ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص سیپروهپتادین | نحوه مصرف، آثار و عوارض سیپروهپتادین

قرص سیپروهپتادین نوعی داروی آنتی هیستامین با خاصیت ضد آلرژی است که اغلب جهت درمان علائم حساسیت (آبریزش بینی، خارش، عطسه و …)، درمان سردرد و گاه جهت درمان بی اشتهایی و درمان بی خوابی ناشی از افسردگی و کاهش اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف خودسرانه این دارو توصیه نمی‌شود چرا که عوارض متعددی همچون خواب‌آلودگی، تحریک پذیری، خشگی گلو و سایر واکنش های آلرژیک را به همراه دارد. در موارد نادری بروز مشکلاتی هم چون توهم و تشنج نیز مشاهده شده است، بنابر این از افزایش و کاهش دوز سیپروهپتادین به صورت خودسرانه اجتناب کنید. در ادامه مقاله به بررسی کامل داروی سیپروهپتادین و موارد مصرف آن می‌پردازیم؛ پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تماس با مشاور


قرص سیپروهپتادین چیست؟

سیپروهپتادین دارویی از گروه نسل اول آنتی هیستامین‌ها است. سیپروهپتادین خاصیت ضد حساسیتی دارد و در دسته داروهای ضد آلرژی قرار می‌گیرد. این دارو مانع از آزادسازی هیستامین در بدن می‌شود. هیستامین یک ماده شیمیایی است که واکنش هایی همچون اشک چشم، آبریزش بینی، خارش و عطسه ایجاد می‌کند. تاثیرات این دارو پس از گذشت پانزده دقیقه تا یک ساعت ظاهر می‌گردد. اگر این قرص را جهت افزایش وزن مصرف می‌کنید حتما مقاله درمان بی اشتهایی و سایر راه های افزایش وزن را نیز مطالعه نمایید.

مکانیسم اثر قرص سیپروهپتادین

سیپرو هپتادین هیدروکلوراید یک ماده ضد هیستامین است. یک ماده جامد بلوری سفید رنگ که تا حدودی به زرد نیز مایل است. مکانیسم اثر این دارو بدین صورت است که با بر روی گیرنده سلول هایی همچون اندام تنفسی، دستگاه گوارش و یا مجاری تنفسی جای می گیرد و اثرات آنتی کولینرژیک قوی دارد. جذب این دارو کامل و از طریق کبد است. نیمه عمر آن تقریبا 16 ساعت بوده و در نهایت به وسیله ادرار و مدفوع دفع می گردد.

قرص سیپروهپتادین | موارد مصرف

قرص سیپروهپتادین موارد مصرف متعددی دارد. درمان گر شما علت تجویز این دارو را برای شما شرح می‌دهد اما در اینجا تنها به اصلی‌ترین موارد مصرف آن اشاره می‌کنیم:
– برای درمان علائم حساسیت همچون آبریزش بینی، آبریزش چشم و… غیره مورد استفاده قرار کی گیرد که از موارد مصرف شایع آن است.
_ برای درمان حساسیت ها و واکنش های پوستی هم چون خارش و درمان کهیر توسط پزشک تجویز می گردد.
_ در صورتی که فرد در اثر حساسیت دچار التهابات حساسیتی شود از این دارو برای درمان آن استفاده می گردد.
_ درمان سردرد از دیگر مصارف شایع قرص سیپروهپتادین می باشد.
_ درمان بی‌اشتهایی و افزایش وزن از مهم ترین دلایل مصرف این قرص است که در ادامه به بررسی بیش تر می پردازیم.

سایر موارد مصرفی

امروزه مصرف خودسرانه سیپروهپتادین برای چاقی در حال افزایش است. سیپروهپتادین اشتها را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث چاقی می‌شود؛ اما این دارو می تواند موجب چاقی بیش از حد نیز شود. سیپروهپتادین با ممانعت از جذب سروتونین در کاهش اضطراب و افسردگی نیز نقش دارد، با این حال داروی درمانی ارجح در درمان افسردگی نیست و اغلب برای کاهش استرس پیش از جراحی تجویز می‌شود. شما می توانید با خواندن مقاله درمان افسردگی با روش های موثر درمانی آشنا شوید.

عوارض جانبی

در مصرف همه داروها باید به عوارض جانبی آن ها توجه کرد؛ به خصوص داروهایی مثل قرص سیپروهپتادین که به آلرژی و حساسیت مربوط هستند. با این حال اگر درمان گر شما این دارو را برای شما تجویز کرده، حتما فوائد دارو برای شما ضرورت بیش تری داشته است. مهم ترین عوارض جانبی این قرص که بهتر است مد نظر داشته باشید موارد زیر هستند. در صورت بروز هر کدام از علائم زیر آن را به درمان گر خود اطلاع دهید. عوارض جانبی قرص سیپروهپتادین به شرح زیر می باشد:
_ تحریک پذیری
_ خواب آلودگی
_ سردرد، كسالت و بی حالی
_ تحریک اشتها
_ آشفتگی
_ توهمات بینایی
_ لرزش در بدن و اختلال در هماهنگی
_ كمی فشار خون
_ تپش قلب سریع
_ كهیر زدن و حساسیت به نور
_ خشكی بینی و گلو
_ تاری دید و صدای وِزوز گوش
_ خشكی دهان
_ یبوست
_ یرقان
_ کم خونی
_ افزایش وزن
_کم شدن ادرار
_کبود شدن بدن و خون ریزی بسیار راحت
_زرد شدن پوست یا پریدگی رنگ
_ ضعف و بی حال شدن
جهت جلوگیری از عوارض ناشی از اضافه وزن توصیه می‌کنیم، مقاله تاثیر چاقی بر سلامت روان را مطالعه نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*