ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تفکر خلاق | فوائد و راه ه


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تفکر خلاق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تفکر خلاق چیست و چگونه پرورش می‌یابد؟ تفکر خلاق یکی از ده مهارت زندگی است که علم روان شناسی آن را برای رشد ضروری می‌داند. این مهارت به افراد کمک می‌کند تا دنیای پیرامون خود را به شیوۀ دیگری ببینند. مهارت تفکر خلاقانه و پرورش آن باعث می ‌شود فرد همواره خلاقیت و نو آوری بیشتری به خرج دهد و نسبت به دیگران در زمینه‌های مختلف موفقیت بیشتری کسب نماید. با تفکر خلاق، فرد در زمینه دیگر مهارت‌ها نیز بهتر عمل می‌کند. برای مثال کسی که مهارت حل مسئله توام با تفکر خلاق دارد، راه حل‌های بهتری برای مسائل‌اش می‌یابد. با آگاهی از روش‌های به دست آوردن تفکر خلاق می‌توانید این مهارت را در خود پرورش داده و به موفقیت برسید. برای آگاهی بیشتر از مبانی موفقیت کلیک کنید.


گیف تفکر خلاق

فوائد داشتن تفکر خلاق

داشتن مهارت تفکر خلاق در طول زندگی به غنای زندگی افراد کمک می‌کند. چرا که با استفاده از خلاقیت می‌توان چالش و هیجان بیشتری را به زندگی وارد کرد. افراد خلاق به میزان بیشتری آرزوهای خود را دنبال کرده و احساس ماجراجویی و لذت بیشتری را نیز تجربه می‌کنند. علاوه بر این‌ها خلاقیت به افکار تخیلی و تحلیلی جهت می‌دهد. آن‌ها را یکپارچه کرده و باعث ایجاد تعادل در مسیر تفکر می‌شود. برای اطلاع بیشتر از مهارت حل مسئله کلیک کنید.

ویژگی های افراد خلاق

افرادی که تفکر خلاق را به میزان مطلوبی در خود پرورش داده‌اند می توانند مسائل زندگی خود را به شیوه‌های متفاوت و جدیدی حل کنند. این افراد به خاطر وجود خلاقیت دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که موارد زیر نمونه‌هایی از آن‌هاست:

- به نو آوری و تصمیم گیری مستقل علاقه دارند.

- افراد با تفکر خلاق، پدیده‌های پیچیده را به پدیده‌های ساده ترجیح می‌دهند.

- از پدیده‌های جزئی قواعد کلی را استخراج کرده و بالعکس می‌توانند از یک قاعدۀ کلی راه حل جزئی و عینی استنتاج نمایند.

- می‌توانند به خوبی بین تفکر منطقی و تفکر غیر منطقی هماهنگی ایجاد کنند.

- برای آن‌ها انگیزه‌های درونی نظیر خودشکوفایی بیشتر از محرک‌ها و انگیزه‌های بیرونی نظیر تحسین دیگران، به دست آوردن پول و موارد این چنینی اهمیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر از موفقیت در زندگی کلیک کنید. 

شرایط ابراز تفکر خلاق

تفکر خلاق به عنوان یکی از مهارت‌های زندگی، قابلیت پرورش و بهبود دارد. اما برای این امر باید شرایط لازم فراهم شود تا فرد بتواند این توانایی را در خود پرورش دهد. تفکر خلاق در شرایط زیر بهتر رشد می‌کند:

آزادی در ابراز عقاید: در شرایط و موقعیت‌هایی که افراد می‌توانند بدون ترس و اضطراب عقاید خود را آزادانه بیان کنند، خلاقیت بیشتر رشد می‌یابد. برای مثال آزادی در خانواده یکی از شروط پرورش خلاقیت در کودکان است.

داشتن فرصت و زمان کافی: اعمال محدودیت زمانی فرد را از عمل خلاقانه باز می‌دارد، چرا که زمان معمولا برای یادگیری اهداف از قبل تعیین شده مشخص می‌شود.

مهم دانستن اشتباهات: آگاهی از اشتباهاتِ خود نقش اساسی در شکل گیری تفکر خلاق دارد، چرا که این اشتباهات تفکر شما را به جلو هدایت می‌کنند.

اعتماد داشتن به دانش و مهارت‌های شخصی: هنگامی که فرد به خود و توانایی‌هایش اعتماد داشته باشد، می‌تواند با تکیه بر آن‌ها چیزهای منحصر به فردی بیافریند. بدون این اعتماد، فرد جرات امتحان راه‌حل های جدید را پیدا نخواهد کرد. در واقع تفکر خلاق نیاز به جرات مندی دارد. برای اطلاع بیشتر از جرات مندی کلیک کنید. 

توصیه های عملی برای رشد تفکر خلاق در کودکان

وجود تفکر خلاق برای رشد و حیات یک جامعه ضروری است. اگر این ویژگی از همان مراحل کودکی پرورش یابد، فرد فرصت بیشتری برای خودشکوفایی پیدا خواهد کرد. به همین دلیل بسیاری از والدین به دنبال روش‌های تربیتی برای پرورش خلاقیت در کودک خود هستند تا خلاقانه بیاندیشد و رفتار کند. یکی از آن‌ها استفاده از هنر برای پرورش خلاقیت است. برای اطلاع بیشتر از هنر برای پرورش خلاقیت کلیک کنید. 

اگر شما هم می‌خواهید تفکر خلاق را در فرزند خود ایجاد کنید و برای رشد آن بکوشید به توصیه‌های زیر دقت نمایید:

1- برای فرزند خود سوالاتی مطرح کنید که او را به حدس زدن و فکر کردن درباره علت‌ها و معلول‌های اتفاقات تشویق کند.

2- در هنگام گرفتن تصمیمات ساده با فرزندتان گفتگوهای صمیمانه برقرار کنید و اجازه دهید تا او هم نظرات خود را آزادانه بیان کند.

3- ایده‌هایی را که فرزندتان مطرح می‌کند را جدی بگیرید و از آن‌ها مشتاقانه استقبال کنید.

4- هنگامی که او نظر یا کار خلاقانه‌ای انجام می‌دهد با استفاده از تشویق‌های کلامی این رفتار را تقویت کنید.

5- برای فرزندتان معما طرح کنید. او را در معرض چالش و مجهولات گوناگون قرار دهید.

6- برای پرورش تفکر خلاق، فرزندتان را به پرسیدن و جستجوی راه حل‌ها عادت دهید.

7- او را از آزمون و خطا نترسانید و او را در جهت این کار تشویق کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از پرورش خلاقیت در کودک کلیک کنید. 

خدمات مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

همانطور که گفته شد تفکر خلاق نقش مهمی در زندگی افراد دارد و آن‌ها را به سمت رشد و پیشرفت سوق می‌دهد. روانشناس به شما کمک می‌کند تا به یک خودشناسی رسیده و تفکر خلاق را در خود پرورش دهید. حتی با کمک او می‌توانید مهارت‌ها و استعدادهای خود را نیز کشف کرده و با استفاده از خلاقیت خود آن‌ها را بسط و گسترش دهید. روانشناسان و متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت‌تان هستند تا در هرکجا که هستید شما را در این زمینه یاری کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه مهارت تفکر خلاق می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*