ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

جلوگیری از بارداری بعد از رابطه و مقاربت

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با جلوگیری از بارداری بعد از رابطه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

بهترین روش‌های جلوگیری از بارداری بعد از رابطه کدام اند؟ روش‌های جلوگیری از بارداری برای زوجینی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تمایلی برای بچه دار شدن ندارند. همچنین به کارگیری برخی از این روش‌ها برای حفظ سلامت رابطه جنسی و پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی ضروری است. جلوگیری از بارداری معمولا با استفاده از کاندوم و یا قرص‌های اورژانسی صورت می‌گیرد. در این مقاله به بررسی روشی پرداخته‌ایم که بعد از رابطه جنسی کاربرد دارد. زمانی که هنگام سکس از کاندوم استفاده نشود و یا پاره شود از قرص‌هایی استفاده می‌شود که اصطلاحا به آن‌ها قرص روز بعد می‌گویند. در مواقعی که بارداری ناخواسته پیش می آید ممکن است زوجین دچار اضطراب در رابطه جنسی شوند. دراین صورت اختلالات جنسی و عدم لذت پیامدهای این اضطراب خواهند بود؛ در این شرایط درمان اضطراب ضروری است. کسانی که به اضطراب جنسی دچار می شوند می توانند با راهکاری مشاوره جنسی بر نگرانی های خود غلبه کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

جلوگیری از بارداری بعد از رابطه و مقاربت

بارداری ناخواسته ممکن است علائم افسردگی را برای زوجین به همراه داشته باشد، به همین دلیل اغلب آن‌ها به دنبال روش‌های جلوگیری از بارداری هستند. پیشگیری از باردار شدن بعد از سکس همان طور که از نامش مشخص است تنها زمانی کاربرد دارد که زوجین از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نکرده‌اند یا نقصی در روش پیشگیری آنها به وجود آمده باشد و در مقاربت‌های عادی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

نکته قابل توجه در این روش این است که به هیچ عنوان از بیماری‌های مقاربتی پیشگیری نمی‌کند و مصرف میزان بالای هورمون موجود در قرص‌ها عوارض بسیار ناخوشایندی را به همراه خواهد داشت. پس تنها در شرایط اوژانسی که چاره‌ی دیگری وجود ندارد باید تحت نظر یک درمانگر متخصص مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که به صورت خودسرانه از قرص‌های پیشگیری استفاده کرده‌اید، با پزشک متخصص صحبت کنید. برای آگاهی از عوارض قرص اورژانسی کلیک کنید.

اینفوگرافیک جلوگیری از بارداری بعد از رابطه و مقاربت

اینفوگرافیک جلوگیری از بارداری بعد از رابطه و مقاربت

جلوگیری از بارداری بعد از رابطه | نحوه اثر گذاری قرص‌های ضد بارداری

هورمون های استروژن با دوز بالا (HD) می‌توانند از حاملگی بعد از برقراری رابطه جنسی و مقاربت جلوگیری نمایند. میزان مصرف قرص برای جلوگیری از بارداری بعد از برقراری رابــطه جنسی بستگی به نوع قرص دارد. اولین مصرف باید حداکثر تا 72 ساعت پس از برقراری رابطه جنسی مصرف شود و مصرف بعدی 12 ساعت بعد صورت گیرد.

هر چقدر سریعتر از این قرص‌ها استفاده شود، احتمال بارداری بیشتر کاهش می‌یابد. در صورتی که اولین مصرف بعد از 72 ساعت پس از برقراری رابطه صورت گیرد، خطر حاملگی به 75 تا 89 درصد کاهش می‌یابد. اما در صورتی که لقاح اتفاق افتاده باشد دیگر مصرف قرص موثر نیست. برای آگاهی از مراحل لقاح و شکل گیری جنین کلیک کنید.

 

نکات مهم در رابطه با روش مصرف قرص‌های ضد بارداری

-بعد از برقراری رابطه جنسی و مقاربت احتمال بارداری وجود دارد، در اولین فرصت 2 قرص خوراکی HD را با هم همراه با شیر یا آب زیاد مصرف نمایید. ۱۲ ساعت بعد از خوردن قرص‌های نوبت اول، دو قرص HD دیگر با هم مصرف کنید.

-اگر در طی دو ساعت بعد از مصرف قرص‌ اورژانسی بعد از نوبت اول یا دوم دچار استفراغ شدید. در اولین فرصت باید 2 قرص HD دیگر را مصرف نمایید. اگر این اتفاق بعد از خوردن قرص‌ها در نوبت اول اتفاق افتاد، قرص‌های نوبت دوم را همچنان 12 ساعت بعد مصرف نمایید. اگر استفراغ بعد از 2 ساعت صورت گیرد، اهمیتی ندارد چون دارو جذب بدن شده است.
اگر تا 5 روز بعد از رابطه جنسی هنوز اقدام اورژانسی انجام نشده باشد، می توان از دستگاه آی یو دی IUD استفاده کرد. معمولا استفاده از آیی یو دی در روز پنجم به میزان قابل توجهی موثر در جلوگیری از بارداری است. با مراجعه به پزشک و استفاده از این دستگاه داخل رحمی تا روز پنجم بعد از رابطه می توان تا حدود زیادی از بارداری پیشگیری کرد.

جلوگیری از بارداری بعد از رابطه | آیا استفاده از این روش نتیجه بخش است؟

از هر 100 زنی که از این روش استفاده کرده‌اند، 1 تا 2 نفر حامله شده‌اند. این روش در 98 درصد از زنان نتیجه بخش می‌باشد. این روش تنها روشی است که بعد از برقراری رابطه جنسی و مقاربت می‌تواند برای جلوگیری از بارداری مورد استفاده قرار گیرد.

از آنجایی که این روش به نام مستعار قرص روز بعد شناخته می‌شود برخی از افراد به غلط مصرف این قرص‌ها را تا صبح روز بعد به تاخیر می‌اندازند. هر چقدر سریعتر مصرف شوند احتمال بــارداری بیشتر کاهش می‌یابد. بهترین حالت، استفاده از این قرص‌ها بلافاصله بعد از برقراری رابطه جنسی است. برای کسب اطلاعات در زمینه زمان افزایش یا کاهش احتمال حاملگی کلیک کنید.

کاندوم و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی

استفاده از این روش برای جلوگیری از بارداری بعد از برقراری رابطه جنسی و مقاربت نمی‌تواند از انتقال بیماری‌های مقاربتی پیشگیری کند. برای این منظور حتما باید در حین رابطه جنسی از کاندوم استفاده شود.

کاندوم تنها نوع پیشگیری از بارداری است که از بسیاری از بیماری های مقاربتی محافظت می کند و همچنین از بارداری جلوگیری می کند. این روش پیشگیری از بارداری در صورت نیاز قابل استفاده است، بدون هورمون است و به راحتی می توان آن را با خود حمل کرد و در انواع مردانه و زنانه وجود دارد. کاندوم‌های مردانه روی آلت تناسلی نعوظ یافته کشیده می شود و به عنوان یک مانع فیزیکی عمل می‌کنند و از عبور مایعات جنسی بین افراد در حین رابطه جنسی جلوگیری می‌کنند. کاندوم زنانه درست قبل از رابطه جنسی در واژن قرار می گیرد. بر اساس استفاده معمولی، کاندوم زنانه به اندازه کاندوم لاتکس مردانه موثر نیست و ممکن است کمی تمرین لازم باشد تا به آن عادت کنید. مزایای آن عبارت است از بهترین محافظت در برابر بیماری های مقاربتی. در صورت تقاضا قابل استفاده است و بدون هورمون و عوارض جانبی. معایب عبارتند از: اگر به درستی استفاده نشود می تواند در حین رابطه جنسی پاره یا جدا شود. برخی از افراد به کاندوم لاتکس حساسیت دارند. در صورتی که فردی در خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی ناشی از رابطه جنسی و مقاربت باشد توصیه می‌کنیم حتما از یک فرد متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید.

جلوگیری از بارداری بعد از رابطه | عوارض جانبی قرص‌های ضد بارداری

استفاده از دوز بالا هورمون در این قرص‌ها برای بسیاری از زنان عوارضی مانند تهوع، استفراغ، دردناک شدن پستان‌ها و سردرد را به همراه دارد. این عوارض اکثرا برای یک مدت زمان کوتاه در طول 1 الی 2 روز رخ می‌دهند. بعد از مصرف این قرص‌ها، قاعدگی در زنان تا مدتی نامنظم می‌شود.

عوارض قرص اورژانسی گاه شدیدتر شده و حتی بر کیفیت رابطه نیز تاثیر می‌گذارد. حتما مصرف این قرص‌ها را تحت نظر یک پزشک متخصص انجام دهید تا از خطرات احتمالی آن کاسته شود. گاهی این نشانه‌ها می‌تواند شبیه به سندرم ملال پیش از قاعدگی نیز بروز کند.

استفاده از قرص اورژانسی برای چه کسانی مناسب است؟

این روش نباید به عنوان یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری استفاده شود. بلکه تنها در شرایط اورژانسی کاربرد دارد مانند زمانی که کانــدوم پاره شده است. یا آلت بیرون کشیده شده یا زمانی که دیافراگم از محل مناسب خود خارج شود و یا موارد مشابه. در صورتی که خانم از بارداری خود خبر داشته‌باشد نباید از قرص اورژانسی استفاده نماید.

چگونه می توان قرص‌های ضد بارداری را تهیه نمود؟

با مراجعه به پزشکان این قرص‌ها تجویز می‌شوند. بسیاری از مراکز درمانی و بهداشتی نیز این قرص‌ها را در اختیار افراد قرار می‌دهند. شما می‌بایست در اسرع وقت پس از انجام رابطه جنسی و مقاربت نامطمئن هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید تا سریعتر بتوانید احتمال بارداری را کاهش دهید.

توجه داشته باشید که مصرف زیاد این قرص‌ها عوارضی دارد و بر کیفیت رابطه جنسی تأثیر گذار است. افزایش کیفیت رابطه جنسی بر بهبود روابط عاطفی تأثیر می‌گذارد و تنها از طریق آموزش و افزایش آگاهی میسر می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم برای بالا بردن کیفیت روابط زناشویی خود و درمان مشکلات از مشاوره جنسی بهره‌مند شوید.
مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با متخصصان مجرب در زمینه مشاوره خانوادگی و روانشناسی آماده خدمت رسانی می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

روش ­های دائمی پیشگیری از بارداری

یک روش کاملا مطمئن و همیشگی برای پیشگیری از باردار شدن عقیم سازی است.

بستن لوله­ های رحم: بستن لوله های رحمی از جمله روش های پیشگیری از بارداری در زنان بوده که بصورت مسدودسازی لوله ها، سوزاندن یا با ترکیبی از هر دو روش توسط جراح مانع از حاملگی فرد در آینده می شود.

ایمپلنت لوله ­های رحم:  در این شیوه ابتدا یک سیم از درون لوله های رحمی رد می شود. با رشد بافت اطراف سیم، لوله ها خودبخود مسدود می شوند. این روش گاهی به سه ماه زمان برای نتیجه گرفتن نیاز دارد. اصولا عقیم سازی در زنان در بیش از ۹۹درصد موارد موثر واقع می شود.

وازکتومی: وازکتومی نامی است که به شیوه عقیم سازی مردانه اطلاق می گردد. در این شیوه به مانند ایمپلنت لوله های رحمی، لوله هایی که واسطه انتقال اسپرم به مرحله انزال در مرد هستند مسدود می شود. در این شیوه نیز احتمال اثرگذاری بالای ۹۹ درصد می باشد.  وازکتومی شیوه ای قابل بازگشت است اما خالی از عوارض نیست. مانند اینکه به دلیل افزایش اسپرم به صورت غیرعادی، قدرت باروری را کاهش داده و یا منجر به نارسایی های مادرزادی در جنین می شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*