ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قرص اورژانسی لوونورژسترول پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

امروز از سایت هنر زندگی با مقاله طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول همراه شما هستیم. لوونورژسترول یکی از انواع قرص های اورژانسی است که کاربرد بسیار زیادی دارد. قرص اورژانسی همان طور که از نام آن پیداست تنها مختص مواقع اضطرار می باشد و در صورتی که فرد رابطه جنسی مشکوک داشته باشد، می تواند با مصرف این قرص ها احتمال بارداری را کاهش دهد. اما طریقه مصرف این قرص بسیار مهم است. چرا که از یک سو مصرف اشتباه باعث بروز عوارض جانبی می شود و از سوی دیگر تاثیر قرص را به حداقل می رساند. در ادامه مقاله به بررسی کامل طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول می پردازیم پس با ما همراه باشید. برای کسب اطلاع بیش تر در خصوص پیشگیری از بارداری و روابط جنسی از طریق مشاوره جنسی کلیک کنید.
گیف طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول

قرص لوونورژسترول را بشناسیم

یکی از مطمئن ترین قرص های اورژانسی پیـشگیری از بارداری با اسم تجاری لونژیل و اووسیز شناخته می شود. این دارو یک شبه هورمون پروژسترونی است و به دلیل شباهت آن به پروژسترون باعث جلوگیری از بارداری ناخواسته در زمانی که افراد نزدیکی جنسی محافظت نشده ای داشته اند یا روش های کنترل بارداری برای آن ها موثر نبوده است استفاده می شود. مکانیزم اثر این قرص باعث جلوگیری از آزاد شدن تخمک گذاری در طول سیکل قاعدگی است که مایع واژینال رقیق می گردد و از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می شود و یا ممکن است باعث باعث ایجاد اختلال در حرکت لوله ها و لقاح شود.

اگر فرد به دوره تخمک گذاری خود نزدیک باشد یا به تازگی این دوران را پشت سر گذاشته باشد، شانس تاثیرگذاری قرص کاهش می یابد. این قرص در مقایسه با قرص های کنترل بارداری به صورت منظم در دوز بالا تر پروژسترون استفاده شده است و هم چنین اگر فرد باردار باشد به بــارداری خاتمه نمی دهد. احتمال تاثیرگذاری این قرص بین 84 تا 89 درصد است و آن چه در مصرف این دارو اهمیت دارد نحوه مصرف این دارو می باشد.

این فرم اورژانسی پیشگیری را نمی توان به عنوان یک روش همیشگی و منظم برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد. این قرص به عنوان دارویی برای ســقط جنین هرگز استفاده نمی شود و اگر فردی باردار شده باشد از روند بارداری جلوگیری نمی کند. این دارو اثر بخشی کم تری نسبت به داروهای ترکیبی دارد.

قرص لوونورژسترول

پروتکل مصرفی قرص اورژانسی لوونورژسترول

در این بخش از مقاله طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول به بررسی پرواین دارو به دو شکل وجود دارد که عبارتند از:

تک دوز یک قرص 1.5 میلی گرمی می باشد که در دوز 1.5 میلی گرم باید به مدت 5 روز مصرف شود. دو دوز آن نیز هر قرص 0.75 میلی گرم می باشد که هر دو باید یک جا مصرف شود یا به فاصله 12 ساعت مصرف گردد که از رده خارج شده است زیرا رژیم تک دوز آن با سهولت مصرف همراه است. اما در صورتی که تک دوز باشد باید آن قرص به صورت کامل مصرف شود. دوز و نحوه مصرف این دارو از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مصرف این دارو بهتر است در 12 ساعت ابتدایی رابطــه جنسی باشد و مصرف دارو بعد از 72 ساعت بعد از رابطه جنسی اثرات مشخصی ندارد و در این 72 ساعت هرچه زود تر مصرف شود احتمال پیشگیری بیشتر است.

اگر فردی در اثر مصرف دارو دچار تهوع شود توصیه می شود از قرص های دو دوزی استفاده شود که یک قرص 0.75 باید فورا مصرف گردد و قرص بعدی نیز بعد از 12 ساعت مصرف شود. فرم کاشتی این قرص برای پیشگیری از بارداری طولانی مدت استفاده خواهد شد. در شکل کاشتنی این دارو از کپسول های کاشته شده زیر جلد 80 میکروگرم در 24ساعت است. در مدت 6 الی 18 به میزان ثابت 30 میکروگرم در 24 ساعت رسیده و تا مدت 5 سال در همین اندازه باقی می ماند. اگر فردی دارویی مصرف می کند که باعث کاهش اثرگذاری لوونورژسترول می شود باید با تجویز پزشک دو قرص 1.5 میلی گرم را هم زمان باهم مصرف کند. برای کسب اطلاعات در زمینه قــرص ضد بارداری کلیک کنید.

لوونورژسترول

قرص لوونورژسترول و قاعدگی

تاثیر مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول بر زمان قاعدگی بسته به زمان مصرف آن در سیکل قاعدگی متفاوت می باشد. معمولا مصرف قرص اورژانسی در نیمه اول سیکل قاعدگی موجب وقوع زود تر از موعد قاعدگی شده اما مصرف آن در نیمه دوم سیکل قاعدگی باعث تاخیر در سیکل بعدی می شود. به طور کلی قــرص اورژانسی می تواند باعث بی نظمی قاعدگی شود و احتمال لکه بینی به جای خونریزی معمول قاعدگی با مصرف این قرص ها وجود دارد.

در مواردی که بیش تر از یک بار در یک سیکل قاعدگی از قرص های اورژانسی استفاده شود این اختلالات قاعدگی بیش تر مشاهده می شود. در کل اگر 3 هفته بعد از مصرف قرص های اورژانسی پیشگیری از بارداری، قاعدگی رخ ندهد، لازم است تــست بارداری انجام شود. لازم به ذکر است مجاز بودن مصرف یک بار از این قرص ها در هر دوره قاعدگی دلیلی بر تایید مصرف آن در هر دوره قاعدگی به عنوان روش پیشگیری از بارداری نیست.

عوارض جانبی

بعد از مصرف این قرص ممکن است افراد عوارض اندکی را تجربه کنید که تا چند روز ممکن است ادامه داشته باشد. اما عوارض جدی و مرگبار برای این دارو گزارش نشده است. شایع ترین عوارض این دارو به شرح زیر است:

_تهوع و سردرد ( قرص های اســتروژن_پروژسترون تهوع بیشتری را ایجاد می کنند) سرگیجه و ضعف و خستگی
_حساس شدن پستان ها
_اختلالات خلقی
_افزایش فشار خون
_گرفتگی عضلانی
_ریزش مو
_تغییرات وزن
_تغییرات بینایی
_درد کمر و درد لگن
_خونریزی بین دوره های قاعدگی: هرچقدر مصرف این قرص در زمان نزدیک تری به دوران قاعدگی مصرف شود احتمال ایجاد خونریزی قبل از قاعدگی بیش تر است. خونریزی ناشی از مصرف این دارو نیاز به درمان ندارد.
_ممکن است فرد در دوران قاعدگی خون ریزی شدید و پــریود دردناک را تجربه کند.
عوارض جانبی که ممکن است به صورت نادر رخ دهد
_کهیر
_خارش
_تنگی نفس. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه عــوارض قرص اورژانسی کلیک کنید.

قرص اورژانسی لوونورژسترول

طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول | موارد هشدار در مصرف دارو

_استفاده از این قرص نباید به عادت تبدیل شود.
_اگر تا دو ساعت بعد از مصرف استفراغ صورت گرفت باید مجددا این قرص مصرف شود.
_در دوره قاعدگی صرفا فقط یک بار می توان از این قرص استفاده کرد.
_مصرف دوزهای بیش تر این قرص نیز اثرگذاری این دارو را افزایش نمی دهد.
_مصرف این دارو شش ماه پس از زایمــان و در دوران شیردهی بلامانع است. اما به دلیل هورمونی بودن این دارو امکان انتقال به شیر و سپس نوزاد وجود دارد اما درحالت کلی توصیه می شود تا یک هفته پس از مصرف این قرص مادر به کودک خود شیر ندهد.
_مصرف هم زمان قرص ضدبارداری با قرص لوونورژسترول احتمــال حاملگی را به صفر می رساند اما باید توجه داشت که هرکدام از این قرص ها در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن عوارض شدیدی به همراه داشته باشد .
_مصرف این دارو در دوران بارداری ممنوع است.
_این دارو برای افراد کم تر از 17 سال توصیه نمی شود.
_مصرف این دارو در زمان دوره قاعدگی برای جلوگیری از بارداری کمک نمی کند. بنابراین فرد برای جلوگیری از بــارداری در زمان پریود، باید روش جلوگیری را به صورت منظم ادامه دهد و از یک روش ثانویه دیگر تا پایان دوره قاعدگی جهت اطمینان استفاده نماید.
_این دارو عوارض خستگی ایجاد می کند پس قبل از کارهایی که به دقت بالایی نیاز دارد از مصرف آن خودداری شود.
_در طی یک سال نهایتا می توان 2 الی 3 بار از آن استفاده کرد.
_بهتر است قبل از مصرف این قرص یک وعده غذایی سبک خورد.

قرص لوونورژسترول و قاعدگی

موارد منع مصرف

_افرادی که مبتلا به بیماری های زیر هستند نباید از این دارو مصرف کنند
_سرطان سینه (از هر نوع آن) یا سرطان رحم
_تومورهای کبدی
_خونریزی واژینال
_فشارخون کنترل نشده،
_اختلالات ترومبوفلبیت
_انفارکتوس مغزی و قلبی
_سابقه بارداری خارج از رحم
_اندومتریوز
_تغییرات تراکم استخوان

قرص لوونورژسترول را بشناسیم

طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول | تداخلات دارویی

تداخلات دارویی عملکرد قرص را عوض می کنند یا عوارض جانبی را افزایش می دهند. برخی داروی هایی که با داروی لوونورژسترول تداخل دارویی دارند عبارتند از:

_داروهای درمان تشنج
_برخی داروی های ضد اسید معده و سو هاضمه
_گریزئوفولین
_مــدافینیل
_برخی داروهای درمان بیماری ایدز
_برخی انتی بیوتیک ها

داروهای ضدتشنج مانند باربیتورات ها، فنی تویین، کاربامازپیــن و داروهای مورد استفاده در درمان سل (مانند ریفامپین وریفابوتین) باعث کاهش سطح لوونورژسترول می شوند. لذا در بیماران تحت درمان با دارو های ضد سل و ضد صرع پیشنهاد می شود دوز قرص لوونورژسترول دوبرابر شود. یعنی 4 قرص 0.75 میلی گرم و یا دو قرص 1.5 میلی گرم مصرف گردد. با توجه به اینکه افزایش تعداد رابطه های جنسی بدون محافظت ضمن کاهش اثربخشی این قرص ها و احتمال افزایش ریسک بارداری با افزایش ریسک عوارض جانبی همراه است، لذا یک خانم نمی تواند چندین بار در طول یک دوره قاعدگی از این روش ها استفاده نماید.

چه وقت لازم است فرد بعد استفاده از قرص لوونورژسترول ازمایش دهد؟

_2 تا ۴ هفته پس از استفاده باید از تست های خونی یا ادراری برای بررسی بارداری استفاده گردد. در مورد قرص های پیشگیری از بارداری اورژانسی در صورتی که 3 هفته پس از استفاده از قرص، قاعدگی اتفاق نیفتد نیاز به بررسی از لحاظ وقوع بارداری می باشد.
_در صورت وقوع بارداری و شکست روش پیشگیری از بارداری اورژانسی، بررسی ها نشان داده اند که هیچ گونه تاثیر منفی و خطرناکی برای جنین اتفاق نخواهد افتاد. برای کسب اطلاعات در زمینه خطرات تهدید کننده جنین کلیک کنید.

قرص ضد بارداری لوونورژسترول

سخن آخر

روش های اورژانسی پیشگیری از بارداری که مکرر استفاده می شود کم تر از روش های منظم پیشگیری موثر هستند. علاوه بر این مصرف مکرر قرص های اورژانسی در نهایت باعث تماس بدن با سطح بیشتری از هورمون می شود که می تواند عوارض جانبی مانند بی نظمی قاعدگی را به همراه داشته باشد. از سوی دیگر قرص های اورژانسی روش مطمئنی برای پیشگیری از بارداری نیستند و لازم است که روش های روتین دیگری را هم برای خود مشخص کنید. شما می توانید در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با متخصصان حامی هنر زندگی تماس بگیرید و از آنان در مورد روش های پیشگیری و یا سایر زمینه ها راهنمایی بگیرید. روانشناسان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.


 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*