ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رفتار با نوجوان پرخاشگر | بهترین راهکار چیست؟


دوره نوجوانی بسیار پراهمیت و در عین حال پر فراز و نشیب است. چگونگی رفتار با نوجوان پرخاشگر شخصیت او را می‌سازد و در شکل گیری هویت او تأثیرگذار است. در این شرایط نقش والدین بسیار حیاتی و تعیین کننده است. معمولا نوجوانان تغییرات خلقی بسیار شدیدی را تجربه می‌کنند که یکی از این‌ها خشم و پرخاشگری است. پرخاشگری در نوجوانان به میزان زیادی به بحران‌‌های دوران نوجوانی مربوط می‌شود.
والدین می‌توانند با درک نیازها و احساسات فرزند خود و برخورد مناسب و متعادل با اشتباهات و پرخاشگری‌های آن‌ها خانه را به محیطی آرام برای فرزندان مبدل کنند و زمینه را برای رشد آن‌ها فراهم نمایند. برای حل مشکلات خود با نوجوانان پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره روانشناسی کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

رفتار با نوجوان پرخاشگر | نوجوانی و پرخاشگری

نوجوانی، یک دوره بسیار پر اهمیت در زندگی هر فرد می‌باشد که فرد به دنبال پیدا کردن شخصیت و هویت مختص به خود است و مسلم است که رسیدن به هویت واقعی، به راحتی صورت نمی‌گیرد. رفتارها و تغییرات خلقی نوجوانان در اثر تغییرات هورمونی است و پرخاشگری آن‌ها می‌تواند امری طبیعی باشد. نوجوانان در این دوره تحریک پذیر می‌شوند و حالات عاطفی مختلفی مانند بــحران نوجوانی را تجربه می‌کنند.

بسیاری از والدین، از پرخاشگری‌های نوجوان خود گله می‌کنند چرا که پرخاشگری در خانواده، یک امر استرس زا است. به همین دلیل خانواده‌ها به دنبال راهی برای حل این مشکل و کاهش پرخاشگری نوجوان خود می‌باشند. در ابتدا توصیه می‌کنیم مقاله‌ آنچه که در مورد نوجوان و نوجوانی باید بدانیم را مطالعه کنید تا درک مناسبی از فرزندان خود به دست آورید.

 

اینفوگرافیک رفتار با نوجوان پرخاشگر

اینفوگرافیک رفتار با نوجوان پرخاشگر

رفتار با نوجوان پرخاشگر | دلایل عصبانیت و پرخاشگری نوجوانان

پرخاشگری نوجوانان دلایلی دارد که آگاهی از این دلایل به برخورد بهتر والدین کمک می‌کند. این دلایل موارد زیر را دربر می‌گیرد.

دلایل زیست شناختی

تحقیقات نشان داده است که افزایش هورمون تــستوسترون (هورمون پرخاشگری) باعث خشم و عصبانیت در نوجوانان می‌شود. همچنین کاهش قند خون نیز یکی دیگر از دلایل زیست شناختی پرخاشگری است.

دلایل روانشناختی

دلایلی همچون افسردگی و احــساس گناه از متداول ترین نوسانات خلقی نوجوانان است. نوجوانان تحت تاثیر این مشکلات، پرخاشگر می‌شوند. همچنین الگوهای شخصیتی نیز در بروز خشم و پرخاشگری موثر هستند. برای مطالعه در زمینه افسردگی در نوجوانان کلیک کنید.

دلایل اجتماعی

بسیاری از دلایل پرخاشگری در نوجوانان را می‌توان به چالش‌های محیطی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن‌ها در این دوران نسبت داد. از این موارد می‌توان به تاثیر خانواده، فقر و یادگیری و تربیت در محیط خانواده اشاره کرد. بسیاری از این مشکلات را در مقاله‌ چالش‌های دوران نوجوانی شرح داده‌ایم که مطالعه آن‌ها می‌تواند بسیار تأثیر گذار باشد.

 

رفتار با نوجوان پرخاشگر

زمانی که نوجوان عصبی است و پرخاشگری می‌کند، والدین چه برخوردی می‌کنند؟ به طور معمول در این شرایط برای حفظ قـدرت در خانواده توسط والدین، آن ها پا به پای نوجوان داد می‌زنند. میل به انجام این کار در والدین بسیار طبیعی است. چرا که معمولا والدین تحمل ندارند که قدرت شان توسط فرزندان از بین برود. اما انجام این کار به معنی دعوت نوجوان به یک مبارزه و دعوای بزرگ تر است و به همین ترتیب یک دعوای طولانی میان شما و فرزندتان به وجود می‌آید.

برای برخورد بهتر توصیه می‌شود که قبل از شروع دعوا، یک جلسه خانوادگی ترتیب دهید و با آرامش گفتگو کنید. زمانی که شما نوجوان خود را به گفتگو دعوت می‌کنید، در واقع به او احترام می‌گذارید و احساس مهم بودن را به او نشان می‌دهید. همچنین اینگونه برخورد باعث می‌شود که نوجوان مهارت های اجتماعی، مهارت های حل مساله، مسئولیت پذیری و همکاری را بیاموزد.

 

رفتار با نوجوان پرخاشگر | توصیه‌های مهم

راهکارهایی برای برخورد صحیح در مقابل نوجوانان پرخاشگر وجود دارد. این راهکارها شامل موارد زیر می‌باشد.

1. وقت گذراندن با نوجوان

توصیه می‌شود که زمان بیشتری را با نوجوان خود بگذارنید. تحقیقات نشان داده است که وقت گذراندن با نوجوانان، از خشم و سرکشی آن‌ها کم می‌کند و بسیاری از والدین این تــغییر رفتار را در فرزند خود مشاهده کرده‌اند.

2. تشویق کردن

تشویق کردن باعث ایجاد حس وابستگی در نوجوان می‌شود و به این ترتیب انگیزه اش برای پرخاشگری از بین می‌رود. به همین دلیل توصیه می‌شود که به جای سرزنش کردن نوجوان برای اشتباهاتش، رفتارهای مثبت او را تشویق کنید. تشویق کردن یکی از راه‌های مؤثر در ایجاد انگیزه به فرزندان است. برای اطلاع از دیگر راه های ایجاد انگیزه در نوجوانان کلیک کنید.

3. تهدید نکردن

دقت کنید که در هنگام دعوا و مشاجره، نوجوان خود را تهدید نکنید. مثلا در حین دعوا نگویید که "اگر دعوا را تموم نکنی، حق بیرون رفتن نداری" این رفتار نه تنها مشاجره را تمام نمی‌کند، بلکه باعث عصبی تر شدن نوجوان می‌شود و دعوا جدی تر می‌‌گردد. برای پایان دادن به دعوا به نوجوان خود بگویید "اگر این رفتار را تمام نکنی باید منتظر عواقب آن هم باشی" و پس از گفتن این حرف اتاق را ترک کنید. توجه کنید که رفتار با نوجوان پرخاشگر باید با دقت خاصی انجام گیرد و لحن صحبت کردن بسیار مهم است. سعی کنید حضوری آرام و مسالمت آمیز داشته باشید. باید بدون تهدید قوی باشید. مطمئن شوید که زبان بدن شما نشان دهنده تمایل شما به گوش دادن است. از خیره شدن در چشم آن ها خودداری کنید و به آن ها فضای شخصی بدهید. اگر مشاجره ای از کنترل خارج شد، به نوجوان خود توضیح دهید که نیم ساعت دیگر می روید و دوباره برمی گردید تا اوضاع آرام شود. پیشنهاد می کنیم در این زمینه مقاله رفتار صحیح با نوجوان را مطالعه فرمایید.

4. کنترل نکردن

تمایل والدین به کنترل، یکی از بزرگ ترین عوامل درگیری است. نوجوانان از کنترل شدن بیزار هستند و نسبت به آن واکنش جدی نشان می‌دهند. فراموش نکنید که شما همیشه نمی‌توانید فرزند خود را کنترل کنید. وظیفه والدین این است که قوانین را به فرزند خود آموزش دهند و با تشویق و تنبیه مناسب، قوانین را در آن‌ها درونی سازی کنند. والدین کنترل گر با ایجاد محدودیت های فراوان معمولا باعث فراری دادن نوجوان و دور شدن او از خانواده می شوند.

5. عدم درگیری جسمی

فراموش نکنید که فرزند شما دیگر کودک نیست و از غرور و قدرت برخوردار است. درگیری و تنبیه فیزیکی باعث می‌شود که عصبانی تر شود و حتی او نیز از زور و قدرت خود استفاده کند. این روش به او یاد می‌دهد که مشکلات خود را با دعوا و درگیری جسمی حل کند. درگیری‌های جسمانی و کتک زدن نوجوان می‌تواند به بحران هویت در او بیانجامد. برای آشنایی بیشتر درباره بــحران هویت کلیک کنید.

6. علت خشم را پیدا کنید

توصیه می‌شود که به جای کاهش پرخاشگری، به دنبال علت آن باشید. ممکن است که پرخاشگری نوجوان به دلایل متعددی همچون، افسردگی، اضطراب، مشکل در مدرسه و غیره باشد. با پیدا کردن و حل این گونه مشکلات، پرخاشگری نوجوانان نیز کاهش می‌یابد.

7. کنترل کردن خشم را آموزش دهید.

به یاد داشته باشید که نوجوانان ممکن است ندانند چگونه خشم خود را کنترل کنند و این می تواند آن ها را ناامید و ترسان کند. با این حال، مانند کودکان نوپا، اگر در برابر نوجوانان تسلیم هم شوید صرفا به این دلیل که فریاد زدن آن ها شما را می ترساند یا شما را گیج می کند، در واقع آن ها را تشویق می کنید که رفتار غیرمنطقی را به عنوان راهی برای رسیدن به آنچه می خواهند تکرار کنند.

8. از یک مشاور کمک بگیرید

در صورتی که نمی‌توانید رفتارهای پرخاشگرایانه کودک خود را کنترل کرده و یا آن را حذف کنید لازم است که از یک مشاور و روانشناس کمک بگیرید. مشاور با در نظر گرفتن تمامی جوانب و آموزش تکنیک‌هایی شیوه‌های رفتار با نوجوان پرخاشگر را به شما می‌آموزد و اینگونه می‌توانید مشکلات خود را مدیریت کنید. در نظر داشته باشید که مشاوره می‌تواند هم برای شما و هم برای فرزندتان باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم به مشاوره روانشناسی نوجوان مراجعه کنید.

چرا مرکز مشاوره روانشاسی حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است که می‌تواند به شما در زمینه رفتار با نوجوان و مخصوصا نوجوان پرخاشگر کمک کند. در کنار این موضوع این مرکز با برگزاری کارگاه‌هایی در زمینه نوجوان برای والدین این امکان را فراهم کرده است تا به کاهش تنش میان خود و نوجوان کمک کنند. همچنین والدین می‌توانند با دریافت مشاوره خانواده در راستای شکل گیری خانواده‌ای سالم و افزایش بهداشت جسمی و روانی تمامی اعضا حرکت کنند. برای آگاهی بیشتر درباره روند مشاوره تلــفنی کلیک کنید.

سوالات متداول درباره رفتار با نوجوان پرخاشگر

بهترین رفتار با نوجوان پرخاشگر چیست؟

سعی کنید در صورتی که نوجوان رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان داد شما خونسری خود را حفظ کرده و او را دعوت به آرامش کنید. به یاد داشته باشید که رفتار شما می تواند وضعیت پرخاشگرانه را بهبود یا بدتر کند، بنابراین مهم است که الگوی خوبی برای نوجوان خود باشید. اگر شما پرخاشگرانه رفتار کنید اما به نوجوان خود بگویید این کار را نکند، او گوش نخواهد کرد. همچنین یادآوری این نکته مفید است که عصبانیت آن ها اغلب ناشی از ترس از دست دادن کنترل است. برای نوجوان خود بیشتر وقت بگذارید و گفت و گویی ترتیب دهید. در کنار آن می‌توانید از یک مشاور و روانشناس در کنار خود نیز بهره ببرید تا راهکارهای لازمه را با توجه به ویژگی‌های شخصیتی فرزندتان دریافت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*