ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کنار آمدن با بیماری | تکنیک های بازگشت آرامش به زندگی بیمار

کنار آمدن با بیماری نیاز به زمان دارد. تشخیص بیماری های مزمن می تواند ترسناک و نگران کننده باشد. هنگامی که از شوک اولیه تشخیص خود فراتر رفتید، یاد بگیرید چگونه با استرس های روزانه زندگی با بیماری خود کنار بیایید. همه افراد مستعد تأثیرات استرس هستند. با این حال، زندگی با یک بیماری طولانی مدت می تواند شما را آسیب پذیرتر کند. همچنین یک بیمار مزمن کل خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد. پس برای زندگی آرامتر لازم است مدیریت استرس را بیاموزید و کنار آمدن با بیماری را بیاموزید.برای کسب آگاهی بیشتر دراین زمینه از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید.

تماس با مشاورتاثیرات بیماری های مزمن بر زندگی

یک مشکل جدی سلامتی می‌تواند تمام جنبه‌های زندگی شما را مختل کند، خواه یک بیماری مزمن باشد یا تهدیدکننده زندگی، مانند سرطان، یا یک رویداد مهم سلامتی مانند سکته مغزی، سکته قلبی یا آسیب‌های ناتوان‌کننده. به نظر می رسد بسیاری از مشکلات جدی سلامتی به طور غیرمنتظره ای ایجاد می شوند و زندگی شما را به طور غیر منتظره ای بر هم می زند. ممکن است احساس کنید تحت تأثیر افکار منفی - از ترس و نگرانی گرفته تا غم و اندوه عمیق، ناامیدی و اندوه - یا فقط بی‌حس شده‌اید، از شوک یخ زده یا احساس کنید که هرگز نمی‌توانید با آن کنار بیایید. تغییرات عاطفی می تواند عملکرد یا درست فکر کردن را دشوار کند و حتی منجر به اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی شود. اما تشخیص یا واکنش عاطفی شما هر چه باشد، مهم است که بدانید ناتوان نیستید. اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کنار آمدن بهتر با موقعیت جدید خود، کاهش استرس و اضطراب روانی که اغلب با بیماری های جدی همراه است، بردارید، و راهی برای هدایت این سفر چالش برانگیز جدید بیابید.

واکنش های عاطفی رایج به بیماری های مزمن

 1. عصبانیت یا ناامیدی در حالی که تلاش می کنید با تشخیص خود کنار بیایید - مکرراً می پرسید: "چرا من؟" یا سعی می کنید بفهمید آیا کاری انجام داده اید که سزاوار این کار هستید یا خیر.
 2. مواجهه با مرگ و میر خود و این احتمال که این بیماری به طور بالقوه می تواند پایان دهنده زندگی باشد. نگرانی در مورد آینده - اینکه چگونه با آن کنار بیایید، چگونه هزینه درمان را بپردازید، چه اتفاقی برای عزیزانتان خواهد افتاد، دردی که ممکن است در حین پیشرفت بیماری با آن روبرو شوید، یا اینکه چگونه زندگی شما ممکن است تغییر کند.
 3. غم از دست دادن سلامتی و عمر قدیمی.
 4. پشیمانی یا احساس گناه در مورد کارهایی که انجام داده اید و فکر می کنید ممکن است در بیماری یا آسیب شما نقش داشته باشد. شرمنده از اینکه وضعیت شما بر اطرافیان شما تأثیر می گذارد.
 5. امتناع از پذیرش تشخیص
 6. احساس گوشه گیری و انزوا طلبی، احساس جدا شدن از دوستان و عزیزانی که نمی توانند درک کنند که شما چه می کنید.
نحوه واکنش عاطفی شما و میزان پریشانی روانی که تجربه می کنید به عوامل مختلفی از جمله سن، شخصیت، نوع و پیش آگهی مشکل پزشکی که با آن مواجه هستید و میزان حمایتی که دارید بستگی دارد.در هر شرایطی که هستید، باید بدانید که تجربه طیف وسیعی از احساسات دشوار پاسخی طبیعی به یک موقعیت بالقوه تغییر دهنده زندگی است. اما این بدان معنا نیست که ضعیف هستید، دیوانه می شوید یا نمی توانید با چالش های سلامتی و عاطفی پیش رو روبرو شوید. برای درک بهتر مطالعه مقاله زندگی با سرطان پیشنهاد می شود.  
کنار امدن با بیماری

برخی از عوارض بیماری های مزمن

بیماری های مزمن علائم خاص بیماری دارند، اما ممکن است علائم نامرئی مانند درد، خستگی و اختلالات خلقی را نیز به همراه داشته باشند. درد و خستگی مزمن ممکن است به بخشی از روز شما تبدیل شود. در کنار بیماری، احتمالاً کارهای خاصی دارید که باید انجام دهید و از خودتان مراقبت کنید، مانند مصرف دارو یا انجام ورزش. همگام بودن با وظایف مدیریت سلامت خود ممکن است باعث استرس شود.

1-تغییرات ظاهری در بیماری های مزمن

تغییرات فیزیکی ناشی از یک بیماری ممکن است ظاهر شما را تحت تاثیر قرار دهد. این تغییرات می تواند یک تصویر مثبت از خود را به تصویر ضعیف تبدیل کند. وقتی احساس خوبی نسبت به خود ندارید، ممکن است از دوستان و فعالیت های اجتماعی کناره گیری کنید. اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب از شکایات رایج افراد مبتلا به بیماری های مزمن هستند، اما بسیار قابل درمان هستند. بیماری مزمن نیز می تواند بر توانایی شما برای کار تأثیر بگذارد. برای مقابله با خشکی صبحگاهی، کاهش دامنه حرکتی و سایر محدودیت های فیزیکی، ممکن است مجبور شوید روش کار خود را تغییر دهید. اگر قادر به کار نباشید، ممکن است مشکلات مالی داشته باشید.

2-کاهش قدرت بدنی در بیماری های مزمن

اگر خانه‌دار هستید، انجام کارتان ممکن است خیلی بیشتر طول بکشد. ممکن است لازم باشد از همسر، یکی از بستگان یا یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در خانه کمک بخواهید. همانطور که زندگی شما تغییر می کند، ممکن است احساس از دست دادن کنترل اضطراب و عدم اطمینان در مورد آینده کنید. در برخی از خانواده ها، ممکن است یک تغییر نقش وجود داشته باشد که در آن افرادی که می توانند در خانه بمانند باید به سر کار بازگردند. استرس می تواند احساسات شما را در مورد زندگی ایجاد کند و شکل دهد. دوره های طولانی استرس می تواند منجر به ناامیدی، عصبانیت، ناامیدی و گاهی اوقات افسردگی شود. این می تواند نه تنها برای شما، بلکه برای اعضای خانواده شما نیز اتفاق بیفتد. آنها همچنین تحت تأثیر مشکلات سلامت مزمن یک عزیز هستند. برای مقابله با نا امیدی و زندگی دوباره استوار باشید.
پیشنهاد برای کنار امدن با بیماری

پیشنهاداتی برای کنار آمدن با بیماری

شما می توانید برای به حداکثر رساندن کیفیت زندگی خود و به حداقل رساندن چالش های زندگی با یک بیماری طولانی مدت قدم بردارید. استرس را با کنار گذاشتن تعهدات غیر ضروری به حداقل برسانید. برای مثال، ممکن است بتوانید از تعهدات داوطلبانه مرخصی بگیرید یا از خانواده و دوستان کمک بیشتری بخواهید. یک شبکه حمایتی قوی بسازید که بتوانید به آن تکیه کنید و با آنها در مورد اینکه چگونه می توانند به بهترین شکل به شما در مدیریت بیماری کمک کنند ارتباط برقرار کنید. در این رابطه مطالعه مقاله رفتار صحیح با بیمار ام اس پیشنهاد می شود. بیماری می تواند برای کل خانواده استرس زا باشد. این غیرعادی نیست که زوج ها در رابطه خود دچار تنش شوند. سعی کنید چیزها را از منظر دیگری ببینید و خطوط ارتباطی را باز نگه دارید. اگر بچه دارید، برای مدتی تنها با همسرتان برنامه ریزی کنید. همچنین شریک زندگی خود را تشویق کنید تا زمانی را برای مراقبت از خود اختصاص دهد، به خصوص اگر او مراقب اصلی شما باشد. از استراتژی های زیر برای کمک به مقابله و بازیابی کنترل استفاده کنید.

1-پذیرش شرایط برای کنار آمدن با بیماری

هنگامی که با یک بیماری طولانی مدت زندگی می کنید، یادگیری همه چیز در مورد علائم و گزینه های درمانی می تواند مفید باشد. از پزشک خود سؤالات خاص در مورد وضعیت خود بپرسید، اما به همین جا بسنده نکنید. کتابخانه محلی شما و انجمن های بیمار برای شرایط خاص منابع عالی برای افزایش پایگاه دانش شما هستند. شما همچنین می توانید اطلاعات را به صورت آنلاین پیدا کنید، اگرچه برخی از منابع دقیق تر و قابل اعتمادتر از سایرین هستند. به آنچه به نظر می رسد علائم شما را کاهش می دهد یا آنها را بدتر می کند، به خوبی توجه کنید. از یک دفترچه یادداشت یا تقویم برای ثبت روندها و سایر بینش هایی که ممکن است به شما در مدیریت علائم کمک کند، استفاده کنید. یادداشت های خود را با پزشک خود به اشتراک بگذارید تا تیم مراقبت های بهداشتی شما بهتر بفهمند که وضعیت شما چگونه بر شما تأثیر می گذارد. در این رابطه مطالعه مقاله رفتار صحیح با بیماران سرطانی پیشنهاد می شود.

2-برای کنار آمدن با بیماری پرستار خود باشید

خدمت به عنوان مدیر روزانه سلامت خود ممکن است به شما کمک کند تا احساس کنترل داشته باشید و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید. پیروی از برنامه درمانی توصیه شده ممکن است به کنترل علائم و استرس شما کمک کند. برای مثال، مهم است که داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید و در قرار ملاقات های برنامه ریزی شده مراقبت های بهداشتی شرکت کنید. ممکن است راه اندازی یک سیستم یادآوری در تقویم، برنامه ریز روزانه یا تلفن هوشمندتان کمک کند. سایر تصمیمات روزانه که بر اعمال و سبک زندگی شما تأثیر می گذارند می توانند نحوه دور زدن استرس را به طور مؤثر شکل دهند. به عنوان مثال، خوردن غذاهای مغذی و ورزش کافی ممکن است به تقویت خلق و خو، بهبود تحرک و کاهش علائم کمک کند. همچنین باید اقداماتی را برای مدیریت نگرش، احساسات و روابط خود انجام دهید.

3-مدیریت احساسات برای کنار آمدن با بیماری

ماهیت فراگیر بیماری مزمن، و راه هایی که زندگی و برنامه های شما را مختل می کند، می تواند طیف وسیعی از احساسات را برانگیزد. این پاسخ ها ممکن است شامل فشار،غم و اندوه، خشم، ترس، افسردگی و اضطراب باشد.روش های مختلف مدیریت استرس و احساسات دردناک را آزمایش کنید.برای آشنای با درمان اضطراب کلیک کنید. وقتی تکنیکی را پیدا کردید که جواب داد، آن را در برنامه روزانه یا هفتگی خود بگنجانید. برخی از ایده ها عبارتند از:
 • ورزش کردن و حرکات کششی
 • گوش دادن به موسیقی
 • نفس عمیق
 • مراقبه
 • نوشتن برای کاهش استرس
 • پخت و پز
 • خواندن و مطالعه
 • گذراندن زمان با کیفیت با خانواده و دوستان
ممکن است به برنامه ریزی زمانی در تقویم خود برای استراحت های منظم و مراقبت از خود کمک کند.

4-مدیریت روابط برای کنار آمدن با بیماری

مدیریت رابطه زمانی که یک بیماری مزمن دارید نیز مهم است. ممکن است متوجه شوید که انرژی و زمان محدودی برای معاشرت در دسترس دارید. برخی از دوستان یا اعضای خانواده ممکن است چالش های پیش روی شما را درک نکنند. انتخاب‌های هوشمندانه در مورد اینکه زمان و انرژی خود را کجا متمرکز کنید می‌تواند به شما کمک کند بهترین زندگی ممکن را داشته باشید. روی روابطی که برای شما مهم هستند تمرکز کنید. روابطی را که استرس بیشتری به زندگی شما اضافه می کنند را کنار بگذارید. یاد بگیرید چگونه یک رابطه را مدیریت کنیم؟ 

5-انعطاف پذیر باشید

نگرش و رویکرد می تواند تفاوت بزرگی در کیفیت زندگی شما ایجاد کند. این مهم است که تغییرات سبک زندگی را که شرایط شما به آن نیاز دارد، بپذیرید. همچنین به افزایش اعتماد به نفس در توانایی شما برای زندگی در این محدودیت ها کمک می کند. شما می توانید کنترل زندگی خود را به گونه ای در دست بگیرید که با نزدیک شدن به شرایط خود با سازگاری و اعتماد به نفس، تغییراتی در تجربه روزمره شما ایجاد کند. مهارت ها و عادات جدید را توسعه دهید و رویکرد حل مسئله را در پیش بگیرید تا بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است. در صورت بروز چالش ها بهتر می توانید مدیریت کنید.

6-سبک زندگی سالم در مواجهه با بیماری های مزمن

زندگی با بیماری مزمن می تواند استرس زا باشد، اما شما می توانید برای مدیریت وضعیت خود و حفظ کیفیت خوب زندگی اقداماتی انجام دهید. تا جایی که می توانید درباره بیماری و نیازهای درمانی خود بیاموزید. در مورد پیروی از برنامه درمانی خود و رهبری یک سبک زندگی سالم فعال باشید. برای فعالیت‌ها و روابطی که احساس شادی و حمایت بیشتری در شما ایجاد می‌کند، وقت بگذارید، در حالی که از افراد و چیزهایی که شما را تحت فشار قرار می‌دهند دوری کنید. با تعدیل انتظارات و تمرین مراقبت از خود، می توانید سلامت و تندرستی خود را در اولویت قرار دهید. مطالعه مقاله چگونه زندگی سالم داشته باشیم پیشنهاد می شود.  

حمایت ها برای کنار آمدن با بیماری مزمن

می توانید برای استرس مرتبط با بیماری مزمن کمک بیابید. گزینه های مشاوره شامل گروه های حمایتی، مشاوره فردی و/یا مشاوره خانواده و زوج می باشد.

1-گروه های پشتیبانی برای کنار آمدن با بیماری

گروه های پشتیبانی یک تجربه اشتراک گذاری مفید هستند. آنها محیطی را فراهم می کنند که در آن می توانید راه های جدیدی برای مقابله با بیماری خود از راهبردهای مقابله ای دیگران بیاموزید. ممکن است بخواهید رویکردهای خود را نیز به اشتراک بگذارید. می دانید که به تنهایی با سختی ها روبرو نیستید. اغلب می توانید با تماس با یک سازمان خیریه اجتماعی که به بیماری خاص شما اختصاص دارد، این گروه ها را پیدا کنید.

2-مشاوره برای کنار آمدن با بیماری

گاهی اوقات افراد مشکلاتی دارند که بهتر است در یک محیط یک به یک به آنها رسیدگی شود. با شرکت در مشاوره فردی، می توانید احساسات حساس یا خصوصی را که در مورد بیماری خود و تأثیر آن بر سبک زندگی و روابط خود دارید، به طور مؤثرتری بیان کنید. گروه خاصی از ارائه دهندگان سلامت روان آموزش دیده هستند که آموزش های گسترده ای در زمینه مقابله با بیماری های مزمن دارند. مشاوره خانواده و زوجین نیز در بسیاری از موارد مفید است.یک بیماری مزمن اغلب بر واحد خانواده تأثیر می گذارد. یافتن یک ارائه دهنده بهداشت روان آموزش دیده توسط خانواده یا زوج ها در این موارد مهم است. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی یا مشاوره روانشناسی با مرکز مشاوره حامی هنز زندگی تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*