ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشاوره کنترل استرس و اضطراب | مشاوره اضطراب و استرس تلفنی و آنلاین


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مشاوره کنترل اضطراب پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مشاوره کنترل استرس و مشاوره کنترل اضطراب با توجه به استرس و تنش‌های زیادی که در دنیای امروز بر افراد وارد می‌شود از اهمیت خاصی برخوردار است. از آنجایی که افراد در شرایط حساس، دچار اضطراب و نگرانی می‌شوند، همواره به دنبال راه حلی برای کاهش این علائم آزاردهنده هستند. در این مقاله قصد داریم اهمیت مشاوره اضطراب و استرس را برای شما توضیح دهیم. در زمانی که تحت فشار قرار دارید، راه حل ذهن ناهشیار، مرور بیش از حد افکار آزار دهنده و منفی است که سبب تشدید اوضاع می‌شود. در مشاوره کنترل استرس و کاهش اضطراب به شما آموزش داده می‌شود تا از راهکارهایی برای مدیریت هیجانات استفاده کنید و بر افکار منفی خود غلبه یابید. برای آگاهی بیشتر در این زمینه به مقاله درمان اضطراب کلیک کنید.

گیف مشاوره کنترل استرس و اضطراب


مشاوره استرس و اضطراب | استرس مفید و سازنده چیست؟

استرس واکنش طبیعی سطح روان به فشارهای بیرونی است. در حالت عادی برای پیشبرد کارها وجود کمی استرس لازم است چرا که اگر استرس وجود نداشت افراد انگیزه انجام کارها را از دست می‌دادند و به نوعی بی خیالی دچار می‌شدند و یا از انجام کارها سر باز می‌زدند. نمونه استرس سازنده و مفید را می‌توان در امتحانات آخر سال مشاهده کرد.

در این شرایط به دلیل فشردگی زیاد کارها، نداشتن وقت کافی و نگرانی از شکست و عدم کسب موفقیت، یک استرس سازنده در فرد ایجاد می‌شود که منجر به افزایش بازدهی و تمرکز در انجام کارها می‌گردد. به صورتی که درسی که در طول یک ترم نخواندند در طول چند روز یاد می‌گیرند و با موفقیت از امتحان خارج می‌شوند. این نوع از استرس در زندگی استرس سازنده و مفید نامیده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش های درمان استرس کلیک کنید. 

اما اگر کنترل هیجانات از دست فرد خارج شود همین استرس آنقدر شدت می‌یابد که ممکن است فرد نتواند حتی عملکرد طبیعی خود را حفظ کند و تمام آنچه که یادگرفته را در روز امتحان فراموش کند. در حقیقت سازنده بودن استرس بستگی به این دارد که تا چه حد تحت کنترل فرد است و آیا باعث پیشبرد کارها می‌شود یا اینکه فرد را متوقف می‌سازد. 

اینفوگرافیک مشاوره کنترل استرس و اضطراب

اینفوگرافیک مشاوره کنترل استرس و اضطراب

استرس چیست و پیامدهای آن کدام است؟

مشاوره کنترل استرس و کاهش اضطراب

همان طور در بالا گفته شد، استرس به خودی خود یک واکنش طبیعی است. ولی اگر مدیریت نشود و از حد مفید و سازنده خود خارج شود، زندگی را دچار مشکل می کند. برای مثال می تواند سبب به وجود آمدن مشکلات روحی و انواع اختلالات اضطرابی در فرد شود. همچنین ممکن است عوارض جسمی و بیماری های روان تنی مانند سردرد عصبی، ناراحتی معده و دستگاه گوارش از قبیل زخم معده و اختلالات خواب را در پی تجربه استرس مزمن به وجود بیایند. استرس‌های شدید به طور کلی سیستم ایمنی بدن را ضعیف و فرد را در برابر بیماری‌های جسمی و روانی آسیب‌پذیر می‌کند. اگر استرس آنقدر شدید شود که تمام عملکردهای زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد ممکن است برای درمان به دارو نیز احتیاج باشد.

برای مدیریت استرس و پیشگیری از همه این مشکلات می‌توان از مشاوران روانشناس کمک گرفت. مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی آماده است تا با خدمات مشاوره تلفنی و حضوری خود پاسخگوی تمامی سوالات شما در مورد نحوه کنترل استرس و کاهش اضطراب باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره تلفنی کلیک کنید.

مشاوره کنترل اضطراب | نشانه های استرس

عموما استرس با نشانه‌های زیر همراه است:

- افزایش ضربان قلب

- تند شدن تنفس

- تعریق زیاد 

- لرزش اندام ها 

- افزایش سرعت تکلم 

- افزایش فشار خون

- ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

نشانه‌های ذکر شده نشانه های عمومی است که در اکثر افراد در مواقعی که مضطرب می‌شوند مشاهده می‌شود.
برای کسب اطلاعات در مورد علائم اضطراب کلیک کنید.

مشاوره کنترل اضطراب | عوامل و دلایل به وجود آورنده استرس

مشاوره کنترل استرس و کاهش اضطراب

اگر نشانه‌های استرس را در خود دیدید باید برای کنترل و مدیریت استرس اقدام نمایید. اولین گام برای کنترل استرس، پیدا کردن عامل به وجود آورنده‌ آن است. بعد از یافتن عوامل به وجود آورنده استرس باید نحوه برخورد و مدیریت این عوامل را بیاموزید تا از این وضعیت خارج شوید. از جمله عوامل رایجی که سبب بوجود آمدن استرس می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

- مشکلات خانوادگی

- ابتلا به بیماری ها

- کمبود وقت و فشارهای کاری 

- طلاق

- از دست دادن عزیزان

- بلاتکلیفی در انجام امور و یا درمورد آینده 

- مشکلات اقتصادی

-رو به رو شدن با شرایط  جدید نظیر بارداری یا زایمان
-مشکلات و اختلالات جنسی (در این زمینه می توانید از مشاوره جنسی بهره مند شوید.)

مشاوره کنترل اضطراب | اثرات و عوارض جسمی استرس

استرس به دلیل بالا بردن هورمون کورتیزول نشانه ها و علائمی را در بدن ایجاد می‌کند که با استفاده از این علائم و نشانه ها می توانیم استرس را تشخیص داده و پیش از شدت گرفتن آن را مدیریت کنیم. استرس‌های با شدت زیاد و ادامه‌دار می‌تواند در ما بیماری‌های زیادی را ایجاد کند. از جمله بیماری‌ها و عوارض استرس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- فشار خون

- افسردگی (برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره افسردگی کلیک کنید.)

- اختلالات خواب

- دیابت

- پرخوری عصبی و چاقی

- بیماری های گوارشی

و...

مشاوره استرس تحصیلی

یکی از مسائل بسیار مهمی که در کشور ما در محصل ها بخصوص نوجوانان استرس ایجاد می‌کند، فشارهای مربوط به مدرسه، فشارهای تحصیلی و مواجه شدن با مسائلی نظیر کنکور است. کنکور به دلیل ماهیتی که دارد، مانند سدی برای ورود دانش آموزان به دانشگاه بخصوص برای رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در نظر گرفته می‌شود. زمانی که دانش آموزان برای یک سیکل یک ساله خود را برای کنکور آماده می‌کنند، به دلیل فشار بالایی که از لحاظ روانی بر روی آنان قرار دارد استرس‌های زیادی را تجربه می‌کنند. آن‌ها بیش از هر زمانی برای حفظ عملکرد خود به مشاوره برای مدیریت هیجانات خود نیاز دارند.

در این مواقع دانش آموزان برای کاهش استرس و اضطراب خود می‌توانند به کلاس‌های ورزشی و جمع‌های دوستانه بروند. از آنجایی که نتیجه کنکور بسیار بر زندگی آنان تاثیرگذار است، نباید نقش کنترل استرس و کاهش اضطراب را در قبولی کنکور دست کم بگیرند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا با استفاده از مشاوره کنترل استرس و اضطراب نحوه کنترل استرس کنکور را بیاموزید چرا که کنترل استرس علاوه بر مزیت هایی که در زمان مطالعه دارد در روز کنکور نیز بسیار کاربردی است.

پیشنهاد می کنیم مقاله مشاوره تحصیلی را مطالعه کنید.

مشاوره کنترل اضطراب | راه های کنترل و مدیریت استرس

مطالعات روانشناسی نشان می دهد که سه روش کلی برای کنترل و مدیریت استرس وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از کمک به خود از طریق تغییر سبک زندگی، استفاده از تکنیک های روان شناختی مدیریت هیجان و دارو درمانی.

کنترل و مدیریت استرس و اضطراب با روش کمک به خود

گاهی اوقات با به به وجود آوردن تغییراتی در سبک زندگی روزانه می‌توان استرس‌های خود را به سادگی مدیریت کرد. از جمله کارهایی که در این زمینه بسیار موثر است می‌توان به گنجاندن ورزش در برنامه روزانه، اهمیت دادن به برنامه غذایی، پرداختن بیشتر به معنویات، اهمیت به بهداشت خواب و... اشاره کرد. 

مشاوره کنترل اضطراب | روش مدیریت هیجانی 

برای درمان و کنترل استرس دو راه پیش رو دارید، یا اینکه بتوانید عوامل فشار زندگی خود را پیدا کنید و آن‌ها را حل و فصل نمایید و یا اگر امکان تغییر آن‌ها وجود ندارد مدیریت هیجانی را بیاموزید. بسیاری از افراد به دلیل اینکه مشکلات زندگی شان قابل حل نیست به روش‌های ناکارمدی برای کنترل هیجانات منفی خود دست می‌زنند. برای مثال بسیاری از افراد به همین خاطر به اعتیاد پناه می‌برند. در حالیکه راهکارهای سالمی برای کنترل استرس و هیجانات منفی در زندگی وجود دارد. از جمله این راهکارها می‌توان به استفاده از تکنیک‌های ذهن آگاهی، تنفس عمیق، ریلکسیشن و... اشاره کرد. شما می‌توانید برای یادگیری تکنیک‌های مدیریت استرس و کاهش اضطراب با مشاورن مرکز روانشناسی هنر زندگی تماس بگیرید تا از خدمات مشاوره حضوری و مشاوره تلفنی این مرکز بهرمند شوید.

روش استفاده از دارو برای درمان استرس

از آنجایی که اکثر افراد با یادگیری تکنیک‌های کنترل استرس و استفاده از مشاوره کنترل استرس مشکلشان بر طرف می‌شود، استفاده از دارو برای درمان استرس کمتر اتفاق می‌افتد اما چناچه وضعیت فرد بسیار وخیم باشد، روانشناس فرد را به یک روانپزشک ارجاع می‌دهد تا در کنار درمان روان شناختی دارو درمانی نیز انجام شود. در دارو درمانی معمولا از داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب، خواب آور و... جهت درمان استرس  استفاده می‌شود. قبل مصرف هر دارویی توصیه می‌کنیم حتما به یک روانشناس مجرب و ماهر مراجعه کنید.

راهکارهای جلوگیری از بروز استرس

پیشگیری از بروز هرگونه استرس و اضطراب به طور قطع زندگی را سالم تر و شادتر نگه می دارد. برای این‌ منظور چند راهکار معرفی شده است.

شناسایی موارد استرس زای محیطی

با تهیه لیستی از موارد نگران کننده در اولین گام برای جلوگیری از استرس به توانایی های مقابله ای خود و شیوه های مثبت به صورت عینی توجه کنید. از به خرج دادن نکته سنجی زیاد درباره اعمال و کردار دیگران صرف نظر کنید.

عبور کردن از وقایع گذشته

فراموش کردن گذشته به معنای پاک کردن آن از ذهن نیست اما با توجه و تمرکز به روزهای آینده و برنامه ریزی برای رویدادهای پیش رو، ناخودگاه از توجه به گذشته دور شده و اتفاقات آن کمرنگ خواهند شد.

زمان حال خود را قربانی روزهای از دست رفته نکنید. ابتدا لیستی از اهداف کوتاه مدت خود را واقع بینانه و با جزئیات یادداشت کنید. سپس به سراغ یادداشت کردن تعداد مشخصی از اهداف بلندمدت بروید.

سبک زندگی سالم

برنامه ریزی برای ورزش کردن، تغذیه سالم و منظم و خواب مناسب از جمله عوامل تأثیر گذار بر کاهش و مدیریت استرس و افسردگی می باشد. شکی نیست که این عوامل می توانند نقش بسیار پررنگی در تامین سلامت جسمی و روحی فرد بر عهده داشته باشند.

رسیدگی به ظاهر

به همان میزان که مرتب بودن و زیبایی ظاهری نشانه ای از سلامت ذهنی فرد است، نقش بسزایی در فراهم کردن سلامت ذهنی نیز دارد. با مرتب و تمیز نگاه داشتن ظاهر به ارامش خاطر خود کمک می کنید. سلامتی پوست و مو و عدم اضافه وزن باعث ایجاد احساسات خوشایند و تقویت اعتماد به نفس در شما می شود که باز به نوبه خود در کاهش استرس و اضطراب موثر واقع می شوند.

مطالعه کردن

مطالعه کردن به دلیل نوع فعالیت که بسیار آرامش بخش است منجر به کنترل و کاهش استرس و اضطراب می شود. خواندن مطلب را به عنوان یک روش ساده کاهش استرس در برنامه روزانه بگنجانید. در عصری که شتاب و سرعت تغییرات بسیار بالا بوده و بی وقفه در حال پیشرفت است نیاز دارید خود را بروز کنید و اطلاعات خود را افزایش بدهید.

دراینصورت در جمع دوستان و آشنایان به عنوان فرد قابل اعتماد پذیرفته می شوید. این پذیرفته شدن و حس خوشایند بعد از آن موجب کاهش اضطراب های شما خواهد شد.

تفریح و سرگرمی

مشغول سرگرمی و تفریحات مورد علاقه بودن از عوامل تجدید نیرو و شادابی روان است. تا جای ممکن تفریح کردن را از برنانه های روزمره خود کنار نگذارید. پرداختن مداوم به کار و مشغله ها خالی از فرصت استراحت شما را دچار فرسودگی روانی می کند و دچار تحلیل قوا می شوید که روی عملکرد بهینه شما تاثیر منفی می گذارد. پس از مدتی بی حوصله و کلافه شده و سطح استرس و اضطراب شما به همین سادگی بالا می رود.

تلاش برای تغییر دادن دیگران ممنوع

دست از تلاش برای تغییر دادن دیگران بردارید. هر فردی دنیا را از زاویه دید خود برداشت می کند. تفاوت های موجود را بپذیرید و انرژی مفید خود را معطوف به رشد و پرورش خود بکنید.

مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی هنر زندگی

مرکز مشاوره تلفنی هنر زندگی تنها سامانه مشاوره تلفنی مورد تایید خانه روانشناسان است که خدمات مشاوره تلفنی استرس را انجام می دهد. اکثر مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی اساتید دانشگاه های تهران و روانشناسان مطرح کشور هستند. مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی خدمات خود را در زمینه هایی نظیر مشاوره تلفنی طلاق، مشاوره تلفنی جنسی، مشاوره تلفنی زناشویی و مشاوره زندگی مشترک ارائه می دهد. شما می‌توانید از خدمات مشاوره تلفنی و حضوری مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی تنها با یک تماس با شماره های درج شده، بهره مند شوید.

سوالات متداول

بهره بردن از مشاوره تا چه میزان در کنترل اضطراب نقش دارد؟

مشاور و روانشناس با پیشنهاد و ارائه راهکارهایی از جمله تغییر در سبک زندگی و نحوه مدیریت فشارهای اجتماعی و کاری به شما در کنترل اضطراب‌های مضر کمک می‌کنند. همچنین با استفاده از تکنیک‌های ذهن آگاهی، تنفس عمیق، ریلکسیشن و... در راستای سلامت روان شما گام برمی‌د‌ارند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*