ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دعوای بین زوجین | انواع اختلافات و دعواهای بین زن و شوهر

دعوای بین زوجین گاه باعث بهبود ارتباط و سبک زندگی زن و شوهر و گاه باعث خراب‌تر شدن رابطه زناشویی می‌شود. ارتباطی که افراد با همسر خود در جریان زندگی مشترک برقرار می‌کنند، یکی از تاثیرگذارترین روابط در طول زندگی آن‌هاست. این ارتباط میزان رضایت از زندگی، سطح بهداشت و سلامت روان افراد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. ناتوانی در مدیریت تعارضات و اختلاف نظرهایی که در طول زندگی مشترک اتفاق می‌افتد، منجر به درگیری‌ها و کشمکش‌های آزاردهنده‌ای بین زوجین می‌شود. اگر این اختلافات و دعواها برای شما دردسرساز شده، بهتر است هر چه زودتر برای حل اختلافات خود اقدامی بکنید. مشاوره خانواده می تواند با ریشه یابی مشکلات راهکارهای مناسب و کاربردی برای رفع آن ها ارائه کند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

عوامل رایج در ایجاد دعوا و اختلافات بین زوجین

اختلاف نظر درمورد مسائل بسیاری می‌تواند بین شما و همسرتان درگیری و کشکمش ایجاد کند. این مسائل ویژگی‌های شخصیتی، اختلافات در ازدواج و موضوعات اجتماعی را در بر می‌گیرد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

اینفوگرافیک دعوای بین زوجین

 اینفوگرافیک دعوای بین زوجین

1. دعوای بین زوجین | فقدان درک متقابل از خلق و خوی یکدیگر

بسیار مهم است که شما در جریان زندگی مشترک به شناخت دقیق و عمیقی از ویژگی‌های شخصیتی و خلق و خوی همسرتان دست پیدا کنید. اما بیشتر از هرچیز مهم است که بتوانید درک متقابلی از آن خصوصیات داشته و همسرتان را آن گونه که هست بپذیرید. به این صورت حتی می‌توانید سبک زندگی خود را نیز تغییر داده و بهبود بخشید.

پس به جای تلاش‌های بیهوده برای تغییر همسرتان بعد ازدواج، تلاش کنید تا یکدیگر را کامل کنید. داشتن تفاهم در زندگی مشترک تنها به معنای داشتن خصوصیات مشترک و شبیه به هم نیست. بلکه می‌تواند به این معنا نیز باشد که شما چقدر قادرید خصوصیات متفاوت یکدیگر را بپذیرید و با آن‌ها کنار بیایید. عدم درک متقابل در طول زمان سبب بی توجهی همسر به خواسته‌ها و نیازهای شما می‌شود.

ـ مشکلات مالی دلیل بسیاری از دعواهای زوجین
عدم تامین هزینه های زندگی موجب می شود تا سختی های زندگی دوچندان شود. درچنین شرایطی امنیت روانی زوجین به خطر می افتد. تاثیر مشکلات اقتصادی بر خانواده می تواند تبعات منفی بسیاری داشته باشد. تهدید سلامت روان، ایجاد عقده های روانی برای فرزندان، کاهش اعتماد به نفس، گرایش نوجوانان به رفتارهای ضد اجتماعی برای کسب درآمد و صدها مشکل دیگر که همگی می توانند فروپاشی خانواده را در پی داشته باشند.

2. تفاوت های فرهنگی و خانوادگی

شما باید همیشه این نکته را در ذهن خود داشته باشید که ازدواج تنها پیوند دو نفر نیست؛ بلکه رویدادی است که طی آن دو خانواده به یکدیگر پیوند خورده و در ارتباط نزدیکی با یکدیگر قرار می‌گیرند.این مساله‌ای بدیهی ست که شما پیش از ازدواج باید اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج را با هم در نظر بگیرید. این که دو خانواده از دو قشر کاملا متفاوت بتوانند روابط سالم و با ثباتی با یکدیگر برقرار کنند، به قدرت سازگاری و انعطاف پذیری بالای اعضای خانواده‌ها بستگی دارد.
برای حل مشکلات زوجین به دلیل تفاوت‌های فرهنگی، به انعطاف پذیری بیشتر هر دو طرف نیاز است. تعصب بر سنت‌ها و آداب رسوم خاص دعوا و درگیری‌ها را شدیدتر رقم می‌زند. در واقع تعصبات طرفین انسجام خانوادگی را تهدید کرده و بسیاری از زوجین را تا مرز طلاق و جدایی پیش می‌برد.

مدیریت این موقعیت‌ها گاهی آنقدر پیچیده می‌شود که افراد دچار کلافگی و سردرگمی زیاد شده و ارتباط عاطفی با همسرشان به طور کل تحت تاثیر مسائل فرهنگی و خانوادگی قرار می‌گیرد. در این شرایط توصیه می‌شود از یک مشاور خانواده برای رفع تعارضات خود کمک بگیرید. 

3. دعوای بین زوجین | درگیر شدن با آسیب های اجتماعی

آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتــیاد رفتاری همچون درگیری با اعتیاد، قماربازی و شرط بندی‌های بیمارگون منجر به فروپاشی بسیاری از خانواده‌ها می‌شود. بسیاری از این آسیب‌ها در اثر خلاهای عاطفی تجربه شده در زندگی افراد ایجاد می‌شوند. در واقع افراد برای فرار از محیط‌هایی که در آن ارتباطات عاطفی عمیق و سالمی وجود ندارد، به محیط‌های دیگری پناه می‌برند؛ این افراد بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند. با ادامه این روند، مشکلات مالی و مشکلات مرتبط با شغل همسر نیز به دیگر سختی های زندگی مشترک اضافه می‌شود.

امروزه اعتیاد همسر یکی از اساسی ترین مشکلاتی است که زوجین را به جلسات مشاوره و گاه دادگاه می‌کشاند. شما با برقراری یک رابطه‌ی عمیق و صمیمانه با همسرتان و استفاده از مکالمات مسالمت آمیز برای رفع اختلافات خود نه تنها به بهبود کیفیت زندگی مشترکتان کمک می‌کنید، بلکه به صورت غیر مستقیم بر احتمال قرار گرفتن همسرتان در برابر معضلات اجتماعی نیز تاثیر می‌گذارید.


تاثیر اختلافات و دعواهای زناشویی بر بروز خیانت زوجین

بروز اختلاف نظر در زندگی مشترک یکی از مسائل اجتناب ناپذیری است که تقریبا بین همه زوج‌ها، بارها و بارها اتفاق می‌افتد. اما برخورد صحیح زمان دعوا با همسر و چگونگی بحث بر سر این اختلافات بسیار اهمیت دارد.

اگر شما همسرتان را به خاطر موضوعات مختلفی که در آن با شما اختلاف نظر دارد سرزنش و تحقیر کنید، در واقع دائما در حال تخریب عزت نفس او هستید. افرادی که در جریان تجربیات ناخوشایند، عزت نفسشان کاهش پیدا می‌کند مدام در تلاش برای بازسازی این باور از دست رفته و حفظ عزت نفس خود بر می‌آیند. آن‌ها ممکن است به سراغ روابطی بروند که در آن تایید و احترام بیشتری دریافت می‌کنند؛ چرا که این روابط آن تصور تخریب شده افراد از خود را بهبود می‌بخشد.

درگیر شدن در چنین روابطی مسلما احتمال خــیانت عاطفی را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. درست است که خیانت به هیچ وجه مورد تایید نیست؛ اما توجه به این نکته ضروری است که در بسیاری از مواقع، خیانت از گسست‌هایی در رابطه با همسر خبر می‌دهد. آگاهی از این دلایل در اکثر موارد مانع از طلاق به دلیل خیانت می‌شود. 

دعوای بین زوجین | حل و فصل اختلافات با همسر

بسیاری از افراد در جریان جلسات مشاوره سوال می‌پرسند که بهترین رفتار هنگام مواجه با تعارضات و اختلافات در زندگی مشترک چیست. برای آگاهی از جواب این سوال به نکات زیر توجه کنید:

1. درگیر نکردن اشخاص دیگر

یکی از مسائلی که نه تنها باعث بهبود روابط عاطفی و شرایط نمی‌شود بلکه به تشدید مشکلات می‌انجامد، درگیر کردن دائم خانواده‎ها یا اشخاص دیگر در روابط شخصی با همسر است. مشکلات با خانواده همسر و درگیر کردن آن‌ها یکی از بزرگترین اشتباهات زن و شوهر بعد از ازدواج می‌باشد. درست است که خانواده‌ها در نقش حمایتگر باید بتوانند هنگام بروز مشکلات به حل و فصل آن‌ها کمک کنند اما شما نباید مدام آنان را در جریان هر اختلافی درگیر کنید. تا جایی که ممکن است باید به صورت مستقلانه به عنوان دو فرد بالغ در جریان گفت و گوهایی به دور از هیجان، مشکلات خود را رفع نمایید.

معمولا دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی به منظور حل اختلافات نه تنها سودی ندارد بلکه به دلیل تعلق خاطری که ممکن است به یکی از زوجین از طرف آن ها وجود داشته باشد، راهکارهای آن ها عموما بی طرفانه نخواهد بود.

2. دعوای بین زوجین | استفاده از مهارت های ارتباطی  برای حل اختلاف نظرها

واکنش از سر خشم و عصبانیت منجر به واکنش‌های مشابه در همسرتان می‌شود، چرا که می‌خواهد در برابر شما از خود دفاع کند. تلاش کنید هنگام عصبانیت مکالمه و بحثی را آغاز نکنید. چند دقیقه صبر کنید تا عصبانیت شما فروکش کند، سپس برای حل و فصل مشکلاتتان اقدام نمایید. شما می‌توانید به جای پرخاشگری، توهین و فحاشی با گفتن جمله‌ای نظیر "الان بابت این موضوع بسیار عصبانی هستم بهتر است در زمان مناسب تر راجع به آن صحبت کنیم"، مکالمه را به زمانی که آرامش دارید موکول کنید.

برای داشتن یک رابــطه سالم با آرامش به صحبت‌های همسرتان گوش دهید و با وجود همه اختلافات، گفت وگوی صمیمانه و در عین حال قاطعی با همسر خود داشته باشید. دروغ گفتن به همسر حتی اگر برای آرام کردن او باشد، اوضاع را بدتر کرده و مشکلات تان را بیشتر می‌کند. برای پیشگیری از اختلافات زناشویی لازم است دقت بیشتری در رابطه داشته باشید. پیشنهاد می کنیم در همین رابطه مقاله اشتباهات زوجین بعد از دعوا را مطالعه فرمایید.

تاثیر خدمات روانشناسی بر حل دعوای بین زوجین

همانطور که گفته شد دعواهای متعدد بین زوجین باعث تخریب رابطه آنان می‌شود و حتی بر دیگر اعضای خانواده نیز تاثیرات منفی می‌گذارد. به همین دلیل ضروری است که از کمک یک روانشناس بهره‌مند شوید تا تا با بررسی شرایط، به حل مشکلات شما کمک کند. اگر دعوا و اختلافات را به مدت طولانی تجربه کرده و نمی‌توانید ارتباط موثر و موفق با همسرتان برقرار کنید، کمک گرفتن از یک شخص بی طرف مانند یک زوج درمانگر می‌تواند تاثیر زیادی برشناسایی ریشه‌ی مشکلات شما و بهبود مهارت‌های ارتباطی‌تان داشته باشد. متخصصان مرکز مشاوره هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*