ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

جرات مندی | راه های کسب جرات مندی و جرات ورزی

جرات مندی از جمله ویژگی هایی است که افراد در طی زندگی با تمرین به دست می آورند. اما چطور می توان رفتار جرات مندانه داشت؟ آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که نیازی یا درخواستی داشته باشید ولی نتوانید آن را مطرح کنید؟ تا به حال شده فردی از شما درخواست غیرمنطقی داشته باشد و شما نتوانید نه بگویید؟ افراد با رفتار جرات مند خود در بسیاری از موقعیت ها به خواسته های خود می رسند. ناتوانی در ابراز وجود و نگرفتن آنچه که حق است در فرد افسردگی و احساس ناکارآمدی به وجود می آورد. در این مقاله تعریفی از جرات مندی و راه های افزایش آن صحبت خواهیم کرد.

تماس با مشاور

جرات مندی

جرات مندی یکی از مهارت های اساسی زندگی است. جرات مندی نوعی از رفتار است که شما به وسیله آن می توانید نیازها و خواسته های خودتان را به شیوه ای سالم مطرح کنید. در عین حال احساسات و نیازهای دیگران را هم در نظر داشته باشید. جرات مندی در واقع حالتی از داشتن اعتماد به نفس و مطمئن از خود بودن است که بتوانید به خواسته های خود برسید بدون اینکه پرخاشگری داشته باشید. درواقع جرات مندی یک مهارت آموختنی و نوعی سبک ارتباطی است.

 

اینفوگرافیک جرات مندی

اینفوگرافیک جرات مندی

فواید رفتار جراتمندانه

داشتن رفتار جرات مندانه برای فرد مزایایی به همراه خواهد داشت. از جمله آن ها عبارتند از:

 • تسهیل ابراز احساسات
 • بیان خواسته ها
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود روابط بین فردی
 • دریافت احترام از دیگران
 • بهبود تصمیم گیری
 • حفظ حقوق خود

افرادی که ابراز وجود را بلد هستند و جراتمند رفتار می کنند در واقع این پیام را منتقل می کنند که من ارزشمند هستم و تو هم ارزشمند هستی، هم من حق دارم هم تو. در واقع رفتار جراتمندانه باعث می شود شما دید واقع بینانه ای به مسائل داشته باشید، محدودیت ها را در نظر بگیرید، خواسته های معقول خود را به شکل مناسب مطرح کنید و در عین حال آنچه را که نمی خواهید به شما تحمیل نشود. شما به عنوان یک فرد جراتمند در واقع هم مراقب احساسات خود هستید هم مراقب دیگران و احساساتشان. به نوعی یک رابطه برد برد را پایه ریزی خواهید کرد.

 

درخواست غیر معقول دیگران را چگونه رد کنیم؟

برای آنکه رفتارتان از جرات مندی لازم برخوردار باشد، باید بتوانید درخواست های غیر معقول دیگران را رد کنید. برای انجام جنین کاری توصیه های زیر را در نظر بگیرید:

 • اول موضع خود را مشخص کنید. مطمئن شوید که خواسته فرد مقابل را درک کرده اید و نمی خواهید پاسخ مثبت بدهید. اگر درست متوجه نشده اید حتما از او بپرسید چه می خواهد.
 • ابتدا همدلی نشان دهید و سعی کنید جمله را با من شروع کرده و بازخورد مثبت نشان دهید؛ "من می دونم ماشین منو لازم داری".
 • دلایل خود را اعلام کنید. از توضیحات اضافه بپرهیزید. واضح و روشن و کوتاه توضیح دهید.
 • به شکل قاطع ولی غیرپرخاشگرانه جواب رد خود را بیان کنید. اگر آن را بیان نکنید فرد از سکوت شما سو استفاده کرده و سعی در قانع کردن شما و دلیل آوردن می کند.
 • اگر فرد به اصرار ادامه داد شما قاطعانه و فقط با تکرار همان یک دلیل و با زبان بدن محکم ادامه دهید. برای این مورد تکنیک های خاصی داریم که در ادامه توضیح می دهیم.

چند تکنیک برای پاسخ قاطعانه

تکنیک سی دی خش دار: عمل کردن مانند دقیقا یک سی دی خش دار و تنها تکرار یک عبارت خاص. هیچ عبارت اضافه ای نگویید و مانند یک سی دی خش دار عمل کنید. این عمل باعث خسته شدن فرد مقابل می شود.

جراتمندی فزاینده : بالا رفتن میزان قاطعیت، لحن جدی تر و زبان بدن جدی تر و در نهایت ترک محیط. ترک محیط معمولا برای مواردی مثل دعوت به سیگار و مشروبات الکلی پاسخ مناسبی است.

خلع سلاح کردن: گاهی اوقات اگر فرد مقابل پرخاشگر باشد ممکن است شروع به توهین کردن بکند و شما را زیر سوال ببرد. برای مثال به شما بگوید؛ "تو بچه ننه ای!" شما با گفتن این عبارت؛ "آره، من بچه ننه ام. او را خلع سلاح می کنید".

خود را به خنگی زدن: گاهی اوقات با کشیدن بحث به سمت شوخی و خنده و خود را به خنگی زدن فرد از موضع خود کنار می رود. ولی حواستان باشد این مورد سبک زندگی شما نشود و همیشه از این مورد استفاده نکنید.

عوض کردن موضوع بحث: اگر بعداز گفتن جمله سه بخشی فرد اصرارش را ادامه داد با تغییر موضوع می توان از اصرار خلاص شد.

 

چگونه خواسته های خود را جراتمندانه بیان کنیم؟

 • موقعیت را بررسی کنید ، آیا خواسته شما معقول است؟ آیا امکان پذیرفته شدنش هست؟
 • جمله خود را با ((من)) آغاز کنید.
 • با اعتماد به نفس صحبت کنید. اگر بدون اعتماد به نفس صحبت کنید آن ها هم خواسته شما را نخواهند پذیرفت.
 • دلایل خود را مختصر و واضح بیان کنید. از این شاخه به آن شاخه نپرید.
 • جمله درخواستی خود را واضح مشخص کنید. مثلا اگر پول میخواهید مبلغ آن را چگونگی برگرداندن آن را و سایر شرایط را واضح بگویید.
 • اگر درخواستتان منطقی است روی درخواست خودتان بمانید. با اصرار نمی توانید به خواستتان برسید. بریا مثال در رابطه با همسرتان می توانید از احساسات خودتان صحبت کنید و از خواسته تان تا وقت اجرا شدنش کوتاه نیایید. برای اطلاع از نحوه بیان درخواست از والدین کلیک کنید.

 

فراموش نکنید فراگیری هر رفتاری نیازمند ممارست است. ممکن است وقتی شروع می کنید رفتارتان برای دیگران قابل هضم نباشد و از دست شما ناراحت شوند ولی اگر ادامه بدهید و ممارست کنید حتما موفق می شوید. مشاوره روانشناسی و گروه درمانی برای تقویت رفتار جرات مندی آماده ارائه خدمات هستند.

 

برای دریافت مشاوره در روابط و رفتار جرات مندانه می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*