ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عمل زیبایی | چرا باید عمل جراحی زیبایی بکنم؟

اعتیاد به عمل زیبایی در واقع به رفتارهایی گفته می‌شود که فرد به طور مداوم و به صورت افراطی به انجام جراحی و عمل‌های زیبایی می‌پردازد و هیچگاه نیز از اندام خود راضی نیست و دوباره این رفتار را تکرار می‌کند تا بلکه بتواند به نتیجه مطلوب برسد. در واقع این افراد با وجود مخالفت‌ها بازهم نمی‌توانند از این رفتار وسواسی و بیمارگون دست بکشند و در دام سودجویان می‌افتند و در هر عمل خطرات را به جان خریده و برای رسیدن به زیبایی تلاش می‌کنند؛ اما واقعا زیبایی را چه کسی تعیین کرده است؟ چرا همیشه چیزی در بدن آن‌ها، آزار دهنده است؟ برای پاسخ به این سوالات بهتر است به جنبه‌های روانشناختی موضوع بپردازیم.

تماس با مشاور

چه عوامل روانشناختی می‌تواند زمینه‌ساز اعتیاد به عمل زیبایی شود؟

همان‌طور که گفته شد عوامل روانشناختی متعددی وجود دارند که ممکن است زمینه‌ساز اقدام به عمل جراحی زیبایی و تکرار آن‌ها به مراتب شوند. صرف اقدام به جراحی زیبایی نشان‌دهنده وجود مشکلات روان‌شناختی نیست و می‌تواند تحت تاثیر عرف اجتماعی یا رفتار اطرافیان صورت بگیرد. اما در شرایطی که فرد به مراتب به تکرار عمل‌های جراحی زیبایی می‌پردازد امکان وجود مشکل روانشناختی وجود دارد.

اینفوگرافیک عمل زیبایی

اینفوگرافیک عمل زیبایی

عزت نفس پایین از علل اعتیاد به عمل زیبایی

اساسی‌ترین دلیلی که باعث می‌شود فرد دست به تغییر خود بزند، درون مایه افکار و احساساتش درباره دوست داشتن خود است. عزت نفس نشان می‌دهد شما تا چه اندازه خودتان را دوست دارید و چقدر این دوست داشتن را به شکل بدن و یا دیگر جنبه‌های خود وابسته می‌دانید. وقتی شما عزت نفس پایینی دارید خود را دوست ندارید مگر آن که حتما زیبا، پولدار، موفق و شاد باشید. هرچه این بایدها بیشتر باشد عزت نفس شما کاهش پیدا می‌کند. عزت نفس در زمانی بالا و کامل است که شما بتوانید خود را در هر شرایطی و با وجود هر نقصی بپذیرید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه عزت نفس کلیک کنید.

خودانگاره نامناسب و سخت

خودانگاره تصویری ذهنی است که از بدن و رفتار خود در ذهن دارید که معمولا از کودکی به وسیله بازخوردهای دیگران شکل می‌گیرد. بعضی از افراد خودانگاره مخدوش و دور از واقعیتی از خود دارند. مثلا تصور می‌کنند که به شدت زشت و بدشکل هستند در حالی که دیگران اصلا با این نظر آن‌ها موافق نیستند. خودانگاره‌ها به این دلیل که قدیمی هستند معمولا به راحتی تغییر نمی‌کنند و حتی با وجود جراحی و تغییر در جسم هم چندان عوض نمی‌شوند. در حقیقت تصویری که فرد از خود در ذهن دارد بدشکل است و نه بدن واقعی او.

اختلال بدشکلی بدن از علل اعتیاد به عمل زیبایی

اختلال بدشکلی بدن در شرایطی به وجود می‌آید که خودانگاره فرد با شدت خیلی زیادی مخدوش باشد و به نحوی به مهم‌ترین جنبه شخصیت و روان او تبدیل شود. افراد مبتلا به این اختلال روانی مدام خود را در آینه بررسی می‌کنند و سعی در پوشاندن مشکل فرضی بدن خود دارند. از اطرافیان نزدیکشان به مراتب درباره ظاهر خود سوال می‌پرسند و تایید می‌خواهند. همچنین در موقعیت‌های اجتماعی اضطراب دارند و سعی می‌کنند زیاد ظاهر نشوند و خودشان را مخفی می‌کنند و به مرور زمان منزوی شده و در معرض ابتلا به دیگر اختلالات روانی قرار می‌گیرند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه اختلال بد شکل انگاری بدن کلیک کنید.

کمال‌گرایی

کمال‌گرایی خصوصیتی روانشناختی است که می‌تواند خود را در زمینه‌های مختلف نشان دهد. کمال‌گرایی چند جنبه مثبت و چند جنبه منفی دارد. افراد کمال‌گرا علاقه دارند کار خود را کامل و بدون نقص انجام دهند و یا دارای خصوصیات بدون ایرادی باشند. این افراد معمولا استانداردهای غیرقابل دسترسی را انتخاب می‌کنند که منجر به اضطراب آن‌ها و کاهش عملکردشان می‌شود. همین معیارهای غیرقابل دسترس به جای آن که باعث تلاش بیشتر فرد شوند منجر به رکود فعالیت و اهمال‌کاری او می‌گردد. برای غلبه بر کمال گرایی کلیک کنید.

اختلال شخصیت نمایشی

افرادی که دچار اختلال شخصیت نمایشی هستند، دنیا را صحنه نمایش خود می‌دانند و از روش‌های مختلف استفاده کرده تا ظاهرشان را نشان دهند. این افراد به شکل افراطی به خود رسیدگی می‌کنند تا دیگران را مجذوب خود کنند و برای آنکه همیشه در معرض دید دیگران قرار داشته باشند به سمت عمل‌های زیبایی روی می‌آورند.

انتظارات جامعه از علل اعتیاد به عمل زیبایی

در جوامعی که افراد تنها به ویژگی‌های ظاهری توجه کنند و هویت مشخصی برای خود قائل نباشند، این نوع از اعتیاد از همان کودکی به یک ارزش و آرمان در ذهن افراد تبدیل می‌شود و به نوعی رفتارهای وسواس گونه را دربرمی‌گیرد که در صورت انجام ندادن، افراد را دچار بحران شخصیتی می‌کند. در کشور ما نیز متاسفانه این امر بروز بیشتری پیدا کرده است و مفاهیمی مانند قانون جذب نیز در آن موثر بوده است. توجه داشته باشید که هر فردی باید تفکر عمیق و نگاه ویژه خود را داشته باشد تا به این مشکل مبتلا نشود.

برای آشنایی بیشتر در زمینه بیماری وسواس کلیک کنید.

بعد از عمل چه چیز تغییر می‌کند؟

اگر فرد متقاضی عمل زیبایی، ویژگی‌های روانشناختی ذکر شده در بالا را دارا باشد معمولا نمی‌توان انتظار داشت که عمل جراحی زیبایی به کیفیت زندگی او کمک کند. حتی بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که کیفیت زندگی افراد پس از عمل جراحی پلاستیک کاهش پیدا کرده و بدتر می‌شود. احتمالا به این دلیل که افراد پس از تحمل جراحی متوجه می‌شوند که همچنان از وضعیت ظاهر خود راضی نیستند. در این شرایط یا ناامید می‌شوند و به افسردگی مبتلا می‌گردند و یا به تکرار جراحی‌های متعدد زیبایی بدون توجه به آن که در حقیقت باید اقدام به تغییر افکار خود نمایند روی می‌آورند.

اعتیاد به عمل زیبایی | در چه شرایطی جراحی زیبایی اقدامی مناسب است؟

در شرایطی نیز اقدام به جراحی زیبایی می‌تواند برای فرد مفید بوده و منجر به افزایش اعتماد به نفس و خودانگاره او شود.

بدشکلی بدن در اثر آسیب جسمی

در شرایطی که بدن فرد به واسطه آسیب جسمی مانند آتش‌سوزی یا تصادف دچار بدشکلی شده و فرد احساس مثبت به خود را از دست داده، اقدام به عمل زیبایی می‌تواند آثار روانی مثبتی را به همراه داشته باشد. در این شرایط معمولا خودانگاره منفی از کودکی شکل نگرفته و به راحتی قابل تغییر است.

بدشکلی واقعی بدن و سلامت روان فرد

در شرایطی که بدشکلی نسبی یا واضحی وجود دارد و خود فرد و اطرافیان او به راحتی آن را مشاهده می‌کنند و این مسئله نه تنها در اعتماد به نفس و خودانگاره فرد اثرگذاشته؛ بلکه محدودیت‌ اجتماعی برای او به وجود آورده، اقدام به جراحی زیبایی می‌تواند اقدامی مناسب باشد. اما شرط لازم در این موقعیت آن است که فرد از سلامت نسبی روان برخوردار بوده و به واسطه کمال‌گرایی یا خودانگاره سخت بعد از عمل جراحی دوباره به مشکلات روانشناختی مانند ناامیدی و افسردگی و حتی وسواس مبتلا نشود.

برای اطلاع بیشتر در زمینه درمان وسواس کلیک کنید.

اعتیاد به عمل زیبایی | پیش از جراحی فراموش نکنید

یکی از موثرترین اقدامات پیش از اقدام به جراحی زیبایی آن است که به متخصص سلامت روان مانند روانشناس مراجعه کنید تا اگر عوامل روان‌شناختی باعث شده تا ذهن شما بیش از اندازه با مسائل مرتبط با زیبایی و ظاهر خودتان درگیر شود، این عوامل کشف و مورد درمان قرار بگیرد. به خاطر داشته باشید که معمولا هیچ عمل زیبایی اورژانسی وجود ندارد و با به تعویق انداختن موقت جراحی خود، برای بررسی درست بودن عمل؛ اطمینان حاصل نمایید چرا که پس از عمل راه بازگشتی نیست. مشاوران متخصص ما در مرکز هنر زندگی برای آن که بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید، خدمات روانشناختی ارائه می‌دهند.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد به عمل زیبایی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*