ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ماده مخدر کروکودیل وحشتناک ترین ماده اعتیادآور جهان!

در چندین سال گذشته افزایش چشمگیری در تعداد گزارش های مشاهده شده در مورد استفاده از ماده ی مخدر کروکودیل وجود داشته است. استفاده از کروکودیل به عنوان یک ماده ی مخدر برای اولین بار در سال 2002 گزارش شد. نام های دیگر این دارو که به آن مشهور است مواردی از قبیل گوشت خوار و یا پوسیده کننده گوشت است! از همین تعابیر می توان دریافت که ماده ی مخدر کروکودیل چه تاثیرات منفی و مخربی بر بدن انسان می گذارد. مهمترین تاثیرات آن عبارتند از عفونت های استخوانی، پنومونی و قطع اندام.  برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

ماده مخدر کروکودیل

ماده اصلی کروکودیل، مشتق مصنوعی مورفین است که می توان در خانه از کدئین همراه با چند افزودنی دیگری که به راحتی در دسترس است تولید کرد. مصرف این مواد به طور قابل توجهی ارزان تر از هروئین است. استفاده منظم از آن منجر به آسیب شدید به عروق، ماهیچه ها و استخوان ها و نارسایی چند عضوی با میانگین زمان بقای 2 سال پس از اولین استفاده می شود. استفاده از این داروی جدید گوشت خوار به دلیل هزینه کم و پتانسیل اعتیادآور بالاتر به سرعت در سراسر اروپا در حال گسترش است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به هروئین کلیک کنید.

این دارو را جادوی روسیه نیز می‌نامند و به پتانسیل آن برای مسمومیت کوتاه مدت با مواد افیونی یا معمولاً به نام خیابانی آن کروکودیل اشاره دارد. کروکودیل هم به کلروکودید، یک مشتق کدئین و هم به پوسته پوسته شدن بیش از حد ناخالص ناشی از التهاب گانگرونی در محل تزریق اشاره دارد که شبیه فلس های تمساح است. استفاده از کروکودیل در سطح بین المللی ممنوع است. این یک داروی I برنامه ریزی شده تحت قانون مواد مخدر کنترل شده با کد ایالات متحده است.

1-میزان شیوع از ماده مخدر کروکودیل

کروکودیل برای اولین بار در حدود سال های 2002 تا 2003 تحت عنوان Krokodil در صحنه مواد مخدر روسیه ظاهر شد. در آن زمان واردات هروئین افغانی به بازارهای مواد مخدر کاهش یافته بود و به تولید مواد مخدر خانگی بازگشت. سپس افزایش چشمگیری در تعداد افراد معتاد مشاهده شد که تصور می شود نتیجه دسترسی آسان کروکودیل از یک فرآیند تولید ساده است که می تواند در خانه با هزینه کمی انجام شود. اکثر مصرف کنندگان کروکودیل ادعا می‌کنند که مصرف‌کنندگان سابق هروئین بوده‌اند. در اوایل سال 2011، 65 میلیون دوز کروکودیل در روسیه کشف و ضبط شد.  همچنین درمورد عوارض اعتیاد به هروئین بخوانید.

به دلیل مشکل اپیدمی وی در روسیه، از ژوئن 2012  قرص های حاوی کدئین که پایه های شیمیایی برای تولید خانگی کروکودیل هستند فقط در داروخانه ها موجود شد. در اواخر سال 2011 استفاده از کروکودیل در آلمان با ضایعات پوستی ویرانگر معمول استفاده از کروکودیل گزارش شد. با توجه به پتانسیل وابستگی بالا و سمیت کروکودیل، میانگین زمان بقا پس از اولین استفاده 2 سال گزارش شده است. قربانیان کروکودیل معمولاً جوانان و نوجوان های 18 تا 25 ساله هستند که به دلایل اقتصادی به این دارو روی می آورند.

2-میزان مصرف کروکودیل در کشور های مختلف

کروکودیل بیش از یک دهه است که در روسیه سنتز می شود. طبق گزارش اداره خدمات الکلی و سوء مصرف مواد ایالت نیویورک، حدود یک میلیون نفر در روسیه از کروکودیل استفاده می کنند. کروکودیل در روسیه با نام های «چئورنایا» و در اوکراین «هیمیا» خوانده می شود. به گفته رئیس سرویس فدرال کنترل مواد مخدر روسیه، میزان کروکودیل کشف شده در روسیه بین سال‌های 2009 تا 2011 23 برابر شده است. استفاده از کروکودیل در کشورهای دیگر از جمله اوکراین، گرجستان، قزاقستان، آلمان و نروژ نیز گزارش شده است. همچنین درمورد مواد مخدر و سرطان بخوانید.

پیش از این در روسیه و اوکراین، هروئین افغانی ماده مخدر انتخابی برای تولید داروهای تزریقی خانگی بود. در سال 2010 به دلیل ابتلا به بیماری قارچی محصول تریاک افغانستان، تولید تریاک نسبت به سال قبل 48 درصد کمتر بود. بنابراین، در اروپا و آسیا، کاربران به داروهای بدون نسخه که حاوی کدئین برای درد یا سرفه به عنوان یک ماده برای کروکودیل هستند، روی آوردند. کدئین به جای هروئین ترجیح داده می شود زیرا هزینه کمتر و سهولت در دسترس بودن دارد.

با این حال، اثرات و واکنش های شیمیایی داروها نیز در این محصولات کدئینی (مانند استامینوفن یا ترپین هیدرات) زمانی که برای استفاده غیرقانونی انواع مواد مخدر مخلوط شوند ناشناخته هستند. در برخی از مناطق اتحاد جماهیر شوروی سابق، مقامات حداقل نیمی از مرگ و میرهای مربوط به مواد مخدر را به دلیل سوء مصرف کروکودیل نسبت می دهند. در ایالات متحده، کدئین یک ماده کنترل شده است و یا نیاز به نسخه دارد یا ممکن است بدون نسخه از داروساز (مانند برخی از شربت های سرفه) با محدودیت در برخی ایالت ها در دسترس باشد.

3-پاتوفیزیولوژی ماده مخدر کروکودیل

کروکودیل یک ضددرد اپیوئیدی است که برای اولین بار در سال 1932 در ایالات متحده سنتز شد. در ابتدا با هدف ایجاد جایگزینی برای مورفین با مشخصات عوارض جانبی بهبود یافته سنتز شد. اما کروکودیل پتانسیل وابستگی بیشتری نسبت به مورفین نشان داد. این دارو در سال 1940 توسط هافمن لاروش در سوئیس با نام تجاری Permonid به عنوان یک مسکن پس از عمل معرفی شد. مشخص شد که شروع سریع‌تر و مدت اثر کوتاه‌تر نسبت به مورفین، با حالت تهوع و افسردگی تنفسی کمتری را نشان می‌دهد.

تقریباً به طور کامل از اثرات استفراغی مورفین عاری است. ساختار شیمیایی آن باعث می شود کروکودیل چربی دوست تر از مورفین شود و به نفوذ در مغز منجر می شود که منجر به قدرت ضد درد بالاتری می شود. این ماده در مقایسه با مورفین دارای قدرت ضد درد 8 تا 10 برابر بیشتر، شروع اثر سریعتر و نیمه عمر کوتاهتر است که به دلیل افزایش پتانسیل اعتیادآور آن است. به دلیل این نیمه عمر کوتاه حذف، بیماران مبتلا به وابستگی به کروکودیل بیشتر از بیماران وابستگی به هروئین تزریق می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به مورفین کلیک کنید.

4-میزان اعتیادآور بودن

اعتیاد یک مشکل آشکار در مصرف کروکودیل به دلیل قدرت بالای مواد افیونی و مدت اثر کوتاه آن است. مصرف مکرر ممکن است منجر به الگوهای پرخوری شود که می تواند برای روزها ادامه یابد. کاربران به دلیل محرومیت از خواب، از دست دادن حافظه و مشکلات گفتاری در معرض افزایش خطر خستگی هستند. تغییرات در قدرت یا دستور العمل های "خانگی" می تواند کاربران را در معرض خطر افزایش مصرف بیش از حد قرار دهد. تجویز مکرر کروکودیل با فواصل زمانی کوتاه در بیماران سرطانی با درد شدید نشان داد که کروکودیل درجه بالایی از اعتیاد را ایجاد می کند.

یکی دیگر از خطرات کمتر آشکار در استفاده از کروکودیل این است که افرادی که به قانقاریا و سایر عوارض جانبی مبتلا هستند ممکن است به دلیل ترس از اقدام قانونی، درخواست درمان پزشکی بسیار مورد نیاز را به تعویق بیندازند. علاوه بر این، تمایل به تداوم تجویز کروکودیل برای جلوگیری از اثرات ترک اعتیاد ممکن است از یافتن درمان توسط کاربران جلوگیری کند.

5-تشخیص مصرف کروکودیل در مصرف کننده

به دلیل درجه بالایی از آلودگی با مواد شیمیایی سمی مختلف، که در بین مصرف کنندگان متفاوت است تجزیه و تحلیل علمی ترکیب شیمیایی در دسترس نیست. کروکودیل را می‌توان در نمونه‌های خون ظرف چند ساعت و در نمونه‌های ادرار 2-3 روز پس از تجویز کروکودیل شناسایی کرد. آزمایش روتین در شرایط بالینی حاد معمولاً در دسترس نیست. بنابراین تشخیص بر اساس شرح حال ارائه شده توسط بیمار و همچنین تظاهرات بالینی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تست اعتیاد کلیک کنید.

اگرچه معمولاً آسیب بافتی گسترده توصیف می‌شود اما در بیمارانی که در اثر مصرف هروئین دچار عفونت‌های پوستی و بافت نرم می‌شوند نیز می‌توان آن را مشاهده کرد. در مصرف کنندگان مزمن کروکودیل، ممکن است غربالگری از نظر مسمومیت با فلزات سنگین با توجه به آلودگی در طول فرآیند ساخت ارزشمند باشد.

 ماده مخدر کروکودیل

اثرات مصرف ماده مخدر کروکودیل بر بدن

تجویز مکرر کروکودیل می تواند باعث وابستگی جسمی و روانی شده و در صورت عدم استفاده از این ماده مشابه هروئین علائم سندرم ترک مصرف را نشان می دهد. سایر اثرات مشابه اثرات مواد افیونی مانند میوز، گرگرفتگی، یبوست، احتباس ادرار، حالت تهوع، استفراغ، آرام بخشی و افسردگی تنفسی است. به طور خاص با کروکودیل به دلیل میزان بالای آلودگی با محصولات جانبی مختلف سمی، تزریق کروکودیل باعث آسیب بافتی فوری به عروق خونی، ماهیچه ها و استخوان می شود.

اختلال عملکرد ارگان چند سیستمی می تواند رخ دهد از جمله تیروئید (به دلیل ید) و غضروف (به دلیل فسفر). مسمومیت با فلزات سنگین نیز می تواند با مصرف مزمن رخ دهد. تشکیل آبسه، ترومبوفلبیت، قانقاریا، نکروز و خودآمپوتاسیون اتفاقات شایعی هستند. پوست در محل تزریق کنده می شود و اغلب استخوان زیر را در معرض دید قرار می دهد. اثرات نامطلوب کروکودیل به آسیب های موضعی محدود نمی شود و شامل پنومون، مننژیت، استئومیلیت و استئونکروز، آسیب عصبی (مانند اختلال حرکتی و حافظه)، زخم و آسیب بافتی در محل های دور از محل تزریق، آسیب کبدی مانند کبد چرب، نارسایی کلیوی است.

تقویت انتقال ویروس ها با تولید خانگی

روش‌های رایج در تولید داروی خانگی برای تقویت انتقال ویروس از طریق خون مانند HIV و هپاتیت C شناخته شده است. مدت زمان کوتاه اثر (حدود 1.5 ساعت) و کمتر از یک ساعت زمان لازم برای تهیه خانگی کروکودیل، معتادان آن را هدایت می‌کند. به دام افتادن در چرخه 24 ساعته روزانه پخت و پز و تزریق برای جلوگیری از خروج. غلظت بالای ید در محلول تزریق شده، سیستم غدد درون ریز را مختل می کند و باعث اختلالات کم کاری و پرکاری تیروئید می شود، در حالی که غلظت بالای فلزات سنگین باعث عوارض سیستم عصبی مرکزی مانند اختلال گفتار و حرکت، ضعف حافظه و تمرکز می شود.

استئونکروز فک، که به درمان دارویی مقاوم است، می تواند در ناحیه فک و صورت در کاربران به دلیل آلودگی به فسفر قرمز ایجاد شود. بر اساس گزارش ها، اثرات موضعی بافت نرم پس از استفاده از کروکودیل نسبتاً سریع رخ می دهد. گزارش هایی از قطع عضو منتشر شده است. به نظر می رسد که زخم ممکن است به صورت موضعی در محل تزریق دارو یا همچنین در نواحی دورافتاده بدن ایجاد شود. ممکن است آسیب بیشتری به اندام یا سیستم عصبی مرکزی وارد شود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

خطرات بهداشتی ماده مخدر کروکودیل

 • آسیب عروق خونی (ترومبوفلبیت)
 • عفونت های پوست و بافت نرم
 • نیاز به پیوند پوست و جراحی
 • قطع اندام
 • پنومونی
 • مسمومیت خون (باکتریمی)
 • انتقال ویروس از راه خون (مانند بیماری ایدز و HCV به دلیل استفاده از سوزن مشترک)
 • مننژیت
 • پوسیدگی لثه یا از دست دادن دندان
 • عفونت های استخوانی (استئومیلیت) و استئونکروز
 • اختلال گفتار و مهارت های حرکتی
 • از دست دادن حافظه و اختلال در مهارت تمرکز
 • آسیب کبد و کلیه
 • اثر تضعیف کننده تنفسی قوی (آهسته شدن یا توقف تنفس)

 

مدیریت رفتار مصرف ماده مخدر کروکودیل

در مناطقی که استفاده از کروکودیل مشکل ساز است دسترسی ضعیف به مراقبت های بهداشتی مناسب ممکن است عوارض توصیف شده را تشدید کند. بر اساس گزارش‌ها، کمک پزشکی تنها در مراحل پایانی آسیب بافتی درخواست می‌شود و ممکن است با قطع عضو و مرگ به پایان برسد. اگر کسی به دنبال مراقبت باشد معمولاً مراقبت های گسترده از زخم و آنتی بیوتیک های IV نشان داده می شود. در بسیاری از موارد قطع عضو تنها راه حل است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

گزارش‌های موجود بر قدرت بالای کروکودیل و نیاز به مصرف مجدد مکرر تاکید کرده‌اند که منجر به الگوهای پرخوری می‌شود که می‌تواند طی روزها ادامه داشته باشد. در طول این پرخوری ها، کم خوابی، بهداشت ضعیف و سوء تغذیه، مصرف کنندگان را در معرض خطر عوارض بیشتر قرار می دهد. تغییرات در قدرت کروکودیل، مصرف کنندگان را در معرض افزایش خطر مصرف بیش از حد قرار می دهد. درمان نه تنها باید تخریب بافت محلی را که رخ می‌دهد بلکه آسیب بافت دوردست و آسیب ارگان‌های چند سیستمی را که ممکن است رخ دهد، در نظر بگیرد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*