ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان فوبی کودکان | پیامدها و


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با روش‌های درمان فوبی کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


روش‌های درمان فوبی کودکان کدام‌اند؟ فوبی کودکان همان ترس‌های نامتناسب و غیر منطقی است که منجر به اجتناب کودک از موضوع ترس آور می‌شود. اغلب فوبیاهای بزرگسالی ریشه در کودکی دارد. در واقع نادیده گرفتن درمان فوبی کودکان منجر به تشدید آن در بزرگسالی و یا گسترش آن به سایر اختلالات روانی می‌گردد. فوبیا اختلالی نیست که با گذشت زمان درمان شود و از آن جایی که می‌تواند ریشه در کودکی داشته باشد، بهتر است تشخیص و درمان فوبی کودکان جدی گرفته شود. آگاهی والدین از ترس‌های کودک و آموزش نحوه برخورد مناسب با آن‌ها می‌تواند کمک کننده باشد و در این مسیر می توان از مشاوره کودک بهره برد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

 

 تماس با مشاور

اختلال فوبی در کودکان

فــوبیا ترسی شدید، غیر معقول و پایدار از یک جسم، شخص، حیوان یا موقعیت است که باعث اجتناب در کودک می‌شود و زندگی اش را مختل می‌کند. برخلاف بزرگسالان، کودکان معمولا تشخیص نمی‌دهند که ترس‌هایشان غیر واقعی است. کودکان مبتلا به فوبی، ممکن است آنقدر به این نگرانی‌ها و آسیب‌های ناشی از آن اشتغال ذهنی داشته باشند که نتوانند از فعالیت‌های روزمره شان لذت ببرند. برای آشنایی با انــواع ترس های کودکان در سنین مختلف کلیک کنید.

پیامد های فوبی در کودکان

کودکان مبتلا به فوبی، در مواجهه با محرک  هراس آور، بلافاصله دچار اضـطراب و بی قراری می‌شوند که به صورت گریه کردن، سر و صدا راه انداختن، سفت شدن اندام‌ها یا چسبیدن به دیگران ظاهر می‌شود. در برخی از کودکان، فوبی به صورت عدم تمایل برای برقراری ارتباط با افراد ناشناس می‌باشد و هنگام حضور در کنار سایر همسالان یا بزرگسالان صورتشان سرخ می‌شود، سکوت می‌کنند، به والدینشان می‌چسبند یا سعی می‌کنند مخفی شوند. این اختلال باعث اجتناب و محدود شدن فعالیت‌های کودک شده و در برخی از کودکان باعث کناره گیری از موقعیت‌های اجتماعی می‌شود. در نهایت به گــوشه گیری و انزوا طلبی کودک منجر می‌شود.

به دنبال کاهش ارتباط کودک با محیط بیرون، مهارت‌های اجتماعی و شناختی متناسب با مراحل رشدی، در کودک شکل نمی‌گیرد. قدرت ابراز وجود در برخی از این کودکان پایین است در نتیجه ممکن است به هدفی برای زورگویی سایر بچه‌ها تبدیل شود. برای اطلاع بیشتر از روانشناسی رشد و مراحل رشدی کلیک کنید.

 

آیا تمام ترس‌های کودکان نیاز به درمان دارد؟

گاها برخی خانواده‌ها به کوچک‌ترین ترس‌های کودک خود حساسیت و واکنش نشان می‌دهند و گمان می‌کنند کودکشان فوبیا دارد. توجه داشته‌ باشید که گاه حساسیت زیاد و واکنش‌های افراطی به ترس‌های منطقی کودکان، ترس آن‌ها را تقویت می‌کند و باعث ایجاد توجه طلبی و تمایل به جــلب توجه در کودکان می‌شود. برای مثال تــرس از ارتفاع در کودکان می‌تواند طبیعی باشد. مانند زمانی که بر لبه‌ی پشت بوم می‌ایستند گریه می‌کنند، دچار استرس و تعریق می‌شوند و ضربان قلب ان‌ها افزایش می‌یابد. اما زمانی که کودک با بالا رفتن از نردبان کوچک یا پله‌ها دچار استرس زیادی می‌شود، نیاز به درمان دارد. برخی از ترس‌های کودکان را می‌توان در محیط خانواده و یا با مواجهه سازی تدریجی درمان کرد.

 

درمان فوبی در کودکان

کودکان مبتلا به ترس‌های غیر منطقی و اختلال فوبیا، همانند کودکان استثنایی نیازمند درمان‌های ویژه هستند. برای اطلاع بیشتر از کودکان استثنایی کلیک کنید.
برای درمان فوبی کودکان چندین روش درمانی وجود دارد که متخصصان از آن‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه هر کدام از این درمان‌ها را به اختصار توضیح خواهیم داد:

1. مداخله های خانوادگی در درمان فوبی کودکان

درمان فوبی کودکان در بافت خانواده نسبت به روش‌هایی که تمرکز صرفا روی کودک است تأثیرات چشمگیرتری خواهد داشت. در واقع بافت خانواده و شیوه تعامل اعضای آن می‌تواند نقش کلیدی در اثربخشی درمان فوبی کودکان داشته باشد. والدین باید از کوچک جلوه دادن ترس کودک و مسخره کردن او پرهیز کنند. درک شدن کودک، توسط اعضای خانواده و پذیرش آن‌ها، می‌تواند نقش موثری در بهبودی کودک ایفا کند. والدین نباید کودک را وادار کنند که با ترس خود رو به رو شود و یا با عصبانیت، با او برخورد کنند چون موجب تشدید ترس در کودک می‌شود. دریافت مشاوره خانواده به والدین کمک خواهد کرد تا بتوانند رفتاری موثرتر داشته باشند. برای آگاهی بیشتر در خصوص انــواع ترس مرضی و غیر مرضی کلیک کنید.

2. یادگیری مشاهده‌ای در درمان فوبی کودکان

کودکان، بسیاری از رفتارها را از طریق مشاهده همسالان خود و بزرگسالان یاد می‌گیرند. والدین می‌توانند با رفتار شجاعانه هنگام مواجهه با عامل ترس در کودک، به الگوی مناسبی برای او تبدیل شوند. روانشناسان از روش تــقلید از دیگران برای درمان فوبی کودکان به صورت پلکانی استفاده می‌کنند و در نهایت از کودک می‌خواهند تا رفتار شجاعانه را تقلید کند.

3. رفتار درمانی در درمان فوبی کودکان

رفتار درمانی برای شناسایی رفتارهای ناسالم و کمک در ایجاد تغییر آن رفتارها برای کودک استفاده می‌شود. در رفتار درمانی، ابتدا عامل هراس در کودک شناسایی می‌شود. سپس میزان ترس کودک در ارتباط با آن موضوع تعیین می‌شود و با تکنیک‌های موجود، به دنبال خاموش کردن پاسخ ترس در کودک می‌باشند. بهترین شیوه برای از بین بردن ترس کودک، مواجهه کردن تدریجی او با عامل ترس است که باید زیر نظر متخصص صورت بگیرد. با توجه به شدت بیماری، مدتی طول خواهد کشید تا کودک به مرور زمان ترس خود از موضوع را از دست بدهد. برای کسب اطلاع از روش‌های رفتار درمانی کلیک کنید.

3. درمان شناختی _ رفتاری

درمــان شناختی رفتاری به کودک کمک می‌شود که از تأثیر نحوه تفکر خود در بروز نشانه‌های اضطراب آگاه شود در واقع کودک درک بهتری از مسائلی که در او هراس ایجاد می‌کند داشته باشد و به آن‌ها کمک می‌شود تا افکار نادرست خود را اصلاح کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهند که این روش درمانی در کوتاه مدت بسیار موثر است به طوری که حدود 70 درصد کودکان در پایان درمان، ترس مفرطی را که در تشخیص اولیه داشتند، نشان نمی‌دادند. این روش برای درمان ترس از تاریکی بسیار مفید می‌باشد.

4. دارو درمانی

اگر ترس‌های کودکان خیلی شدید باشند بهتر است برای درمان فوبی کودکان از روانپزشک نیز کمک گرفته شود. برای درمان علائم اضطراب در کودکان از داروهای مختلفی استفاده می‌شود. این دارو‌ها همراه با رفتار درمانی یا درمان شناختی _ رفتاری استفاده می‌شود. برای اطلاع از علائم اضطراب کلیک کنید.

 

نکاتی برای درمان فوبی در کودکان

  • رفتارهای جسورانه کودک را در مواجه با عامل ترس‌آور تشویق کنید هر چند این رفتارها کم باشند.
  • برای کودک خود الگو باشید. مثلا اگر از حیوانی می‌ترسد، سعی کنید به آن حیوان نزدیک شوید و او را نوازش کنید.
  • با توضیحات کوچک و قابل فهم ترس کودکان را کاهش داده و باورهای آن‌ها را تغییر دهید.
  • به کودک اجازه دهید احــساسات خود را بیان کند و از ترس‌هایش بگوید. احساساتش را انکار نکنید.
  • مهارت‌های غــلبه بر ترس مانند تکنیک‌های تنفسی را به کودک بیاموزید
  • میزان ترس کودک را ارزیابی کنید و از او بخواهید به ترس‌های خود بر اساس شدت آن‌ها نمره بدهد.
  • به کودک اطمینان بدهید که همواره در کنار او هستید و از او مراقبت می‌کنید.
    برای درمان فوبی کودکان راهکارهای تخصصی بسیاری وجود دارد که از طریق مشاوره های روانشناسی با توجه به روحیات و شخصیت هر کودک می توان بهترین راه درمانی را انتخاب نمود. مشاوران حامی هنر زندگی با ارائه تخصصی در زمینه درمان فوبی کودک می توانند یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*