ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کنترل استرس کنکور | نحوه کن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کنترل استرس کنکور پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا با روش های کنترل استرس کنکور و مقابله با آن آشنا هستید؟ بدون شک موفقیت تحصیلی، کسب رتبه و قبولی در رشته دلخواه هدفی است که هر داوطلب کنکوری به دنبال آن می باشد. در این راه دانش آموزان و خانواده های آنان متحمل استرس و فشار روانی زیادی خواهند شد. عدم توجه به درمان اضطراب و استرس سبب شده تا بسیاری از دانش آموزان علیرغم مطالعه زیاد و آمادگی بالای تحصیلی نتوانند در کنکور نتیجه مناسبی را کسب کنند. کنترل استرس مهارتی است که در هر سنی می تواند باعث پیشرفت و ابزاری برای رسیدن به اهداف تان باشد. کنکور یکی از چالش هایی است که نتایج آن تا سال ها بر مسیر زندگی نوجوانان تاثیر می گذارد. بنابراین برای موفقیت در کنکور، علاوه بر دانش نیاز به مهارت کنترل استرس در کنکور نیز دارید. در ادامه روش هایی برای رسیدن به این هدف را معرفی کرده ایم. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

 

گیف کنترل استرس کنکور


 

ترس از ناکامی مانعی بر کنترل استرس کنکور

بسیاری از دانش آموزان در دوران طلایی پیش از کنکور دچار فشارهای روانی و عاطفی می شوند، این موضوع باعث می شود به جای تمرکز بر دروس دچار احساس ناکامی و ناامیدی شوند. این افکار باعث می شود به جای مطالعه و جمع بندی دروس، مدام در حال فکر کردن به نتیجه کنکور و پیامدهای بعد از آن باشند. این امر دو پیامد دارد، اول اینکه با فکر کردن مداوم به مسئله ای که نتیجه آن مشخص نیست، تنها زمان خود را برای آماده شدن برای کنکور هدر می دهید و از بقیه دانش آموزانی که در حال مطالعه هستند، عقب می افتند. دوم اینکه مداوم فکر کردن به هر مسئله ای استرس زایی سبب زیاد شدن استرس و اضطراب در فرد شده و می تواند سلامت روحی و جمسی فرد را بسیار تهدید کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اضطراب کلیک کنید.

 

نقش والدین در کنترل و بروز استرس دانش‌آموزان برای کنکور

پدر و مادر هایی که به هر دلیلی انتظارات بیش از حد از فرزندان خود دارند یا مدام با گوشه و کنایه با آن ها صحبت می کنند، فشار زیادی به فرزندان خود وارد می کنند. تزریق کردن استرس و اضطراب بر فرزندان نه تنها سبب بهبود رتبه فرزندانتان در کنکور نمی شود بلکه نتیجه ای عکس نیز می تواند داشته باشد. متاسفانه بارها شاهد این قضیه بودیم که استرس و نگرانی بیش از حد والدین سبب می شود فشار روانی بیشتری به فرد وارد شود. این موضوع نقش والدین در تحصیل را پر اهمیت تر می کند.

 

راه های کنترل استرس کنکور

نحوه کنترل و مقابله با استرس کنکور

در ادامه روش هایی ارائه می دهیم تا بتوانید با مدیریت فشارهای روانی و استرس تان بهترین عملکرد خود را در کنکور داشته باشید. این روش ها بدون تمرین و برنامه ریزی به نتیجه ای نمی رسد، شما می توانید با دریافت مشاوره تحصیلی بر روی اهداف خود برنامه ریزی کرده و به آن ها با اطمینان بیشتری برسید.

1- کنترل استرس با برنامه ریزی و مدیریت زمان

ریشه بسیاری از ترس ها و استرس ها ناآگاهی می باشد، پس لازم است در ابتدا اطلاعات کافی در مورد کنکور و منابع آن به دست آورید تا بتوانید برنامه ریزی مناسبی برای مطالعه منابع بر اساس زمان باقی مانده تان داشته باشید. برای این منظور می توانید از تکنیک مدیریت زمان پومودورو استفاده کنید.

2- کنترل استرس با هدف گذاری

ابتدا هدف خود را تعیین کنید و بعد به مطالعه بپردازید. با توجه به زمان باقی مانده برای کنکور، رشته و دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید انتخاب کنید و درصدهای قبولی در آن رشته دانشگاهی را از روی رتبه و نمره داوطلبان سال های گذشته در بیاورید. با این بررسی ها متوجه می شوید که لازم نیست تمام سوالات کنکور را برای قبولی در رشته دانشگاهی مورد علاقتان جواب دهید و بر اساس یافته هایتان، به سراغ تسلط بر روی مباحثی بروید که ضرایب بالاتری در رشته تان دارد.

3- کنترل استرس با خواب کافی و با کیفیت

بدون داشتن خواب مناسب نمی توانید تمرکز کافی بر روی دروس داشته باشید. همچنین کم خوابی باعث استرس و احساس خستگی می شود و قدرت یادگیری و حافظه را کاهش می دهد. شام سبکی بخورید تا بتوانید راحت بخوابید. خواب کافی به خصوص در شب آخر اهمیت زیادی دارد، استفاده از دمنوش های آرامبخش، تماشای فیلم کمدی یا پیاده روی کوتاه می تواند به خوابی راحت در شب سرنوشت سازتان کمک کند. شما می توانید با استفاده از تکنیک های کنترل و درمان استرس را یاد بگیرید و انگیزه خود را در طول زمان مطالعه برای کنکور حفظ نمایید. 

4- کنترل استرس با استفاده از تکنیک های تنفسی

نحوه کنترل و مقابله با استرس کنکور

داشتن کمی استرس برای کنکور امری طبیعی است و کمک می کند تا با دقت بیشتری برای کنکور برنامه ریزی کنید، ولی اگر استرس از حد طبیعی بیشتر شود، روند یادگیری تان را با مشکل رو به رو می کند. استرس پیامدها و علائم جسمی مانند معده درد عصبی را نیز به همراه دارد. تکنیک های تنفس مانند تکنیک تنفس 8-7-4 نیز می تواند تا حد زیادی در خواب و کنترل استرس کنکور دانش آموزان تاثیر گذار باشد.

5- استراحت کنید و شاداب باشید

شما باید علاوه بر مطالعه، زمان هایی را برای استراحت و تفریح خود در نظر بگیرید. مطالعه پیوسته و بدون استراحت به مرور زمان، شادابی و بازدهی تان را کاهش می دهد و عملکردتان افت خواهد کرد. روحیه شما بسیار در یادگیری موثر تاثیر گذار است.

6- کنترل استرس با خلاصه برداری و مرور

خلاصه برداری نقش بسیار مفیدی در دوره و جمع بندی قبل از کنکور دارد. در روزهای پایانی کنکور، مرور کردن مطالبی که خوانده اید بسیار حائز اهمیت است و زمانی که خلاصه برداری می کنید این روند را با سرعت بیشتری انجام خواهید داد. از طرفی دست نوشته های خودتان چون براساس اولویت های یادگیری خودتان است، می تواند نقش مهمی در جمع بندی نهایی و کاهش استرس دارد.

7- یادگیری تکنیک های کنترل استرس

اگر از مصاحبه با رتبه های برتر کنکور اطلاع داشته باشید، خواهید فهمید که بسیاری از این افراد علاوه بر داشتن برنامه ریزی درسی و تقویت خود در دروس مختلف و مطالعه، به بهداشت عاطفی و روانی خود بسیار اهمیت می دهند و به خوبی با تکنیک های کنترل استرس و اضطراب آشنایی دارند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*