ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کرونا در بارداری | آیا جنین و مادر مبتلا به کرونا می‌شوند؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کرونا در بارداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در روزهایی که ویروس کرونا مشکلاتی را برای همه افراد در سطح جهانی به وجود آورده است، بسیاری از مادران باردار از تاثیرات کرونا در بارداری و آسیب دیدن جنین نگران هستند. مادران بارداری که در انتظار مواجهه با وقوع بیماری کرونا ویروس قرار دارند، ترس و اضطراب بیشتری را تحمل می‌کنند. کووید-19 یک ویروس ناشناخته است که همچنان تحقیقات درباره‌ آن ادامه دارد اما تمامی پژوهش‌های کنونی حاکی از آن است که این ویروس برای مادران باردار و جنین‌شان پر ریسک‌تر از بقیه‌ افراد نیست. واضح است که مادر باردار وضعیت ایمنی ضعیف‌تری به نسبت افراد دیگر دارد، ولی این مسئله خطر ابتلای او را افزایش نمی‌دهد. موضوع بسیار مهم در این شرایط حفظ آرامش و پیشگیری است که در این مقاله سعی داریم به آن بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید از مشاوره خانواده کمک بگیرید.
تماس با مشاور

ریسک‌ ابتلا به کرونا در بارداری نسبت به سایر افراد جامعه

دستگاه ایمنی زنان باردار از ضعف بیشتری برخوردار است، همچنین رشد جنین و حجیم شدن رحم در ماه‌های آخر بارداری به دیگر اندام‌ها از جمله شش‌ها فشار می‌آورد و نمی‌گذارد هوا در تمام بخش‌های ریه‌ مادر آزادانه جریان پیدا کند و این بخش‌ها را مستعد عفونت می‌کند. از این‌رو، احتمال ابتلای آنان به بیماری‌های عفونی و تنفسی در حالت عادی بسیار بالاست.

هیچ یک از شواهد تا به امروز ابتلای بالاتر مادران باردار به کووید 19 را نشان نداده است اما این که زنان باردار در گروه‌های آسیب‌پذیر قرار داده شده‌اند صرفاً بدین معنی است که بیماری‌های عفونی و تنفسی در زنان باردار خطرناک‌تر است اما با این حال رعایت موارد بهداشتی و ماندن در خانه تا حد امکان، می‌تواند نگرانی شما در این مسئله را کاهش دهد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید.

 

ادامه دادن آزمایشات چکاپ و غربالگری

برای مادرانی که به این ویروس مبتلا نشده‌اند پیگیری آزمایشات مشکلی ندارند اما باید توجه داشت که بنابر نیاز خود به حمایت‌های حرفه‌ای به مراکز آزمایشگاهی مراجعه کنید. اگر دارای مشکلات تنفسی غیرمعمول هستید و یا در روند بارداری خود دچار مشکلات حادی شدید که از طریق تماس‌های تلفنی با پزشکان برطرف نشد، می‌توانید به صورت حضوری مراجعه کنید. مورد بسیار مهم در این مرحله آن است که آرامش خود را حفظ کنید و از مراجعات غیرحضوری به مراکز درمانی پرهیز کنید.

مادران مبتلا باید تحت‌نظر پزشک متخصص عفونی یا ریه‌ و نیز متخصص زنان و زایمان قرار بگیرند. تا حد امکان سعی کنید از مراجعات حضوری پرهیز کنید و با تماس‌های تلفنی پزشک خود را باخبر سازید. در صورتی که دچار مورد حادی از جانب خود و یا جنین‌تان شدید، با رعایت موارد بهداشتی می‌توانید به مراکز درمانی مراجعه کنید.

 

پیشگیری از ابتلا به کرونا در بارداری

از آنجایی که این ویروس خطر بیشتری برای زنان باردار خواهد داشت، لازم است تمامی موارد ذکرشده از جمله نحوه صحیح شستن دست‌ها، استفاده از دستکش و ماسک هنگام خروج از خانه و یا رویارویی با فرد مبتلا، ضدعفونی مکرر دست‌ها و ... رعایت شود اما نکته‌ حائز اهمیت آن است که سعی کنید در استفاده‌ بیش از حد از مواد ضدعفونی‌کننده به دلیل استشمام آن خودداری کنید. سعی کنید در مکان‌های پرازدحام نباشید و تا حد ممکن در خانه بمانید.

 

احتمال انتقال کرونا در بارداری به جنین

شاید مادرانی که به این ویروس مبتلا شده‌اند نگران این موضوع هستند که آیا کرونا به جنین‌شان منتقل خواهد شد یا خیر؟ طبق آخرین تحقیقات انجام شده در سازمان بهداشت جهانی، ما هنوز نمی‌دانیم که آیا ویروس می‌تواند در طول بارداری از مادر به کودک خود منتقل شود یا نه. در واقع، ویروس COVID-19 در مایعات واژن، خون بندناف یا شیر مادر، مایع آمنیوتیک یا جفت یافت نشده است پس جای نگرانی نیست.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه خطرات دوران بارداری کلیک کنید.

 

عوارض کرونا در بارداری برای جنین و مادر باردار

از آنجایی که این ویروس بسیار جدید بوده و تمام محققین به‌تازگی شروع به بررسی آن کرده‌اند، هیچ مدرکی مبنی بر افزایش خطر سقط جنین در مادران مبتلا وجود ندارد. شواهد جدید نشان می‌دهد كه انتقال از یک مادر به نوزاد بعد از تولد امكان‌پذیر است که این انتقال از طریق خون نیست و تنها از طریق قطرات تنفسی امکان پذیر است اما با اطمینان خاطر این نوزادان هر دو از بیمارستان مرخص شده‌اند و شرایط جسمی خوبی دارند. در تمام موارد قبلاً گزارش‌شده در سراسر جهان، عفونت حداقل 30 ساعت پس از تولد مشاهده شده‌است. تأکید بر این نکته مهم است که در کلیه موارد گزارش‌شده در نوزادان تازه متولد‌شده، کودک سالم بود.

با توجه به شواهد موجود، بعید به نظر می‌رسد که اگر ویروس داشته باشید، بتواند در رشد کودک شما مشکل ایجاد کند و در حال حاضر هیچ یک از آن‌ها مشاهده نشده است. گزارش‌های در حال ظهور در سراسر جهان حاکی از آن است که برخی از نوزادان به طور زودرس در زنانی متولد می‌شوند که به دلیل کرونا ویروس حال نامساعدی داشتند. مشخص نیست که آیا کرونا ویروس باعث این زایمان‌های زودرس شده است یا پیامدهای روانی حاصل از ابتلا مانند استرس، اضطراب، مشکلات خواب، تغذیه و ... ناشی از آن است.

 

زایمان مادران مبتلا به کرونا ویروس

شاید بسیاری گمان کنند زایمان طبیعی به دلیل شرایط بهداشتی بیمارستان‌ها، می‌تواند سلامت مادر و جنین را به خطر بیندازد. اما شواهد و تحقیقات نشان می‌دهد نوع زایمان تاثیری در ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس ندارد. از این‌رو برای اطمینان بیشتر حتما با پزشک مربوطه مشورت کنید.

 

شیردهی مادران مبتلا به کرونا ویروس

می‌دانیم که شیرمادر بهترین تغذیه برای نوزاد تازه‌ متولد شده است. بسیاری از مادران مبتلا نگران آن هستند که مبادا ویروس آن‌ها به نوزادشان سرایت کند و او را دچار مشکلات جدی سازد. جدیدترین تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد، شیر مادر مبتلا به نوزاد منتقل نمی‌شود. نکته مهم اینجاست که ممکن است قطرات تنفسی مادر هنگام عطسه یا سرفه در زمان شیردهی منتقل شود اما باز هم تمام موارد احتمالی است و کارشناسان هنوز به‌طور قطع نمی‌توانند درباره‌‌ آن صحبت کنند. در هر صورت نیاز است که جوانب احتیاط را در زمان شیردادن به فرزند خود رعایت کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید.

 

استرس‌زا بودن اخبار شیوع کرونا در بارداری

شیوع بیماری کرونا ویروس ممکن است برای شما استرس‌زا باشد. داشتن فشار روانی در شرایط غیرعادی امری طبیعی است. بدن در حالت استرس، ممکن است واکنش‌های متفاوتی داشته باشد. از آماده‌ باش بودن سیستم دفاعی گرفته تا واکنش‌های کلامی و بدنی را شامل می‌شود. در شرایط شیوع بیماری کرونا ویروس، ممکن است یک یا چند حالت زیر را داشته باشید.

_ از سلامتی خود و سلامتی عزیزان خود بترسید و نگران باشید یا حتی درگیر سوگواری فوت یکی از عزیزان‌تان براثر کرونا باشید

_ در ساعات خواب و یا به‌خواب رفتن مشکل داشته باشید

_ الگوی غذا خوردن‌تان تغییراتی کرده باشد

_ مانند قبل نتوانید بر کارهایتان تمرکز کنید

_ عصبی و پرخاشگر شده باشید

_ احساس کرختی، بی‌حوصلگی و افسردگی کنید

_ نگران حرکت‌های بیش‌ازحد یا کمترازحد جنین خود باشید

_ نگران آینده‌ جسمانی و روانی جنین خود باشید

_ به مصرف الکل، دخانیات یا سایر داروهای غیرضروری روی آورید

مادران باردار باید بدانند که این موارد می‌تواند برای خود و جنین‌شان حتی در شرایط غیر بحران کرونایی نیز آسیب‌زا باشد. استرس مادر می‌تواند از طریق خون وارد بدن جنین شود و سلامت او را به‌خطر بیندازد. بنابراین لازم است مادران باردار در این زمان دست به‌کار شوند و شرایط آرامی را برای خود و فرزندشان فراهم کنند. برای آنکه محیطی سرشار از شادی و آرامش برای فرزندتان داشته باشید نیاز دارید اول آن‌ها را درون خود به ‌وجود آورید. اما در این شرایط بحرانی چطور می‌توانید بدون استرس و اضطراب باشید؟

برای اطلاع بیشتر در زمینه راه های غلبه بر اضطراب کرونا کلیک کنید.

راهکارهایی برای کاهش تنش‌های روانی ناشی از بحران کرونا در دوران بارداری

اولین و مهم‌ترین کار آن است که دست به برنامه‌ریزی بزنید، تغییراتی در فعالیت‌های روزمره‌ خود بدهید و آن‌ها را با پزشک متخصص در میان بگذارید. داشتن برنامه می‌تواند ذهن را مشغول فعالیت‌های مهم‌تر و آرام‌بخش‌تری کند، در این حالت است که می‌توان استرس و اضطراب ناشی از بحران را کاهش داد. اما در چه حوزه‌هایی باید برنامه داشته باشید؟

  • برنامه‌ تغذیه سالم تا پایان دوره‌ بارداری
  • برنامه‌ ورزش روزانه
  • برنامه‌‌ انجام حرکات یوگا به صورت روزانه
  • برنامه‌ مطالعه‌ روزانه
  • برنامه‌ گوش دادن به موسیقی‌های بی‌کلام آرامش‌بخش

علاوه بر هر یک از این موارد می‌توانید با مشاوره‌ تلفنی از روانشناسان و مشاوران به صورت غیرحضوری نیز کمک بگیرید. ممکن است عوامل محیطی بسیاری در زندگی شما وجود داشته باشد که به سلامت روان‌تان در کنار بحران این بیماری شایع دامن زند. حضور یک متخصص روان می‌تواند در مقابله‌ روانی موثر تاثیر بسزایی داشته باشد. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*