ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

با شخصیت اسکیزوئید چطور برخورد کنیم؟

حفظ ارتباط و برخورد با شخصیت اسکیزوئید می‌تواند یکی از دشوارترین کارهایی باشد که در زندگیتان انجام داده‌اید. شخصیت اسکیزوئید یکی از انواع اختلالات شخصیت دسته A است و افراد مبتلا به آن، دایرۀ روابط محدودی داشته و بیشتر زمان خود را در انزوا می‌گذرانند. آن‌ها تنهایی را به جمع، فکر کردن را به صحبت کردن، کتاب خواندن را به تماشای فیلم و راه رفتن را به نشستن ترجیح می‌دهند. درون گرایی شخصیت اسکیزوئید ممکن است او را در نظر شما خسته کننده جلوه دهد. اما با این حال برقراری ارتباط با شخصیت اسکیزویید کارچندان سختی نیست و تنها لازم است که راه و رسم آن را بلد باشید. شما می‌توانید با اطلاع از نحوه برخورد با شخصیت اسکیزوئید ارتباط بهتری با او برقرار کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات شخصیت دسته A کلیک کنید.

گیف با شخصیت اسکیزوئید چطور برخورد کنیم؟


برای برخورد صحیح با شخصیت اسکیزوئید او را بشناسید

شخصیت اسکیزوئید فردی درونگرا، سرد مزاج و انزوا طلب است. این نوع شخصیت بر عکس شخصیت‌های اجتنابی علاقه ای به بودن در جمع ندارند. آن‌ها از فعالیت‌هایی که نیاز به تعامل با دیگران دارد لذتی نمی‌برند اما در عوض به تجربه‌های واقعی مثل مسائل ریاضیاتی یا کامپیوتر علاقه‌ مند نشان ‌می‌دهند. در ارتباط با روابط اجتماعی بسیار بی علاقه و ناکارآمد هستند و تا جایی که ممکن باشد از برخوردهای اجتماعی دوری می‌کنند. اگر به فکر ازدواج با چنین فردی هستید، مقاله ازدواج با شخصیت اسکیزوئید را مطالعه کنید. همچنین توصیه می‌شود که حتما از مشاوره ازدواج استفاده نمایید.

ارتباط شخصیت اسکیزوئید با دیگر اختلالات شخصیت

1. معمولا افراد خودشیفته، شخصیت اسکیزوئید را به عنوان رقبای سخت خود در نظر می‌گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال شخصیت خودشیفته کلیک کنید.

2. شخصیت نمایشی از عدم توانایی دوستی و خودنمایی برای شخصیت اسکیزوئید رنج می‌برد. برای اطلاع از اختلال شخصیت نمایشی کلیک کنید.

3. شخصیت ضد اجتماعی به شخصیت‌های اسکیزوئید عنوان روشنفکران ضد اجتماعی را لقب داده و از آن‌ها اسطوره‌هایی می‌سازد؛ هرچند ممکن است در جمع با آنها به مشاجره بپردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شخصیت ضد اجتماعی کلیک کنید.

شخصیت اجتنابی به سمت شخصیت‌های اسکیزوئید می‌رود و مدام از طرد شدنش با او صحبت می‌کند. در نتیجه سعی می کند با آن‌ها یک تیم ساخته و به اجتماع برگردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شخصیت اجتنابی کلیک کنید.

شخصیت اسکیزوتایپال می‌داند که شخصیت اسکیزوئید او را درک می کند. پس به او لبخند می‌زند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شخصیت اسکیزوتایپال کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع اختلالات شخصیت کلیک کنید.

برخورد صحیح با شخصیت اسکیزوئید چگونه است؟

1. دوست خوب شخصیت اسکیزوئید را در جریان اجتماع می گذارد

شخصیت اسکیزوئید را به گشت زنی در خیابان دعوت کنید و بعد او را به کافه‌ای که دوستان دیگرتان آنجا هستند، ببرید. قبل از رفتن به کافه و معرفی دوستان جدید، راجع به دوستان خود صحبت کنید. به شخصیت اسکیزوئید بگوئید زمانی که وارد کافه خواهید شد چگونه او را به دیگران معرفی خواهید کرد تا بتواند رفتارهای احتمالی خود را در ذهنش شکل دهد.

2. به شخصیت اسکیزوئید حس اضافه بودن ندهید

به شخصیت اسکیزوئید گوشزد کنید که از حضور او در جمع خوشحال هستید و مدت زیادی به نبودنش در جمع توجه می کرده‌اید. در مثال قبل می‌توانید به او بگوئید "دوستانم عکس‌های تو را دیده‌اند یا "راجع به تو به آن‌ها چیزهایی گفته‌ام و حالا خوشحال می‌شوند اگر با آنها آشنا شوی". در صورتی که تمایلی از خود نشان نداد به او بگوئید که "دوستانم تو را دعوت کرده‌اند و در صورت نیامدن باعث کم ارزش شدن من خواهی شد".

3. شخصیت اسکیزوئید را به جمع دعوت کنید

شخصیت‌های اسکیزوئید چندان به حضور در جمع اهمیت نمی دهند، اما گاهی اوقات می‌توانید با دعوت از او، تجربۀ ناشناخته‌ترین اتفاق زندگیشان را در اختیار آن‌ها بگذارید. فراموش نکنید که شخصیت‌های اسکیزوئید معمولا مطالعات خوبی دارند و چیزهای جالبی می‌دانند؛ مطمئن باشید که از شنیدن حرف‌های آن‌ها لذت می‌برید.

4. برای شخصیت اسکیزوئید استثنا قائل شوید

فراموش نکنید که شخصیت اسکیزوئید تجربه کمی از تعاملات اجتماعی دارد و موضوعات کمی برای صحبت در جمع، جمع آوری کرده است. شما باید برای او در جمع استثنا قائل شوید و موضوع بحث را به سمت دانسته‌هایش سوق بدهید. همچنین می‌توانید نظر او را در زمینه دانسته‌هایش بخواهید. 

5. بگذارید حس کند موفق است

شاید طبق تجربه به این نتیجه رسیده باشید که تعریف از کسی در جمع عواقب خوبی به همراه ندارد. اما شخصیت‌های اسکیزوئید در استثنا قرار می‌گیرند. بهتر است با آن‌ها به راحتی صحبت کرده و اگر از یک رفتار آن‌ها خوشتان آمد یا موفقیتی داشتند به راحتی به آنها بگویید. این رفتار شما نه تنها موجب سوء استفاده آن‌ها نمی‌شود بلکه زمینه را برای برقراری ارتباط و برخورد با شخصیت اسکیزوئید فراهم می‌کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شخصیت اسکیزوئید کلیک کنید.

6. در برخورد با شخصیت اسکیزوئید فضا را رقابتی نکنید

شخصیت‌های اسکیزوئید زمان کمی را در اجتماع می‌گذرانند و خود را کمتر درگیر رقابت می‌کنند. شخصیت‌های درون گرا انرژی خود را از درون خودشان کسب کرده و نیازی به برتری در جامعه ندارند. اگر می‌خواهید به صحبت با شما علاقه مند شوند، باید با دور شدن از فضای رقابتی یک فضای دوستانه بسازید.

7. در برخورد با شخصیت اسکیزوئید انتظارت خود را تغییر دهید

هر فردی می‌تواند در صحبت‌های خود از کلمات متفاوتی استفاده کند یا تعداد کلماتش کم باشد. شخصیت‌های اسکیزوئید معمولا صحبت‌های خود را به صورت خلاصه  و با دقت عمل بالا انتخاب می‌کنند. اگر با یک شخصیت اسکیزوئید صحبت می‌کنید و او بالای 5 جمله با شما صحبت می‌کند، مکالمۀ خود را بیهوده در نظر نگیرید. به هر حال هر فردی تفاوت‌های خود را دارد و شما باید انتظارات خود را در برخورد با شخصیت اسکیزویید تغییر دهید.

8. از موضوعات سطحی حرف نزنید

افراد معمولی و دیگر شخصیت‌ها، صحبت راجع به آب و هوا یا مسائل روزمره را ادامه داده و معمولا از آن لذت می‌برند؛ آن‌ها سعی می‌کنند با صحبت کردن خود را جزئی از جامعه قرار دهند. اما شخصیت‌های اسکیزوئید صحبت‌ راجع به آب و هوا را تنها در زمانی لازم و ضروری می‌بینند که مسئله مهمی در آن نهفته باشد. برای صحبت کردن با شخصیت اسکیزوئید بهتر است از موضوعات عمیق‌تر انسانی مثل فلسفه‌ها یا مکاتب فلسفی حرف بزنید. علم می‌تواند برای شخصیت اسکیزوئید جذاب باشد. با برقراری ارتباط مناسب و بخرخورد با شخصیت اسکیزوئید می‌توانید به فرایند درمانی او نیز کمک کنید.  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید کلیک کنید.

سخن آخر

در نهایت اینکه اگر در زندگی شما یک  شخصیت اسکیزوئید وجود دارد، نمی‌توانید او را نادیده گرفته و یا ارتباط خود را قطع کنید. اگر روش برخورد با شحصیت اسکیزوئید را بدانید، تعامل با او می‌تواند حتی برای شما جذاب و لذت بخش باشد. در صورتی که برقراری ارتباط برای تان بسیار سخت است، از کمک روانشناس استفاده کنید تا راهکارهای موثری به شما ارائه دهد. روانشناسان مرکز مشاوره هنر زندگی می‌توانند در این زمنیه شما را یاری کنند. شما می توانید در هر جایی که هستید از خدمات مشاوره تلفنی و حضوری مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی بهره مند شوید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*