ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خواستگاری | نکات خواندنی درباره جلسه خواستگاری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با جلسه خواستگاری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


جلسه خواستگاری در هر خانواده‌ای ممکن است به شکلی خاص برگزار شود. اما رعایت برخی نکات کلی در این جلسات ضرورت دارد. شاید خانواده‌هایتان به دلیل آشنایی قبلی که از یکدیگر دارند، نکات مربوط به جلسات خواستگاری را به طور کامل انجام ندهند. یا ضرورتی برای انجام آن‌ها نداشته باشند. در هر حال ازدواج به عنوان یکی از مهم‌ترین و سرنوشت سازترین اتفاقات زندگی، نیاز به آموزش، مطالعه و مشورت دارد. این مسئله آنقدر مهم است که حتماً باید برای هر مرحله، اطلاعات و ریزه کاری‌های متناسب با آن را یاد بگیریم. از سوی دیگر باید توجه داشت که همیشه یک پسر یا دختر خوب، الزاماً نمی‌توانند همسر خوبی باشند. پس باید از مشورت‌های متخصصان نیز کمک گرفت. برای دریافت مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

آداب خواستگاری

بعد از آشنایی اولیه دختر و پسر، زمان برگزاری مراسم خواستگاری است. خانواده‌ها بر اساس آداب و رسوم خانوادگی این مراسم را برگزار می‌کنند ولی در مجموع نکاتی برای برگزاری هرچه بهتر آشنایی خانواده‌ها در این مجلس پیشنهاد می‌شود. پیشنهاد می کنیم در همین رابطه مقاله آداب خواستگاری را مطالع فرمایید.
 

اینفوگرافیک خواستگاری

اینفوگرافیک خواستگاری

آداب گل و شیرینی خواستگاری

بهتر است خانواده پسر در جلسه اول خواستگاری آشنایی اولیه را با تقدیم گل به خانواده دختر آغاز نمایند. این کار به دو جهت اهمیت دارد، اول این که تقدیم گل از جانب خانواده داماد به عروس و خانواده اش عرفا تبدیل به سنت و آیین شده است و دوم این که از نظر فرهنگی و اجتماعی گل بردن در اولین جلسه اثر روانی خوبی بر روی خانواده دختر خواهد داشت.

آداب پذیرایی در خواستگاری

پذیرایی در مراسم خواستگاری توسط خانواده عروس نشان دهنده رفتار و فرهنگ آنان است. در جلسه خواستگاری آداب مهمان نوازی باید رعایت شود و از موضع گیری های نابجا پرهیز شود. بعضی از خانواده ها سعی می کنند در مراسم خواستگاری با پرسش های متعدد داماد را در تنگنا قرار دهند و رفتار و واکنش او را ارزیابی کنند که امر پسندیده ای نیست. بنابراین با مطرح کردن سوالات جلسه خواستگاری در حد معقول و منطقی می توان به شناخت نسبی رسید.

 

بایدها و نبایدهای جلسه خواستگاری

برخورد عروس و داماد

دختر و پسر باید کاملاً مراقب رفتار خود در جلسه خواستگاری باشند و رفتاری متعادل داشته باشند. هر گونه افراط و تفریط در رفتار نادرست است. ترش رویی و سکوت مطلق دختر و پسر یا خنده رویی و زیاده گویی آنان خوب نیست. در این گونه مجالس، باید از شوخی‌های بی‌جا و گفتن لطیفه‌هایی که بیشتر مفهوم جوک دارند، خودداری کرد.

ارزیابی جامعی از معیارهای خود داشته باشید

بهتر است علاوه بر شناخت بیشتر از شرایط فعلی تان، آرزوها و انتظاراتتان راجع به زندگی زناشویی را مشخص کنید. نگاه واقع بینانه به شرایط موجود و خواسته‌های آینده بسیار مهم است. وقتی به یک ارزیابی صحیح رسیدید، دست به کار شوید. لیستی برای خود تعیین کنید و البته باید بدانید سوالات استاندارد، با جواب‌های مشخص وجود ندارد. خیلی از پاسخ‌ها خود باعث سوال دیگری می‌شوند و مهم این است که شما در آن زمان بتوانید با مــهارت گفتگو با عقاید و  نظرات یکدیگر به خوبی آشنا شوید.

به چشم خریدار نگاه کنید

جلسه اول خواستگاری را به بررسی جذابیت ظاهری سپری کنید. آیا ظاهر پسری که به خواستگاری شما آمده یا دختری که به خواستگاری او رفته اید، را می‌پسندید؟ اندام کلی، کوتاهی یا بلندی قد، رنگ پوست و نوع لهجه و گویش او را چطور؟ اگر این موارد از نظر شما غیر قابل تحمل است، دیگر نیازی به ادامه صحبت و قرار جلسات بعدی نیست. همچنین توجه به سر و وضع و نوع پوشش، رعایت آداب نشستن، راه رفتن، خوردن، نوع خنده، خجالتی بودن یا نبودن، اضطراب داشتن یا نداشتن، سنگینی و وقار نیز مهم است. توصیه می کنیم مقاله ویژگی های ظاهری در ازدواج را مطالعه فرمایید.

 

نکاتی درباره اولین گفتگو در جلسه خواستگاری

مهم‌ترین بخش خواستگاری گفتگوی دختر و پسر است. در این جلسه لازم نیست به جزئیات زندگی خود و روحیات و شخصیت خود بپردازید. وقتی هنوز معلوم نیست که چقدر باهم به تفاهم برسید. پس نیازی نیست که یک جا از همه اسرار زندگی خود پرده بردارید. شاید شما برای شناخت همسر آینده خود با او آشنایی و دوستی داشته‌اید. حتی در آشنایی و دوستی قبل از ازدواج نیز باید برای شناخت بهتر نکاتی را رعایت نمایید.

1. حواس‌تان به اولین سوال طرف مقابل باشد

معمولا اولین سوالات فرد مقابل مهم‌ترین دغدغه‌ها و حساسیت‌های فردی او را را نشان می‌دهد. پس اگر شما شروع کننده صحبت هستید، از قبل درباره موضوعی که می‌خواهید صحبت کنید، فکر کنید.

2. سوالات کلی نپرسید

سوالات کلی برای شروع خوب است. اما خیلی تعیین کننده نیست؛ زیرا سوال کلی جواب کلی هم دارد و به شناخت بیشتر کمک نمی‌کند. حتما راجع به خط مشی سیاسی و اعتقادات خود صراحتا صحبت کنید و از او سوالات آشنایی قبل از ازدواج را شفاف و کامل بپرسید.

3. هر سوالی نپرسید

بهتر است از پرسیدن سوالات بی ارزش و بی اهمیتی چون رنگ و غذای مورد علاقه و... خودداری کنید. چون در بیشتر این موارد افراد سعی می‌کنند سلایق‌شان را شبیه به فرد مقابل نشان دهند.

4. سوال‌های معکوس بپرسید

همه سوال‌هایتان را مستقیم نپرسید، زیرا پاسخ‌های آن قابل اعتماد نیستند. به عنوان مثال اگر بگویید من خیلی اهل تفریحم نظر شما درباره تفریح وگردش چیست؟ او نیز در پاسخ به شما می‌گوید: من هم همینطور. در این گونه مواقع باید به صورت معکوس سوال بپرسید. مثلا نظرتان راجع به افرادی که زیاد مسافرت می‌روند، چیست؟ در این صورت فرد مقابل نمی‌تواند نظر واقعی شما را تشخیص و طبق آن پاسخ دهد. جوابی که در پاسخ به این سوالات داده می‌شود، تقریبا نظر حقیقی فرد مقابل است. برای آشنایی بیشتر با آداب، اصول و هنر سوال پرسیدن کلیک کنید.

 

مهمترین سوالات جلسه خواستگاری 

در جلسه خواستگاری بهتر است درباره موضوعاتی که اهمیت دارد صحبت کنید. ترجیحا یک لیستی از سوالات مهم قبل از ازدواج برای خود مشخص کنید. برای رسیدن به یک شناخت واقعی مشاوره پیش از ازدواج پیشنهاد می شود. در ادامه به چندی از سوالات جلسه خواستگاری در 7 دسته کلی اشاره کرده‌ایم.

1. مسائل خانوادگی در خواستگاری

_ اهمیت خانواده برای تو چه میزان است؟

_ انگیزه ازدواج شما چیست؟

_ بعد از ازدواج حدود رابطه با خانواده همسر از نظر شما باید تا چه میزان باشد؟

_ دوست دارید همسرتان با خانواده شما تا چه حد صمیمی باشد؟

_ اگر اختلاف نظری بین همسر و خانواده تان ایجاد شد، چگونه آنرا رفع می‌کنید؟

_ رسم و رسوم خاصی هست که خانواده تان برایشان خیلی مهم باشد؟

_ اگر همسرت کار اشتباهی انجام دهد، برای بخشیدن همسر خود چه عکس العملی نشان می‌دهی؟

2. اهداف فردی و نگرش به زندگی در خواستگاری

_ در زندگی چه اهدافی دارید؟

_ چه ملاک‌هایی برای خوشبختی در زندگی مشترک دارید؟

_ چقدر در تصمیم گیری اهل مشورت هستید؟

_ نظرتان راجع به مرد سالاری و زن سالاری چیست؟

_ خط قرمزهای زندگی شما کدامند؟

_ اهل مطالعه هستید؟

_ سرگرمی‌های و تفریحات مورد علاقه تو کدام هستند؟

_ چه چیز باعث می‌شود احساس امنیت و آرامش کنی؟

_ فکر می‌کنی بزرگترین عیب تو چیست؟

_ در زمان عصبانیت برای کنتــرل خشم خود چه می‌کنید؟

3. مسائل مالی در خواستگاری

_ تعریفتان از صرفه جویی چیست؟

_ آیا به پس انداز اهمیت می‌دهی؟

_ آیا من می‌توانم از موجودی تمام حساب‌های تو خبر داشته باشم؟

_ با جشن عروسی موافقید؟ تا چه حد موافق خرج کردن برای مراسم هستید؟

_ آیا درباره مهریه نظر خاصی دارید؟ راهکار شما برای برطرف کردن اختلاف بر سر مهریه چیست؟

4. مسائل مربوط به فرزندان در خواستگاری

_ چقدر دوست دارید صاحب فرزند شوید؟

_ تربیت فرزند به عهده چه کسی است؟

_ دوست دارید چگونه فرزندانی داشته باشید؟

_ اگر نتوانید بچه دار شوید چه می‌کنید؟

5. اعتقادات مذهبی در خواستگاری

_ تا چه حد به اعتقادات مذهبی پایبند هستید؟

_ در محل کار و خانواده، با نامحرم چگونه رفتار می کنید؟ از همسرتان توقع دارید چگونه رفتار کند؟

_ اعتقادات دینی شما چه میزان تعیین کننده مسیر زندگی شماست؟

6. روابط با دیگران

_ آیا همسرتان باید برای هر کاری از شما اجازه بگیرد؟

_ در کار و زندگی شخصی چه مرزی برای رعایت اخلاقیات قائل هستید؟

_ نظر شما راجع به رابطه با دوستان مجرد بعد از ازدواج چیست؟

_ در ابراز احساسات راحت هستید؟

7. مسائل جنسی

_ تا حالا شده حس کنی به حمایت عاطفی نیاز داری؟ چه زمانی؟

_ رابطه جنسی در ازدواج چقدر برای شما اهمیت دارد؟

_ نظرتان نسبت به روابط فرازناشویی چیست؟

_ انتظاراتتان در رابطه جنسی چقدر است؟

_ نظرتان درباره خود ارضایی چیست؟

_ رضایت از رابطه جنسی چه قدر در زندگی مشترک اهمیت دارد؟ اگر از رابطه جنسی رضایت نداشتید چه می‌کنید؟

  سخن آخر

شاید آنچه که در این مقاله به عنوان نکات مهم خواستگاری مطرح شد، چندان مورد پذیرش جوانان نباشد. زیرا امروزه آداب خواستگاری مانند گذشته نیست. معمولا جوان ها با شناخت پیش از ازدواج، اقدام به ازدواج می نمایند. اما توصیه ما به دختران جوان این است که پایبندی به آداب خواستگاری سنتی از بسیاری از جهات به نفع شما می باشد. خواستگار واقعی و کسی که در تصمیم ازدواج خود مصصم است، از جلسه خواستگاری واهمه نداشته و از آن استقبال هم می کند. معمولا در مراسم خواستگاری موضوعاتی مانند مهریه، طول مدت نامزدی، تاریخ تقریبی ازدواج و شروط ضمن عقد مطرح می شود که می تواند در تضمین آرامش خیال شما در آینده مفید باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مشاوران متخصص مرکز مشاوره حامی هنر زندگی تماس گرفته و با مشاوره تلفنی راهکارهای تخصصی دریافت نمایید. برای آگاهی از روند مشاوره تلفنی کلیک کنید.
 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*