تمام جنبه‌های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و پیامدهایی جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. با اطلاع از عوارض و پیامدهای مصرف مواد مخدر می‌توانید با آگاهی بیشتری برای ادامه مصرف و یا ترک آن تصمیم بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

تماس با مشاور

مخدر ها چه موادی را شامل می شوند؟

مواد مخدر که به مواد افیونی نیز معروف هستند در کشور ایران شیوع مصرف بسیار بالایی دارند. این مواد یا مستقیماً از گیاه خشخاش به دست می‌آیند، یا در آزمایشگاه و از طریق افزودن یکسری مواد شیمیایی تولید می‌شوند. مخدرها تریاک، شیره، سوخته تریاک، هروئین، مرفین، کدئین و ترامادول را دربرمی‌گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مواد مخدر کلیک کنید.

پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر 

اکثر عوارض جسمی رایج مربوط به مواد مخدر، به‌ واسطه‌ی فعل و انفعالات شیمیایی آن در بدن قابل پیش‌بینی هستند. این عوارض در کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت‌هایی دارند. به همین منظور آن‌ها را در دو بخش مختلف توضیح می‌دهیم. این عوارض در کوتاه مدت، معمولاً موارد زیر را شامل می‌شوند:

1. عوارض کوتاه مدت 

-ایجاد حالت تیرگی و ابهام در ذهن
-احساس رخوت در بدن
-بروز مشکلات تنفسی
-حالت تهوع و استفراغ
-یبوست
-سرگیجه و سردرد
-خشکی دهان

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

2. پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر در دراز مدت

مصرف طولانی مدت مواد مخدر به خاطر ایجاد اعتیاد و وابستگی در بدن به عوارض و مشکلات جدی‌تری می‌انجامد. این مشکلات موارد زیر را دربر می‌گیرد:

-ضربان قلب نامنظم و افزایش خطر سکته قلبی
-تجربه یبوست و دردهای شکمی شدید
-بروز اختلالات هورمونی
-تضعیف استخوان‌ها
-تجربه دردهای نامشخص
-دچار شدن به اختلالات روحی-روانی نظیر افسردگی (برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی کلیک کنید)

برای کسب اطلاعات در زمینه تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر کلیک کنید.

سایر پیامدهای مصرف مواد مخدر

علاوه بر عوارض و پیامدهای جسمی، مصرف مواد مخدر با دیگر پیامدهایی نیز همراه است که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

1. مشکلات اقتصادی خانواده

مصرف مواد مخدر ارتباط مستقیمی با کارکرد فرد دارد. اگر پدر خانواده که وظیفه تامین رفاه اقتصادی خانواده را بر دوش دارد درگیر مواد مخدر شود، نمی‌تواند عملکرد شغلی خوبی از خود نشان دهد و در نتیجه درآمدی نخواهد داشت. از سوی دیگر بخش زیادی از درآمد صرف تهیه مواد مخدر می‌شود و به همین دلیل وضعیت اقتصادی خانواده روز به روز بدتر خواهد شد. 

2. ایجاد مشکل در روابط زناشویی

مواد مخدر با تغییراتی در میل جنسی همراه هستند. ممکن است در اثر مصرف مواد مخدر میل جنسی فرد کاهش و یا افزایش یابد اما در هر دو صورت روابط زناشویی با اختلال مواجه می‌شود. از سوی دیگر ممکن است فرد پس از مصرف مواد مخدر دچار رفتارهای پرخطر جنسی شود که که در این صورت احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و انتقال آن به شریک جنسی نیز وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی کلیک کنید.

3. پیامدهای اجتماعی

مسلم است که والدین معتاد نمی‌توانند فرزندان سالمی تربیت کنند و در نتیجه فرزندی با مشکلات فراوان تحویل جامعه می‌دهند. همچنین ممکن است فرد با گذشت مدتی از مصرف مواد مخدر، دیگر توان خرید آن را نداشته باشد و برای تهیه آن به فروشندگی مواد روی بیاورد. برای کسب اطلاعات در زمینه تعریف اعتیاد کلیک کنید.

نشانه های بروز اوردوز در مصرف مواد مخدر 

از آنجایی که مصرف مواد مخدر فعالیت سیستم عصبی مرکزی را کاهش می‌دهد، مصرف مقادیر زیاد مخدرها به طرز خطرناکی منجر به کاهش و یا حتی توقف تنفس در فرد مصرف کننده خواهد شد. این مسئله جریان خون به مغز را کاهش می‌دهد و درنهایت به مرگ می‌انجامد. ایست تنفسی معمولاً در شب اتفاق می‌افتد اما امکان بروز آن در سایر اوقات روز نیز وجود دارد.

افراد مسن یا افرادی که سابقه‌ی آپنه تنفسی (اختلال وقفه‌ی تنفسی در خواب)، مشکلات قلبی، ریوی و سایر مشکلات پزشکی را دارند، با استفاده از مواد مخدر بیشتر در معرض بروز آسیب و اختلالات تنفسی قرار می‌گیرند. هم‌چنین ترکیب مخدر با سایر مواد اعتیاد آور یا مصرف هم‌زمان آن با الکل یا مواد محرک خطر اوردوز را به میزان بسیار زیادی افزایش می‌دهد. نشانه ها و علائم اوردوز مواد مخدر موارد زیر را شامل می شود:

- احساس خواب آلودگی مفرط
- بروز مشکل در نفس کشیدن
- کاهش سرعت تنفس یا ایست تنفسی
- خرناس یا خروپف کردن به دلیل وجود مشکل تنفسی
- سرد شدن پوست بدن
- شل شدن و تضعیف ماهیچه‌ها
- کبودی و تیرگی پوست، لب و ناخن‌ها
- از دست دادن هشیاری و رفتن به کما

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مواد اعتیاد آور و مواد محرک کلیک کنید.

هشدارهایی درباره اوردوز مواد مخدر

توجه کنید که اگر مصرف مخدر به صورت وریدی از طریق تزریق صورت گرفته باشد، احتمال بروز اوردوز به میزان بسیار بالاتری وجود دارد. علاوه بر این، برخی از مخدرها هستند که مقادیر بسیار کم آن‌ها نیز می‌تواند منجر به اوردوز شود و برای فرد کشنده باشد. فنتانیل و کارفنتانیل ازجمله‌ این مواد می‌باشند. مصرف هروئین به دلیل اینکه اکثراً با فنتانیل و کارفنتالین همراه است، در چند دقیقه می‌تواند به مرگ منجر شود.

هم‌چنین مصرف مواد پس از یک دوره‌ ترک نیز با احتمال اوردوز بالاتری همراه است چرا که تحمل بدن نسبت به مواد مصرفی کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل اگر پس از یک دوره ترک احساس وسوسه و ولع شدیدی نسبت به مواد می‌کنید، در اولین فرصت به یک روانشناس برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد مراجعه کنید. درمانگر با ارائه راهکارهای عملی برای مقابله با وسوسه‌های مصرف به شما در پیشگیری از اعتیاد مجدد و خطرات همراه آن کمک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه پیامدهای مصرف مواد مخدر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*