ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشاوره وسواس | مشاوره درمان وسواس تلفنی و آنلاین

مشاوره وسواس از آن مواردی است که افراد کمتر سراغ آن می‌روند چرا که اغلب مردم فکر می‌کنند وسواس عارضه حادی نیست و خودش خوب می‌شود! اگر خودتان وسواسی هستید و یا با آدم وسواسی زندگی می‌کنید، حتماً تا به حال عمق فاجعه را درک کرده‌اید. بنظر می‌رسد بدون استفاده از مشاوره حضوری و یا مشاوره تلفنی، درمان قطعی اختلال وسواس بسیار دشوار باشد. دیگر وقتش است که قبول کنید درمان این بیماری نیاز به راهنمایی و همراهی دارد. براساس آمارها، مشاوره‌های تلفنی در اکثر مواقع نتیجه‌بخش بوده است. استفاده از مشاوره تخصصی در درمان وسواس به افراد مبتلا و خانواده‌های آن‌ها کمک زیادی می‌کند. در این مطلب سعی می‌کنیم شما را با وسواس و راه‌های درمان آن آشنا کنیم. 

گیف مشاوره وسواس


وسواس چیست؟

اگر به نشانه‌ های وسواس در خود یا دیگران توجه کنید می‌توانید آنرا بشناسید. وسواس به معنای تردید و دودلی و در روانشناسی به معنای وسوسه و تردیدهای آزاردهنده در انجام امور و به ویژه در مقوله پاکیزگی است. وسواس از طریق افکار و ترس‌های غیر منطقی فرد را مجبور به تکرار برخی رفتارها می‌کند. شایع‌ترین نوع وسواس، وسواس نسبت به تمیزی و پاکیزه بودن است. فرد وسواسی اغلب از بیماری خود خبر دارد و مدام در تلاش برای مقابله با افکار وسواسی است. فرد وسواسی در شستن و تمیزکردن، در تماس اشیاء با یکدیگر و یا دست انسان، در شمارش اشیاء و چیزها، در چک کردن مسائل ایمنی و... حساسیت افراطی دارد. چگونگی رفتار با فرد وسواسی چیزی است که پس از مشاوره‌ها برای شما ملموس خواهد شد.

اینفوگرافیک مشاوره وسواس

اینفوگرافیک مشاوره وسواس

انواع وسواس

شاید زمانی که اسم وسواس را می‌شنوید ترس از کثیفی و شستن دست‌ها تا حد کنده‌شدن پوست! به ذهنتان بیاید، اما وسواس انواع گوناگونی دارد که همه‌ آن‌ها درمان مخصوص به خود را می‌طلبد. اگر بخواهیم چند نمونه از وسواس‌های شایع را نام ببریم باید به این موارد اشاره کنیم: وسواس فکری عملی، وسواس جبری، وسواس تمیزی، وسواس بدریخت انگاری بدن، وسواس وارسی کردن، وسواس احتکار و غیره. همچنین خودارضایی در صورتی که به یک وسواس تبدیل شود و فرد را به انجام مکرر آن وادار سازد تبدیل به اعتیاد و مشکل می شود. برای کسب اطلاعات در مورد ترک خودارضایی کلیک کنید.
بهتر است تا می‌توانید اطلاعات خود را راجع به انواع وسواس مرتبط بالا ببرید تا در صورت دریافت مشاوره برای درمان اطلاعات نسبی درباره آن داشته باشید.

برای اطلاع بیشتر درباره انواع وسواس کلیک کنید.

علل به‌ وجود آمدن وسواس

وسواس در افراد مختلف به دلایل گوناگونی رخ می‌دهد. به غیر از وراثت، عوامل روانی و نوع تربیت در دوران کودکی فرد تاثیر بسیار زیادی در شکل‌گیری این بیماری دارد. به همین سبب لازم است تا ابتدا دلایل و ریشه‌های آن از طریق مشاوره حضوری یا تلفنی و روان‌درمانی مشخص شود. علل انواع وسواس می‌تواند به شیوه تربیت والدین در دوران کودکی، تحقیر کودک، وراثت، احساس ناامنى در کودک و محدودیت‏‌های دوران کودکی مربوط باشد. در مشاوره تلفنی تمام این علت‌ها بررسی و بیماری شما ریشه‌یابی می‌شود. همچنین به اطرافیان نیز درباره چگونگی رفتار با فرد وسواسی آموزش‌هایی داده می‌شود.

درمان وسواس

در درمان وسواس از الگوهای مختلفی با نام‌های تقابل به ضد، فرمان ایست و یا درمان‌های دارویی استفاده می‌شود. درمان شناختی که در درمان وسواس بسیار موثر است طی جلسات مشاوره، بینش عمیقی را نسبت به تعارض‌های درونی به بیمار می‌دهد. در برخی موارد نیز روانشناس با خانواده بیمار ارتباط می‌گیرد و ناهماهنگی‌های احتمالی را رفع می‌کند و به آنان نیز شیوه رفتار با فرد وسواسی را آموزش می‌دهند. علاوه براین مشاور ممکن است فعالیت‌هایی را برای بیمار در نظر بگیرد تا سطح اضطراب و وسواس او کاهش یابد. استفاده از مشاور تلفنی بهترین امکان برای یافتن شیوه‌ صحیح درمان است.

نقش مشاوره در درمان وسواس

مشاور تلاش می‌کند تا با استفاده از مهارت‌ها و شیوه‌های صحیح ارتباطی به فرد وسواسی و خانواده‌ او آموزش‌های لازم را بدهد و در وهله‌ اول انگیزه‌ مبارزه با بیماری را در فرد ایجاد کند به طوری که هیچ‌گاه در این مسیر تسلیم نشود. علاوه بر این تمام راهکارهای درمان وسواس را تا جایی ادامه می‌دهد که بیماری از بین برود و احتمال برگشت به صفر برسد. مشاوره تمام الگوهای درمانی را که در بالا ذکر کردیم مرحله به مرحله برای درمان بیماری اجرایی می‌کند.

اهمیت مشاوره در درمان وسواس

قدم اول این است که فرد وسواسی خود بپذیرد که بیمار است. لازم است تا فرد مبتلا به وسواس برای مدیریت بهتر و مواجهه و مقابله با انواع وسواس آموزش ببیند. ارتباط مستمر و یاری گرفتن از مراکز مشاوره حضوری و تلفنی به شما کمک می‌کند تا از لحاظ جسمی و روانی بر وسواس خود غلبه کنید. این موضوع به ‌ویژه در افرادی که وسواس در آن‌ها به اختلال وسواس فکری‌عملی یا وسواس جبری تبدیل شده اهمیت بیشتری دارد. می‌توانید قبل از وقوع بحران‌های آسیب‌زا ریشه‌های وسواس خود را با همراه با مشاور از بین ببرید. جلسات مشاوره چه حضوری و چه تلفنی در اکثر موارد نتیجه‌بخش خواهد بود. فرد وسواسی می‌تواند مشکلات و ترس‌های خود را در فضایی صمیمی بدون احساس نگرانی با مشاور رازدار مطرح کند. مشاور با بررسی صحبت‌های او همدلانه توصیه‌ها و راه‌کارهای عملی جهت درمان وسواس در اختیار فرد قرار می‌دهد.

برای آگاهی از روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برخی از مشکلات مشاوره حضوری 

تعداد مراکز مشاوره جهت درمان بیماری وسواس بسیار کم است و در بسیاری از شهرها و شهرستان‌ها چنین خدمات و امکاناتی برای درمان وسواس وجود ندارد. به همین دلیل درمان وسواس با موانع و مشکلاتی روبه‌رو می‌شود. علاوه‌بر این رفت‌ و آمدهای طولانی از شهرستان‌ها به تهران و حتی رفت و آمدهای درون شهری بسیار خسته‌کننده و پر هزینه هستند. هزینه‌های جلسات مشاوره حضوری گاهی افراد را از مراجعه به این مراکز باز می‌دارد. مشاوره تلفنی مشکل دسترسی به مراکز مشاوره را حل کرده‌ است. امروزه مراکز مشاوره تلفنی بسیاری در کشور وجود دارند که با کمک آن‌ها می توانید به‌طور کامل مشکل خود را حل کنید.

برای کسب اطلاعات در مورد وسواس فکری عملی کلیک کنید.

درمان وسواس : مزیت مشاوره تلفنی نسبت به مراجعه حضوری 

با استفاده از مشاوره تلفنی می‌توانید در کمترین زمان ممکن از مشاوران متخصص جهت درمان وسواس استفاده کنید. برخی از افراد در مقابل مراجعه حضوری به روانشناس مقاومت دارند. در این صورت خانواده‌ها می‌توانند در ارتباط با مشکلات وسواس افراد خانواده‌ خود راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند. مشاوره تلفنی این امکان را برای شما به وجود می‌آورد تا از هر ساعت از شبانه‌روز مشکل خود را با فردی متخصص مطرح کنید و راهنمایی بگیرید.

مشاوره تلفنی مشکلات رفت و آمد را به همراه ندارد؛ هزینه‌های جلسات مشاوره تلفنی نسبت به حضوری کم‌تر است در نتیجه هزینه‌های شما کاهش می‌یابد. در مشاوره تلفنی مشکل وسواس شما به طور دائمی از بین می‌رود و از به وجودآمدن دوباره‌ آن جلوگیری می‌شود. با توجه به اینکه در بسیاری از روستاها و شهرستان‌ها مراکز مشاوره حضوری وجود ندارد یا بسیار کم است مشاوره تلفنی می‌تواند مزیتی خاص برای شما باشد. 

برای آشنایی بیشتر درباره روند درمان وسواس کلیک کنید.

مرکز مشاور هنر زندگی

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند. در مرکز مشاور تلفنی هنر زندگی می‌توانید به راحتی از خدمات و راهنمایی‌های مشاوران و متخصصان در زمینه‌های مختلف درمان وسواس، طلاق، مشاوره تلفنی جنسی، مشاوره تلفنی زناشویی، مشاوره زندگی مشترک استفاده کنید و از این طریق بسیاری از مشکلات خود را پشت سر بگذارید.

برای اطلاع بیشتر درباره مشاوره تلفنی جنسی کلیک کنید.

تست وسواس فکری

انجام ارزیابی های روانشناختی در قالب تست های روانسنجی با هدف تشخیص یک اختلال با توجه به علائمی است که فرد کم و بیش به وجود آن ها در اعمال و رفتار خود مشکوک است. تست وسواس فکری-عملی برای کسانی که نسبت به وجود برخی علائم در خود شک و تردید دارند طراحی شده است. مراجع با پاسخ دادن به سوالات میزان وسواسی بودن اود را می سنجد و در صورت مثبت بودن نتایج درمان مورد نظر را دریافت می کند.

سوالات تست وسواس فکری-عملی

اغب اوقات مجبورم یک کار را چند بار انجام بدهم.

معمولا فکرهای بسیار بدی به ذهنم خطور میکند که بسیار آزاردهنده هستند.

حتی چیزهای ساده ای که انجام می دهم را باید مدام تکرار کنم.

به جزئیات دیگران بیش از حد اهمیت می دهم.

مدام اتاقم را بررسی می کنم که ببینم همه چیز سر جای خود است یا نه.

وقت زیادی صرف شستن و تمیز کردن وسائل می کنم.

در مکان هایی مانند دستشویی احساس ناراحتی می کنم.

نمی توانم از وسائل عمومی استفاده کنم. استفاده از توالت عمومی برایم بسیاری سخت و دشوار است.

از مواد شوینده زیاد استفاده میکنم.

به شدت نگران و مراقب این هستم که بیمار نشوم.

به کسی دست نمی دهم و با کسی روبوسی نمی کنم.

اغلب اوقات تا کردن لباس ها و اتو زدن آن ها وقت زیادی از من می گیرد.

مدام چک می کنم که آیا کارهایم را درست انجام می دهم یا نه. گاهی آنقدر تکرار میکنم که عصبی می شوم.

پاسخ تست وسواس فکری

برای تفسیر نتایج تست به این شرح عمل کنید. تعداد پاسخ های مثبت خود را بشمارید. چنانچه تعداد آن ها حداقل ۸ مورد مثبت بود نشان از وجود سطوحی از اختلال وسواس فکری عملی در شما دارد که هنوز در مراحل اولیه بیماری می باشد.  اگر به حداقل ۸ مورد از سوالات پاسخ های منفی و خیر داده باشید به معنای عدم وجود مشکلات جدی مرتبط با وسواس بوده و این یعنی شرایط شما حاد و بحرانی نیست. صرفا با کمی تغییر در سبک زندگی و در پیش گرفتن برخی راهکارهای مقابله ای ساده می توانید تعادل را به زندگی خود بازگردانید و علائم را کاهش دهید.

سوالات متداول

انتخاب یک مرکز خوب چه نقشی در درمان وسواس دارد؟

هنگامی که شما برای یک مشکل به مرکزی مراجعه می‌کنید در صورتی که مشاوران و متخصصان با تجربه و آگاه در آن مرکز وجود داشته باشند شما در کمترین زمان ممکن و با کمترین میزان آسیب درمان خواهید شد و خیلی زود روند عادی زندگی خود را دنبال خواهید کرد. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*