ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلاف فرهنگی در ازدواج | ابعاد اختلافات فرهنگی و پیامدها


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلاف فرهنگی در ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


معمولا مسئله اختلاف فرهنگی در ازدواج، خصوصا در سنین پایین‌تر نادیده گرفته می‌شود. چرا که عشق و هیجان زیاد میان دختر و پسر برای ازدواج معمولا چشم و گوش آن‌ها را نسبت به موضوع اختلاف فرهنگی می‌بندد. در اینجا نقش خانواده‌ها بسیار پر رنگ است. به هرحال لازم است اختلاف فرهنگی در ازدواج به دقت بررسی شود. عدم توجه به این اختلافات یکی از عوامل اصلی شروع مشکلات در زندگی مشترک زوجین خواهد بود. بهتر است قبل از ازدواج هر دو طرف تفاوت‌ها را شناسایی و در مورد آن‌ها بیشتر تأمل کنند. فلسفه مشاوره قبل از ازدواج نیز بررسی همین تفاوت‌هایی است که معمولا توسط زوجین یا خانواده‌ها نادیده گرفته می‌شود. به وسیله مشاوره ازدواج می توان با شناخت کافی و افزایش آگاهی از بروز بسیاری از سوء تفاهمات و مشکلات احتمالی پیشگیری کرد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

فرهنگ چیست؟

فرهنگ مبحث بسیار پیچیده‌ای است که شرایط مختلفی روی آن تاثیر می‌گذارد. جنبه‌هایی مثل مذهب، زبان، قومیت، تحصیلات، ارزش‌ها، طرز فکر، سطح مادی، وضعیت خانواده، قوانین و سیاست برای تعریف فرهنگ استفاده می‌شوند. در ازدواج برخی تفاوت‌های فرهنگی می‌تواند باعث آسیب دیدن زندگی مشترک شوند. در گذشته به دلیل سنتی بودن جوامع و بعد مسافت، اکثر ازدواج ها درون فرهنگی بود و به مسئله اختلافات فرهنگی توجهی نمی‌شد. اما امروزه به دلیل گسترش تکنولوژی و راحتی سفر کردن، امکان ارتباط افراد از اقوام مختلف و صورت گرفتن ازدواج میان آن‌ها بیشتر کرده. همین مسئله، نقش اختلاف فرهنگی در ازدواج را پر رنگ کرده است. توصیه می‌کنیم در این زمینه مقاله  اختلافات در ازدواج را مطالعه کنید.

اینفوگرافیک اختلاف فرهنگی در ازدواج

اینفوگرافیک اختلاف فرهنگی در ازدواج

در نظر گرفتن تفاوت‌های فرهنگی در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟

تناسب فرهنگی در ازدواج و زندگی مشترک از موارد تأثیر گذار بر تمام جنبه‌های فردی و بین فردی است. این که چقدر دو خانواده در موارد مختلف فرهنگی با یکدیگر تفاهم دارند و یا چقدر با هم متفاوت‌اند، همچنین این که چقدر در برابر این تفاوت‌ها سازگارانه عمل می‌کنند، قسمت عمده‌ای از خوشبختی دو زوج را تعیین می‌کند.

اختلافات فرهنگی گسترده، انواع خاص و متفاوتی از افکار، هنجارها و ارزش‌ها را شامل می‌شود و وجود آن‌ها در طولانی مدت دعوای بین زوجین و عدم رضایت متقابل را برای زوجین به دنبال دارد. شخصیت هر فرد در محیط خانواده و با توجه به زمینه‌های فرهنگی شکل می‌گیرد. بنابراین از این منظر نیز اختلافات فرهنگی می‌تواند تأثیرگذار باشد. برخی از طلاق‌ها بر اساس عدم تناسب فرهنگی زوجین اتفاق می‌افتد که از دو منظر مورد بررسی قرار می‌گیرد. اختلاف فرهنگی بین زوجین و اختلاف فرهنگی بین خانواده‌های زوجین. برای مطالعه بیشتر در خصوص اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج کلیک کنید.

اختلاف فرهنگی بین خانواده‌ها

اختلاف بین خانواده‌های زوجین اغلب در زمینه‌هایی همچون آداب و رسوم و نحوه برگزاری جشن‌ها صورت می‌گیرد. ممکن است چنین اختلافاتی بسیار جزئی و کم‌اهمیت به نظر برسند، اما در بسیاری موارد همین مسائل جزئی با دخالت والدین در ازدواج، بحث‌ها و مشاجره‌های طولانی مدت و قهر و قطع رابطه منجر می‌شود.

اختلاف فرهنگی بین زوجین

اختلاف فرهنگی بین زوجین اغلب منجر به عدم تفاهم در زندگی مشترک و بروز اختلاف نظر در تمام زمینه‌های زندگی مشترک می‌شود. این اختلاف در زندگی مشترک بیشتر از مورد قبلی نگران‌کننده و آسیب‌زننده است. دو زوج را تصور کنید که در انواع زمینه‌های مذهبی، نوع پوشش همسر، خرید کردن، مهمانی گرفتن، علایق و اهداف با هم متفاوت‌اند؛ اغلب نمی‌توانند درک متقابلی از یکدیگر داشته‌باشند و در نهایت فروپاشی رابطه اجتناب ناپذیر می‌شود.

 

ابعاد اختلاف فرهنگی و پیامد آن‌ها

تفاوت‌های فرهنگی در جنبه‌های بسیار زیاد و متنوعی گسترده می‌شود اما در اینجا مهم‌ترین آن‌ها را بیان می کنیم:

1. اختلاف فرهنگی در ازدواج و بعد ارزش‌های مذهبی

اختلاف دینی - زن من مذهبیه شوهرم خیلی گیر میده

یکی از مسائلی که در جامعه ما بسیار مهم است و به نوعی ارزش مهمی به حساب می‌آید اختلاف دیدگاه مذهبی است. این مورد به خصوص در مورد تربیت فرزند، می‌تواند چالش بر انگیز باشد و بهتر است قبل از ازدواج به توافق در این مورد دست پیدا کنیم و تا می‌توانیم اختلافی در این مسئله نداشته باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از اختلاف مذهبی در ازدواج کلیک کنید.

2. تفکر‌ها و باور ها

برخی باورها از تربیت والدین، فرهنگ جامعه یا آداب و رسوم منطقه فرد ناشی می‌شود. باورهایی مثل میزان آزادی همسر، وظایف مرد و وظایف زن در زندگی مشترک، برابری زن و مرد در شغل داشتن یا کارکردن، مــرد سالاری و یا ارتباط با خانواده و ارزش‌های اجتماعی از این دسته است که تفاوت در دیدگاه‌ها می‌تواند مشکل ساز باشد. این مسئله غالبا قابل تفاهم و توافق است.

3. اختلاف فرهنگی در در ازدواج | آداب و رسوم

تشریفات و مراحل شروع یک زندگی بسیار وابسته به آداب و رسوم خانواده‌ها است. نحوه برگزاری مراسم ازدواج، مدت زمان خواستگاری تا عقد و عوامل دیگر جزء آداب و رسوم می‌باشد. معمولا اختلاف نظرها در این موارد تنش‌ها را در اوایل ازدواج زیاد می‌کند و ممکن است موجب اختلافات مزمن و طولانی مدت شود. اما در بیشتر مواقع اختلافات به توافق منتج می‌شود.

4. اختلاف در سبک زندگی

نحوه پوشش، غذا خوردن، مهمانی گرفتن یا میزان ارتباط با دوستان از جمله مباحث برگرفته از ســبک زندگی افراد است که فرد در خانواده و جامعه خود یاد می‌گیرد. این بخش کوچکترین مسائل زندگی زناشویی را تشکیل می‌دهد که هر کدام می‌تواند تاثیر زیادی در جر و بحث‌های کوچک اما طولانی مدت ایجاد کند.

5. اختلاف فرهنگی در ازدواج | هدف‌ها و ایده آل ها

فرهنگ محیط و خانواده ما، رویا‌های ما و بلند پروازی‌های ما را می‌سازند. ممکن است زنی، همسر قانع و محافظه کار بخواهد اما همسر او رویاهای بلند در سر دارد. ممکن است در گذر زمان، ممانعت‌های زن باعث سرکوب همسر و احساس شکست را به او بدهد. نمونه شدیدتر این مسئله، زنی است که رویای پیشرفت دارد اما همسرش اجازه رویا پردازی به او نمی‌دهد. شناخت پیش از ازدواج می تواند تا حدود زیادی در نمایان ساختن این اختلافات موثر باشد.

6. اختلاف فرهنگی در میزان و نحوه ارتباط با خانواده

بعد از ازدواج، خانواده شما تغییر می‌کند. اما در بعضی از فرهنگ‌ها، روابط فامیلی و خانوادگی بسیار مهم است. بر عکس برخی افراد حتی پدربزرگ و مادر بزرگ خود را نمی‌بینند. این مسئله کاملا فرهنگی و بافتی است و دختر و پسر در صورت حل نکردن این اختلافات قطعا در آینده به مشکل بر می‌خورند. به همین منظور در تعیین معیار های انتخاب همسر باید به این نکته توجه داشت که شریک زندگی چه نظری نسبت به معاشرت با دیگران دارد.

سنجش میزان تفاوت‌های فرهنگی قبل از وارد شدن به زندگی مشترک

در صورتی که احساس می‌کنید شخص مورد نظرتان برای ازدواج، معیارهای فرهنگی شما را برآورده نمی‌سازد، لازم است میزان این عدم تفاهم فرهنگی را مورد ارزیابی قرار دهید. آیا امکان هم سطح‌ سازی خواسته‌ها و ایجاد تفاهم برای شما وجود دارد؟ در صورتی که قبل از ازدواج و رسمی کردن رابطه اختلافات را نادیده گرفته و در مورد آن‌ها به توافق نرسید، مشکلات و اختلافات خانوادگی بسیاری را در زندگی آینده تجربه خواهید کرد. در آن صورت مجبور می‌شوید هزینه‌های بسیاری از جمله هزینه‌های عاطفی، مالی، فشارهای روانی و... را متحمل شوید.
یک از طرز فکر های غلط در مورد اختلافات در ازدواج، تغییر همسر بعد از ازدواج است. یعنی اینکه زوجین تصور می کنند بعد از ازدواج می توانند در عقاید و خصوصیات رفتاری طرف مقابل تاثیر گذاشته و آن را تغییر دهند. این یک اشتباه بزرگ و غیر قابل جبران است. زیرا اولا تغییر در بزرگسالی یکی از دشوارترین اموری است که در وهله اول به رضایت خود فرد نیاز دارد و در مرحله دوم تمرین و ممارست زیاد می طلبد.
مسئله بعدی در این است که حتی اگر فرد بر خلاف میل خود تغییر کند، مسلما این تغییرات ماندگار نبوده و حتی موجبات بحران هــویت و شخصیت را برای او ایجاد خواهد کرد.

اختلاف فرهنگی در ازدواج | با اختلاف‌ها چه کنیم؟

با اختلاف ها چه کنیم؟

بهترین راه این است که برای ازدواج حتی الامکان به خودشناسی رسیده باشید و به کسانی که بیشتر به شما شباهت دارند نزدیک شوید. آشنایی قبل از ازدواج و رسیدن به یک شناخت به دختران و پسران کمک می‌کند تا پی به اختلافات فرهنگی میان خانواده‌های خود ببرند. افراد می‌توانند در تمام مراحل آشنایی با مشورت از خانواده و متخصصین، در مسیر درستی قرار بگیرند. توصیه می کنیم مقاله تاثیر خودشناسی در ازدواج را مطالعه فرمایید.

قبل از ازدواج لازم است که با آگاهی، هوشیاری و بدون هیچ تعارف یا ملاحظه‌ای درباره این مسائل صحبت کنید. به طور کلی با اختلاف‌ها و تفاوت‌ها به سه شکل می‌توان برخورد کرد.

1. توافق کردن برای حل اختلاف فرهنگی

صحبت و توافق بین ارزش‌ها و تفاوت‌های فرهنگی مهم‌ترین راه برای حل اختلافات فرهنگی است. به این صورت که دو طرف بپذیرند که به تفاوت‌های فرهنگی هم احترام بگذارند. برای این مرحله می‌توان به شرکت در آداب و رسوم همسر، دادن هدیه در جشن‌های فرهنگی یا مذهبی همسر، شوخی مودبانه (نه تمسخر) با تفاوت‌ها که باعث کاهش حساسیت آن می‌شود، برخی از راه‌هایی است که می‌توان بر سر تفاوت‌ها و رسیدن به صمیمیت بین زوجین انجام داد.

2. حل کردن اختلاف فرهنگی در ازدواج

برخی از اختلافات کاملا قابل حل هستند. اختلافاتی مثل نحوه پوشش، کار کردن زن در بیرون یا مرد در منزل، محدوده ارتباطات، تفریحات شخصی و مشترک و حدود رابطه با خانواده همسر همگی موضوعاتی قابل بحث هستند. به طور طبیعی این قسمت نمی‌تواند خیلی پررنگ باشد. اما لازم است که حداقل بخشی از اختلافات کاملا حل شده باشد.

3. تعیین یک حد و مرز برای رفع اختلاف فرهنگی

مهم‌ترین علت درگیری‌ها و جدایی‌ها، تفاوت‌های حل نشده است. می‌توان بخش‌هایی از تفاوت‌ها را به عنوان حد و مرز‌های شخصی فرد در نظر گرفت. اما ازدواج یک رابطه دو طرفه است و نمی‌توان تمام اختلافات را به عنوان مرز‌های شخصی در نظر گرفت و باید تا می‌توان از این بخش از اختلافات جلوگیری کرد. برای کسب آگاهی در خصوص تعیین میزان حد و مرز در روابط کلیک کنید.

اختلاف فرهنگی در ازدواج | سخن آخر

اینکه دختر و پسر با تعیین معیارهای اشتباه در ازدواج، تفاوت‌های فرهنگی را نبینند یا به آن اهمیت ندهند امری طبیعی است. اما گاهی اوقات خانواده‌ها نیز از برخی موضوعات جزئی غفلت می‌کنند که آسیب‌های شدیدی می‌تواند به ازدواج وارد کند. بنابراین لازم است فردی بی طرف، به عنوان کسی که ترسی از قضاوت شدن یا تعارفی با هیچ طرف ندارد از بیرون این افراد را مورد بررسی قرار دهد و نکات نادیده گرفته شده را به آن‌ها گوش زد کند. مشاوره پیش از ازدواج امری بسیار مهم است که حتما باید توسط خانواده‌ها جدی گرفته شود. این نکته هم قابل ذکر است که مشاور فقط حقایق را به شما نشان می‌دهد و در نهایت تصمیم با خودتان است.
مرکز مشاوره حامی هنر زندگی یکی از معتبرترین مراکز مشاوره کشور است که با گردهمایی متخصصان مجرب روانشناسی با تخصص در حوزه های مختلف تشکیل شده است. شما می توانید با مراجعه حضوری و یا مشاوره تلفنی برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه مورد نظر خود اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*