ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کنار آمدن با گذشته همسر | نحوه برخورد با گذشته همسر


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کنار آمدن با گذشته همسر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


کنار آمدن با گذشته همسر زمانی که از جزئیات آن خبردار شده‌اید ممکن است احساسات دوگانه‌ای را در شما ایجاد کند. امکان دارد مدت زمان زیادی را در کنار همسری که به او علاقه‌مند هستید، زندگی کرده‌ باشید و برای حفظ رابطه خود با او سختی‌های بسیاری را متحمل شده باشید. اما از سوی دیگر هجوم افکار مزاحم و آزار دهنده در مورد گذشته‌ی او از درون شما را نابود می‌کند. پس دچار یک ابهام و بلاتکلیفی می‌شوید و در دوراهیِ ماندن یا رفتن گیر می‌افتید. پیش از آن که تصمیمی جدی در این خصوص بگیرید کمی صبور باشید. زوج‌ها می‌توانند با شرکت در جلسات مشاوره ازدواج و خانواده بحران‌های میان خود را به خوبی برطرف کنند و روابط عاطفی را بهبود ببخشند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

کنجکاوی برای کنار آمدن با گذشته همسر

در ابتدا که از روابط گذشته همسر خود با خبر شدید احتمالا پیش خود فکر می‌کردید قادر خواهید بود گذشته او را فراموش کنید. اما به تدریج متوجه می‌شوید که نمی‌توانید از شر افکار منفی ناخوشایند و وسواس گونه رها شوید و به نوعی به همسر خود مشکوک می شوید. در این صورت میان این احساسات آزاردهنده غرق خواهید شد و شک و بدبینی از شما یک همسر شــکاک خواهد ساخت . به این ترتیب شما دیگر از زندگی مشترک خود لذت نخواهید برد.

در مقابل ممکن است از عشق و علاقه همسر خود آگاه باشید. اما به صورت غیر مستقیم و بر اساس افکار درونی، رفتارهایی بروز دهید که به زندگی شما خدشه وارد کند. همسرتان که دلیل رفتارهای شما را نمی‌داند به مرور از شما فاصله می‌گیرد. برخی دیگر از افراد نیز نمی‌توانند احساس عصبانیت و بدبینی خود را پنهان کنند و مدام موضوع روابط پیشین همسرشان را پیش می‌کشند و با او بحث و دعوا می‌کنند. در این حالت اغلب رابطه زناشویی رو به سردی می‌رود و جدایی و طلاق اتفاق می‌افتد. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی بیشتر در این رابطه، مقاله تاثیر گذشته همسر بر ازدواج و روابط زناشویی را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک کنار آمدن با گذشته همسر

اینفوگرافیک کنار آمدن با گذشته همسر

راه های کنار آمدن با گذشته همسر

افراد پس از ازدواج به یکدیگر متعهد می‌شوند، چیزی که ممکن است قبل از آن کمتر اهمیت داشته باشد. شما در گذشته همسرتان نبودید و او هم تعهدی به شما نداشته است. خیلی کم اتفاق می‌افتد که افراد بتوانند با اولین کسی که آشنا می‌شوند ازدواج کنند. بنابراین ممکن است همسرتان روابط دیگری را تجربه کرده باشد. این موضوع لزوما به این معنا نیست که حس وفاداری به همسر در او وجود ندارد یا روابط گذشته تهدیدی برای زندگی فعلی شما هستند. در ادامه را‌ه‌هایی را برای کنار آمدن با گذشته همسر بیان کرده‌ایم:

1. گذشته همسرتان را تحلیل نکنید

وقتی در مورد رابطه قبلی همسر خود مطلع شوید ممکن است بخواهید تمام جزئیات را بدانید. پس او را تحت فشار می‌گذارید. ممکن است در نهایت تسلیم شود و همه چیز را برای شما تعریف کند یا شاید به دروغــگویی روی آورد. چیزی که اهمیت دارد این است که شما با کنکاش در گذشته همسر خود به دنبال چه چیزی هستید. افراد ازدواج می‌کنند تا به آرامش برسند. فکر می‌کنید دانستن جزئیات چه سودی برایتان خواهد داشت؟ مسلما ادامه این روند باعث افزایش بحث و جدل، بی اعتمادی، بدبینی، دروغ و در نهایت به هم خوردن رابطه خودتان می‌شود. علاوه بر همه این ها شما متحمل پیامدهای ناخوشایندی بابت تاثیر دروغ در زندگی مشترک خود خواهید شد.

2. افزایش اعتماد به نفس برای کنار آمدن با گذشته همسر

ازدواج از روی میل و علاقه به این معنی است که او بین تمام انتخاب‌های خودش، شما را برای ازدواج برگزیده است. پس از جایگاه بالایی برای او برخوردار هستید. حتی اگر در گذشته رابطه‌ای داشته اکنون همراه شما است و شما را برای زندگی تا آخر عمر انتخاب کرده‌است. اگر بتوانید به جای این افکار مزاحم که به شما و همسرتان آسیب می‌رساند عشق، صمیمیت و احتــرام به همسر را سرلوحه زندگی خود کنید؛ باعث می‌شود که همسرتان نه تنها افسوس گذشته را نخورد بلکه خوشحال باشد که رابطه قبلی سرانجامی نداشته و با شما زندگی می‌کند. 

3. پذیرش واقعیت گذشته همسر

با توجه به تغییراتی که در دهه‌های اخیر در جامعه ایجاد شده است تفکیک جنسیتی امکان پذیر نیست. بسیاری از افراد دوستی های قبل از ازدواج را تجربه می کنند. آنچه الان اهمیت دارد این است که روی رابطه خودتان تمرکز کنید تا عشق و صمیمیت بین شما عمیق‌تر شود. همه افراد اشتباهاتی در گذشته خود داشتند و مجموعه این اتفاقات شخصیت فعلی آن‌ها را ساخته است. در ازدواج مــوفق، زن و شوهر هر دو اتفاقات گذشته یکدیگر را می‌پذیرند و برای بهبود روابط خود تمام سعی خود را به کار می‌گیرند.

4. مثبت اندیشی و دوری از گذشته همسر

به روابط خوبی که می‌توانید با همسر خود داشته باشید فکر کنید و برای آن برنامه ریزی کنید. به جای افکاری که فقط شما را آزار می‌دهد روی نکات مثبت همسر خود تمرکز کنید. به جای زندگی در جهنم گذشته، فردایی زیبا و رویایی بسازید. شما می توانید با آموزش و بکار بستن راه های لذت بردن از زندگی مشترک، سعادت و آرامش را جایگزین افکار مخرب نمایید.

5. ذهن آگاهی به فکر کردن به گذشته همسر

ذهــن آگاهی یا مهارت های زندگی کردن در زمان حال کمک زیادی به شما می‌کند تا بتوانید به روابط گذشته همسرتان فکر نکنید. بخشش و فراموش کردن راهی برای رهایی خودتان از افکار مزاحم و آزار دهنده است. سعی کنید به او اعتماد کنید تا او هم فرصت داشته باشد به شما ابراز عشق نماید.

6. مهارت‌های مدیرت هیجان در ارتباط با گذشته همسر

یادگیری مهارت کنترل احساسات و هیجانات به شما کمک می‌کند تا بتوانید هیجان‌های خود را مدیریت کنید، نه اینکه براساس هیجان خود مدیریت شوید. در ابتدا لازم است از هیجان‌های خود، آگاه شوید و آن‌ها را شناسایی کنید. پیش بینی کنید که ناتوانی در کنترل هیجانات چه پیامدهایی خواهد داشت تا بتوانید هیجان‌ها را به شیوه ای منطقی ابراز کنید. در نهایت به خودتان و اطرافیان کمتر آسیب بزنید.
چنانچه نتوانید کنجکاوی خود را در مورد گذشته همسر کنترل کنید این مسئله می تواند منجر به وسواس فکری شدید و نشخوار ذهنی در شما شود. در این حالت پیوسته با خودتان تصور خواهید کرد که او چه مسائلی دیگری داشته و از شما پنهان نموده است. عدم اطمینان به همسر می تواند مانند آفت زندگی زناشویی شما را به نابودی بکشاند. بنابراین لازم است هر چه زودتر افــکار منفی خود را متوقف کرده و تمام توجه خود را بر زندگی حال خود و همسرتان متمرکز کنید. توصیه می کنیم برای کسب آگاهی بیشتر مقاله تکنیک توقف فکر را مطالعه فرمایید.

7. تخلیه احساسات به گونه‌ای سالم برای کنار آمدن با گذشته همسر

ممکن است بعد از فهمیدن حقایق گذشته همسر خود احساسات مختلفی از جمله خشم و عصبانیت فراوانی را تجربه کنید. اما به خاطر احساس گناه، ترس از آسیب زدن به دیگری و یا مسائل دیگر خشم خود را سرکوب می‌کنید. فرو خوردن خشم به مرور زمان منجر به افسردگی می‌شود و نا خودآگاه بر روابط با همسرتان تأثیر می‌گذارد. نقش احساسات در تصمیم گیری بسیار موثر است. بنابراین احساسات خود را نادیده نگیرید. آن‌ها را به گونه‌ای سالم ابراز کنید و بیرون بریزید.

کمی از خانه فاصله بگیرید. می‌توانید مکان خلوتی را برای خود انتخاب کنید و در آن جا غم‌های خود را فریاد بزنید. اجازه دهید غم و اندوه درونتان تخلیه شود. اشکالی ندارد اگر مدت زمانی را به خاطر دروغ‌و پنهان کاری در ازدواج همسرتان و یا رویاهای از دست رفته، خشمگین و ناراحت باشید. از این طریق می‌توانید زخم‌های خود را بهبود ببخشید و افکارتان را کمی سامان دهید.

8. بخشش همسر و اعتماد دوباره به او

اغلب افراد دوست دارند بخشیده شوند. اما خود توانایی بخشش دیگران را ندارند. البته که قبول گذشته همسر و درک خطاهای او در گذشته کار سختی به نظر می‌آید. اما اگر قصد ادامه زندگی با او و کنار آمدن با گذشته او را دارید، اولین کار برای بخشیدن همسر این است که پنهان‌کاری‌ها و اشتباهات گذشته را از صمیم قلب ببخشید و بر اساس عشق و علاقه خود دوباره اعتمادتان را به دست آورید. کنکاش درباره همسر و شک و تردید به او، روابطتان را سرد می‌کند.

آیا لازم است تمام گذشته خود را برای همسر شرح دهیم؟

روابط عاطفی و زندگی مشترک بر پایه صمیمیت بین زوجین و ارتباطات جسمی و عاطفی با کیفیت استوار است. اما باید توجه داشته باشید که صمیمیت در روابط لزوما به معنای صداقت بیش از حد و بیان تمام اتفاقات گذشته نیست. بسیاری از افراد در زندگی مشترک تمام امور گذشته خود را بیان نمی‌کنند و البته رابطه‌‌ای پایدار و مبتنی بر اعتماد دارند. از طرفی برخی از زوج‌ها نیز از نگفتن گذشته‌ی خود به همسر عذاب وجدان دارند و احساس می‌کنند بار بزرگی را به دوش می‌کشند.

بیان تمام اتفاقات گذشته در بسیاری موارد این بار را از دوش شما بر می‌دارد. اما از طرفی ممکن است آسیب‌های شدیدی را به زندگی مشترک وارد کند. بنابراین اگر قصد برملا کردن رازهای خود را دارید و یا در مورد گذشته‌ی همسر خود بسیار کنجکاو هستید، بهتر است پیش از هر اقدامی از روانشناس راهنمایی بگیرید. گاهی پیش کشیدن مسائل مربوط به گذشته و کنکاش در گذشته همسر تمام حس اعتماد و امنیت بین شما را از بین می‌برد و روابطتتان را خدشه دار می‌کند. پیشنهاد می کنیم در این زمینه مقاله حرف هایی که نباید به همسر گفت را مطالعه فرمایید.

سخن آخر

مسیر زندگی مشترک، مسیر پرپیچ و خمی است. هر لحظه ممکن است مشکلات به طرز عجیبی خودنمایی کنند و آرامش را از زوجین سلب نمایند. به همین دلیل ضروری است، افراد برای تشکیل زندگی مشترک خود مهارت های لازم برای ازدواج را آموزش ببینند و از پیشامد اتفاق های احتمالی پیشگیری نمایند. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با متخصصان مجرب و برگزاری جلسات مشاوره تخصصی به صورت حضوری و تلفنی آماده خدمت رسانی در جهت ارائه مشاوره های تخصصی در زمینه خانواده و ازدواج و آموزش کسب مهارت های زندگی می باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*