ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رفتار با پدر و مادر بد اخلاق | راهکارهایی برای نحوه رفتار با والدین بد


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رفتار با پدر و مادر بداخلاق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


رفتار با پدر و مادر بد چگونه باید باشد؟ بسیاری از افراد هنگام مراجعه به روانشناس از مشکلات ارتباطی خود با والدینشان شکایت دارند و به دلایل گوناگون اظهار می‌کنند که روابط مناسبی با پدر و مادر خود ندارند. رایج بودن سبک‌های فرزند پروری غلط در میان والدین، دچار بودن آن‌ها به مشکلات رفتاری نظیر پرخاشگری و نداشتن مهارت‌های ارتباطی کافی از جمله عللی هستند که باعث می‌شود افراد، والدین خود را بد رفتار ببینند و نتوانند تعامل مثبتی با آن‌ها برقرار کنند. اگر شما هم با این مسئله درگیر هستید و نمی‌دانید برای رفع آن باید چه کاری انجام دهید، مراجعه به مشاوره خانواده و مطالعه این مقاله می‌تواند برای شما سودمند باشد پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

تماس با مشاور

                                            

پدر و مادر بداخلاق

بزرگ شدن با والدین دشوار می تواند سخت باشد. اما آیا امکان بهبودی وجود دارد؟ به طور کلی چیزی به نام والدین کامل وجود ندارد. همه آن هایی که بچه دارند این را درک می کنند و همه با سپاسگزاری به مفهوم "به اندازه کافی خوب" برخورد می کنند. اما آیا چیزی به نام "والدین وحشتناک" وجود دارد؟ آیا مادران و پدرانی وجود دارند که هدفشان از زندگی این باشد که کودکانی را که به دنیا آورده اند هر چقدر که لازم باشد درهم بشکنند؟ پاسخ این است که بله! 

مرز بین به اندازه کافی خوب بودن و وحشتناک و بداخلاق بودن کجاست؟ تقریباً هر والدی می‌تواند به کاری فکر کند که با عجله انجام داده‌اند و بعداً پشیمان شده‌اند. اما تفاوت اساسی این است که شما عذرخواهی می کنید. توانایی عقب‌نشینی، تشخیص اینکه شما مرتکب اشتباه شده‌اید و ببخشید، عنصر کلیدی است. والدین هولناک این کار را انجام نمی دهند زیرا آن ها آنچه را که لازمه اصلی فرزندپروری خوب است، یعنی قرار دادن فرزند در رتبه اول لیست اولویت های خود، انجام نداده اند. برای آن ها شخص یا چیز دیگری شماره 1 است. ممکن است خودشان باشند (والدین خودشیفته) یا ممکن است خشم یا وسواس یا نیاز خودشان باشد که نیازهای فرزندشان را تحت الشعاع قرار می دهد. با سردرگم کردن کودکان و سپس در بزرگسالی، آن ها را به درگیر شدن با این پرسش که رفتار با پدر و مادر بد اخلاق چگونه باید باشد دل مشغول نگاه می دارند.

نحوه رفتار با پدر و مادر بد | رفتار با پدر و مادر بد اخلاق

تشخیص اینکه آیا والدین شما پدر و مادر خوبی هستند یا خیر بدون دیدن آن‌ها و یا بررسی کامل سبک‌ رفتاری‌شان کاری غیر اصولی و غیرحرفه‌ای است. در بسیاری از موارد پدر و مادر به طور ذاتی افراد بدی نیستند بلکه مشکل اینجاست که طرفین مهارت‌های ارتباطی لازم را برای تعامل با یکدیگر ندارند و نیاموخته‌اند که چگونه می‌توانند خواسته‌ها و نیازهای یکدیگر را برآورده کنند.

همین امر باعث می‌شود که دائماً یکدیگر را ناکام کرده و باعث سرخوردگی هم شوند. در نتیجه برای اینکه بتوانید ارزیابی دقیقی از وضعیت ارتباط خود با والدین به دست بیاورید مراجعه به یک روانشناس و دریافت مشاوره خانواده می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اگر در حال حاضر به هر دلیل امکان مراجعه به یک متخصص را ندارید استفاده از برخی راهکارهای عمومی می‌تواند تا حدی برای شما کارگشا باشد. ما در ادامه به چند راهکار مهم در این زمینه پرداخته‌ایم.
برای کسب اطلاع در زمینه خانواده سالم کلیک کنید.

اینفوگرافیک رفتار با پدر و مادر بد اخلاق

 اینفوگرافیک رفتار با پدر و مادر بد اخلاق

1- تلاش برای ایجاد تصویر واقعی از والدین در ذهن

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که پدر و مادرها باید موجودات کاملی باشند. در واقع تصور عمومی از والدین این است که آن‌ها باید همیشه در دسترس باشند، همواره نیازها و خواسته‌های فرزندشان را در اولویت قرار دهند و هرگز به فرزندان خود آسیب نرسانند و اگر غیر از این باشد تحت عنوان والدین نه چندان کافی و خوب و حتی والدین بداخلاق دسته بندی می شوند.

این تصورات باعث می‌شود که افراد هنگام مواجه شدن با نقایص رفتاری والدین خود بسیار سرخورده شوند و احساس ناکامی بسیار زیادی را تجربه کنند. برای اینکه کمتر در ارتباط با والدین خود تحت فشار قرار بگیرید و احساسات ناخوشایند را تجربه کنید، لازم است که بتوانید نگاه جدیدی به والدین خود داشته باشید. به همین منظور باید بدانید که آن‌ها همانند هر انسان دیگری می‌توانند سرشار از مشکلات و نقایص باشند. برای اطلاع از رفتار صحیح با نوجوان کلیک کنید.

در واقع تنها پدر و مادر شما نیستند که باعث ناراحتی‌تان می‌شوند بلکه حتی بهترین و مهربان‌ترین والدین نیز در بسیاری از موارد بدون اینکه نیت بدی داشته باشند ممکن است که به فرزندانشان آسیب برسانند. برای مثال بسیاری از والدین به خاطر دوست داشتن زیاد فرزندانشان دائماً برای آن‌ها نگرانند و همین امر باعث می‌شود که از فرزندان خود موجودات وابسته‌ای بسازند یا اعتماد به نفس آن‌ها را کاهش دهند. هر کسی لازم است با دریافت مشاوره کودک رفتارهای نادرست در مقابل فرزندان اصلاح نماید. 

2- از جمله راهکارها برای رفتار با پدر و مادر بد پذیرش واقعی آن‌ها است

یکی از مسائلی که باعث می‌شود دائماً در ارتباط با والدین خود احساس سرخوردگی و ناکامی کنید تلاش مفرط برای تغییر دادن آن‌ها است. در حالی که این کار اغلب با شکست مواجه می‌شود و والدین را در جبهه‌ای مخالف و مقابل قرار می‌دهد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه به مقاله ارتباط با پدر و مادر مراجعه کنید.

پذیرفتن افراد با تمام خصوصیات خوب و بدی که دارند باعث می‌شود که شما به نوعی آرامش درونی دست یابید و به طور خودکار انتظارات خود را کاهش دهید. از آنجایی که احساسات انسان تا حد بسیار زیادی در گرو نحوه اندیشیدن اوست اگر بتوانید انتظارات خود را تغییر بدهید و بیاموزید که والدینتان را با همه صفات خوب و بد قبول داشته باشید خواهد دید که کیفیت روابط شما تا حد زیادی بهبود می‌یابد.

3- گرفتار نشدن در تله احساس گناه از جمله راهکارهایی برای رفتار با پدر و مادر بد

برخی از والدین که تحت عنوان والدین سمی شناخته می‌شوند هنگامی که نمی‌توانند فرزندانشان را به کارهایی که می‌خواهند وادار کنند از تله احساس گناه استفاده می‌کنند. برای مثال ممکن است زمانی که خواسته‌های غیر معقول پدر و مادر خود را انجام نمی‌دهید آن‌ها با گفتن جملاتی نظیر اینکه "قلب مرا شکسته‌ای" و مواردی از این دست تلاش کنند تا شما را تحت تأثیر قرار دهند.

اگر واقعاً می‌دانید که خواسته‌های والدینتان نامعقول و نوعی انتظار نابه‌جاست تلاش کنید تا در این تله گرفتار نشوید. به این منظور به طور روشن به پدر و مادر خود بگویید که آن‌ها را دوست دارید اما این دوست داشتن باعث نمی‌شود که شما دست به کار نادرست و یا غیر معقولی بزنید و یا بتوانید همه توقعات آن‌ها را برآورده کنید.

4- رعایت حد و مرزها

یکی از مسائلی که بسیاری از خانواده‌ها آن را نادیده می‌گیرند و بسیار هم از این بابت دچار آسیب می‌شوند، داشتن روابط بی‌حد و مرز است. این مسئله به خصوص زمانی که ازدواج کرده‌اید و خانواده مستقلی تشکیل داده‌اید اهمیت بسزایی پیدا می‌کند. در نتیجه تلاش کنید به خودتان فضا بدهید و دائماً به والدین خود وابسته نمانید. درگیر کردن پدر و مادر در جزئیات زندگی در بزرگسالی نه تنها به زندگی شما کمک نمی‌کند بلکه ارتباطات و رشد فردی شما را نیز دستخوش مشکلات جدی می‌کند. به همین منظور تلاش کنید تا از نظر مالی، روانی، فکری و هیجانی به استقلال کافی دست یابید و در همه ابعاد حد و مرز مشخصی با والدین خود داشته باشید. با خواندن مقاله آموزش پدر و مادر نیز رفتارهای صحیح را در مقابل فرزندان خود پیش بگیرید.

5- آشنایی با روش‌های آرامش بخشی از جمله راهکارهایی برای رفتار با پدر و مادر بد

تجربه تنش و تعارض با والدین یکی از موقعیت‌های بسیار ناخوشایند و اضطراب‌آور در زندگی هر فرد است. ممکن است که شما در جریان بگو مگوها با پدر و مادر خشم بسیار زیادی را تجربه کنید و استرس بسیار زیادی را متحمل شوید. در این مواقع آشنایی با تکنیک‌های آرامش بخشی به شما کمک می‌کند تا بتوانید در واکنش به پدر و مادر خود آرام بمانید و کمتر دست به اقدامات ناگهانی و نامعقول دست بزنید. یادگیری تکنیک‌های تنفسی و ذهن آگاهی از جمله روش‌هایی هستند که در این زمان می‌توانند به شما کمک کنند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سؤالات متداول | رفتار با پدر و مادر بد اخلاق

- من از وقتی وارد دبیرستان شده‌ام در مورد هر کاری که انجام می‌دهم دائماً نگرانم و احساس می‌کنم نمی‌توانم هیچ کاری را به درستی انجام دهم. همیشه احساس می‌کنم که اعتماد به نفس بسیار پایینی دارم و پدر و مادر هم هیچ کمکی برای بهبود این اوضاع به من نمی‌کنند. آن‌ها از وقتی من بچه بودم دائماً مرا سرزنش می‌کردند و الان نیز به این کار ادامه می‌دهند. این روزها احساس فشار زیادی می‌کنم و نمی‌دانم باید برای آن چه کار کنم؟

شما در مرحله حساسی از زندگی خود هستید. در واقع همه نوجوانان در این سنین با بحران‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوند و طوفان‌های گوناگونی را پشت سر می‌گذارند. در نتیجه هرگز از بابت تجربیات روحی ناخوشایند خود ناامید نباشید و بدانید که می‌توانید این روزها را پشت سر بگذارید.

درست است که والدین شما نمی‌توانند در این زمینه حمایت مورد نیاز را برایتان فراهم کنند اما شما می‌توانید به دنبال منبع حمایتی دیگری باشید و به کمک آن تلاش کنید تا اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازیابید. مراجعه به یک روانشناس می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند و اضطراب‌هایتان را کاهش دهد. اگر امکان مراجعه به روانشناس را ندارید از مشاوران مدرسه کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*